Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 20 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDSL1-2.4011.387.2024.2.PR

Stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla czynności tworzenia części merytorycznej ebooka sklasyfikowanych w PKWiU 58.11.30.0.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

4 lipca 2024 r. wpłynął Pana wniosek sygnowany datą 6 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej,który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 8 sierpnia 2024 r. (wpływ 9 sierpnia 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą od (…) 2024 r. Zakładając przedmiotową działalność Wnioskodawca złożył oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Wnioskodawca jest twórcą internetowym i w ramach swojej działalności uzyskuje przychody z działalności polegającej na tworzeniu materiałów video, ich montażu oraz umieszczaniu na portalu internetowym (…) oraz w social mediach, takich jak (…). Przychody uzyskiwane z tej działalności dzielą się na następujące kategorie:

1)wynikające z liczby wyświetleń z danego materiału video,

2)z kampanii oraz współprac reklamowych przeprowadzanych na rzecz różnych podmiotów gospodarczych.

Wnioskodawca zamierza poszerzyć swoją działalność o tworzenie ebooków (…). Wnioskodawca zamierza zawrzeć umowę z wydawcą, na mocy której zobowiąże się stworzyć ebooki (…) oraz udzielić wydawcy odpłatnej licencji do wytworzonych przez siebie ebooków w celu dalszej ich sprzedaży przez nabywcę licencji. Na mocy zawartej umowy nie dojdzie do przeniesienia autorskich praw majątkowych w odniesieniu do utworu stworzonego przez Wnioskodawcę. Tworzenie ebooków po stronie Wnioskodawcy będzie dotyczyło wyłącznie strony merytorycznej, natomiast od strony stylistycznej tworzenie ebooka będzie się odbywało we współpracy z wydawcą. Na mocy zawartej umowy Wnioskodawca zobowiązany będzie również do przeprowadzenia działań reklamowych w ramach prowadzonej przez wydawcę sprzedaży na prowadzonym przez siebie kanale na (…) oraz kontach w social mediach. Wynagrodzenie należne Wnioskodawcy z tytułu udzielenia licencji będzie obliczone jako procentowy udział w przychodach uzyskanych ze sprzedaży ebooków przez wydawcę. Zdaniem Wnioskodawcy, działalność wyżej opisaną, sprowadzającą się do sprzedaży licencji do utworzonej przez Wnioskodawcę książki elektronicznej, należy zakwalifikować jako działalność wytwórczą - PKWiU 58.11.30.0.

Ponadto w piśmie z 8 sierpnia 2024 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, udzielił Pan następujących odpowiedzi na zawarte w wezwaniu pytania:

1.Czy zgodnie z art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.) ma Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce?

Odpowiedź: Tak.

2.Którego roku podatkowego lub lat podatkowych dotyczy Pana wniosek?

Odpowiedź: 2024 r.

3.Czy w roku podatkowym/latach podatkowych, którego/których dotyczy wniosek (wskazanych w odpowiedzi na pkt 2 wezwania), w odniesieniu do Pana zachowane zostaną warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Odpowiedź: Tak.

4.Czy w roku podatkowym/latach podatkowych, którego/których dotyczy wniosek (wskazanych w odpowiedzi na pkt 2 wezwania), w odniesieniu do prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej będą miały zastosowanie wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Odpowiedź: Nie.

5.Czy w roku podatkowym/latach podatkowych, którego/których dotyczy wniosek (wskazanych w odpowiedzi na pkt 2 wezwania), będzie Pan prowadzić ewidencję w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju prowadzonej przez Pana działalności odrębnie?

Odpowiedź: Prowadzona jest jedna ewidencja przychodów, z której w każdej chwili można wyodrębnić przychody uzyskane z każdej działalności.

6.W związku ze wskazaniem w opisie sprawy, że:

Tworzenie ebooków po stronie wnioskodawcy będzie dotyczyło wyłącznie strony merytorycznej, natomiast od strony stylistycznej tworzenie ebooka będzie się odbywało we współpracy z wydawcą.

proszę wskazać:

a)na czym dokładnie będzie polegało tworzenie przez Pana wyłącznie strony merytorycznej ebooka? Jakie czynności w tym zakresie będzie Pan wykonywał?

Odpowiedź: Wnioskodawca w ramach stworzenia ebooka wykonuje następujące czynności: (…).

b)na czym dokładnie będzie polegała współpraca z wydawcą w zakresie strony stylistycznej ebooka? Jakie czynności w tym zakresie będzie Pan wykonywał a jakie wydawca?

