Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 16 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB2-2.4014.131.2024.4.MM

Skutki podatkowe zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny i usługowy.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od czynności cywilnoprawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

10 maja 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 10 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 18 lipca 2024 r. (data wpływu 18 lipca 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

(i) Wnioskodawca, zbywca i transakcja

… spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa z siedzibą w … (dalej: „Sprzedający”, „Zbywca”) na dzień złożenia niniejszego wniosku jest właścicielem zabudowanej nieruchomości gruntowej położonej w …, opisanej szczegółowo poniżej (dalej: „Nieruchomość”). Zbywca prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie realizacji projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków, podlegającą opodatkowaniu VAT.

Wnioskodawca (dalej także jako: „Kupujący” i „Nabywca”) jest podmiotem, który planuje nabyć od Zbywcy Nieruchomość. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną VAT m.in. w zakresie …, oraz w zakresie realizacji projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków.

Kupujący zamierza nabyć Nieruchomość w celu realizacji inwestycji mieszkaniowej o określonej powierzchni mieszkalnej i usługowej z trzema kondygnacjami nadziemnymi oraz jedną kondygnacją podziemną stanowiącą garaż podziemny (dalej: Projekt).

Niniejszy wniosek dotyczy planowanej transakcji sprzedaży Nieruchomości za wynagrodzeniem, na warunkach opisanych w dalszej części wniosku (dalej: „Sprzedaż”), która ma zostać dokonana pomiędzy Zbywcą a Nabywcą.

Wnioskodawca planuje przeprowadzić Transakcję do 31 marca 2025 r. zawierając umowę ostatecznie przenoszącą własność Nieruchomości (dalej: „Umowa Sprzedaży”). Przed podpisaniem Umowy Sprzedaży strony zawarły w kwietniu 2024 r. przedwstępną umowę sprzedaży (dalej: „Umowa Przedwstępna”).

Nabywca i Zbywca nie są i na moment Transakcji nie będą podmiotami powiązanymi zarówno w rozumieniu ustawy o VAT, jak i ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 z późn. zm.). W dalszej części niniejszego wniosku Zbywca i Nabywca są łącznie określani jako „Strony”.

Zarówno Nabywca, jak i Zbywca są oraz będą w momencie zawarcia Transakcji zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni i będą spełniali ustawową definicję podatnika zawartą w artykule 15 ustawy o VAT.

(ii) Opis Nieruchomości

Nieruchomość będąca przedmiotem Transakcji obejmuje:

a)prawo własności gruntu – działki o numerze ewidencyjnym … (identyfikator: …) położonej w …, dla której Sąd Rejonowy …, … Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą KW nr … (dalej: „Grunt”);

b)prawo własności budynków zlokalizowanych na Gruncie. Na Gruncie znajdują się:

- budynek mieszkalny opatrzony identyfikatorem: …,

- budynek handlowo-usługowy opatrzony identyfikatorem: …;

(dalej łącznie: „Budynki”);

c)prawo własności wszelkich budowli i urządzeń zlokalizowanych na Gruncie, w tym:

- ogrodzenia,

- podjazdu z kostki brukowej,

- wiaty grillowej,

- wiaty śmietnikowej,

(dalej łącznie: „Budowle”).

Decyzja Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego dla … udzielająca pozwolenia na użytkowanie m.in. Budynków wraz z elementami zagospodarowania terenu została wydana w 2017 r.

Na podstawie porozumienia zawartego m.in. pomiędzy Sprzedawcą a Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji … do dnia Transakcji planowane jest wybudowanie przez Sprzedającego odcinka sieci kanalizacyjnej obsługującej m.in. Nieruchomość.

Nieruchomość nie stanowi i na moment Transakcji nie będzie stanowiła nieruchomości rolnej, ani nie stanowi i na moment Transakcji nie będzie stanowiła gospodarstwa rolnego, ani też nie wchodzi i na moment Transakcji nie będzie wchodziła w skład żadnego gospodarstwa rolnego w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t.j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.) (dalej „Kodeks cywilny”) i ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2569 ze zm.).

