Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 13 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-3.4010.391.2024.2.JG

1. Czy prowadzone przez Wnioskodawcę prace w ramach Etapu 1, 2 i 3 (realizacja Projektów B+R) stanowią prace rozwojowe i spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, w rozumieniu art. 4a pkt 26 w zw. z pkt 28 Ustawy CIT, która uprawnia do zastosowania ulgi określonej w art. 18d Ustawy CIT? 2. Czy koszty ponoszone przez Wnioskodawcę na realizację Projektów B+R (Koszty Projektów) opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym będą stanowiły koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 i ust. 3 Ustawy CIT? (część pytania z wyłączeniem wynagrodzenia pracowników za czas usprawiedliwionej nieobecności).

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe, w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

5 lipca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 28 czerwca 2024 r., o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia, czy:

- prowadzone przez Wnioskodawcę prace w ramach Etapu 1, 2 i 3 (realizacja Projektów B+R) stanowią prace rozwojowe i spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, w rozumieniu art. 4a pkt 26 w zw. z pkt 28 Ustawy CIT, która uprawnia do zastosowania ulgi określonej w art. 18d Ustawy CIT;

- koszty ponoszone przez Wnioskodawcę na realizację Projektów B+R (Koszty Projektów) opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym będą stanowiły koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 i ust. 3 Ustawy CIT.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – w dniu 5 sierpnia 2024 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

X (dalej: „Spółka”, „Wnioskodawca”) jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (winno być: „od osób prawnych”), (Dz. U. 2019 r., poz. 865 z późn. zm); (dalej: „Ustawa CIT”).

Spółka zajmuje się szeroko rozumianym procesem projektowania oraz produkcji (…).

Cały proces projektowania oraz produkcji (…) można podzielić na trzy główne etapy:

- Etap 1 - za który odpowiedzialny jest przede wszystkim Zespół (…) - na tym etapie powstaje wstępna koncepcja (…) oraz projekt 2D danego projektu (…) (tzw. wzór);

- Etap 2 - za który odpowiedzialny jest przede wszystkim Zespół (…) - na tym etapie dochodzi do opracowania projektu konstrukcyjnego i technologicznego wybranych wcześniej projektów 2D modeli (…) oraz przekazania projektu do wykonania na etap 3, wraz z przygotowaniem całego procesu produkcyjnego,

- Etap 3 - który wykonywany jest przez wydziały produkcyjne, z udziałem Zespołów (…) i (…), obejmujący wyprodukowanie próbnych (…) oraz przeprowadzenie szeregu testów i koniecznych zmian projektu.

W ramach powyższych etapów Wnioskodawca inicjuje i realizuje projekty, które mają na celu opracowanie nowych produktów, a także udoskonalenie/ulepszenie produktów, które już się znajdują w ofercie Spółki (dalej: „Projekty B+R”). Poniżej szerszy opis całego procesu realizacji Projektów B+R.

Etap 1 rozpoczyna się od opracowania wstępnej koncepcji na nową (…) na dany sezon. Zarys (…) powstaje podczas wewnętrznych prac Zespołu (….). W następnym kroku, po wstępnym określeniu założeń na nową (…), Zespół (…) przystępuje do zbierania informacji i inspiracji z rynku oraz tworzenia własnych koncepcji wzorów (…). W tym celu, osoby z Zespołu (…) uczestniczą w międzynarodowych targach (…) i innych związanych z (…) i produkcją (…) oraz w wydarzeniach o podobnych charakterze, aby móc stworzyć finalną wizję/projekt danej (…).

Następnie, na podstawie tak stworzonego zarysu (…), tworzone są rysunki 2D (…), które służą celom wizualizacyjnym. Tworzenie wstępnych rysunków ma na celu zaprezentowanie projektu (…) wraz z przedstawieniem elementów takiego (…) - tj. estetyki, budowy, komponentów/materiałów itp. Każdego roku, w cyklach sezonowych, Zespół (…) opracowuje całkowicie nowe projekty (…) przy wykorzystaniu różnych materiałów oraz komponentów. Czasami sięga do modeli z poprzednich sezonów, aby przygotować z użyciem nowych materiałów lub komponentów nowe modele (…) - wymaga to wykonania od podstaw prac B+R dla takich modeli.

Po przygotowaniu przez Zespół (…) finalnych rysunków 2D dla całej (…), organizowane są spotkania z osobami decyzyjnymi oraz osobami z Zespołu (…) i Zespołu (…), gdzie projekty są analizowane, omawiane, wstępnie selekcjonowane. Dla wybranych finalnie projektów następnie przygotowany jest projekt konstrukcyjno-technologiczny w Etapie 2.

Dla wybranych projektów Zespół (…) przygotowuje wytyczne dotyczące materiałów, komponentów, półproduktów, sposobu ich obróbki oraz operacji, jakie muszą zostać podjęte do wykonania próby wzorniczej (…). Przy tym procesie wymagana jest ciągła komunikacja między Zespołem (…) a Zespołem (…), ze względu na dopasowanie parametrów danego (…). Czasami może się bowiem zdarzyć, że wykonanie zaprojektowanej przez Zespół (…) (…) nie będzie można fizycznie stworzyć ze względu na parametry użytkowe lub ograniczenia technologiczne, stąd też istotna jest komunikacja między pracownikami poszczególnych działów Wnioskodawcy. Tym samym, wzory (…) konsultowane są z Zespołem (…) pod kątem możliwości wykonania danego (…).

Po przygotowaniu finalnych szkiców 2D modeli (…) oraz przeprowadzonych konsultacjach co do wykonalności danej (…), Zespół (…) rozpoczyna przygotowanie projektu konstrukcyjno-technologicznego.