Odpowiedź: Wydawca zredagował treści stworzone do ebooka, poprawił je stylistycznie oraz odpowiada za wykonanie szaty graficznej, która musiała zostać zaakceptowana przez Wnioskodawcę, natomiast Wnioskodawca udostępnił zdjęcia, które zostały umieszczone w ebooku oraz zastrzegał ewentualne poprawki do czynności wykonanych przez wydawcę.

c)czy będzie Pan autorem (twórcą) całości stworzonego ebooka, czy tylko jego części merytorycznej?

Odpowiedź: Wnioskodawca jest twórcą części merytorycznej oraz zdjęć, natomiast wydawca jest twórcą szaty graficznej.

d)czy będą Panu przysługiwały prawa autorskie do całości stworzonego ebooka, czy tylko do jego części merytorycznej?

Odpowiedź: Wnioskodawcy prawa autorskie przysługują wyłącznie do stworzonych przez siebie utworów, czyli części merytorycznej oraz zdjęć.

e)czy zamierza Pan udzielać licencji wydawcy do całości stworzonego ebooka, czy tylko do jego części merytorycznej?

Odpowiedź: Wnioskodawca będzie udzielał licencji wyłącznie na stworzone przez siebie utwory obejmujące część merytoryczną oraz zdjęcia.

7.Czy Pana działalność w zakresie tworzenia ebooków będzie obejmować działalność, w wyniku której powstawać będą nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji?

Odpowiedź: Zdaniem Wnioskodawcy, działalność obejmująca tworzenie ebooków będzie działalnością, w wyniku której powstaną nowe wyroby oraz wystąpi sprzedaż wyrobów własnej produkcji.

Pytanie

Czy w okolicznościach powyżej wskazanych, sprzedaż licencji do ebooka będzie traktowana jako działalność wytwórcza opodatkowana 5,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?

Pana stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawcy, czynności opisane w stanie faktycznym, a prowadzące do utworzenia przez Wnioskodawcę ebooka oraz rezultat w postaci udzielenia wydawcy odpłatnie licencji celem jego dalszej odsprzedaży przez tego wydawcę, należy zakwalifikować jako działalność wytwórczą, o której mowa w art. 4 ust. 1 pkt 4 z.p.d.

Zgodnie ze wskazanym przepisem działalność wytwórcza to działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika. Jak wskazał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej 0112-KDIL2-2.4011.44.2021.1.MB z 30 kwietnia 2021 r. „w sytuacji sprzedaży książki w formie drukowanej, jak i elektronicznej (ebook), którą Wnioskodawca sam wydał, mamy do czynienia z działalnością wytwórczą i w tej części uzyskane przez Wnioskodawcę przychody powinny być opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 5,5%”.

W związku z powyższym, udzielenie odpłatnej licencji do ebooka na rzecz wydawcy powinna zostać potraktowana jako działalność wytwórcza, dla której zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne właściwa stawka ryczałtu to 5,5%.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Stosownie do art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Na podstawie art. 5b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Jak stanowi art. 6 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Natomiast według art. 6 ust. 4 pkt 2 cytowanej ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów.

Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z ww. przepisem:

1.Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a)prowadzenia aptek,

b)(uchylona)

c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d)(uchylona)

e)(uchylona)

f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

6) (uchylony)

2.Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

3.Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Kolejnym warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku – według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług pod pojęciem usług rozumie wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym, tzn. usługi dla celów produkcji nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych, wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.

Pojęcie usług nie obejmuje czynności związanych z wytwarzaniem wyrobów (włączając półfabrykaty, elementy, części, obróbkę elementów) z materiałów własnych przedsiębiorstwa, na zlecenie innych jednostek gospodarki narodowej, przeznaczonych do celów produkcyjnych lub do dalszej odsprzedaży oraz z reguły nie obejmuje wytwarzania wyrobów na indywidualne zamówienie ludności, z materiałów własnych wykonawcy.

Natomiast, zgodnie art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Działalność wytwórcza to działalność, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji, prowadzoną przez podatnika.

Ponieważ ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie zawiera definicji „wytwarzania”, należy posłużyć się definicją słownikową, zgodnie z którą „wytwarzać” to „produkować coś; tworząc wydzielać coś; powodować powstanie czegoś” (Słownik języka polskiego PWN, Warszawa 2002 r.).