W księdze wieczystej nr …, Grunt oznaczony jest symbolem B – tereny mieszkaniowe. Dla Gruntu uchwalony jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przyjęty uchwałą Rady … z … 2007 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego … (dalej: „MPZP”), sprostowaną uchwałą Rady .. z … 2007 r., zgodnie z którym Grunt oznaczony jest symbolem 7 M – teren przeznaczony wszelkie formy mieszkalnictwa jako przeznaczenie podstawowe.

(iii) Okoliczności nabycia Nieruchomości przez Zbywcę, status Nieruchomości w ramach przedsiębiorstwa Zbywcy

Sprzedający stał się właścicielem Nieruchomości na podstawie umowy przeniesienia prawa własności Nieruchomości tytułem aportu na pokrycie wartości wkładów w spółce komandytowej z 7 lutego 2020 r. (Rep. …). Przedmiotowa czynność została potraktowana jako czynność pozostająca poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT.

Nieruchomość jest wykorzystywana do świadczenia usług najmu powierzchni budynku handlowo-usługowego na rzecz najemcy prowadzącego działalność gospodarczą (dalej: „Najemca”). Działalność Zbywcy w tym zakresie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Przedmiotowa umowa najmu na dzień Transakcji będzie rozwiązana.

Budynek mieszkalny zostanie opróżniony w terminie wydania Nieruchomości Nabywcy i wyburzony celem realizacji Projektu.

Zbywca nie poniósł wydatków na ulepszenia Budynków i Budowli, których wartość przekroczyła 30% wartości początkowej Budynku i Budowli i nie zamierza takich wydatków ponieść.

Zbywca poniósł i ponosi nakłady na planowaną realizację Projektu (takie jak usługi projektowe, geodezyjne, operaty, ogrodzenie terenu). Zbywca odlicza VAT od tych wydatków.

Nieruchomość nie jest wyodrębniona w sensie organizacyjnym w strukturze Zbywcy jako np. dział, wydział, oddział, a także nie są dla Nieruchomości prowadzone odrębne księgi rachunkowe, bilans czy rachunek zysków i strat.

Na dzień składania niniejszego wniosku Nieruchomość jest zabudowana i pozostanie zabudowana w dacie Transakcji.

(iv) Planowana Transakcja, składniki majątkowe będące przedmiotem Transakcji

Przedmiotem Transakcji będzie Nieruchomość (jak również inne prawa i obowiązki opisane poniżej), którą Nabywca nabędzie na podstawie Umowy Sprzedaży w formie aktu notarialnego w zamian za określoną cenę sprzedaży.

Ponadto, w ramach Transakcji, oprócz Nieruchomości, Zbywca przeniesie na Nabywcę w szczególności (dalej: „Przenoszone Prawa i Obowiązki”):

- prawa i obowiązki z umów zawartych z organami rządowymi, samorządowymi lub dostawcami mediów dotyczącymi budowy infrastruktury niezbędnej do realizacji Projektu,

- prawa autorskie i wszelkie inne prawa dotyczące projektu budowlanego Projektu, na polach eksploatacji w zakresie w jakim zostały one nabyte przez Sprzedającego,

- własność wszystkich nośników, na których utrwalano projekty dot. Budynków i/lub Gruntu będące w posiadaniu Zbywcy w zakresie przez niego nabytym,

- na żądanie Nabywcy, wszelkie niewykonane prawa i obowiązki wynikające z umowy z architektem związanej z Projektem,

w stanie wolnym od obciążeń, z wyjątkiem dozwolonych obciążeń.

Ponadto, w ramach Transakcji Zbywca przekaże Kupującemu wszelką dokumentację dotyczącą Budynków będącą w posiadaniu, wszystkie decyzje administracyjne niezbędne do realizacji Projektu (w tym m.in. pozwolenia na budowę) oraz wyrazi zgodę na przeniesienie na Kupującego wszystkich tych decyzji administracyjnych.

Nieruchomość zostanie wydana w terminie 3 miesięcy od podpisania Umowy Sprzedaży.

