Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 14 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.479.2024.2.PS

Możliwość rozliczenia łącznych dochodów z działalności gospodarczej w ramach tzw. ulgi badawczo-rozwojowej.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Wyjaśniam przy tym, że przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 1, 2, 4, 5 i 6. Pana wniosek w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 3 jest przedmiotem odrębnego rozstrzygnięcia.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 czerwca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 11 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 26e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 22 lipca 2024 r. (wpływ 22 lipca 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

A.Opis działalności Przedsiębiorstwa

Jest Pan osobą fizyczną, która posiada nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Polski zgodnie z art. 3 ust. 1 i ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm., dalej: ustawa o PIT).

Prowadzi Pan działalność gospodarczą w oparciu o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod firmą "X (dalej także jako X, Firma). Posiada Pan miejsce zamieszkania w Polsce i podlega Pan w Polsce opodatkowaniu podatkiem PIT od całości swoich dochodów. Dochód z jednoosobowej działalności gospodarczej X opodatkowany jest podatkiem liniowym zgodnie z zasadami z art. 30c ustawy o PIT.

Jest Pan także wspólnikiem spółki jawnej i jako osoba fizyczna, uzyskuje Pan przychody z udziału w tejże spółce. Na podstawie art. 5b ust. 2 ustawy o PIT, przychody te uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 tejże ustawy, tj. za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Dochód uzyskiwany przez Pana z tej spółki opodatkowany jest podatkiem liniowym na podstawie art. 30c ustawy o PIT.

Nie posiada Pan statusu centrum badawczo-rozwojowego określonego w ustawie z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. z 2019 r. poz. 1402).

Nie korzysta Pan z pomocy publicznej ani nie uzyskał Pan dotacji w zakresie opisywanych we wniosku poniesionych kosztów. Nie korzysta Pan ze zwolnień, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 63a lub 63b ustawy o PIT. Koszty kwalifikowane, o których mowa we wniosku nie zostały Panu zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy obliczenia podatku.

Przeważającą działalnością wykonywaną w ramach Pana jednoosobowej działalności gospodarczej jest produkcja maszyn dla górnictwa i do wydobywania oraz budownictwa (kod PKD 28.92.Z).

Rozpoczął Pan działalność gospodarczą w (...) roku. Od tamtej pory X nieprzerwanie funkcjonuje, ciągle rozwijając swoje zasoby, zakres oferowanych wyrobów oraz usług. Początkowo w ofercie Firmy znajdowały się jedynie usługi remontowe oraz montaż maszyn górniczych. Obecnie X produkuje już we własnym zakresie wiele różnorodnych maszyn niezbędnych w branży górniczej, np. do (...). Aktualnie X dysponuje nowoczesnymi halami produkcyjnymi o powierzchni blisko (...) m2 oraz rozwiniętym parkiem maszynowym. W przyszłości planuje Pan poszerzanie oferty o nowe kategorie wyrobów czy projektowanie nowych prototypów, a także udoskonalenie produkowanych wyrobów oraz linii technologicznych.

Kluczowym elementem rozwoju Firmy jest zdobywanie nowej wiedzy, nabywanie umiejętności i prowadzenie ciągłego doskonalenia. Jest to niezbędne by nadążać za zmianami w branży czy kreować nowe, niespotykane wcześniej rozwiązania korzystne ze względów ekologicznych, ekonomicznych i społecznych. W przeszłości X wdrażał już do produkcji nowe, wcześniej nieprodukowane przez przedsiębiorstwo maszyny niespotykane nawet w skali większej niż Polska.

Coroczne udoskonalanie oferty produktowej w X poprzez wdrażanie niespotykanych rozwiązań technologicznych lub procesowych i nowych prototypowych maszyn jest wynikiem pracy całego zespołu projektowo-produkcyjnego ukierunkowanego na poszukiwanie nowych optymalniejszych rozwiązań, poprzez zdobywanie nowej wiedzy, nowych umiejętności, nowych doświadczeń. Opracowywanie nowych koncepcyjnych rozwiązań, projektowanie prototypowych maszyn, wdrażanie ich do produkcji, montowanie i uruchamianie oraz testowanie i doskonalenie tak by osiągnęły zamierzone parametry pracy jest, pomimo olbrzymiego nakładu pracy projektowej, procesem obarczonym sporym ryzykiem. Z własnych doświadczeń Firmy wynika, że taki proces może w pierwszym wykonaniu zakończyć się niepowodzeniem wymagającą tak dużych zmian w prototypie, że jedynym rozsądnym działaniem jest ponowne zaprojektowanie maszyny z uwzględnieniem zdobytej wiedzy i wyprodukowanie nowego zoptymalizowanego kolejnego prototypu.

Dzięki stałemu prowadzeniu prac B+R Firma potrafi bardzo dobrze odpowiadać na zmieniające się potrzeby rynku dyktowane nowymi regulacjami prawnymi czy oczekiwaniami klientów. Takie działanie Firmy sprawia, że klienci powracają do Firmy oraz zapraszają Firmę do współpracy przy rozwiązywaniu ich problemów technologicznych od etapu projektowego, po dostawę kompletnych maszyn i całych linii technologicznych. Dzięki takiemu działaniu Firma może się ciągle rozwijać i to robi.

Jako producent maszyn górniczych, produkuje Pan nowe maszyny, wykonuje modernizacje, a także opracowuje i wykonuje kompletne (...).

W swojej ofercie X posiada maszyny przede wszystkim (...).

Maszyny są przez Pana produkowane na indywidualne zamówienie klienta, ponieważ produkcja „na magazyn” (nie pod konkretną sprzedaż) jest nieopłacalna ze względu na jednostkowy charakter oraz dużą różnorodność wynikającą z różnorodności (...)., a także wysokich kosztów wyprodukowania maszyn.

Poza produkcją wielkogabarytowych maszyn X opracowuje projekty technologii (...). Zaakceptowane co do określonych funkcjonalności i spełnienia wymaganych parametrów wydajnościowych i jakościowych dla wytwarzanych wyrobów gotowych, całe innowacyjne prototypowe linie technologiczne są przez Firmę projektowane w szczegółach, produkowane, montowane, uruchamiane, regulowane, udoskonalane / dostosowywane, aż do uzyskania zaplanowanych efektów. Klient otrzymuje od Firmy kompleksowe działanie – projektuj, buduj, uruchom i spełnij wymagane parametry pracy całej (...), którą zaprojektował i wyprodukował dla danego klienta).

Branżę, w której operuje Firma cechuje olbrzymia różnorodność i skala na tyle nieduża, że produkcja nowych maszyn, jak i całych linii technologicznych jest praktycznie jednostkowa. Powtarzalność produkcji maszyn występuje w skali lat, czasami w skali miesięcy. Polityka X skierowana jest jednak na dostarczanie maszyn i całych linii technologicznych projektowanych pod potrzeby klienta.

Opisane otoczenie zewnętrzne, obszar funkcjonowania oraz polityka Firmy powodują zapotrzebowanie na duże nakłady prac umysłowych oraz prac projektowych. W Firmie zatrudnionych jest około 50 pracowników, natomiast kadra inżyniersko-techniczna liczy aktualnie sześciu pracowników. W przyszłości planowane jest zwiększenie zatrudnienia w tym obszarze. Pracownicy odpowiedzialni za projektowanie maszyn posiadają wieloletnie doświadczenie w branży. Wszyscy inżynierowie są konstruktorami.

Poza projektowaniem wykonują oni prace niezbędne do przygotowania i poprowadzenia produkcji zaprojektowanych konstrukcji. X udostępnia swoim konstruktorom najnowsze oprogramowania do projektowania 3D oraz prowadzenia obliczeń numerycznych. Obecnie Firma zapewnia swoim pracownikom następujące zaawansowane programy komputerowe:

4 sztuki oprogramowania (...);

kompletną kolekcję (...);

2 sztuki licencji na oprogramowanie (...);

2 sztuki licencji programu (...).

Sprzedaż w X prowadzona jest przez menadżera projektu, który posiada kilkunastoletnie doświadczenie projektowe w Firmie, a także przez właściciela przedsiębiorstwa. W zależności od potrzeb w proces sprzedaży i konsultacji z klientem włączani są pozostali konstruktorzy zatrudnieni w X. Przygotowywanie ofert dla klientów poprzedzane jest wieloma analizami, obliczeniami, schematami. Ważnym etapem prac badawczych jest wizualizacja za pomocą obsługiwanych przez konstruktorów oprogramowań, ponieważ już na tym etapie opracowywane są optymalniejsze koncepcje, co stanowi niezwykle ważny element procesu z punktu widzenia zdobywania klientów.

B.Działalność badawczo-rozwojowa

Innowacyjność, jednostkowość, elastyczność oraz opracowywanie coraz doskonalszych maszyn i procesów produkcyjnych spowodowały, że w X nie ma organizacji pracy zorientowanej tradycyjnie według podziału funkcyjnego. Struktura przedsiębiorstwa jest zorganizowana projektowo, czyli według najnowszych trendów, które wskazują na znacznie większe możliwości rozwojowe, większą elastyczność w działaniach innowacyjnych i jednostkowych, z nastawieniem na dopasowywanie się do częstych zmian wynikających z potrzeb klientów i rynku.

Zakres prac w zespołach badawczo-projektowych obejmuje w szczególności prowadzenie prac twórczo-analitycznych, poszukiwanie nowych rozwiązań przedstawianych na schematach procesowych, selekcję i ocenę rozwiązań według określonych kryteriów, a także opracowywanie założeń do planowanych nowych uruchomień oraz modernizacji wyrobów. Praca w zespołach obejmuje także opracowywanie dokumentacji konstrukcyjnej nowych wyrobów czy dokumentacji techniczno-ruchowej i katalogu części zamiennych dla konstruowanych wyrobów. Prowadzone prace wymagają wykorzystania specjalistycznej wiedzy i nabycia nowej wiedzy do stworzenia nowych rozwiązań, począwszy od ich zaprojektowania, wyprodukowania, poprzez przeprowadzenie testów, niezbędnych modyfikacji, certyfikacji wyrobów, zakończonych ich uruchomieniem w zakładzie klienta i sprzedażą.

Poza konstruktorami pracą prototypową zajmują się zespoły tworzone do wykonywania tych prototypów. Są to zespoły składające się z pracowników produkcyjnych oraz pracowników dokonujących montażu, uruchamiania prototypów, testowania prototypów w warunkach rzeczywistej pracy, a w razie potrzeby dokonywania niezbędnych korekt w celu uzyskania zakładanych parametrów pracy. Nadzór nad pracami prowadzony jest w zależności od zakresu przez konstruktorów prototypu, koordynatora produkcji, kierownika produkcji lub właściciela Firmy.