W myśl słownika języka polskiego – „wyrób” to „przedmiot stanowiący końcowy produkt pracy rzemieślnika lub wynik procesu produkcyjnego zakładu” (http://sjp.pwn.pl). Natomiast określenie „wyrobić” (wyrabiać) znaczy m.in. tyle, co „produkować coś”. Można zatem uznać, że wyrobem jest coś, co zostało wytworzone bądź wyprodukowane.

Zatem o zakwalifikowaniu działalności gospodarczej do działalności wytwórczej decyduje więc przede wszystkim końcowy efekt tej działalności, tj. powstanie z zakupionych czy wytworzonych materiałów nowego wyrobu.

Wyrób ten ma być nowy. Słownik języka polskiego definiuje przymiotnik „nowy” m.in. jako „niedawno zrobiony, nabyty lub właśnie powstały, założony”. Należy zatem stwierdzić, że cecha nowości ma się odnosić do tego, że przedmiot ten wcześniej nie istniał, natomiast powstał właśnie w wyniku działań podatnika (polegających na wytworzeniu, wyprodukowaniu czegoś).

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 15% przychodów ze świadczenia usług licencyjnych związanych z:

-nabywaniem praw do książek, broszur, ulotek, map itp. (PKWiU 58.11.60.0),

-nabywaniem praw do korzystania z wykazów i list (np. adresowych, telefonicznych) (PKWiU 58.12.30.0),

-nabywaniem praw do czasopism i pozostałych periodyków (PKWiU 58.14.40.0),

-nabywaniem praw do pozostałych wyrobów drukowanych (PKWiU 58.19.30.0),

-nabywaniem praw do korzystania z gier komputerowych (PKWiU 58.21.40.0),

-nabywaniem praw do korzystania z programów komputerowych (PKWiU 58.29.50.0).

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Z kolei w świetle art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton,

Ponadto zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W przypadku gdy podatnik, o którym mowa w zdaniu poprzednim, nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, z tym że w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w:

1) ust. 1 pkt 1, ryczałt wynosi 17%;

2) ust. 1 pkt 2, ryczałt wynosi 15%;

2a) ust. 1 pkt 2a, ryczałt wynosi 14%;

2b) ust. 1 pkt 2b, ryczałt wynosi 12%;

3) ust. 1 pkt 3, ryczałt wynosi 10%;

4) ust. 1 pkt 4, ryczałt wynosi 12,5%.

W sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg różnych stawek, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych na podstawie prowadzonej ewidencji przychodów ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności.

Z informacji przedstawionych we wniosku oraz jego uzupełnieniu wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą od (…) 2024 r. Zakładając przedmiotową działalność złożył Pan oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W 2024 r., którego dotyczy wniosek, w odniesieniu do Pana zachowane zostaną warunki określone w art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne i w odniesieniu do prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej nie będą miały zastosowanie wyłączenia zawarte w art. 8 ww. ustawy. Prowadzona jest przez Pana jedna ewidencja przychodów, z której w każdej chwili można wyodrębnić przychody uzyskane z każdej działalności.

Zamierza Pan poszerzyć swoją działalność o tworzenie ebooków (…) i zawrzeć umowę z wydawcą, na mocy której zobowiąże się Pan stworzyć ebooki (…) oraz udzielić wydawcy odpłatnej licencji do wytworzonych przez siebie ebooków w celu dalszej ich sprzedaży przez nabywcę licencji. Na mocy zawartej umowy nie dojdzie do przeniesienia autorskich praw majątkowych w odniesieniu do utworu stworzonego przez Pana. Tworzenie ebooków po Pana stronie będzie dotyczyło wyłącznie strony merytorycznej, natomiast od strony stylistycznej tworzenie ebooka będzie się odbywało we współpracy z wydawcą. W ramach stworzenia ebooka wykonuje Pan następujące czynności: (…). Wydawca zredagował treści stworzone do ebooka, poprawił je stylistycznie oraz odpowiada za wykonanie szaty graficznej, która musiała zostać zaakceptowana przez Pana, natomiast Pan udostępnił zdjęcia, które zostały umieszczone w ebooku oraz zastrzegał ewentualne poprawki do czynności wykonanych przez wydawcę. Jest Pan twórcą części merytorycznej oraz zdjęć, natomiast wydawca jest twórcą szaty graficznej. Prawa autorskie przysługują Panu wyłącznie do stworzonych przez siebie utworów, czyli części merytorycznej oraz zdjęć. Będzie Pan udzielał licencji wyłącznie na stworzone przez siebie utwory obejmujące część merytoryczną oraz zdjęcia.