W ramach Transakcji Zbywca nie przeniesie na rzecz Nabywcy, innych niż wskazane wyżej Przenoszone Prawa i Obowiązki, aktywów, pasywów, umów, dokumentów, praw lub dokumentów związanych z działalnością gospodarczą Zbywcy (z wyjątkiem praw, obowiązków i rzeczy ściśle związanych z Nieruchomością i wyraźnie uzgodnionych przez Zbywcę i Nabywcę jako przedmiot sprzedaży). W szczególności, następujące elementy nie wejdą w skład zbywanego przedmiotu Transakcji:

- prawa i obowiązki niezwiązane z Nieruchomością;

- oznaczenia indywidualizujące przedsiębiorstwo (nazwa Zbywcy);

- znaki towarowe;

- wierzytelności Zbywcy;

- środki pieniężne i umowy rachunków bankowych;

- zobowiązania Zbywcy;

- umowy związane z ubezpieczeniem Nieruchomości;

- prawa do domen internetowych związanych z Nieruchomością;

- umowy na dostawę mediów;

- prawa i obowiązki Zbywcy wynikające z umów o świadczenie usług księgowych i umów o świadczenie usług dot. jego działalności gospodarczej;

- koncesje, licencje i zezwolenia;

- wartości niematerialne składające się na wartość firmy, takie jak: know-how, reputacja firmy, tajemnice przedsiębiorstwa, ustalone procesy biznesowe, listy klientów, kontrakty w branży budowlanej, dostęp do rynków, kontakty z instytucjami finansowymi;

- księgi rachunkowe i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej przez Zbywcę.

Intencją Wnioskodawcy nie jest przejęcie żadnych umów o dostawę mediów do Budynków. W uzgodnionym terminie Sprzedawca przed dniem Transakcji wypowie stosowne umowy. Wnioskodawca nie wyklucza, że tymczasowo będzie korzystał z praw wynikających z niektórych z powyższych umów zawartych przez Zbywcę do czasu ich wygaśnięcia (do czasu zawarcia odpowiednich umów przez Nabywcę i przy zachowaniu odpowiednich rozliczeń pomiędzy Stronami).

Z ostrożności, przed transakcją planowane jest, aby uzyskane zostały zaświadczenia wydawane na podstawie art. 306g ustawy Ordynacja podatkowa dotyczące Zbywcy (jest to standardowa praktyka w przypadku takich transakcji).

(v) Okoliczności związane z płatnością ceny Transakcji oraz dokumentowania Transakcji

W związku ze sprzedażą Nieruchomości, Zbywca wystawi na Nabywcę stosowną fakturę VAT wykazującą cenę, po której sprzedany został przedmiot Transakcji („Cena”).

Na podstawie Umowy Sprzedaży Nabywca zapłaci Zbywcy Cenę sprzedaży w kwocie netto wyrażoną w walucie PLN. Część Ceny została wpłacona przez Nabywcę na rachunek depozytowy kancelarii notarialnej. Pozostała część Ceny wraz z należnym podatkiem VAT od całości Ceny zostanie wpłacona przez Kupującego na rachunek depozytowy kancelarii notarialnej przed dniem Transakcji.

Zbywca oraz Nabywca złożą przed dniem Transakcji właściwemu dla Nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego lub bezpośrednio w akcie notarialnym przenoszącym prawo własności Nieruchomości, zgodne oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia dostawy Budynków i Budowli posadowionych na Gruncie z VAT zgodnie z art. 43 ust. 10 pkt 2 i ust. 11 ustawy o VAT, wybierając opodatkowanie VAT dostawy całości Nieruchomości.

(vi) Podjęcie własnej działalności przez Nabywcę po nabyciu Nieruchomości

Nabywca nie zamierza kontynuować działalności Zbywcy polegającej na wynajmie powierzchni budynku handlowo-usługowego. Wnioskodawca zamierza wyburzyć istniejące Budynki i Budowle, aby wykorzystać Nieruchomość na potrzeby realizacji Projektu. W ramach Projektu powstaną lokale mieszkalne i użytkowe, które następnie zostaną przez Wnioskodawcę zbyte w ramach czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.

Z uwagi na fakt, że uzupełnienie wniosku z 18 lipca 2024 r. dotyczy wyłącznie kwestii wpływających na opodatkowanie podatkiem od towarów i usług, jego treść nie została przywołana w niniejszej interpretacji dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych.