W ramach prac badawczo-rozwojowych prowadzonych przez pracowników X można wyodrębnić 3 kierunki prowadzonych działań B+R. Są to: nowe procesy produkcyjne/linie technologiczne, zupełnie nowe produkty/maszyny oraz udoskonalanie istniejących już produktów. Należy przy tym podkreślić, że do prac badawczo-rozwojowych nie są zaliczane prace rutynowe, remonty i naprawy maszyn, drobne modyfikacje. Przez prace rutynowe należy rozumieć opiekę nad produktem oraz zmiany w instrukcjach obsługi i katalogach urządzeń. Natomiast drobne modyfikacje to między innymi uzupełnienia okładzin trudnościeralnych w miejscach, korekty umiejscowienia otworów montażowych by zapewniony był lepszy dostęp, zmiany kształtu w pojedynczych elementach podyktowane względami użytkowymi. Przy tym, za działalność B+R Firma uważa tylko stworzenie takich wyrobów, które produkowane są w danej konfiguracji, przy danych parametrach, etc. po raz pierwszy. Wyprodukowanie kolejnych wyrobów o dokładnie takich samych właściwościach, jakie już były wcześniej wyprodukowane przez Firmę, nie jest traktowane za działalność B+R.

Dla każdego projektu prowadzona jest rozbudowana dokumentacja, która obejmuje w szczególności dokumentację handlową i techniczną określającą przedmiot produkcji, parametry, wskaźniki, funkcje jakie produkowany nowy wyrób powinien posiadać, specjalistyczne projekty graficzne, obliczeniowe, rysunki techniczne, opis techniczny, zestawienia kosztów, zespół projektowy.

Przedmiot niniejszego wniosku jest działalność X w zakresie B+R obejmującej tworzenie nowych lub udoskonalonych produktów – w efekcie czego rezultatem każdorazowo jest powstanie nowego produktu, jaki wcześniej nie był dostępny w ofercie Firmy, jaki nie został wcześniej wyprodukowany.

Poniżej został dodatkowo scharakteryzowany przebieg prac w ramach każdej z ww. kategorii działań B+R prowadzonych przez Firmę.

1.Nowe innowacyjne linie technologiczne (...) (innowacja procesowa)

Przez nowe innowacyjne linie technologiczne rozumie się zaprojektowany, wyprodukowany, uruchomiony i sprzedany przez X zespół maszyn (...) w konfiguracji, funkcjonalności, efektywności i innych kluczowych aspektach nigdy wcześniej niestworzonym przez Firmę. Opracowane i zastosowane rozwiązania mają innowacyjny charakter (...), stanowią nowe rozwiązania niedostępne wcześniej w ofercie Firmy, często niedostępne w sprzedaży na rynku. Dostarczając nowe innowacyjne kompletne procesy produkcyjne X bierze odpowiedzialność za spełnienie stawianych im wymagań wydajnościowych, jakościowych oraz innych.

Co do zasady prace nad nowym procesem technologicznym przebiegają w następującym schemacie:

1.Firma po własnych działaniach marketingowych lub z polecenia rozpoczyna rozmowy z potencjalnym klientem. W sytuacji, w której do zaprojektowania są całe procesy przeróbcze (również w połączeniu z wydobyciem) X opracowuje i przedstawia klientom propozycje rozwiązań procesowych, które spełniłyby ich oczekiwania.

2.Następnie X pozyskuje szereg informacji niezbędnych do realizacji zadania, takich jak dane wejściowe, oczekiwania co do produkowanych wyrobów czy wymagana wydajność w narzucanych okresach (np. rocznych). W przypadku posiadania przez klienta własnej koncepcji jest ona omawiana oraz wstępnie oceniana przez pracowników X.

3.Na podstawie tak uzyskanych informacji proponowana jest pierwsza wersja projektu procesu, który został wypracowany przez zespół roboczy. W ramach prowadzonych w Firmie prac koncepcyjnych, w programie projektowym (...) wykonywana jest wizualizacja proponowanego procesu. Praca nad wizualizacją obejmuje tworzenie modelu 3D procesu, który maksymalnie odzwierciedla przyszły stan rzeczywisty. Początkowy etap pracy projektowej na podstawie modelu 3D umożliwia weryfikację ograniczeń oraz wizualizację dodatkowych możliwości.

4.Kolejny etap realizacji przyjętej koncepcji polega na dokonaniu optymalizacji przy pomocy modelu 3D.

5.Następnie efekty dotychczasowej pracy dostarczane są do klienta. W przypadku współpracy z klientem otwartym na rozwiązania technologiczne opracowanie optymalnego procesu produkcyjnego wymaga wielu iteracji przedstawionego schematu, co w efekcie skutkuje ponownym zaangażowaniem X w wybrane etapy. Zatwierdzenie ostatecznej wersji projektu kończy etap koncepcyjny, po którym następują rozmowy handlowe dotyczące realizacji wytworzonych specyfikacji i projektu.

6.Pozytywnie zakończone rozmowy handlowe w odniesieniu do realizacji nowych procesów produkcyjnych finalizowane są umowami handlowymi określającymi szczegółowo zakres prac oraz warunki realizacji, produkcji, montażu, uruchomienia, uzyskania parametrów wydajnościowych i jakościowych oraz warunki gwarancji.

W trakcie prac koncepcyjnych, dokonywania kalkulacji kosztów zakupu, kosztów eksploatacji, kalkulacji oszczędności opracowywane są całkowicie nowe rozwiązania procesowe. Do tworzenia nowych linii technologicznych czy procesów produkcyjnych wykorzystywane są zarówno materiały (części) wytworzone przez X jak i materiały (części) zakupione od innych podmiotów, które będą stanowiły elementy linii produkcyjnej, jaką ma stworzyć Firma.

Zakup materiałów (części) będących częściami oferowanych przez Firmę produktów podyktowany jest brakiem własnej produkcji w tym zakresie lub niedostateczną wielkością produkcji danych części w skali realizowanego projektu. Otworzenie produkcji, która mogłaby zastąpić zakup części od innych podmiotów nie jest możliwa bądź jest nieopłacalna ze względów ekonomicznych i ekologicznych. Niezbędne są więc dostawy zewnętrzne. Tak nabyte części są traktowane jako materiały przy produkcji całej linii technologicznej lub procesu produkcyjnego. Przy zakupach zewnętrznych X dokonuje montażu, połączenia poszczególnych części i innych elementów, i uruchomienia oraz ewentualnego dostosowania do wymagań całej technologii we własnym zakresie, ponieważ odpowiedzialność za spełnienie wszystkich parametrów pracy linii produkcyjnej / technologicznej spoczywa na X.

Produkcja nowych produktów w branży górniczej jest niezwykle kosztowna i zindywidualizowana. Stworzenie nowego produktu wyłącznie w celach demonstracji jest nieopłacalne, dlatego praktycznie za każdym razem pierwszą wyprodukowaną maszynę czy pierwszą wersję procesu wydobywczo-przeróbczego X wykonuje z przeznaczeniem dla określonego klienta, i stanowi ona przedmiot sprzedaży. Pomimo, że opracowany proces jest dedykowany i sprzedawany dla określonego klienta to w przyszłości może być zaoferowany i sprzedany kolejnemu klientowi i takie sytuacje mają miejsce. Dodatkowo nabyta nowa wiedza i stworzone nowe rozwiązania mogą być wykorzystane także przy realizacji kolejnych innych projektów.

Po zatwierdzeniu koncepcji i parametrów nowych procesów produkcyjnych lub linii technologicznych X przystępuje do produkcji. Produkcja jest prowadzona w halach produkcyjnych Firmy. Produkcją zajmują się zatrudnieni przez Firmę pracownicy produkcyjni, pod nadzorem i kierownictwem wyznaczonego konstruktora prototypu, koordynatora produkcji, kierownika produkcji lub właściciela Firmy. W czasie prac produkcyjnych lub testowych poszczególne założenia projektu mogą wymagać dostosowania, zmian, rozszerzenia, co wymaga podjęcia odpowiednich działań przez konstruktora. Gotowe procesy produkcyjne, linie technologiczne lub ich części wymagają przeprowadzenia testów, prób produkcyjnych przed ostatecznym zakończeniem produkcji.

W praktyce może się zdarzyć, że proces, linia produkcyjna, technologiczna, po przeprowadzonych testach wymaga korekt, wprowadzenia poprawek, aby osiągnąć ustalone z góry parametry pracy. Produkowane wyroby stanowią nowość w ofercie Firmy w związku z czym w toku produkcji (procesu produkcyjnego) mogą pojawiać się niespotykane wcześniej problemy, które zespół projektowy musi rozwiązać. Wyprodukowane procesy, linie technologiczne, produkcyjne są następnie montowane u klienta, prototypy są uruchamiane i testowane w warunkach rzeczywistej pracy, a w razie potrzeby dokonywane są niezbędne korekty w celu uzyskania zakładanych parametrów pracy.

Należy podkreślić, że Firma odpowiada za rezultat i osiągnięcie wymaganych parametrów, a w związku z tym, że każdorazowo powstają nowe rozwiązania produkcyjne, technologiczne, podczas całego procesu, począwszy od projektowania, prowadzenia analiz, obliczeń, dobierając materiały, przy produkcji, testach, montażu, próbnych uruchomieniach, jak i w toku działania nowego procesu produkcyjnego, linii technologicznej mogą wystąpić nieprzewidziane wcześniej problemy lub trudności, które Firma musi rozwiązać, aby osiągnąć oczekiwane rezultaty, stworzyć proces, linię produkcyjną, technologiczną (innowacja procesowa) zgodnie z indywidualnym zamówieniem, która zostanie dostarczona klientowi.

2.Zupełnie nowy produkt (maszyna, urządzenie)

Przez zupełnie nowy produkt rozumie Pan produkt/prototyp maszyny, który nigdy nie był wyprodukowany i sprzedany przez X. Do tej grupy prac badawczych zalicza się zarówno w pełni nowe produkty nowej kategorii jak i nowy produkt w ramach istniejącej już kategorii.

I.Produkt nowej kategorii

Prace przy tym typie produktów przebiegają w następujący sposób:

1.W pierwszym etapie opracowania zupełnie nowego produktu X podejmuje decyzje o rozszerzeniu oferty o nowy rodzaj maszyny.