Zespół (…) rozpoczyna analizę wykonalności danego wzoru. Analiza na tym etapie jest o wiele bardziej szczegółowa od analiz wstępnie prowadzonych przy konsultacjach z Zespołem (…). Przede wszystkim wykonywane są analizy i dokumentacje techniczne wzoru pod kątem użytych materiałów i sposobu ich wykroju lub cięcia, potrzebnych półproduktów, dopasowania i połączenia poszczególnych elementów, koniecznych do wykonania operacji, potrzebnego oprzyrządowania do maszyn, wykrojników, form itp.

Analiza, prace projektowe i dokumentacje wykonywane są przy pomocy specjalistycznego oprogramowania, m.in. (…) oraz autorskiego oprogramowania dedykowanego stworzonego na potrzeby Wnioskodawcy.

Następnym krokiem jest analiza wszystkich komponentów (…) (np. (…)) oraz podjęcie decyzji, które z półproduktów i komponentów będą projektowane i produkowane wewnętrznie, a które zaprojektowane u Wnioskodawcy i zlecone do produkcji na zewnątrz do podmiotów trzecich.

W ramach tworzenia projektu, dla nowych modeli mających nowy kształt Zespół (…) opracowuje tzw. (…).

(…) przygotowywane jest z tworzywa sztucznego bądź drewna. Do opracowania i przygotowania (…), Zespół (…) wykorzystuje specjalistyczne programy i narzędzia, m in.: Scanny 3D. Projekt (…) jest przekazywany następnie na wydział zajmujący się produkcją (…) (dalej: „Wydział (…)”), gdzie (…) jest fizycznie wykonywane przez pracowników, a po wykonaniu jest konsultowane z Zespołem (…), nanoszone są ewentualne poprawki i zmiany. Na tym etapie wykonuje się jedną (…), a w razie niepowodzenia - kolejną.

Po przygotowaniu (…) oraz opracowaniu projektu wraz z dokumentacją, przystępuje się do Etapu 3 - tj. wykonania prototypowej pierwszej (…) (tzw. próby wzorniczej). Zespół (…) zleca na produkcję wykonanie pierwszej (…) - tzw. próby wzorniczej. Próba wzornicza przechodzi przez taki sam proces produkcyjny, jakby była wykonywana standardowa (…). Taki proces jest zachowywany po to, aby jak najbardziej odwzorować docelowe warunki produkcyjne. Do całego procesu przydzielony jest tzw. opiekun, który przez cały proces wykonywania prototypowej (…), albo sam wykonuje poszczególne operacje produkcyjne, albo nadzoruje i instruuje pozostałe osoby wykonujące inne operacje. Przy niektórych złożonych technologicznie wzorach wymagane jest wykonanie więcej niż jednej próby wzorniczej, gdyż części prób wzorniczych nie udaje się wykonać z powodu np. nowych nieujawnionych wcześniej właściwości użytych materiałów, niedopasowania komponentów, uszkodzenia ich, niewłaściwego oprzyrządowania bądź wyregulowania maszyn.

Po wykonaniu tej pierwszej prototypowej (…), Zespół (…), po konsultacjach z opiekunem próby, dokonuje poprawek oraz korekt, aby doprowadzić prototypową (…) do docelowego kształtu, optymalnego do wykonania pod kątem konstrukcyjno-technologicznym. Przeprowadzane są analizy i testy prototypowej (…) pod kątem estetyki, pracy i jakości - tj. sprawdza się układ względem (…) (…), trwałość wykonanego wzoru, dopasowanie (…) itp.

Po pomyślnym wykonaniu próby wzorniczej, oraz po zatwierdzeniu wzoru do produkcji, dla zdecydowanej większości wzorów zleca się do wykonania tzw. serię próbną - rozmiarówkę - tj. wyprodukowanie testowej (…) każdego rozmiaru w celu pogłębienia dalszych testów produkcyjnych oraz w celu wyeliminowania ewentualnych błędów konstrukcyjnych dla innych rozmiarów, niż dla rozmiaru dla którego przygotowywano próbę wzorniczą. Seria próbna, czyli tzw. rozmiarówka, liczy od (…), w zależności od zestawu rozmiarów. Rozmiarówka także jest poddawana analizom i testom, tak jak w przypadku próby wzorniczej (…).

Na tym etapie, aby możliwe było wykonanie serii próbnej, Spółka przystępuje do przygotowania całego zaplecza produkcyjnego. W tym celu dla wszystkich komponentów tworzony jest projekt przez Zespół (…) - zarówno dla tych, które będą produkowane u Wnioskodawcy, jak i dla tych, które będą zlecane do produkcji na zewnątrz. Następnie, dla wszystkich nowych półproduktów, na bazie wykonanych wcześniej projektów konstruowane są prototypy tych półproduktów konieczne do wykonania form wykrojnikowych lub form wtryskowych (dla wykrawanych (…)). Cały prototyp półproduktu jest projektowany i wykonywany przez Zespół (…). Na bazie tego prototypu Zespół (…) bądź tworzy samodzielnie projekt formy lub wykrojnika, bądź zleca ich wykonanie na zewnątrz. Oprócz „fizycznych” projektów form i wykrojników, Zespół (…) dla nowych wzorów opracowuje również pliki cyfrowe w specjalistycznym programie (…), na bazie których cyfrowe urządzenia tnące (plotery i specjalistyczne maszyny) wycinają odpowiednie elementy z materiałów.

Aby wykonanie serii próbnej było możliwe, konieczne jest również stworzenie projektów oraz fizyczne wykonanie tylu (…), ile par liczy seria próbna. Wykonaniem projektów (…) dla poszczególnych rozmiarów zajmuje się Zespół (…), a fizycznym wykonaniem (…) - Wydział (…).

Ponadto, Wnioskodawca wskazuje, że dany wzór może zostać odrzucony na każdym etapie projektowania/konstrukcji. Oznacza to, że nawet w przypadku, gdy wzór został zaakceptowany i trafił do konstrukcji, może się okazać, że po fizycznym stworzeniu prototypowej (…), projekt zostanie odrzucony (np. zbyt duży koszt wykonania, złe dopasowanie materiałów, bariery technologiczne itp.)