Pytanie

Czy Nabycie przez Nabywcę Nieruchomości w ramach Transakcji nie będzie podlegało opodatkowaniu PCC w związku z faktem, że będzie podlegało opodatkowaniu VAT? (pytanie oznaczone we wniosku nr 4)

Państwa stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

Zdaniem Wnioskodawcy, nabycie przez Nabywcę Nieruchomości w ramach Transakcji nie będzie podlegało opodatkowaniu PCC w związku z faktem, że będzie podlegało opodatkowaniu VAT.

Zarówno orzecznictwo sądów administracyjnych (por. np. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 15 lutego 2008 r., sygn. II FSK 1737/06), jak i orzecznictwo organów podatkowych (por. np. interpretacje indywidualne Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 16 kwietnia 2014 r., Znak: IPPB2/436-89/14-2/LS oraz z 27 stycznia 2015 r., Znak: IPPB2/436-791/14-3/AF) potwierdzają, że opodatkowaniu PCC podlegają tylko enumeratywnie określone w art. 1 ustawy o PCC typy czynności cywilnoprawnych. Innymi słowy, wskazany przepis ustawy o PCC zawiera numerus clausus czynności podlegających PCC.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o PCC, podatkowi temu podlegają, między innymi, umowy sprzedaży rzeczy, do których zaliczane są również nieruchomości. Niemniej jednak, na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o PCC, opodatkowaniu PCC nie podlegają czynności cywilnoprawne w zakresie, w jakim opodatkowane są VAT lub jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest zwolniona z VAT, z wyjątkiem, w szczególności, umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku VAT, których przedmiotem są nieruchomości lub ich części.

Jak wskazano powyżej – zdaniem Wnioskodawcy – Transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zatem w przypadku, w którym odpowiedź na pytanie 1 i 2 będzie pozytywna, tj. Organ podatkowy uzna, że sprzedaż Nieruchomości nie będzie wyłączona z opodatkowania VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, a sprzedaż Nieruchomości w ramach Transakcji przez Zbywcę zostanie opodatkowana w całości podatkiem VAT, wówczas przeniesienie własności Nieruchomości na rzecz Wnioskodawcy w formie umowy sprzedaży nie będzie podlegało opodatkowaniu PCC na mocy przepisu art. 2 pkt 4 ustawy o PCC.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez organy podatkowe. Przykładowo, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacjach indywidualnych z 1 marca 2016 r., Znak: IPPB2/4514-588/15-2/KW1 oraz IPPB2/4514-590/15-2/KW1, a także z 26 lutego 2016 r., Znak: IPPB2/4514-586/15-2/KW1 oraz IPPB2/4514-587/15-4/KW1 potwierdził, że „(...) jeżeli transakcja sprzedaży nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, powyższa czynność będzie korzystała z wyłączenia z opodatkowania na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych”. Do podobnej konkluzji Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie doszedł także w interpretacji indywidualnej z 24 marca 2016 r., Znak: IPPB2/4514-601/15-4/AK, interpretacji indywidualnej z 2 marca 2016 r., Znak: IPPB2/4514-553/15-2/AK, zaś Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 11 maja 2017 r., Znak: 1462-IPPB2.4514.33.2017.2.LS oraz w interpretacji indywidualnej z 30 października 2018 r., Znak: 0111-KDIB2-2.4014.158.2018.2.PB.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Na wstępie zaznacza się, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena Państwa stanowiska tylko w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku od towarów i usług, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie – interpretacja indywidualna z 14 sierpnia 2024 r. Znak: 0111-KDIB3-1.4012.263.2024.3.AB.

Przepis art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 295) zawiera zamknięty katalog czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ww. ustawy:

Podatkowi podlegają: umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

W myśl art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 2, powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej.

Na podstawie art. 4 pkt 1 ww. ustawy:

Obowiązek podatkowy, z zastrzeżeniem ust. 5, ciąży przy umowie sprzedaży na kupującym.

W oparciu o art. 6 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Podstawę opodatkowania stanowi przy umowie sprzedaży wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego.

Wartość rynkową określa się na zasadach wskazanych w art. 6 ust. 2 ww. ustawy, w myśl którego: 

Wartość rynkową przedmiotu czynności cywilnoprawnych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie rzeczami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich miejsca położenia, stanu i stopnia zużycia, oraz w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia dokonania tej czynności, bez odliczania długów i ciężarów.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy:

Stawki podatku wynoszą od umowy sprzedaży:

a)nieruchomości, rzeczy ruchomych, prawa użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz wynikających z przepisów prawa spółdzielczego: prawa do domu jednorodzinnego oraz prawa do lokalu w małym domu mieszkalnym − 2%,

b)innych praw majątkowych − 1%.