We wniosku wskazał Pan, że działalność wyżej opisaną, sprowadzającą się do sprzedaży licencji do utworzonej przez Pana książki elektronicznej, należy zakwalifikować jako działalność wytwórczą o symbolu PKWiU 58.11.30.0.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU), wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) oraz wyjaśnieniami Głównego Urzędu Statystycznego do PKWiU z 2015 r., Sekcja J „USŁUGI W ZAKRESIE INFORMACJI I KOMUNIKACJI” obejmuje:

-usługi związane z działalnością wydawniczą, włącznie z publikowaniem oprogramowania,

-usługi związane z produkcją filmów i nagrań dźwiękowych,

-usługi związane z działalnością radiofoniczną i telewizyjną,

-usługi telekomunikacyjne,

-usługi związane z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie informatyki oraz usługi powiązane,

-usługi w zakresie informacji.

W sekcji tej zawarty jest dział 58 „USŁUGI ZWIĄZANE Z DZIAŁALNOŚCIĄ WYDAWNICZĄ”, który obejmuje wydawanie:

-książek, broszur, folderów, słowników i encyklopedii,

-atlasów i map,

-gazet, czasopism i pozostałych periodyków, książek telefonicznych i wykazów adresowych,

-pozostałych publikacji, włączając edycję oprogramowania.

Natomiast w klasie 58.11 wskazano „USŁUGI ZWIĄZANE Z WYDAWANIEM KSIĄŻEK”. Klasa ta obejmuje pozycję 58.11.30.0 „Książki on-line” obejmującą książki on-line, włączając podręczniki szkolne, publikacje kartograficzne, takie jak: atlasy i inne książki z mapami i planami, słowniki i encyklopedie.

Odnosząc się do przedstawionych okoliczności sprawy stwierdzić należy, że podejmowane czynności w ramach planowanej przez Pana działalności w zakresie tworzenia ebooków (…) nie będą nosiły znamion działalności wytwórczej w świetle przytoczonej definicji wynikającej z przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, tj. działalności, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaży wyrobów własnej produkcji, prowadzonej przez podatnika. Efektów Pana działań nie będzie można nazwać „nowym wyrobem”, który zostanie przez Pana wytworzony. Na podstawie umowy zawartej z wydawcą zobowiąże się Pan stworzyć wyłącznie część merytoryczną ebooków (…), tj. będzie Pan twórcą części merytorycznej oraz zdjęć, a prawa autorskie będą przysługiwały Panu wyłącznie do stworzonych przez Pana utworów, czyli części merytorycznej oraz zdjęć. Ponadto będzie Pan udzielał licencji wyłącznie na stworzone przez siebie utwory obejmujące część merytoryczną oraz zdjęcia. Zatem efektem końcowym wykonywanych przez Pana czynności nie będzie stworzenie nowego wyrobu w postaci ebooka (…), a jedynie jego część. Powyższe przesądza o usługowym charakterze ww. czynności wykonywanych przez Pana.

Tym samym przedstawiona we wniosku planowana przez Pana działalność w zakresie tworzenia części merytorycznej ebooków (…) i zdjęć nie będzie mogła być uznana za działalność wytwórczą i w związku z tym przychody osiągnięte przez Pana w ww. zakresie nie będą mogły zostać objęte 5,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Wobec powyższego, opisane przez Pana czynności w zakresie tworzenia części merytorycznej ebooków (…) i zdjęć zaliczyć należy do usług.

Jak wynika z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 58.11.30.0 nie zostały objęte stawkami podatku wskazanymi pkt 1-4 oraz 6-8 art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Przenosząc powołane przepisy na grunt niniejszej sprawy stwierdzam, że przychody uzyskiwane przez Pana ze świadczenia usług sprzedaży licencji do stworzonych przez Pana utworów, stanowiących część merytoryczną ebooków(…) i zdjęcia, sklasyfikowanych według PKWiU pod symbolem 58.11.30.0 będą opodatkowane stawką 8,5% określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Organ nie jest uprawniony do przyporządkowywania formalnego usług do określonego grupowania klasyfikacyjnego. Kwestie dotyczące zaklasyfikowania usługi do właściwego grupowania statystycznego nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej. Tak więc interpretację wydano na podstawie wskazanego przez Pana we wniosku grupowania PKWiU.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywiste zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji pokrywało się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

W odniesieniu do powołanej przez Pana interpretacji indywidualnej wskazuję, że rozstrzygnięcie w niej zawarte dotyczy tylko konkretnej, indywidualnej sprawy i nie ma zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00