2.Następnie Firma wykonuje modele koncepcyjne, dokonuje wstępnych kalkulacji oraz przechodzi do etapu poszukiwania pierwszego klienta. Przy czym należy zaznaczyć, że możliwy jest również inny powód produkcji zupełnie nowego produktu. Może on zaistnieć w sytuacji, gdy w toku rozmów z klientem okazuje się, że potrzebuje on maszyny dostępnej na rynku, jednak po dokonaniu szeregu analiz X stwierdza, że ma możliwość zaprojektowania i wyprodukowania nowej maszyny odpowiadającej wymogom klienta (tj. niedostępnej wcześniej w ofercie Firmy) i przedstawia własną ofertę na wyprodukowanie takiej maszyny.

3.Po uzgodnieniu z klientem warunków sprzedaży nowego produktu X przyjmuje zamówienie lub podpisuje umowę. Następnie w Firmie wyznaczony zostaje zespół projektowy i rozpoczyna się etap projektowania maszyny.

4.Konstruktor maszyny dokonuje szeregu obliczeń i analiz technicznych. Ocenia zakres zadań możliwych do zrealizowania w Firmie, a także poszukuje dostawców podzespołów. Przy pomocy najnowszego oprogramowania (...) tworzy cyfrowy projekt maszyny. Projektowanie wymaga tworzenia różnych wariantów rozwiązań i dokonania szeregu konsultacji, a następnie wybrania najoptymalniejszych opcji. Dochowanie nawet największej staranności podczas projektowania pozostawia mimo wszystko duże ryzyko co do zadziałania pierwszej sztuki wyrobu (spełnienia wymagań wydajnościowych, spełnienia wymagań jakościowych, a nawet funkcjonowania np. bez nadmiernego zużycia części eksploatacyjnych). Zupełnie nowy rodzaj maszyny, pomimo że produkowany dla pierwszego klienta jest tak naprawdę prototypem. Potwierdzeniem tego są różne niespodziewane problemy, które pojawiają się podczas produkcji, podczas uruchamiania i pierwszych godzin pracy. Wielokrotnie już po wyprodukowaniu pierwszej sztuki dokonywane jest w nim wiele zmian.

5.Po zaakceptowaniu projektu konstruktorzy tworzą rysunki techniczne każdej części nowego produktu. Na tym etapie otwierane jest zlecenie produkcyjne. Od tej pory wszystkie koszty materiałów ewidencjonowane są na tym zleceniu. Po stworzeniu rysunków technicznych składane są zamówienia na materiały do wykonania pierwszej sztuki. Prace związane z wytworzeniem pierwszej sztuki/prototypu wykonywane są przez pracowników produkcji. Do wykonania prototypu potrzebne są również części, które nie są produkowane przez X. Do części zamawianych przez Firmę od zewnętrznych dostawców należą między innymi (...).

6.Uzyskany prototyp poddawany jest testom możliwym do zrealizowania w warunkach dostępnych w Firmie. W tym miejscu należy podkreślić, że bardzo często wielkość i specyfika maszyn nie pozwala na wykonanie kompletnych prób na terenie Firmy. Jest to możliwe dopiero po zamontowaniu i włączeniu nowej maszyny do linii technologicznej u pierwszego klienta. To oznacza, że jako producent nowej maszyny X ponosi olbrzymie ryzyko możliwe do pełnego zweryfikowania dopiero podczas rzeczywistej pracy maszyny.

7.Po przeprowadzeniu testów wszystkie produkty przechodzą proces certyfikowania tak, by mogły być dopuszczone do użytkowania i zostać wprowadzone na rynek. Następnie dokonywana jest archiwizacja dokumentacji projektowej.

Należy zwrócić uwagę, że wyprodukowanie i sprzedanie pierwszej nowej maszyny, nigdy wcześniej nie oferowanej przez Firmę, jest bardzo trudnym procesem. Wymaga wykorzystania specjalistycznej wiedzy, nabycia nowej wiedzy, przygotowania projektów, produkcji, testów, wprowadzenia modyfikacji na etapie przed uruchomieniem, jak i po uruchomieniu tak, aby rozwiązać wszystkie pojawiające się problemy i zapewnić osiągnięcie prawidłowego działania i wszystkich parametrów nowego produktu tworzonego na zlecenie klienta.

II.Nowy produkt w ramach istniejącej kategorii, który wymaga wykonania całościowego procesu prototypowania

W ramach tej kategorii pracownicy Firmy wykorzystują posiadaną wiedzę, umiejętności i doświadczenie (know-how) oraz nabywają nową wiedzę dla stworzenia nowego produktu w ramach istniejących kategorii. Niezależnie od korzystania z już posiadanego know-how, za każdym razem efektem przeprowadzonego projektu jest powstanie nowej maszyny o wielkości, wydajności czy innych specyficznych parametrach, która dotychczas nie była dostępna w ofercie Firmy. Wykonanie nowego produktu w ramach oferowanego asortymentu przebiega niemalże identycznie jak w przypadku zupełnie nowego produktu. Wymaga wielu godzin analiz, doboru parametrów, obliczeń czy prac projektowych. Podczas produkcji pojawiają się zagadnienia wcześniej niespotykane czy zagadnienia wcześniej niewystępujące, związane np. z gabarytami produkowanej maszyny czy wprowadzaniem nowych, spersonalizowanych rozwiązań dot. funkcjonalności. Mimo, że produkowane maszyny w części bazują na już zdobytym know-how, to w praktyce wielokrotnie występują sytuacje, gdy po zastosowaniu w zamówionej maszynie rozwiązania już znanego z poprzedniego projektu pojawiały się nieznane dotychczas błędy. Użycie opracowanego już elementu dostosowanego co do wielkości czy specyfiki do nowego projektu może skutkować pojawieniem się problemów, które nie zostały przewidziane na etapie projektowym. Powoduje to konieczność przeprowadzenia nowych testów, analiz, obliczeń, wprowadzenia zmian projektowych i produkcyjnych, prowadzących do opracowania nowych rozwiązań, które zapewnią osiągnięcie docelowych parametrów i funkcjonalności.

Pierwsza sztuka lub prototyp w ramach produkowanej kategorii maszyn podlega próbom w Firmie, a także przeprowadzeniu kompleksowego rozruchu i prób w rzeczywistych warunkach pracy u pierwszego klienta. Po zakończeniu prac potwierdzonych sukcesem dokonuje się archiwizacji dokumentacji, a sprawdzone urządzenie może być oferowane nowym klientom.

3.Udoskonalanie oferowanych produktów

W ramach swojej działalności X ciągle modyfikuje oferowane przez siebie maszyny by spełnić wciąż rosnące wymagania klientów oraz zwiększyć swoją konkurencyjność w branży. Z tego powodu Firma angażuje swoich pracowników, w tym również konstruktorów, do udoskonalania już istniejących produktów oraz wprowadzania innowacji w realizowanych zamówieniach. Po każdej istotnej zmianie produktu niezbędne jest także nowe certyfikowanie produktu.

Zmiany w istniejących produktach wprowadzane są w głównej mierze w celu:

(...)

Wprowadzenie udoskonaleń wiąże się z tym, że w efekcie produkt ma znacząco lepsze parametry, funkcjonalności i w istocie powstaje nowa wersja produktu, o niedostępnych wcześniej osiągach. Wprowadzenie takich ulepszeń wymaga prac koncepcyjnych, projektowych i produkcyjnych, prowadzących do powstania nowej wersji produktu, która wymaga także przeprowadzenia nowych testów, modyfikacji, dostosowań do osiągnięcia zakładanych parametrów i certyfikacji jako nowy produkt. Produkt powstaje w wyniku pracy twórczej związanej z opracowaniem nowych zastosowań z wykorzystaniem posiadanej i nabytej wiedzy przez pracowników Firmy.

C.Koszty kwalifikowane

W związku z projektowaniem oraz budową oferowanych przez siebie produktów, których etapy produkcji w ramach grup badawczo-projektowych zostały opisane we wniosku, może Pan ponosić:

a.koszty wynagrodzeń pracowników zaangażowanych w proces wprowadzenia nowego, ulepszonego produktu do oferty X (w części, w jakiej zgodnie z prowadzonymi ewidencjami czasu pracy osoby te faktycznie wykonują działania o charakterze B+R);

b.koszty materiałów i surowców;

c.koszty amortyzacji sprzętu, wykorzystywanego w ramach opisywanych prac badawczo-rozwojowych;

d.koszty opinii i ekspertyz;

e.ew. inne koszty wymienione w art. 26e ust. 2 ustawy o PIT.

Konstruktorzy są wyznaczani do realizacji prac badawczo-rozwojowych w określonym projekcie bądź zleceniu. W umowach tych pracowników nie jest wskazane wprost, że do ich obowiązków należą prace badawczo-rozwojowe, jednak zakres faktycznie wykonywanych zadań zależy od polecenia zaangażowania w dany projekt i jest odzwierciedlony w dokumentacji projektowej i prowadzonych ewidencjach czasu pracy. Wszyscy konstruktorzy poza pracami badawczo-rozwojowymi wykonują również prace związane z katalogiem produkcji i usług Firmy niezaliczających się do prac badawczo-rozwojowych.

W firmie X konstruktorzy jednocześnie prowadzą po kilka zleceń na różnych etapach ich realizacji. Oznacza to, że zatrudniony inżynier w danym czasie odpowiada w osobnych zleceniach za projektowanie koncepcyjne, projektowanie właściwe, wykonywanie rysunków wykonawczych, wyszukiwanie i zamawianie części i podzespołów, nadzorowanie produkcji prowadzonego projektu, uczestniczenie w analizach reklamacji, wykonywanie dokumentacji DTR. Ze względu na wielkość Firmy, jednostkową produkcję oraz różnorodność oferty, konstruktor wykonuje zwykle różne zadania przyporządkowane do różnych etapów. W trakcie jednego dnia konstruktor wykonuje pracę przy co najmniej dwóch zleceniach lub procesach produkcyjnych.

Pracownicy produkcyjni biorący udział w pracach nad prototypami są wyznaczani do tych zadań na podstawie polecenia przełożonego. W umowach o pracę tych pracowników, nie jest wskazane wprost, że wykonują działalność badawczo-rozwojową, jednak zakres faktycznie wykonywanych zadań zależy od polecenia zaangażowania w dany projekt i jest odzwierciedlony w dokumentacji projektowej i prowadzonych ewidencjach czasu pracy. Poza wykonywaniem prac badawczo-rozwojowych pracownicy wykonują także inne prace.