Jak wynika z powołanych przepisów – umowa sprzedaży podlega generalnie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i obowiązek uiszczenia tegoż podatku ciąży na kupującym.

W ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano jednak sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ww. ustawy:

Nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany:

a) w zakresie, w jakim są opodatkowane podatkiem od towarów i usług, z wyjątkiem umów sprzedaży, których przedmiotem jest lokal mieszkalny stanowiący odrębną nieruchomość, opodatkowanych zgodnie z art. 7a,

b) jeżeli przynajmniej jedna ze stron jest zwolniona od podatku od towarów i usług z tytułu dokonania tej czynności, z wyjątkiem:

– umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,

– umów sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

W świetle art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych:

Użyte w ustawie określenia oznaczają: podatek od towarów i usług - podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2023 r. poz. 1570, 1598 i 1852) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Z treści art. 2 pkt 4 lit. a) i b) ww. ustawy wynika, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają generalnie status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że dana czynność (ta konkretna) jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub przynajmniej jedna ze stron tej czynności jest z tego podatku zwolniona. Przy czym, mimo zwolnienia z podatku od towarów i usług, wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie będzie miało miejsca wówczas, gdy czynność będzie dotyczyć m.in. umowy sprzedaży a jej przedmiotem będzie m.in. nieruchomość.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że zamierzacie Państwo kupić prawo własności gruntu oraz prawo własności budynków, budowli i urządzeń zlokalizowanych na gruncie (Nieruchomość). Jednym z budynków posadowionych na gruncie jest budynek mieszkalny, który w terminie wydania Nieruchomości zostanie opróżniony i wyburzony. Państwa celem jest wyburzenie wszystkich istniejących na gruncie budynków i budowli aby zrealizować na Nieruchomości projekt, w ramach którego powstaną lokale mieszkalne i użytkowe. Do dnia Transakcji Sprzedający zamierza wybudować odcinek sieci kanalizacyjnej obsługującej m.in. Nieruchomość. Planujecie Państwo także złożyć oświadczenie o rezygnacji ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług dostawy Budynków i Budowli posadowionych na gruncie.

W związku z tym należy podkreślić, że jakkolwiek Państwa zapytanie dotyczy opodatkowania umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy transakcja – dokonana pomiędzy wskazanymi we wniosku Stronami – podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia umowy sprzedaży podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Opodatkowanie tej czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

W interpretacji indywidualnej z 14 sierpnia 2024 r. Znak: 0111-KDIB3-1.4012.263.2024.3.AB, wydanej dla Państwa w zakresie podatku od towarów i usług, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że „(…) Transakcja ta będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT. (…) ewentualna sprzedaż odcinka sieci kanalizacji położonej na działce nr (…) opodatkowana będzie właściwą stawką VAT dla przedmiotu dostawy. (…) będą mieli Państwo prawo do zastosowania przy sprzedaży budynków, budowli zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, z opcją ich opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 10 i 11 ustawy.

Skoro zamierzają Państwo wybrać opodatkowanie dostawy opisanych we wniosku budynków i budowli znajdujących na działce nr (…), to opodatkowaniem tym objęta będzie także transakcja sprzedaży prawa własności działki nr (…) na której ww. budynki i budowle są posadowione (art. 29a ust. 8 ustawy).

W konsekwencji należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie dostawa działki nr (…) zabudowanej budynkami i budowlami – z uwagi na rezygnację przez strony (tj. Państwa i Zbywcę) ze zwolnienia od podatku – będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT według właściwej stawki

A zatem, skoro omawiana transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie podlegać faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (nie będzie z tego podatku zwolniona z uwagi na rezygnację przez Strony transakcji ze zwolnienia), to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W takim przypadku umowa sprzedaży Nieruchomości nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Wobec powyższego nie będzie ciążyć na Państwu obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu zawarcia umowy sprzedaży.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w ... . Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00