Cały proces tworzenia (…) kończy kontrola jakości wykonanej rozmiarówki, jednocześnie, w ten sposób kończy się realizacja danego Projektu B+R. Po tym etapie można rozpocząć właściwą produkcję danego modelu.

Jednocześnie, oprócz przygotowywania kompletnych (…) przed sezonem, w trakcie sezonu tworzone są dodatkowe pojedyncze wzory uzupełniające (…) już będącą w produkcji i kierowaną do sprzedaży. Przechodzą one taki sam cykl projektowo-wdrożeniowy (etapy 1-3), jak wzory przygotowywane w ramach (…) przed sezonem.

Poza produkcją nowych wzorów, Wnioskodawca zajmuje się również udoskonalaniem istniejących produktów. Uwagi dotyczące swoich produktów Spółka zbiera głównie z działu reklamacji oraz od Zespołu (…). W pierwszym przypadku jest to informacja z działu reklamacji o rodzajach i ilościach pojawiających się wad reklamacyjnych, opinia użytkowników dotycząca przykładowo komfortu użytkowania danego (…) lub problemów pojawiających się w trakcie użytkowania, natomiast w przypadku uwag z Zespołu (…) może się to wiązać ze zmianą technologii produkcji danej (…) (np. zmiana sposobu wykonywania operacji, wprowadzenie nowych maszyn, zmiana komponentów - tj. użycie nowych materiałów, potrzeba zmiany kształtu i lepszego dopasowania elementów (…), usunięcie ukrytych wad konstrukcyjnych, poprawa parametrów dotyczących jakości, wygody, trwałości). Proces udoskonalania/modyfikacji (…) przebiega bardzo podobnie jak projektowanie i produkcja (…) od podstaw, z pominięciem Etapu 1.

Projekty B+R stanowią złożone, indywidualne procesy, które zmierzają do opracowania i wyprodukowania przez Wnioskodawcę nowych lub ulepszonych produktów. Pracownicy Wnioskodawcy posiadają wiedzę i doświadczenie, które pozwalają im na zaprojektowanie i stworzenie nowych lub ulepszonych produktów z uwzględnieniem odpowiednich materiałów i technologii wykonania nowoczesnego (…) zgodnego z nowymi trendami rynkowymi, postępami technologicznymi oraz jednocześnie wygodnego i spełniającego wymogi anatomicznej budowy stopy.

Reasumując, Wnioskodawca zauważa, że realizowane prace realizowane w ramach Projektów B+R:

1. są prowadzone w sposób systematyczny, według metodologii i harmonogramów określanych przez dedykowanych pracowników posiadających wiedzę, niezbędne doświadczenie oraz specjalistyczne wykształcenie zawodowe;

2. są dokumentowane w ewidencji Wnioskodawcy, również w przypadku gdy Projekt B+R nie zostanie zakończony sukcesem;

3. dotyczą opracowywania i wytworzenia nowych produktów lub zmian/ulepszeń w istniejących produktach,

4. dotyczą wdrażania innowacyjnych rozwiązań na skalę przedsiębiorstwa oraz kraju. Nakłady B+R umożliwiają tworzenie unikalnych modeli (…), które wyznaczają standardy technologiczne, którym próbuje sprostać wielu innych producentów (…).

5. Dodatkowo Wnioskodawca:

a) będzie prowadzić działalność w zakresie opisanym powyżej również w przyszłości, tzn. będzie stale realizował Projekty B+R;

b) nie prowadzi/nie będzie prowadził działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia;

c) w przypadku uznaniu przez tutejszy organ podatkowy stanowiska Wnioskodawcy w zakresie prawa do skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej za prawidłowe, odliczy koszty kwalifikowane związane z realizacją Projektów B+R od podstawy opodatkowania na zasadach określonych w art. 18d Ustawy CIT;

d) prowadzi i będzie prowadzić ewidencję, pozwalającą wyodrębnić koszty związane z realizacją Projektów B+R;

e) nie posiada/nie posiadał statusu centrum badawczo-rozwojowego, o którym mowa w art. 17 ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej;

 f) nie otrzymał/nie otrzymuje zwrotu wydatków poniesionych na realizację Projektów B+R;

g) nie korzysta/nie będzie korzystał ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a Ustawy CIT;

h) w przypadku uznania przez tutejszy organ podatkowy stanowiska Wnioskodawcy w zakresie prawa do skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej za prawidłowe, wykaże koszty kwalifikowane poniesione na realizację Projektów B+R w zeznaniach podatkowych składanych za poszczególne lata podatkowe. Koszty kwalifikowane, wykazane w zeznaniu podatkowym za dany rok podatkowy, będą jednocześnie stanowiły koszt uzyskania przychodu w tym roku podatkowym.

W odniesieniu do opisanych powyżej Projektów B+R, Wnioskodawca wskazuje, że do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 Ustawy CIT, związanych z realizowanymi Projektami B+R są alokowane:

1. Całość wynagrodzenia przeznaczona dla pracowników biorących udział w realizacji Projektów B+R, posiadających specjalistyczną wiedzę, kompetencje oraz doświadczenie. Poprzez pracowników biorących udział w ramach realizacji Projektów B+R należy rozumieć cały Zespół (…) oraz cały Zespół (…) a także wynagrodzenie wybranych osób z wydziałów produkcyjnych w całości lub części.

Dodatkowo Wnioskodawca zaznacza, że jest możliwe określenie:

- którzy pracownicy brali udział w realizacji Projektów B+R;

- określić całkowitą liczbę godzin zaangażowania pracowników biorących udział w realizacji Projektów B+R;

- określić wartość zaangażowania wszystkich pracowników biorących udział w realizacji Projektów B+R.