X prowadzi szczegółową ewidencję godzin pracy pracowników przy wszystkich pracach, w szczególności również pracach prototypowych. Dzięki temu Firma posiada bazę danych dotyczącą ilości czasu pracy przeznaczonego przez pojedynczego pracownika oraz wszystkich pracowników zaangażowanych w realizację danego zlecenia. Taka baza danych wskazuje, ile czasu każdy z pracowników przeznaczył na prace badawczo-rozwojowe w określonym projekcie. Ewidencja jest weryfikowana i zatwierdzana przez bezpośredniego przełożonego.

Koszty pracy konstruktorów są rozdzielane do poszczególnych zleceń poprzez proporcjonalne przypisanie na podstawie ilości godzin pracowników produkcyjnych.

Fikcyjny przykład do zobrazowania metody wyliczania, produkcja maszyny (...):

·Całkowita ilość roboczogodzin produkcyjnych w miesiącu: (...) h;

·Całkowity koszt pracy konstruktorów w miesiącu: (...) zł;

·Ilość roboczo-godzin produkcyjnych przeznaczona w miesiącu na produkcję maszyny (...) h.

·Koszty konstruktorów: (...) zł

W związku z powyższym koszt pracy konstruktorów przypadający w danym miesiącu do zlecenia produkcji maszyny (...) wyniósł (...) zł.

W ramach prowadzonych projektów dokonuje Pan także m.in. zakupu surowców oraz materiałów, które są niezbędne do budowy zaprojektowanej maszyny lub linii produkcyjnej. X nabywa zarówno proste części służące do budowy maszyn jak i całe urządzenia, które będą częścią / elementem projektu zamówionego przez klienta. Do przykładowych urządzeń zakupionych przez X można zaliczyć (...). Tak nabyte urządzenia, po zamontowaniu i przystosowaniu do całości projektu, będą stanowić część linii produkcyjnej, która została zamówiona przez klienta. Proces instalacji i dostosowania zakupionych urządzeń wykonywany jest przez pracowników X na podstawie zaakceptowanego wcześniej projektu linii technologicznej wykonane przez zespół X. Przy produkcji swoich wyrobów Firma dokonuje także zakupu (...). Nabycie niektórych elementów linii technologicznej wymuszone jest przez względy ekonomiczne, a także przez niewystarczającą produkcję własną Firmy. Zakupione części i maszyny są kwalifikowane w ewidencji rachunkowej jako materiały wykorzystywane w realizacji projektów, zgodnie z ich faktycznym przeznaczeniem.

W uzupełnieniu wniosku z 22 lipca 2024 r. (w zakresie zindywidualizowania projektów/prototypów) wskazuje Pan, że w zakresie prototypów już zrealizowanych ma Pan na myśli na przykład:

a)Prototypowe innowacyjne (...).

b)Zupełnie nowy produkt (maszyna, urządzenie):

b. I. Produkty nowej kategorii.

(...)

b. II. Nowy produkt w ramach istniejącej kategorii, który wymaga wykonania całościowego procesu prototypowania

(...)

c)Udoskonalanie oferowanych produktów

(...)

W uzupełnieniu wniosku z 22 lipca 2024 r. (w zakresie zindywidualizowania projektów/prototypów) wskazuje Pan również, że w zakresie prototypów możliwych do realizacji w najbliższej przyszłości ma Pan na myśli na przykład:

a)Prototypowe innowacyjne (...)

b)Zupełnie nowy produkt (maszyna, urządzenie):

b. I. Produkt nowej kategorii.

(...)

b. II. Nowy produkt w ramach istniejącej kategorii, który wymaga wykonania całościowego procesu prototypowania

(...)

c)Udoskonalanie oferowanych produktów

(...)

W uzupełnieniu wniosku nadmienia Pan, że dotyczy on obecnych rozliczeń przedstawionych w stanie faktycznym, jak i zdarzenia przyszłego (przyszłych rozliczeń / kolejnych lat, na ten moment nie jest Pan w stanie przewidzieć przez jaki okres czasu okoliczności przedstawione we wniosku będą aktualne w przyszłości) - opartego na analogicznych okolicznościach.

Prowadzi Pan działalność według stanu opisanego we wniosku (działalność w tym kształcie jest prowadzona co najmniej od 2016 r., przy czym przełom w prowadzeniu przez Pana prac B+R nastąpił w 2012 r.) oraz będzie kontynuować Pan prowadzenie działalności w taki sam sposób w przyszłości, w związku z czym przedstawione we wniosku pytania i Pana stanowisko odnoszą się zarówno do stanu faktycznego [obecnych rozliczeń], jak i zdarzenia przyszłego (zgodnie z art. 14b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa).

W ramach wszystkich prowadzonych prac B+R część z nich ma charakter prac badawczych, część prac badawczych przechodzi w prace rozwojowe, a część z nich jest wyłącznie pracami rozwojowymi dla X. Za każdym razem te prace są przejawem twórczości w ramach przedstawionych kierunków działań B+R.

Uznane przez Pana projekty B+R nigdy nie były i nie będą realizacją czyjegoś projektu, np. na Pana zlecenie lub realizacją dla klienta według jego projektu.

1.Innowacyjne linie technologiczne (...) (innowacja procesowa): Każda nowa innowacyjna linia technologiczna jest wynikiem kompleksowego procesu projektowania, który obejmuje tworzenie unikalnych schematów i konfiguracji maszyn tak by uzyskiwać najlepsze efekty z ich pracy.

2.Nowe produkty (maszyny, urządzenia) i ich prototypy: Tworzenie nowych maszyn i urządzeń, takich jak (...), wymaga innowacyjnego podejścia i wdrażania nowych technologii. Każdy produkt jest wynikiem kreatywnej pracy inżynierskiej oraz licznych testów i modyfikacji.

3.Udoskonalanie oferowanych produktów: W ramach działań B+R udoskonala Pan istniejące produkty, co wymaga analizy ich funkcjonowania oraz wprowadzania innowacyjnych usprawnień. Każdy proces udoskonalenia jest twórczy i oparty na własnej wiedzy oraz doświadczeniu.

Specyfika twórczego charakteru prac B+R:

Kreatywność: Projekty te wymagają ciągłego poszukiwania nowych rozwiązań technologicznych, projektowania innowacyjnych systemów oraz integracji najnowszych osiągnięć techniki;

Nowatorskość: Każda nowa linia technologiczna lub produkt jest nowym, wcześniej niespotykanym rozwiązaniem, które zaspokaja specyficzne zmieniające się potrzeby rynkowe;

Oryginalność: Twórcze prace prowadzone przez X prowadzą do powstania produktów i technologii, które charakteryzują się nowymi funkcjonalnościami lub lepszą efektywnością lub żywotnością ewentualnymi innymi specyficznymi cechami.

Wszystkie te elementy pokazują, że prace prowadzone w ramach działań B+R są twórcze, nowatorskie i przyczyniają się do rozwoju wiedzy oraz technologii w dziedzinie (...). Wytwór prac ma charakter oryginalny i unikatowy, w takiej konfiguracji, o takich właściwościach, parametrach jest pierwszym produktem wytworzonym przez X.

Prowadzone prace w ramach wszystkich poszczególnych kierunków działań B+R objętych zakresem wniosku oparte były i będą na nowych, oryginalnych koncepcjach i hipotezach.

Ponadto prowadzone przez Pana działania były i będą ukierunkowane na poszukiwanie i opracowywanie rozwiązań zgodnych z najnowszymi wymaganiami i trendami podyktowanymi sytuacją rynkową oraz zmieniającymi się wymaganiami prawnymi (np. Zielony Ład). Przykładem może być odkrycie (...).

Pana działalność nowatorska ma i będzie miała na celu optymalizowanie różnych aspektów pracy maszyn, procesów technologicznych tak by uzyskiwać lepsze efekty lub zmniejszać nakład środków dla tych samych efektów. Oszczędzanie energii, skuteczniejsze wykorzystanie złóż naturalnych, wyroby bardziej dopasowane do potrzeb i oczekiwań klientów. Innowacyjność podyktowana zwiększaniem efektywności ekonomicznej i ekologicznej.

Przykładowo opracowany projekt (...) przeszedł pozytywnie badanie czystości patentowej. Aktualnie X pracuje nad możliwością zrealizowania prac rozwojowych w celu potwierdzenia założeń, analiz i obliczeń w praktyce produkcyjnej przedsiębiorstwa.

Działania X nie były dotychczas nastawione na prowadzenie prac doświadczalnych lub teoretycznych opartych o teorie naukowe a nie doświadczenia mające na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne.

W X projektowane i produkowane są maszyny oraz całe technologie dla górnictwa odkrywkowego. Zakres oferowanych maszyn jest bardzo szeroki, a co za tym idzie potrzebuje Pan wiedzy z różnych obszarów. Kluczowa dziedzina naukowa w Pana działalności B+R to dziedzina nauk technicznych.

Mówiąc o specjalistycznej wiedzy ma Pan na myśli przede wszystkim nauki inżynieryjno-techniczne, czyli:

(...)

W uzupełnieniu wniosku potwierdza Pan, że zarówno w ramach „nowych produktów w ramach istniejących kategorii, który wymaga całościowego procesu prototypowania” oraz „udoskonalania oferowanych produktów” czy też w zakresie „innowacyjności procesowej” również nabywana i wykorzystywana jest/będzie specjalistyczna wiedza, o której mowa we wniosku

W ramach wszystkich kierunków prowadzonych prac B+R dochodzi też do (kolejno) nabycia, łączenia i kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, a następnie jej wykorzystywania.

Wydatki opisane we wniosku stanowiły i będą stanowić koszty uzyskania przychodów w roku podatkowym/latach podatkowych, za które zamierza Pan skorzystać z ulgi badawczo-rozwojowej.

Ponadto wskazuje Pan, że przez koszty wynagrodzeń pracowników należy rozumieć poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

W okresie, którego dotyczy wniosek prowadzi i będzie Pan prowadzić księgi rachunkowe. Wyodrębnia/wyodrębni Pan koszty działalności badawczo-rozwojowej w prowadzonej księdze stosownie do treści art. 24a ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pytania (zakres doprecyzowano w uzupełnieniu wniosku)

1.Czy Pana działalność polegająca na produkcji nowych maszyn nigdy wcześniej przez Pana nieprodukowanych oraz udoskonalanie wcześniej wyprodukowanych maszyn, podejmowana w sposób przedstawiony w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w części B, pkt 2-3, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o PIT, która uprawnia Pana do zastosowania ulgi określonej w art. 26e ustawy o PIT?

