Wyrok NSA z dnia 24 stycznia 2024 r., sygn. I OSK 858/22
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zygmunt Zgierski (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Maciej Dybowski Sędzia del. WSA Maria Grzymisławska-Cybulska Protokolant: starszy asystent sędziego Marek Szwed-Lipiński po rozpoznaniu w dniu 24 stycznia 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K.P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 17 listopada 2021 r. sygn. akt II SA/Ke 762/21 w sprawie ze skargi K.P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach z dnia [...] sierpnia 2021 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia należności z tytułu wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach wyrokiem z 17 listopada 2021 r. oddalił skargę K.P. na decyzje Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach z [...] sierpnia 2021 r. w przedmiocie umorzenia należności z tytułu świadczeń z funduszu alimentacyjnego.
Skargę kasacyjną od powyższego wyroku złożył skarżący. Zaskarżył to rozstrzygnięcie w całości, wniósł o jego uchylenie i przekazanie sprawy Sądowi pierwszej instancji celem ponownego rozpoznania.
Zaskarżonemu rozstrzygnięciu zarzucił naruszenie:
1) art. 141 § 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, dalej: ppsa, w zw. z art. 145 § 1 pkt 1 lit. c ppsa w zw. z art. 107 § 3 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego, dalej: kpa, i art. 11 kpa przez ogólnikowe wskazanie oraz przyjęcie – jako swojego – lapidarnego w istocie rzeczy uzasadnienia organu w zakresie braku wyjątkowego charakteru sytuacji skarżącego, który zachodzi jedynie wówczas, gdy na skutek obiektywnych okoliczności sytuacja dochodowa i rodzinna uniemożliwia zobowiązanemu wywiązanie się z ciążącego na nim obowiązku alimentacyjnego, na które zobowiązany nie ma wpływu, co w przypadku skarżącego przejawiać ma się brakiem orzeczenia o trwałej niezdolności do pracy, istniejących rokowań poprawy stanu zdrowia wobec nietrwałego charakteru niepełnosprawności, zaś sytuacja, w jakiej znalazł się skarżący, nie wyróżnia go spośród innych dłużników alimentacyjnych, którzy co do zasady borykają się z problemami finansowymi, co finalnie, w świetle także uzasadnienia orzeczenia o stopniu niepełnosprawności skarżącego, prowadzi do wniosku, że wobec skarżącego istnieją widoki na poprawę stanu zdrowia i ewentualną możliwość spłacenia długu w przyszłości;