W ramach wykonywanych Projektów B+R pracownicy są w szczególności odpowiedzialni za:

a) stworzenie koncepcji (…);

b) przygotowanie wstępnego oraz technologiczno-konstrukcyjnego projektu (…);

c) konsultacje wewnętrzne dot. możliwości wykonania danej (…);

d) fizyczne stworzenie próbnej (…);

e) opracowanie i dopasowanie wszystkich materiałów, półfabrykatów oraz komponentów (…);

 f) stworzenie projektów (…), oraz ich wykonanie;

g) zlecanie oraz koordynowanie prac dot. projektowania oraz wytwarzania (…);

h) opracowanie technologii, przeprowadzenie testów, kontrolę jakości,

 i) wprowadzanie koniecznych poprawek i zmian w projektach i próbach wzorniczych i rozmiarówkowych.

2. Koszty materiałów wykorzystywanych przy pracy nad realizacją danego Projektu B+R, w tym w szczególności stworzenia (…) prototypowej (tzw. próby wzorniczej) oraz serii próbnej (rozmiarówki),

3. Koszty amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności związanej z realizacją danego Projektu B+R - z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

4. Koszty delegacji oraz opłat za uczestniczenie w targach maszyn i materiałów (…), targach mody (…), wyjazdach krajowych i zagranicznych służących zbieraniu inspiracji rynkowych i śledzeniu trendów rynkowych oraz wydarzeniach o podobnym charakterze pracowników z Zespołu (…) oraz (…). Zdobyta wiedza z udziału w powyższych wydarzeniach jest wykorzystywana do realizacji Projektów B+R.

5. Koszty zakupu licencji na specjalistyczne oprogramowanie służących do projektowania (…).

- dalej zbiorczo jako: „Koszty Projektów”.

Wnioskodawca prowadzi ewidencję, która pozwala na wyodrębnienie Kosztów Projektów związanych z realizacją Projektów B+R.

W piśmie z 1 sierpnia 2024 r., Wnioskodawca dodatkowo wskazał, że:

 1. Twórczy charakter prac w zakresie realizacji Projektów B+R, o których stanowi wniosek o interpretację, przejawia się w projektowaniu wzorów od podstaw przez projektantów. Każdy projekt cechuje się unikatowością, wysoką jakością oraz zaawansowaniem technologicznym, co wyróżnia go na tle innych produktów dostępnych na rynku. Proces tworzenia jest innowacyjny i indywidualny, co pozwala na oferowanie produktów, które są oryginalne i nowatorskie. Każda nowa (...) jest tworzona od podstaw. Ponadto, Spółce przysługują prawa autorskie do tych unikalnych wzorów i projektów, co podkreśla ich oryginalność i wartość twórczą.

 2. Prace dotyczące Projektów B+R nie obejmują rutynowych i okresowych zmian, nawet jeśli zmiany te mają charakter ulepszeń. Każdy projekt jest tworzony od nowa, co oznacza, że proces projektowania i realizacji jest innowacyjny i niepowtarzalny. W branży (…) każda (...) musi być nowa i świeża, co wymaga kreatywnego podejścia i nieustannego wprowadzania innowacji. Dlatego zmiany wprowadzane w ramach Projektów B+R mają charakter twórczy i są dalekie od rutynowych działań. Spółce, jako producentowi, przysługują prawa autorskie do nowych wzorów i projektów, co dodatkowo potwierdza ich wyjątkowość i oryginalność.

 3. Wiedza zdobyta z poprzednich Projektów B+R jest stale wykorzystywana przy tworzeniu nowych produktów. Jest ona stosowana w celu ulepszania istniejących rozwiązań, wprowadzania innowacji oraz unikania metod, które okazały się wadliwe lub nie spełniły oczekiwań klientów. Obszary, z których pochodzi ta wiedza, to między innymi (…). Wiedza inżynieryjna w zakresie projektowania i konstruowania form przemysłowych do produkcji prototypów, elementów i półfabrykatów również odgrywa kluczową rolę w procesie rozwoju nowych produktów. Dzięki temu możliwe jest ciągłe doskonalenie produktów i dostosowywanie ich do zmieniających się potrzeb rynku.

 4. W ramach opisanej we wniosku o interpretację indywidualną działalności zastosowano unikalny design oraz ulepszone rozwiązania w zakresie konstrukcji i cech użytkowych (…). Wprowadzono zmiany i usprawnienia w technologii przygotowania prototypów oraz zastosowano nowe materiały i ulepszone metody łączenia elementów. Ważnym elementem innowacyjności jest także wytwarzanie nowych (…) do (…), które znacząco różnią się od już istniejących rozwiązań na rynku. Każdy sezon przynosi nowe kolekcje produktów, co jest kluczowe dla uzyskania zamówień na kolejny sezon sprzedażowy. Dzięki tym nowatorskim rozwiązaniom, oferowane produkty wyróżniają się na tle konkurencji i spełniają rosnące wymagania klientów.

 5. Pracownicy, którzy są zaangażowani w realizację Projektów B+R (i których wynagrodzenie jest rozpoznawane jako Koszt Projektów) są zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę.

 6. Wypłacane przez Spółkę wynagrodzenia dla Pracowników biorących udział w Projektach B+R obejmują wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, premie, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

 7. Koszty wynagrodzeń Pracowników, którzy są zaangażowani w realizację Projektów B+R, stanowią należności, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

 8. W skład ww. wynagrodzeń wchodzi również wynagrodzenie za czas choroby, urlopu i innej usprawiedliwionej nieobecności Pracownika, jednakże, tak jak pozostałe elementy wynagrodzenia, do Kosztów Projektów jest ono ujmowane w proporcji, w jakiej Pracownik poświęcił czas na realizację Projektów B+R.