2.Czy Pana działalność polegająca na produkcji nowych linii technologicznych, w tym realizacja całych kontraktów/projektów (jako innowacyjność procesowa) polegających na opracowaniu innowacyjnych/nowych technologii (...), produkcji maszyn, dostawie maszyn, budowie oraz uruchomieniu nowych lub udoskonalanych maszyn i linii produkcyjnych, według opisanego we wniosku schematu, przy użyciu innowacyjnych komponentów własnej produkcji, jak i elementów użytych już w poprzednich projektach oraz elementów nabytych od innych podmiotów, podejmowana w sposób przedstawiony w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w części B, pkt 1 stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o PIT, która uprawnia Pana do zastosowania ulgi określonej w art. 26e ustawy o PIT?

3.Czy ponoszone i kalkulowane przez Pana w sposób określony w przedstawionym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym koszty wynagrodzeń pracowników zatrudnionych przez Pana stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT, a tym samym mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania ustalonej zgodnie z art. 26 ww. ustawy?

Sformułowane we wniosku pytanie trzecie dotyczy potwierdzenia, że opisana w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym metoda kalkulacji i sposobu ewidencjonowania kosztów kwalifikowanych w ramach poniesionych w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowanych przez płatnika składek z tytułu tych należności określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, zgodnie z przedstawionym opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego jest prawidłowa w świetle regulacji wynikających z art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT.

4.Czy ponoszone przez Pana koszty nabycia urządzeń kwalifikowanych jako materiały, które są częścią i niezbędnym elementem do wyprodukowanej nowej innowacyjnej linii technologicznej, produkcyjnej, stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 2 ustawy o PIT?

5.Czy ponoszone przez Pana koszty nabycia prefabrykowanych elementów betonowych kwalifikowanych jako materiały, które wykorzystywane są jako obudowy przenośników taśmowych w automatycznych magazynach półproduktów lub wyrobów gotowych są kosztami kwalifikowanymi w rozumieniu art. 26e ust. 2 ustawy o PIT?

6.Czy jako będący wspólnikiem spółki jawnej oraz osobą fizyczną prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której korzysta Pan z ulgi na działalność badawczo-rozwojową określonej w art. 26e ustawy o PIT, może Pan dokonać w rocznym zeznaniu podatkowym odliczenia kosztów kwalifikowanych w ramach tej ulgi od łącznego dochodu, czyli uwzględniając również dochody przypadające na Pana z tytułu bycia wspólnikiem spółki jawnej?

Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 1, 2, 4, 5 i 6. Pana wniosek w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 3 jest przedmiotem odrębnego rozstrzygnięcia.

Pana stanowisko w sprawie (doprecyzowano w uzupełnieniu wniosku)

Ad 1

Podejmowana przez Pana działalność w zakresie produkcji nowych maszyn nigdy wcześniej przez Pana nieprodukowanych oraz udoskonalanie wcześniej wyprodukowanych maszyn, podejmowana w sposób przedstawiony w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w części B, pkt 2-3, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o PIT, która uprawnia Pana do zastosowania ulgi określonej w art. 26e ustawy o PIT.

Ad 2

Podejmowana przez Pana działalność polegająca na produkcji nowych linii technologicznych, w tym realizacja całych kontraktów/projektów (innowacyjność procesowa) polegających na opracowaniu innowacyjnych/nowych technologii (...), produkcji maszyn, dostawie maszyn, budowie oraz uruchomieniu nowych lub udoskonalanych maszyn i linii produkcyjnych, według opisanego we wniosku schematu, przy użyciu innowacyjnych komponentów własnej produkcji, jak i elementów użytych już w poprzednich projektach oraz elementów nabytych od innych podmiotów, podejmowana w sposób przedstawiony w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w części B, pkt 1 stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o PIT, która uprawnia Pana do zastosowania ulgi określonej w art. 26e ustawy o PIT.

Ad 3

Opisana w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym metoda kalkulacji dotycząca ustalania wysokości kosztów pracowniczych jako kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT i ich ewidencjonowania jest prawidłowa. Tym samym, ponoszone i kalkulowane w sposób określony w przedstawionym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym przez Pana koszty wynagrodzeń pracowników zatrudnionych przez Pana stanowią koszty kwalifikowane i mogą zostać odliczone od podstawy opodatkowania ustalonej zgodnie z art. 26 ww. ustawy.

Ad 4

Ponoszone przez Pana koszty nabycia urządzeń kwalifikowanych jako materiały, które są częścią i niezbędnym elementem do wyprodukowanej nowej innowacyjnej technologii (innowacyjność procesowa), stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 2 ustawy o PIT.

Ad 5

Ponoszone przez Pana koszty nabycia prefabrykowanych elementów betonowych kwalifikowanych jako materiały, które wykorzystywane są jako obudowy, przykładowo, przenośników taśmowych w automatycznych magazynach półproduktów lub wyrobów gotowych są kosztami kwalifikowanymi w rozumieniu art. 26e ust. 2 ustawy o PIT.

Ad 6

Może Pan dokonać w rocznym zeznaniu podatkowym odliczenia kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi B+R od łącznego dochodu, czyli uwzględniając dochody z działalności gospodarczej (prowadzonej w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej) oraz dochody przypadające na Pana z tytułu bycia wspólnikiem spółki jawnej.

Uzasadnienie stanowiska

W Pana ocenie, przedstawiona w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym Pana działalność w zakresie produkcji nowych oraz udoskonalania maszyn i linii technologicznych, produkcyjnych, spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o PIT, co uprawnia Pana do zastosowania ulgi określonej w art. 26e ustawy o PIT.

Jednocześnie w Pana ocenie, realizacja całego innowacyjnego projektu/kontraktu (innowacyjność procesowa), czyli począwszy od prac koncepcyjnych, analiz, obliczeń, po ustalenie wymogów i parametrów z klientem, zaprojektowanie linii technologicznej, produkcyjnej lub maszyny, ich wyprodukowanie, testowanie, korekty błędów, sporządzenie kompletnej dokumentacji, aż do montażu i uruchomienia w warunkach rzeczywistych składa się na działalność B+R. Jednocześnie, okoliczność, że niektóre elementy jako materiały użyte do wyprodukowania linii produkcyjnej są nabywane od podmiotów zewnętrznych lub były wcześniej produkowane przez Firmę, nie wpływa na kwalifikację danego projektu jako B+R, gdyż w danej konfiguracji i przy danych założeniach, produkt będzie stanowił zupełnie nowy wyrób jaki wcześniej jako całość nie został przez Firmę stworzony, wyprodukowany, testowany i nie jest powtórzeniem sprawdzonych rozwiązań.

Działalność badawczo-rozwojowa (dalej: "B+R") została zdefiniowana w art. 5a pkt 38 ustawy o PIT i oznacza działalność twórczą, obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Na podstawie art. 5a pkt 39 ustawy o PIT „badania naukowe” oznaczają:

a)badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,

b)badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

Z kolei, stosownie do art. 5a pkt 40 ustawy o PIT „prace rozwojowe” to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.

W myśl ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:

„badanie podstawowe” oznaczają prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,

„badania aplikacyjne” oznaczają prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń,

„prace rozwojowe” są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Ponadto, zgodnie z Objaśnieniami podatkowymi Ministra Finansów (Objaśnienia podatkowe z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczące preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej – ip box, w których omówione zostało również jak interpretować pojęcia dot. działalności B+R; dalej: „Objaśnienia MF”), prace rozwojowe dotyczą wykorzystania już istniejącej w firmie wiedzy i umiejętności lub zdobycia z rynku dostępnej wiedzy i umiejętności w celu stworzenia zmienionego, ulepszonego lub nowego produktu, procesu, usługi.

Zgodnie z powyższą definicją z art. 5 pkt 38 ustawy o PIT można jednocześnie wyróżnić następujące kryteria, jakie muszą zostać spełnione, aby uznać daną działalność za działalność B+R:

a)Działalność ta musi mieć charakter twórczy,

b)Działalność ta musi być prowadzona w sposób systematyczny,

c)Działalność ta musi obejmować zwiększenie zasobów wiedzy bądź wykorzystanie zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań,

z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.

Charakter twórczy

Podążając za słownikiem języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś).

W pkt 32 Objaśnień MF wskazuje się, że w doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu.

Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia.”

Ponadto, w orzecznictwie przewijają się poglądy, zgodnie z którymi działalność twórcza powinna charakteryzować się odpowiednim rezultatem, który:

jest odpowiednio ustalony, co może odbyć się w dowolnej formie (między innymi niezależnie od sposobu wyrażenia), przez co należy rozumieć jego uzewnętrznienie, oraz możliwość wyodrębnienia, gdy stanowi część większej całości, mającej charakter zbiorowy;

ma charakter indywidualny, tj. nie może być wynikiem wyłącznie mechanicznych działań, lecz określonych procesów myślowych, wymagających od twórcy kreatywności;

ma charakter oryginalny (wnosić obiektywnie nową wartość; stanowić "nowy wytwór intelektu"), przy czym oryginalność należy rozpatrywać wstecznie (tj. rezultat pracy nie jest twórczy, jeżeli istnieje identyczne, uprzednio stworzone dzieło).

Działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może się przejawiać opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących w praktyce gospodarczej podatnika i na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań funkcjonujących u podatnika.

Tym samym działalność badawczo-rozwojowa to taka aktywność, która nastawiona jest na tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, często o charakterze unikatowym, które nie mają odtwórczego charakteru. Przy czym, zgodnie z Objaśnieniami MF nowość ma występować w skali przedsiębiorstwa.

Systematyczność

Po drugie, z art. 5a pkt 38 ustawy o PIT wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi być podejmowana w systematyczny sposób. Ustawa o PIT nie zawiera definicji legalnej tego pojęcia, jednakże zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza:

robiący coś regularnie i starannie,

o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu,

o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny.

W związku z tym, że w definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo "systematyczny" występuje w sformułowaniu "podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny", a więc odnosi się do "działalności", czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu, najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej – kluczowe jest, aby w danym przypadku działalność ta była zaplanowana, prowadzona według ustalonego planu, schematu. Podsumowując, spełnienie kryterium "systematyczności" danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalność w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Tym samym, z definicji działalności badawczo-rozwojowej wynika, że musi ona być podejmowana w sposób systematyczny, tj. prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem, słowo systematycznie powinno odnosić się do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Poszerzenie bądź wykorzystanie zasobów wiedzy

Po trzecie, taka działalność musi mieć określony cel, tj. powinna być nakierowana na zwiększenie zasobów wiedzy oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.

Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów. Jak wskazuje MF w Objaśnieniach MF w świetle konstrukcji definicji badawczo-rozwojowej należy uznać, że "zwiększenie zasobów wiedzy" odnosi się przede wszystkim do prowadzenia badań naukowych, natomiast "wykorzystanie już istniejącej lub zwiększonej wiedzy do tworzenia nowych zastosowań" dotyczy przede wszystkim prac rozwojowych. Innymi słowy, działalność badawczo-rozwojowa to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia, w tym badań naukowych (nakierowanych na nową wiedzę i umiejętności) oraz prac rozwojowych (nakierowanych na wykorzystanie dostępnej wiedzy i umiejętności) w celu zwiększenia zasobów wiedzy do tworzenia nowych, zmienionych lub usprawnionych produktów, procesów lub usług (również w formie nowych technologii).

Definicja działalności badawczo-rozwojowej wymaga, aby działania jakie podejmuje podatnik poprzez badania naukowe zwiększały zasoby wiedzy, natomiast w efekcie prac rozwojowych wystarczy, by podatnik zdobył i wykorzystał aktualnie dostępną wiedzę i umiejętności w celu planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia nowych, zmienionych czy usprawnionych produktów, procesów lub usług.

Istotny jest element celowościowy w postaci zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania jej do tworzenia nowych zastosowań, niezależnie od tego czy zastosowania te obejmują wyłącznie jedno przedsiębiorstwo czy też całe państwo, kontynent lub świat.

Brak rutynowości

Ponadto, jak już uprzednio wskazano w przypadku prac rozwojowych konieczne jest, aby prace te nie miały rutynowego i okresowego charakteru.

Według Słownika języka polskiego PWN poprzez słowo "rutynowy" należy rozumieć: "wykonywany często i niemal automatycznie" i "wykonywany według utartych schematów". Jak wskazuje MF w Objaśnieniach MF z zakresu działalności badawczo-rozwojowej należy więc wyłączyć działalność o charakterze rutynowym, można natomiast włączyć do niej nowe metody opracowane w celu wykonywania pospolitych zadań.

Pana zdaniem, opisana w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym działalność badawczo-rozwojowa spełnia wszystkie opisane wyżej warunki.

W tym kontekście, prowadzi Pan działalność badawczo-rozwojową, tzn. działalność, w wyniku której powstają nowe i oryginalne produkty o charakterze unikatowym, które nie mają charakteru odtwórczego. Wykorzystuje Pan posiadaną wiedzę, jak i nabywa nową wiedzę do stworzenia nowych rozwiązań. Rezultatami prac B+R są bowiem nowotworzone innowacyjne maszyny, linie technologiczne/produkcyjne, dzięki którym X może spełniać potrzeby swoich klientów, a także sprawnie odpowiadać na zapotrzebowanie rynkowe.

Konstruktorzy i osoby z nimi współpracujące, podejmują szereg działań o charakterze kreatywnym, w wyniku których powstaje nowy wytwór intelektu: nowy projekt, następnie nowe linie produkcyjne, zupełnie nowe maszyny, a także nowe linie produktowe lub ulepszone produkty, jakich dotychczas Pan w ofercie nie posiadał. Wytworzone produkty stanowią więc oryginalny wytwór twórczej pracy Pana pracowników.

Prowadzona przez Pana działalność jest działalnością systematyczną, gdyż opiera się na określonym schemacie działania, jest zaplanowana i uporządkowana, co ma swoje odzwierciedlenie w ścisłym ustaleniu etapów prac mających na celu sprawną organizację prac nad nowymi lub ulepszonymi produktami. Posiada także ustrukturyzowaną ewidencje prowadzonych projektów badawczo-rozwojowych, co potwierdza, że mają one zaplanowany, systematyczny i uporządkowany charakter.

Ponadto, Pana działalność B+R prowadzona jest w trybie projektowym. Każdy projekt stanowi odrębne zadanie i ma jasno określony cel - zaprojektowanie i wytworzenie nowych lub ulepszonych produktów o charakterystyce i parametrach oczekiwanych przez klientów i rynek, niedostępnych wcześniej w ofercie Firmy. W tym celu, do każdego projektu badawczo-rozwojowego przypisywani są pracownicy posiadający wiedzę i doświadczenie niezbędne i odpowiednie do jego przeprowadzenia, również w ramach założonego terminu i ewentualnie budżetu. W ramach realizacji projektów, ma Pan więc możliwość wykorzystania uprzednio zdobytej wiedzy (w zakresie tworzenia produktów) i dalszego zwiększania jej zasobów. Pana działalność nakierowana jest zatem na wykorzystanie posiadanej wiedzy i zwiększenie jej zasobów oraz ich wykorzystanie do tworzenia nowych zastosowań.

Podsumowując, działalność realizowana przez Pana spełnia przesłanki działalności badawczo-rozwojowej określone w art. 5a pkt 38 ustawy o PIT, ponieważ w szczególności prace te:

posiadają charakter twórczy – prace podejmowane są w kierunku tworzenia nowych rozwiązań i prowadzą do powstania nowych wytworów intelektu; są one odpowiednio ustalone, o indywidualnym i oryginalnym charakterze; efektem prac są nowe produkty w ofercie X oraz produkty dostosowane do potrzeb określonego klienta;

prowadzone są w sposób systematyczny – prace prowadzone są w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany, prace realizowane są w trybie projektowym, każdy projekt posiada jasno sprecyzowany cel prac, do realizacji prac przypisane są osoby posiadające odpowiednie kompetencje; określany jest termin realizacji prac oraz ewentualnie budżet;

prowadzą do wykorzystania istniejącej lub zwiększonej wiedzy do tworzenia nowych zastosowań - w wyniku prowadzonych prac powstają nowe produkty spełniające indywidualne potrzeby klienta lub posiadające nowe funkcjonalności wyznaczone wewnętrznie przez Wnioskodawcę; co więcej, prace te jednocześnie zwiększają zasób wiedzy Wnioskodawcy, co przekłada się na możliwość dalszego jej wykorzystania do tworzenia kolejnych innowacyjnych produktów;

nie mają charakteru rutynowego i okresowego – prace polegają na stworzeniu zupełnie nowych rozwiązań prowadzących do zaprojektowania i wyprodukowania nowej lub udoskonalonej maszyny lub nowej linii technologicznej, produkcyjnej, powstają nowe, innowacyjne produkty, które mają nowe parametry, funkcjonalności, tworzone są pod dane zlecenie o sprecyzowanych założeniach, produkty stanowią nowość w ofercie Firmy, nie są to wcześniej dostępne produkty po wprowadzeniu prostych, pospolitych, czy okresowych zmian, lecz wymagane jest przeprowadzenie całego procesu twórczego, koncepcyjnego, dostosowanie i wykonanie produkcji, przeprowadzenie testów, rozwiązywanie problemów, przeprowadzenie rozruchów – wszystkie te etapy różnią się od tego co Firma wykonywała wcześniej.

W świetle powyższego uważa Pan, że Pana działalność badawczo-rozwojowa w zakresie produkcji prototypowych maszyn, prototypowych linii wydobywczych i/lub przeróbczych, nigdy wcześniej przez Pana nieprodukowanych, jak i udoskonalanie produktów poprzez nadawanie im nowych cech, parametrów, funkcjonalności powodujące, że powstaje nowy produkt o nowej specyfikacji – wskazana w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym niniejszego wniosku – spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 5a pkt 38 ustawy o PIT i będzie mógł Pan zastosować ulgę z art. 26e ustawy o PIT.

W Pana ocenie, prowadzone projekty (innowacje procesowe) będą spełniały definicję działalności B+R nawet jeśli przy produkcji nowych wyrobów zostaną wykorzystane materiały (części/elementy) nabyte od zewnętrznych dostawców lub wcześniej produkowane przez Firmę. Wykorzystanie produkowanych materiałów lub nabytych od podmiotów trzecich nie wpływa bowiem na to, że zostaną one jedynie wykorzystane jako jeden z elementów niezbędnych do stworzenia nowego produktu, który wcześniej nie był wytwarzany przez Firmę ale będą one składową większej całości jaka ma powstać w ramach prowadzonych projektów B+R. Każdorazowo sposób montażu, połączenia, wykorzystania tych elementów w nowym projekcie wymaga przygotowania indywidualnego projektu, przeprowadzenia analiz i obliczeń, połączenia różnych rozwiązań w inny, nowy sposób, tak, aby osiągnąć docelowy efekt finalny, różniący wytworzony produkt końcowy od produktów wcześniej oferowanych przez Firmę. Samo zatem korzystanie z materiałów innych producentów lub materiałów własnych nie wpływa na to, że projekt będzie spełniał definicję działalności B+R, ostateczny wyrób będzie stanowił nowy wytwór intelektualny pracowników Firmy i będzie stanowił nowy produkt w ofercie Firmy.

W Pana ocenie cały cykl produkcyjny, począwszy od projektów, analiz, obliczeń, doboru materiałów i surowców, sposobu łączenia rozwiązań, produkcji, prowadzenia testów, montażu produktów u klienta, rozruchu w warunkach możliwych do wykonania w zakładach Firmy i w warunkach rzeczywistych u klienta, korekcie występujących błędów, aż do ostatecznego przekazania maszyn i linii technologicznych, produkcyjnych do klienta stanowią etapy działalności B+R. W szczególności aż do finalnego uruchomienia maszyn i linii technologicznych i produkcyjnych u klienta mogą pojawiać się dodatkowe problemy, błędy, które mogą wymagać dalszych prac koncepcyjnych, analitycznych, technicznych, przez co wytworzenie nowego gotowego wyrobu można uznać za zakończone dopiero w momencie, gdy po uruchomieniu u klienta stwierdzi się prawidłowe działanie produktu, osiągnięcie zakładanych parametrów i przekazanie klientowi produktu do używania, i dopiero na tym etapie można uznać, że prace B+R nad danym wyrobem, co do zasady, zostały zakończone. Autorskie projekty dotyczące zaprojektowania oraz produkcji maszyn oraz linii technologicznych, produkcyjnych obejmują wszystkie ww. fazy i dopiero zakończenie wszystkich testów i rozruchu w rzeczywistych warunkach pracy z pozytywnym wynikiem stanowi o zakończeniu prac nad danym produktem, i wówczas można uznać, że wytworzenie nowego produktu zostało zakończone.

