Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 1 sierpnia 2024 r., sygn. II SA/Go 224/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Dziedzic Sędziowie Sędzia WSA Jacek Jaśkiewicz Sędzia WSA Krzysztof Rogalski (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 1 sierpnia 2024 r. sprawy ze skargi S. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nieodpłatnego przeniesienia prawa własności gruntu I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty [...] z dnia [...] r., nr [...], II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] na rzecz skarżącego S. B. kwotę 200 (dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Decyzją Naczelnika Gminy [...] z dnia [...] lipca 1975 r. nr [...] przejęto na własność Skarbu Państwa gospodarstwo rolne stanowiące własność R. B., położone we wsi [...], Gm. [...], o pow. [...] ha, w zamian za rentę.
Zgodnie z obowiązującymi w dacie wydania tej decyzji przepisami R. B. nabyła na własność zabudowania stanowiące odrębny od gruntu przedmiot własności, zlokalizowane na działce oznaczonej w dacie przekazania gospodarstwa rolnego numerem [...] w obrębie [...], gmina [...]. Następnie działka, w granicach której znajdują się zabudowania stanowiące odrębny przedmiot własności, została oznaczona numerem [...], obręb [...][...], księga wieczysta nr [...], przy czym stanowiła ona własność Skarbu Państwa we władaniu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa.
Z treści księgi wieczystej nr [...] wynika, że właścicielem w/w budynków obecnie jest S. B., który wnioskiem z dnia [...] maja 2023 r. wystąpił do Starosty [...] o nieodpłatne przyznanie prawa własności gruntu pod zabudowaniami zlokalizowanymi na działce nr [...] w obrębie [...], gmina [...]. Pismem z dnia [...] maja 2023 r. Starosta [...] zawiadomił strony o wszczęciu postępowania w powyższej sprawie.
W toku tego postępowania dokonano w dniu [...] czerwca 2023 r. oględzin działki nr [...], w toku których ustalono m.in. – jak wynika z protokołu oględzin – iż jest ona "zabudowana budynkiem mieszkalnym z budynkiem gospodarczym oraz ruinami, konieczne jest dokonanie podziału działki z uwagi, iż niecała działka jest niezbędna do swobodnego korzystania z zabudowań stanowiących odrębny przedmiot własności; część, która nie jest niezbędna, oznaczona jest jako pastwiska trwałe klasy III, z wyłączeniem pasa służącego jako dojazd, powierzchnia zostanie określona przez uprawnionego geodetę podczas podziału działki