Pytania

1. Czy prowadzone przez Wnioskodawcę prace w ramach Etapu 1, 2 i 3 (realizacja Projektów B+R) stanowią prace rozwojowe i spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, w rozumieniu art. 4a pkt 26 w zw. z pkt 28 Ustawy CIT, która uprawnia do zastosowania ulgi określonej w art. 18d Ustawy CIT?

2. Czy koszty ponoszone przez Wnioskodawcę na realizację Projektów B+R (Koszty Projektów) opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym będą stanowiły koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 i ust. 3 Ustawy CIT? (część pytania z wyłączeniem wynagrodzenia pracowników za czas usprawiedliwionej nieobecności).

Państwa stanowisko w sprawie

1) Prowadzone przez Wnioskodawcę prace w ramach Etapu 1, 2 i 3 (realizacja Projektów B+R) stanowią prace rozwojowe i spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, w rozumieniu art. 4a pkt 26 w zw. z pkt 28 Ustawy CIT, która uprawnia do zastosowania ulgi określonej w art. 18d Ustawy CIT.

2) Koszty ponoszone przez Wnioskodawcę na realizację Projektów B+R (Koszty Projektów) opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym będą stanowiły koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 i ust. 3 Ustawy CIT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy:

Ad 1

Zgodnie z brzmieniem art. 18d ust. 1 Ustawy CIT, podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Definicję działalności „badawczo-rozwojowej” zawarto w art. 4a pkt 26 Ustawy CIT, z którego wynika, że termin „działalność badawczo-rozwojowa” oznacza działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Prace rozwojowe w rozumieniu art. 4a pkt 28 Ustawy CIT są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnej wiedzy i umiejętności, w tym zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń (na podstawie art. 4 ust. 3 Ustawy o szkolnictwie wyższym i nauce).

Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego (www.sjp.pwn.pl) słowo „twórczy” oznacza „mający na celu tworzenie, odkrywczy, kreatywny”. Jak wskazał Wnioskodawca w opisie stanu faktycznego, prace realizowane przez Spółkę mają charakter twórczy ze względu na cel ich przeprowadzenia, obejmujący wypracowanie nowych rozwiązań w zakresie prowadzonej działalności, uwzględniając zmienne czynniki takie jak choćby każdorazowo powstanie nowych (…).

Prace realizowane przez pracowników w ramach Projektów B+R również mają charakter twórczy, oryginalny i indywidualny i są ukierunkowane na opracowywanie nowych rozwiązań oraz koncepcji w zakresie (…), jak zostało to przedstawione w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego. Tym samym, zdaniem Wnioskodawcy, zostanie spełniona przesłanka odnosząca się do „twórczości” Projektów B+R.

Dodatkowo, jak zostało wskazane w Objaśnieniach z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP Box, we fragmencie odnoszącym się do wykładni słowa „twórczy” wskazano: „w doktrynie prawa autorskiego cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”

Powyższe tym bardziej podkreśla twórczy charakter realizowanych przez Wnioskodawcę prac w ramach Projektów B+R. Przede wszystkim, Projekty B+R ukierunkowane są na stworzenie nowych, dotychczas nieznanych (…). Każda z (…) charakteryzuje się indywidualnym wyglądem, kształtem oraz funkcjonalnościami. Nie zdarza się, aby w ramach Projektów B+R powstała drugi raz taka sama (…). Ponadto, jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego, przy opracowywaniu oraz tworzeniu nowych (…) Wnioskodawca korzysta z wysoko specjalistycznego oprogramowania oraz kadry pracowniczej o bardzo dużym doświadczeniu.

Jak już zostało wskazane w opisie stanu faktycznego, Wnioskodawca jest odpowiedzialny za cały proces tworzenia danej (…) - od powstania koncepcji danej (…), po finalne, fizyczne jej stworzenie. Cały proces jest długotrwały i składa się nań wiele czynności. Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego, Spółka musi bowiem zbudować koncepcję, zaprojektować, przeprowadzić testy, stworzyć serię prototypową, ponownie przeprowadzić testy, nanosić odpowiednio poprawki na każdym z etapów oraz finalnie rozpocząć produkcję seryjną danej (…). Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy, czynności podejmowane w celu realizacji Projektów B+R nie są zajęciami „odtwórczymi”, które nie kwalifikowałyby się do skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej na podstawie art. 4a pkt 26 w zw. z pkt 28 Ustawy CIT.

Poza tworzeniem nowych (…), jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego, Spółka zajmuje się również udoskonalaniem istniejących produktów. Cały proces związany z udoskonalaniem jest zbliżony do procesu wyprodukowania (…) a od nowa - bowiem ponownie udział muszą wziąć wszystkie osoby zajmujące stanowiska techniczne w Spółce, aby opracować nową koncepcję produktu m.in. ze względu na wprowadzenie poprawek w zakresie technologii produkcji bądź zmiany wykorzystywanych komponentów.

Ustawa CIT nie definiuje pojęcia „rutynowy”, dlatego organy podatkowe często odwołują się do pojęć ze słownika języka polskiego. Takie podejście odnajdujemy m.in. w interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 listopada 2017 r. o sygn. akt 0111-KDIB1-34010.352.2017.2.MST, który w swoim piśmie przywołuje znaczenie ze „Słownika języka polskiego PWN pod red. W. Doroszewskiego” (http://sjp.pwn.pl) stanowiąc, że poprzez słowo „rutynowy” należy rozumieć: „wykonywany często i niemal automatycznie” i „wykonywany według utartych schematów”.

W przypadku Spółki nie mamy do czynienia z działaniami wykonywanymi automatycznie i „według utartych schematów”. Istotą natomiast jest wysiłek intelektualny i technologiczny oraz twórczy wkład Spółki w realizacji Projektów B+R oraz ulepszanie produktów.