W przedmiocie kwalifikacji jako działalności B+R produkcji nowych innowacyjnych wyrobów na zlecenie klienta wielokrotnie wypowiadał się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w wydawanych interpretacjach, przykładowo:

interpretacja indywidualna z dnia 12 maja 2022 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.604.2021.2.PC (wydana na gruncie ustawy o CIT, jednak analogiczne przepisy znajdują się w ustawie o PIT): „W ramach prowadzonej działalności Spółka jest twórcą i producentem innowacyjnych rozwiązań, użytych w procesie produkcji elementów na rzecz Klientów. W szczególności, specjalizuje się w produkcji narzędzi/tłoczników w oparciu o własne rozwiązania konstrukcyjne, na podstawie zgłoszonego przez Klientów zapotrzebowania. Wieloletnie doświadczenie Spółki w tłocznictwie, poparte wiedzą z zakresu budowy narzędzi z wykorzystaniem różnych technologii pozwoliło na dużą niezależność w tym zakresie. Spółka wykonuje narzędzia/tłoczniki wykorzystywane do tworzenia lub wytwarzania detali o różnych gabarytach oraz stopniu skomplikowania, dzięki którym Klienci są w stanie zlecić i wykonać poszczególne elementy metalowe o dokładnie żądanych i sprecyzowanych parametrach jakościowych. (…) Każdy produkt jest dedykowany pod konkretny wyrób Klienta. W efekcie czego powstają nowo opracowane narzędzia/tłoczniki ściśle dostosowane do potrzeb Klienta (…) Dodatkowo w ramach działalności badawczo-rozwojowej z uwagi na wieloletnie doświadczenie oraz posiadany know-how w Spółce wydzielony jest Dział Automatyzacji Procesów Produkcji (MADevice), który zajmuje się produkcją maszyn, urządzeń czy automatów, a także manualnych przyrządów kontrolnych typu MCG zaprojektowanych pod indywidualne potrzeby i wymagania Klientów. (…) objęta przedmiotowym wnioskiem działalność Spółki polegająca na: a) wytwarzaniu dedykowanych narzędzi/tłoczników na zlecenie Klientów, oraz b) wytwarzaniu maszyn i urządzeń indywidualnie dopasowanych do potrzeb Klienta spełnia, zdaniem Spółki przesłanki do uznania jej za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT.”

interpretacja indywidualna z dnia 12 sierpnia 2021 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.188.2021.2.JKU (wydana na gruncie ustawy o CIT, jednak analogiczne przepisy znajdują się w ustawie o PIT): „Wnioskodawca jest spółką z ograniczoną odpowiedzialnością, która świadczy usługi w obszarze projektowania, konstrukcji, produkcji i montażu maszyn, urządzeń specjalnych i całych linii produkcyjnych a także modyfikacji wszystkich wyżej wymienionych.(…) Większość z Produktów realizowanych przez Spółkę polega na tworzeniu indywidualnej koncepcji, projektowaniu oraz konstruowaniu maszyn, które będą innowacyjne oraz unikatowe.(…) Działalność w zakresie projektowania i budowy maszyn i urządzeń ma na celu opracowanie nowych Produktów Spółki (prototypów), jak również rozwój Produktów istniejących (modyfikacje). Prowadzone prace badawczo-rozwojowe obejmują szerokie spektrum działań, od weryfikacji nowych materiałów/surowców, przez opracowanie lub usprawnienie technologii produkcji, prace koncepcyjne nad działaniem i konstrukcją Produktu, aż po stworzenie zupełnie nowej maszyny/urządzenia (prototypu). W ramach realizowanych projektów badawczo-rozwojowych pracownicy Spółki stają przed zagadnieniami badawczymi, których rozwiązanie pozwala na opracowanie czy to zupełnie nowych funkcjonalności, które można zaimplementować w istniejących Produktach, czy też na połączenie istniejących funkcjonalności w innowacyjny sposób, umożliwiający uzyskanie Produktu o ulepszonych cechach i sprawniejszym działaniu. (…) W ocenie tut. Organu, opisana we wniosku działalność Wnioskodawcy polegająca na projektowaniu i budowie maszyn i urządzeń, ma charakter twórczy, czynności z nią związane są działaniami podejmowanymi w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy i wykorzystania ich do tworzenia nowych zastosowań. Zatem, w opisanym zdarzeniu przyszłym, działalność Wnioskodawcy będzie spełniała przesłanki uznania jej za działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 4a pkt 26-28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w ramach której dochodzi do tworzenia indywidualizowanych produktów.”

interpretacja indywidualna z dnia 27 maja 2020 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.89.2020.1.BM, w której organ uznał za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy: „Wnioskodawca jest wspólnikiem spółki komandytowej (dalej: "Spółka"), która prowadzi działalność gospodarczą polegającą na projektowaniu i produkcji maszyn, urządzeń, pozostałych narzędzi mechanicznych, a także zajmuje się ich naprawą i konserwacją.(…) Spółka prowadzi, zatem działalność w zakresie projektowania zautomatyzowanych systemów produkcji. Realizowane przez Spółkę zlecenia polegają na projektowaniu, programowaniu oraz uruchamianiu nowoczesnych oraz niezawodnych zrobotyzowanych systemów produkcyjnych na rzecz Klientów. (…) Wnioskodawca zajmuje się projektowaniem całego produktu od podstaw, uwzględniając przy tym stworzenie wszystkich komponentów składających się na finalny produkt oraz przygotowanie instrukcji dla pracowników produkcyjnych. (…) Spółka z przeprowadzonych projektów sporządza raporty i analizy. Tak prowadzona dokumentacja pozwala w sposób systematyczny zbierać, magazynować i dystrybuować nową wiedzę powstałą podczas prowadzenia projektu. (…) Ponadto, Wnioskodawca zauważa, że cały cykl - od przyjęcia zapytania ofertowego/zainicjowania nowego projektu, aż do stworzenia finalnego produktu - stanowi nierozerwalny ciąg prac, bowiem między poszczególnymi fazami działań Wnioskodawcy istnieje wyraźny związek, tworzą one spójny, systematyczny proces pozwalający na finalne stworzenie produktu. Opracowanie nowego produktu nie byłoby, bowiem możliwe bez opracowania koncepcji, stworzenia projektu, fazy testów oraz kontroli jakości od strony jej funkcjonalności oraz przeprowadzenia wielu badań. W konsekwencji między fazami procesu istnieje ścisła zależność i związek przyczynowo-skutkowy, co wskazuje na spełnienie warunku "systematyczności". (…) Wobec powyższego, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że opisana w stanie faktycznym działalność w zakresie badań i rozwoju stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu ustawy o CIT”.

W związku z powyższym, w Pana ocenie działalność przedstawiona w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, w części B pkt 1-3 spełnia przesłanki do uznania ją za działalność B+R w rozumieniu art. 5a pkt 38 ustawy o PIT i zastosowania ulgi z art. 26e ustawy o PIT w odniesieniu do całych projektów (kontraktów) polegających na wytworzeniu nowej linii technologicznej, produkcyjnej, bądź nowej lub udoskonalanej maszyny, w tym niezależnie od wykorzystania w projekcie materiałów nabywanych od innych podmiotów lub produkowanych przez Firmę, które będą stanowiły elementy nowego produktu.

Ad 3

Zgodnie z art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT, za koszty kwalifikowane uznaje się poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu.

Należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, obejmują "wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych."

Wskazać należy, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, dodatki, nagrody zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 Ustawy o PIT, jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT.

Natomiast, użyty w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, zwrot "w szczególności" oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.

Wymienione w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym świadczenia wypłacane pracownikom stanowią należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o PIT. Ponadto, z tytułu powyższych należności ponosi Pan ciężar składek określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych w części finansowanej przez Pana jako płatnika.

W związku z powyższym, Pana zdaniem, koszty uzyskania przychodu w postaci wynagrodzenia zatrudnionych w ramach umów o pracę pracowników, którzy wykonują czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej (konstruktorzy oraz pracownicy produkcyjni) wraz z kosztami związanymi z ubezpieczeniami społecznymi, ponoszonymi przez Firmę jako pracodawcę (bez składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych) stanowią koszty kwalifikowane w rozumieniu art. 26e ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT w tej części, w jakiej czas przeznaczony przez poszczególnych pracowników na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy danego pracownika w danym miesiącu.

Koszty kwalifikowane w zakresie kosztów pracowniczych Firma wyodrębnia na podstawie zapisów dot. zaangażowania pracowników wynikających z prowadzonych ewidencji czasu pracy i dokumentów kadrowych. W efekcie, jest Pan w stanie ustalić część, w jakiej czas przeznaczony na realizację projektów B+R, będących przedmiotem niniejszego wniosku, pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu, co z kolei pozwala określić, jaka część wynagrodzenia pracowników stanowi poniesione przez Firmę koszty kwalifikowane. Firma stosuje przy tym wskaźnik czasu zaangażowania do prac B+R bazujący na stosunku roboczogodzin spędzonych przez pracowników produkcyjnych nad projektami B+R w ogólnym czasie pracy w danym miesiącu. Wskaźnik ten odzwierciedla faktyczne, rzeczywiste zaangażowanie pracowników produkcyjnych w prace B+R. Jednocześnie, mając na uwadze ścisłą korelację między prowadzonymi pracami produkcyjnymi a pracą konstruktorów, którzy te prace planują, projektują, koordynują, formułują zalecane zmiany etc., tak ustalona proporcja jest również stosowana do wyznaczenia kosztów wynagrodzeń konstruktorów zaewidencjonowanych na dany projekt, i jest również adekwatna do wyliczenia, jaka część wynagrodzeń i składek od tych wynagrodzeń, może być uznana za koszt kwalifikowany w ramach ulgi B+R.

Wskazać jednocześnie należy, że przepisy nie przewidują jednoznacznych wymogów co do tego jak koszty kwalifikowane mają być zaewidencjonowane i w jaki sposób określać proporcję, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu. Jak stanowi art. 24a ust. 1b ustawy o PIT „Podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 26e, są obowiązani w prowadzonej księdze albo w prowadzonych księgach rachunkowych, o których mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.” W związku z czym podatnikom pozostawiono pewną dowolność co do tego jak ewidencje mają być prowadzone, kluczowe jest natomiast, aby na ich podstawie można było określić prawidłową wysokość kosztów kwalifikowanych.

Znajduje to potwierdzenie w licznych interpretacjach indywidualnych, m.in. w interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 16 maja 2022 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.43.2022.3.AN, zgodnie z którą: „Należy podkreślić, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy takiego podziału/wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową.”

