Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Odpowiedź Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na interpelację nr 3685 w sprawie kodów wpisywanych w orzeczeniu o niepełnosprawności

Treść interpelacji:

Obowiązujące w Polsce przepisy dotyczące zaliczania osoby do grona osób z niepełnosprawnością oraz przyznawania im stopnia niepełnosprawności są skonstruowane w ten sposób, że niepełnosprawność określona jest poprzez wpisanie na dokumencie kodów, które przypisane są do określonych rodzajów niepełnosprawności.

Co ważne, obowiązujące w Polsce prawo stanowi, że nie można wpisać na jednym orzeczeniu więcej niż trzech kodów niepełnosprawności. Taki stan rzeczy powoduje, że osoby będące w dużym stopniu niepełnosprawności z powodu wielu czynników niejednokrotnie nie mają wpisanych w orzeczeniu wszystkich kodów, które odnosiłyby się do ich sytuacji zdrowotnej. Warto zaznaczyć, że część organizacji zrzeszających osoby z niepełnosprawnością wymaga, aby członkowie tych organizacji wykazywali, że są osobami z danego rodzaju niepełnosprawnością i jako dowód wymagają zaprezentowania orzeczenia, na którym jest odpowiedni kod. Takie postępowanie zamyka niektórym osobom drogę do bycia członkami tych stowarzyszeń, ponieważ nie mają wpisanego danego kodu na dokumencie pomimo faktycznego posiadania danego rodzaju niepełnosprawności. Do mojego biura poselskiego zgłaszają się osoby, które zwracają uwagę na ten problem.

Jego rozwiązaniem mogłaby być tymczasowa zmiana przepisów pozwalająca na wpisywanie dowolnej liczby kodów w orzeczeniu, o ile tylko możliwe jest medyczne wykazanie, że taka osoba dany rodzaj niepełnosprawności posiada, lub w ogóle zmiana systemu orzecznictwa w taki sposób, że orzeczenie byłoby dokumentem stwierdzającym poziom aktywności danej osoby, a nie choroby przez nią posiadanej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00