W przepisach nie znajdziemy również definicji słowa „okresowy”. Podobnie jak powyżej należy odnieść się do wykładni językowej tego określenia. Słownik Języka Polskiego PWN (www.sjp.pwn.pl) wskazuje na następujące znaczenia słowa „okresowy”: „powtarzający się, występujący co pewien czas” oraz „dotyczący danego okresu”. Na podstawie przedstawionej definicji, znaczenie słowa „okresowy” sugeruje, że chodzi o podejmowanie czynności podobnych do siebie i w jakiś sposób się powtarzających. Z tego wynika zatem, że przedstawiona działalność Spółki nie wypełnia znamion okresowości. Niezależnie od faktu, że w prowadzonych przez Spółkę Projektach B+R nie sposób znaleźć spełnienia powyżej przywołanych przesłanek, należy zaznaczyć również, że wyłączeniu podlegać będzie działalność spełniająca obie przesłanki jednocześnie, dlatego wystąpienie tylko jednej z nich, nie powinno skutkować brakiem możliwości skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową.

Projekty B+R są prowadzone przez Spółkę w sposób systematyczny. Świadczy o tym jasny i etapowy przebieg prac, taki jak przedstawiono w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego. Spółka posiada wewnętrzne procedury, które regulują cały przebieg prac związanych z realizacją Projektów B+R.

Należy więc zauważyć, że cały cykl związany ze wszystkimi Projektami B+R stanowi nierozerwalny ciąg prac, bowiem między poszczególnymi fazami działań Spółki istnieje wyraźny związek; tworzą one spójny, systematyczny proces pozwalający na realizację Projektów B+R, co wskazuje na spełnienie warunku „systematyczności” z definicji działalności badawczo-rozwojowej z Ustawy CIT.

Reasumując, realizowane przez Spółkę Projekty B+R wpisują się w definicje prac badawczo-rozwojowych zawartą w Ustawie CIT, ponieważ mają charakter twórczy, są prowadzone w sposób systematyczny według określonych harmonogramów, przez pracowników posiadających odpowiednie kompetencje i wykształcenie. Zostały więc spełnione wszystkie przesłanki, o których mowa w definicji działalności badawczo-rozwojowej z Ustawy CIT, co w rezultacie uprawnia Spółkę do skorzystania z preferencji podatkowych zawartych w art. 18d Ustawy CIT.

W związku z powyższym, podejmowane przez Spółkę działania do realizacji Projektów B+R spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej z Ustawy, gdyż:

- podejmowane przez Wnioskodawcę działania w celu realizacji Projektów B+R stanowią prace rozwojowe;

- prace podejmowane w ramach Projektów B+R mają charakter twórczy - celem podejmowanych przez Spółkę działań jest tworzenie nowych i oryginalnych rozwiązań, które nie mają odtwórczego charakteru;

- prace realizowane w ramach Projektów B+R prowadzone są w systematyczny sposób - działalność Wnioskodawcy w tym zakresie prowadzona jest w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.

Ponadto, Spółka podejmuje działania w ramach Projektów B+R w sposób ciągły, stały i nieokazjonalny, czego dowodem jest planowana realizacja poszczególnych zamierzeń;

- działania podejmowane przez Spółkę w ramach Projektów B+R nie stanowią prac rutynowych i okresowych;

- czynności podejmowane przez Wnioskodawcę w ramach Projektów B+R stanowią działalność twórczą obejmującą prace rozwojowe (co zostało wskazane powyżej), podejmowaną w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań - realizując Projekty B+R, Spółka rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności pracowników, które może wykorzystać zarówno w ramach bieżących Projektów B+R, jak również w ramach przyszłych projektów.

W związku z powyższym, w ocenie Wnioskodawcy, podejmowane czynności w ramach Projektów B+R spełniają definicję „prac rozwojowych” i „działalności badawczo-rozwojowej” w rozumieniu art. 4a pkt 26 w zw. z pkt 28 Ustawy CIT. Tym samym Spółka jest uprawniona do skorzystania z ulgi badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 18d Ustawy CIT.

Wnioskodawca na potwierdzenie powyższego przytacza interpretacje indywidualne Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:

- z 24 lutego 2020 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.560.2019.2.MBD, która co prawda dotyczy projektowania zaworów regulacyjnych, natomiast sam proces zaprojektowania oraz wytworzenia takiego zaworu regulującego jest zbliżony do wytworzenia (…); „Biorąc pod uwagę powyższe oraz przedstawiony stan faktyczny, należy stwierdzić, że w ocenie tut. Organu, działalność Spółki realizowana w ramach działu B+R związana z opracowaniem nowych produktów i udoskonaleniem istniejących oraz z opracowaniem technologii produkcji ww. wyrobów, mieści się w zakresie działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 u.p.d.o.p.”

- z 10 grudnia 2018 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.504.2018.1.AN, w której wnioskodawca pytał o możliwość zastosowania ulgi B+R w stosunku do projektowania nowych ubrań/ulepszania ubrań, co do których proces projektowania i tworzenia jest niewątpliwie zbliżony do projektowania i produkcji (…): „W ocenie tut. Organu, prace realizowane przez Spółkę w ramach Procesu projektowego, jak i prace realizowane przez Dział Sklepu Internetowego oraz Dział IT, są działaniami podejmowanymi w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy i wykorzystania ich do tworzenia nowych zastosowań, zatem, realizowane przez Spółkę działania spełniają przesłanki do uznania ich za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu przepisów art. 4a pkt 26, w zw. 2 art. 4a pkt 27 lit. c i art. 4a pkt 28 ustawy CIT, zarówno na gruncie przepisów obowiązujących do 30 września 2018 r., jak i przepisów obowiązujących od 1 października 2018 r.”

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy, podejmowane przez niego prace w celu realizacji Projektów B+R stanowią działalność badawczo-rozwojową, dlatego też Spółka jest uprawniona do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d Ustawy CIT.

Ad 2.