Z prowadzonych przez Firmę ewidencji księgowych i pomocniczych do nich będzie wynikać jednoznacznie, jaki jest koszt wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne pracowników zaangażowanych do prac B+R. Jednocześnie z prowadzonych ewidencji czasu pracy wynika jakie jest faktyczne zaangażowanie pracowników do działalności B+R, gdyż godziny pracy są ewidencjonowane / przypisywane do danych konkretnych projektów, nad którymi pracownicy pracują. W odniesieniu do pracowników produkcyjnych, Wnioskodawca posiada dokładne ewidencje, ile godzin w danym miesiącu spędzonych zostało na dany projekt B+R, dzięki czemu może obliczyć proporcję, w jakiej czas pracy nad projektami B+R wyniósł w odniesieniu do ogólnego czasu pracy pracownika w danym miesiącu. W przypadku konstruktorów, którzy równolegle prowadzą wiele projektów i ich zaangażowanie w danym dniu / miesiącu do danego projektu może bardzo dynamicznie się zmieniać, będzie stosował Pan proporcję wynikającą z łącznego czasu roboczogodzin pracowników produkcyjnych spędzonych nad danym projektem B+R w całkowitej ilości roboczogodzin pracowników produkcyjnych w danym miesiącu. Taka proporcja z uwagi na ścisłą korelację prowadzonego procesu produkcyjnego z zadaniami wykonywanymi także przez konstruktorów, stanowi w Pana ocenie, miarodajny wskaźnik do określenia, w jakiej części również konstruktorzy są zaangażowani do prac B+R i jest również przez Pana stosowana dla celów ewidencjonowania kosztów przypisanych w prowadzonych księgach dla danego projektu. Z posiadanej dokumentacji jednocześnie wynika jakie czynności wykonywał dany pracownik w ramach projektu B+R.

Ad 4 i 5

Zgodnie z art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami kwalifikowanymi są koszty nabycia materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

W przepisach ustaw podatkowych nie znajdziemy definicji użytych w ww. przepisie wyrażeń "materiały" i "surowce". Odnośnie do pojęcia "materiałów" należy, zdaniem Wnioskodawcy, oprzeć się na definicji zamieszczonej w ustawie z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 120). W myśl art. 3 ust. 1 pkt 19 ww. ustawy, materiały to "składniki majątku zużywane na własne potrzeby".

W piśmiennictwie wskazuje się, że materiały to "składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólno-administracyjnej".

W związku z prowadzeniem badań oraz prac opisanych w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym, ponosi i będzie ponosić Pan koszty związane z koniecznością zakupu różnych surowców, materiałów czy półproduktów. Pana zdaniem, ma Pan prawo zaliczyć te wydatki do kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT. Zgodnie z brzmieniem przepisu art. 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT, warunkiem uznania wydatków na nabycie materiałów i surowców za koszty kwalifikowane jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Jak wynika ze stanu faktycznego /zdarzenia przyszłego związek taki zachodzi, ponieważ zakupione przez Pana surowce, materiały będą wykorzystane bezpośrednio do wyprodukowania nowego produktu w ramach projektu B+R.

Wskazać jednocześnie należy, że o tym, czy dane aktywo jest traktowane przez podatnika jako „materiał” będzie decydowało to w jaki sposób podatnik aktywo to wykorzystuje i jak je klasyfikuje. Tym samym, uznanie, że dane towary zostaną zużyte dla własnych potrzeb i w księgach podatnika zostaną uznane za materiały, będzie powodowało jednocześnie, że koszt ich nabycia można uznać za koszt kwalifikowany, o którym 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT – jako nabycie materiałów bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością B+R (przyjmując, że taki bezpośredni związek faktycznie występuje, co Pana zdaniem w opisanym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym będzie miało miejsce, skoro materiały zostaną wykorzystane w projekcie B+R do wybudowania nowej maszyny, linii technologicznej, produkcyjnej).

W tym miejscu warto zwrócić uwagę na interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 12 sierpnia 2021 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.188.2021.2.JKU (wydana na gruncie ustawy o CIT, jednak analogiczne przepisy znajdują się w ustawie o PIT), zgodnie z którą: „w zakresie interpretacji jak zauważył Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 28 lutego 2018 r., Znak: 0111-KDIB1-3.4010.518.2017.1.APO, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości. W. 3 ust. 1 pkt 19 wskazanej ustawy, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby. Jak wskazał organ, powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tart.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólno-administracyjnej. (…) Odnosząc powyższe do przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, Spółka w związku z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową ponosi koszty:

materiałów i surowców w stanie nieprzetworzonym nabytych od podmiotów zewnętrznych, w tart.in. stali, brązu, aluminium;

komponentów (półproduktów) nabytych od podmiotów zewnętrznych, które w stanie nieprzetworzonym wykorzystywane są w działalności badawczo-rozwojowej Spółki, są art.in. czujniki, wtyczki, kable, uchwyty, wyłączniki nadmiarowo-prądowe, przyciski, lampki, obudowy, podkładki, bloczki przesuwne, zestawy kołowe;

Komponentów/Detali wytworzonych przez Wnioskodawcę we własnym zakresie w Sekcji Obróbki, które następnie wykorzystywane są w działalności badawczo-rozwojowej, do których należą wszystkie detale niemożliwe do kupienia od podmiotów zewnętrznych, bez których nie byłoby możliwe zrealizowanie - budowa prototypu maszyny/urządzenia czy projektowanej linii.

Zarówno nabyte materiały oraz surowce, jak i komponenty, w tym Komponenty i Detale są niezbędne do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej, w tym przeprowadzania analiz, testów, projektowania, przeprowadzania badań w laboratoriach, jak również konstruowania i budowy prototypów. W konsekwencji w ocenie Spółki opisane ww. materiały, surowce, jak i komponenty w tym Detale spełniają definicję materiałów i surowców, o których 18d ust. 2 pkt 2 ustawy o CIT.”

W związku z powyższym, opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym elementy, które będą wykorzystane do wyprodukowania nowej maszyny, linii produkcyjnej, takie jak urządzenia oraz prefabrykowane elementy betonowe, które są traktowane przez Pana dla celów rachunkowych jako materiały i są zużywane dla własnych potrzeb produkcji nowych maszyn, linii technologicznych, produkcyjnych w prowadzonych projektach B+R, zdaniem Pana będą stanowiły koszty kwalifikowane, o których 26e ust. 2 pkt 2 ustawy o PIT.

Jednocześnie jest Pan w stanie wskazać na podstawie prowadzonych ewidencji koszty nabycia tych materiałów wykorzystanych w danym projekcie B+R. Pomiędzy każdym z kosztów zachodzi bezpośredni związek z realizacją projektu. Wszystkie materiały, części i podzespoły wykorzystane przy tworzeniu maszyn i linii technologicznych, produkcyjnych, w tym wykonane na indywidualne zlecenie, stanowią części składowe maszyn/linii technologicznych, produkcyjnych, do których zostały wykorzystane.

Ad 6

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o PIT: „Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.”

Natomiast zgodnie z art. 9 ust. 2 ustawy o PIT:

„Dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 23o, art. 23u, art. 24-24b, art. 24c, art. 24e, art. 30ca, art. 30da oraz art. 30f nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.”

Zgodnie z art. 26e ust. 1 ustawy o PIT:

„Podatnik uzyskujący przychody ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 odlicza od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1 lub art. 30c ust. 2, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej "kosztami kwalifikowanymi". Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekroczyć kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3.”

W świetle powyższego, odliczenia kosztów kwalifikowanych dokonuje się więc od dochodu ze źródła - działalność gospodarcza.

Art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT stanowi:

„Źródłami przychodów są (…) pozarolnicza działalność gospodarcza”

Jednocześnie, dochody uzyskane z tytułu udziału w zyskach spółki niebędącej osobą prawną (np. spółki jawnej) uzyskiwane w związku z prowadzoną przez tą spółkę działalnością gospodarczą stanowią dla podatnika przychód z działalności gospodarczej na co wskazuje brzmienie art. 5b ust. 2 ustawy o PIT: „Jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzi spółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.”

Tym samym, w ramach źródła przychodów z działalności gospodarczej mogą znajdować się przychody osiągane z różnych form prowadzenia działalności gospodarczej, jak prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej, czy uczestniczenie w spółce transparentnej podatkowo (niebędącej osobą prawną). Jednocześnie, przepisy nie nakładają wymogu, aby przychody z poszczególnych form miałyby podlegać odrębnemu wykazaniu i opodatkowaniu. Taki wymóg (dot. braku łączenia przychodów) został wprowadzony w art. 8 ust. 1a ustawy o PIT, lecz jedynie w stosunku do przychodów podlegających opodatkowaniu według różnych zasad (skala/podatek liniowy). A contrario, jeśli przychody osiągane z prowadzonej działalności gospodarczej prowadzonej w różnych formach, są opodatkowane według tych samych zasad (opodatkowanie skalą lub podatkiem liniowym) to podlegają one łączeniu i wspólnemu wykazaniu w zeznaniu podatkowym. Analogicznie odliczenia od dochodu, jak odliczenie kosztów kwalifikowanych ulgi B+R, powinno dotyczyć łącznego dochodu, czyli uwzględniając przychody, koszty, zarówno z prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej, jak i z udziału w spółce niebędącej osobą prawną – odliczenie dotyczy bowiem całego źródła przychodów (działalność gospodarcza), a nie jest ograniczone jedynie do przychodów z tej formy prowadzenia działalności gospodarczej, w której koszty kwalifikowane zostały poniesione.

Tym samym, w Pana ocenie rozliczenie ulgi B+R jest możliwe w odniesieniu do łącznych dochodów z Pana działalności gospodarczej, tj. zarówno z jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzącej działalność badawczo-rozwojową (w ramach której ponoszone są koszty kwalifikowane), jak i spółki jawnej. Fakt poniesienia kosztów kwalifikowanych wyłącznie w ramach działalności jednoosobowej nie wpływa zatem na brak możliwości skorzystania z ulgi w odniesieniu do dochodów ze spółki jawnej, gdyż dochody z obu tych źródeł kwalifikowane są do tego samego źródła przychodów (działalność gospodarcza), opodatkowanych w ten sam sposób (podatkiem liniowym), a zatem powinny one podlegać łączeniu w Pana składanym zeznaniu podatkowym.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Zaznaczenia wymaga, że niniejsza interpretacja obejmuje możliwość zastosowania ulgi badawczo-rozwojowej wyłącznie na gruncie wskazanych przez Pana „obecnych rozliczeń” jako stanu faktycznego, jak i zdarzenia przyszłego (przyszłych rozliczeń/kolejnych lat).

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe wyłącznie wobec Pana i tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (zdarzeniem przyszłym) podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Zgodnie z art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej:

Interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00