Zgodnie z brzmieniem art. 18d ust. 2 Ustawy CIT za koszty kwalifikowane uznaje się m.in.:

1. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

1a) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu;

2. nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;

3) ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmioty, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;

Natomiast zgodnie z art. 18d ust. 3 Ustawy CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Zgodnie z art. 18d ust. 3k Ustawy CIT, do kosztów kwalifikowanych stanowiących odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych przepisu art. 23 ust. 1 pkt 45 nie stosuje się.

Koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym (art. 18d ust. 5 Ustawa CIT).

Zgodnie z brzmieniem art. 15 ust. 1 Ustawy CIT, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Jak wynika z art. 15 ust. 4 Ustawy CIT, koszty uzyskania przychodów bezpośrednio związane z przychodami, poniesione w latach poprzedzających rok podatkowy oraz w roku podatkowym, są potrącalne, co do zasady, w tym roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody, z zastrzeżeniem ust. 4b i 4c.

Natomiast, w przypadku pośrednich kosztów uzyskania przychodów, należy zauważyć, że zgodnie z art. 15 ust. 4d Ustawy CIT, koszty te są potrącalne w dacie ich poniesienia. Jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.

W myśl art. 15 ust. 4g Ustawy CIT, należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 i 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony. W przypadku uchybienia temu terminowi do należności tych stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57.

Zgodnie z art. 15 ust. 4h Ustawy CIT, składki z tytułu należności, o których mowa w ust. 4g, określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, z zastrzeżeniem art. 16 ust. 1 pkt 40, stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który należności te są należne, pod warunkiem że składki zostaną opłacone:

1. z tytułu należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu, za który są należne - w terminie wynikającym z odrębnych przepisów;

2. z tytułu należności wypłacanych lub postawionych do dyspozycji w miesiącu następnym, w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony - nie później niż do 15 dnia tego miesiąca.

W przypadku uchybienia tym terminom do składek tych stosuje się art. 16 ust. 1 pkt 57a i ust. 7d Ustawy CIT.

Stosownie do treści art. 15 ust. 6 Ustawy CIT, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

Zgodnie z brzmieniem art. 16b ust. 2 pkt 3 Ustawy CIT amortyzacji podlegają również, z zastrzeżeniem art. 16c, niezależnie od przewidywanego okresu używania, koszty prac rozwojowych zakończonych wynikiem pozytywnym, który może być wykorzystany na potrzeby działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:

a) produkt lub technologia wytwarzania są ściśle ustalone, a dotyczące ich koszty prac rozwojowych wiarygodnie określone, oraz

b) techniczna przydatność produktu lub technologii została przez podatnika odpowiednio udokumentowana i na tej podstawie podatnik podjął decyzję o wytwarzaniu tych produktów lub stosowaniu technologii, oraz

c) z dokumentacji dotyczącej prac rozwojowych wynika, że koszty prac rozwojowych zostaną pokryte spodziewanymi przychodami ze sprzedaży tych produktów lub zastosowania technologii,

- zwane także wartościami niematerialnymi i prawnymi.

W stosunku do kosztów prac rozwojowych ustawodawca zawarł w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych, specyficzne regulacje normujące moment rozpoznania tych kosztów na cele podatkowe. W myśl art. 15 ust. 4a Ustawy CIT, koszty prac rozwojowych mogą być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w jeden z poniższych sposobów:

1. w miesiącu, w którym zostały poniesione albo począwszy od tego miesiąca w równych częściach w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy, albo

2. jednorazowo w roku podatkowym, w którym zostały zakończone, albo

3. poprzez odpisy amortyzacyjne dokonywane zgodnie z art. 16m ust. 1 pkt 3 od wartości niematerialnych i prawnych, o których mowa w art. 16b ust. 2 pkt 3.

W świetle przywołanych regulacji należy stwierdzić, że aby podatnikowi przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

- podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową;

- koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu Ustawy CIT;

- koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2-3 Ustawy o CIT;

- ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu Ustawy CIT, przy czym jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów;

- w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b Ustawy CIT, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej;

- podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu;

- kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w Ustawie CIT;

- koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiekolwiek formie.

Przenosząc wyżej przytoczone przepisy oraz warunki, które musi spełnić podatnik, aby być uprawnionym do skorzystania z ulgi podatkowej B+R na grunt analizowanej sprawy należy uznać, że Wnioskodawca spełnia wszystkie powyższe wymagania. W ocenie Wnioskodawcy, poniesione wydatki są związane z działalnością badawczo-rozwojową (Projekty B+R). Wydatki te stanowią również koszty uzyskania przychodu oraz mieszczą się w katalogu zamkniętym kosztów kwalifikowanych (art. 18d ust. 2 Ustawy CIT). Ponadto, koszty zostały wyodrębnione i nie zostały zwrócone Wnioskodawcy w jakiejkolwiek formie. Wnioskodawca planuje również wykazać kwotę podlegającą odliczeniu w rocznym zeznaniu podatkowym w załączniku CIT/BR.

Zajmowane przez Wnioskodawcę stanowisko znajduje odzwierciedlenie w licznych indywidualnych interpretacjach organów podatkowych. Spółka uważa, że ponoszone przez nią Koszty Projektów stanowią koszty kwalifikowane. Poniżej argumentacja odnoszącą się do każdego z rodzajów kosztów kwalifikowanych.

1. Koszty pracownicze

Jak już zostało wskazane we wcześniejszej części wniosku, należnościami z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 Ustawy PIT są przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy, obejmujące wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Za pracownika w rozumieniu Ustawy PIT uważa się osobę pozostającą w stosunku służbowym, stosunku pracy, stosunku pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunku pracy (art. 12 ust. 4 Ustawy PIT). W opisanym przez Wnioskodawcę stanie faktycznym wydatki z tytułu poszczególnych składników wynagrodzeń ponoszone są na rzecz pracowników Wnioskodawcy, zatrudnionych w ramach stosunku pracy bądź na podstawie umowy zlecenia/o dzieło.

W związku z powyższym należy uznać, że w przedstawionym przez Wnioskodawcę stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym poszczególne składniki wynagrodzeń wypłacanych pracownikom Wnioskodawcy realizującym prace badawczo-rozwojowe oraz składki na ubezpieczenie społeczne finansowane przez pracodawcę, mogą zostać uznane za koszt kwalifikowany, o którym mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 Ustawy CIT, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu/okresie rozliczeniowym.

Wnioskodawca zauważa, że prawo do uznania wynagrodzenia pracowników zaangażowanych w prace z Projektów B+R wynika z literalnego brzmienia przepisów, art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a Ustawy CIT. Niemniej jednak na potwierdzenie powyższego Wnioskodawca przytacza fragment interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 24 lutego 2020 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.560.2019.2.MBD: „Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy, w zakresie ustalenia czy Spółka może uznać za koszty kwalifikowane określone w art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p., wynagrodzenia pracowników, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, premie, bonusy, dodatki, nagrody, finansowane przez Spółkę składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe pracowników oraz ubezpieczenie wypadkowe, zatrudnionych za równo w dziale B+R jak i w dziale Techniki za koszty kwalifikowane określone w art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p., należy uznać za prawidłowe.”

W ocenie Wnioskodawcy, również koszty związane z delegacjami oraz ponoszeniem opłat na targi materiałów (…)/targach mody (…) stanowi koszt kwalifikowany. Jak zostało bowiem wskazane w opisie stanu faktycznego, wyjazdy w delegacje na różnego rodzaju pokazy mody pozwalają Wnioskodawcy stworzyć unikatowy (…), który następnie trafi do oferty Spółki. Tym samym, należy uznać, że wyjazdy są związane z działalnością B+R, gdyż w bezpośredni sposób wpływają na przygotowanie koncepcji oraz szkiców nowej (…).

Powyższe potwierdzają interpretacje indywidualne, m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 9 marca 2020 r., w której wnioskodawca wskazał, że jednym z ponoszonych kosztów są wydatki na delegacje pracowników, wówczas organ zaznaczył, że: „(...) wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, dodatki, nagrody, premie, koszty delegacji służbowych i diet, ekwiwalent za niewykorzystany urlop zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 u.p.d.o.f., jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p.”

Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy, również koszty delegacji można uznać za koszt kwalifikowany.

2. Materiały oraz surowce;

Przepisy podatkowe nie regulują, co należy rozumieć poprzez sformułowanie „nabycie materiałów i surowców” wykorzystywanych do działalności badawczo-rozwojowej.

W sposób pośredni można posiłkować się art. 28 ust. 2 Ustawy o rachunkowości, zgodnie z którym Cena nabycia (...) to cena zakupu składnika aktywów, obejmująca kwotę należną sprzedającemu, bez podlegających odliczeniu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego, a w przypadku importu powiększona o obciążenia o charakterze publicznoprawnym oraz powiększona o koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania lub wprowadzenia do obrotu, łącznie z kosztami transportu, jak też załadunku, wyładunku, składowania lub wprowadzenia do obrotu, a obniżona o rabaty, opusty, inne podobne zmniejszenia i odzyski.

Zdaniem Wnioskodawcy, dla potrzeb rozpoznawania wydatków związanych z „nabyciem materiałów i surowców do działalności B+R” jako koszty kwalifikowane, istotne jest to, w jaki sposób - zgodnie z przyjętą polityką rachunkowości - Wnioskodawca rozpoznaje zużycie materiałów dla ogólnego rozliczenia kosztów uzyskania przychodów. W prowadzonej przez Wnioskodawcę ewidencji materiałowej, wycena i rozchód materiałów rejestrowane są według cen zakupu materiałów. Natomiast koszty zakupu (m.in. koszty transportu, załadunku) Spółka odpisuje bezpośrednio w koszty działalności operacyjnej.

Na podstawie powyższego, Spółka będzie uprawniona do zaliczenia do kosztów kwalifikowanych wydatków poniesionych na zakup materiałów, ewidencjonowanych według cen zakupów, które są zużywane do realizacji Projektów B+R. Biorąc pod uwagę przyjętą przez Wnioskodawcę metodę ewidencji materiałowej, tj. wycena i rozchód materiałów rejestrowane są według cen zakupu materiałów, Spółka jest uprawniona do zaliczania do kosztów kwalifikowanych wyłącznie wydatków na zakup materiałów według cen zakupu, bez możliwości zaliczania do kosztów kwalifikowanych kosztów zakupu (m.in. koszty transportu, załadunku). Zdaniem Spółki, koszty materiałów i surowców, które zostają zużyte na stworzenie rozmiarówki oraz serii prototypowej będą stanowiły koszty kwalifikowane.

Możliwość zaliczenia wydatków poniesionych na materiały oraz surowce, które są następnie wykorzystywane do działań badawczo-rozwojowych, potwierdzają liczne interpretacje indywidualne, np. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w indywidualnej interpretacji z 5 listopada 2018 r., sygn. 0114-KDIP2-1.4010.346.2018.2.JS wskazał, że: „Kosztem kwalifikowanym u Wnioskodawcy, w myśl art. 18d ust. 2 pkt 2 mogą być również wydatki poniesione w pełnej wysokości na materiały i surowce, z uwagi na fakt, że były/są/będą wykorzystywane wyłącznie do realizacji działalności B+R.”

3.Amortyzacja środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych

Zgodnie z art. 18d ust. 3 Ustawy CIT, za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością. Zaliczanie odpisów amortyzacyjnych środków trwałych do kosztów kwalifikowanych od środków trwałych wykorzystywanych wyłącznie do prac badawczo-rozwojowych wynika zatem wprost z przywołanego przepisu. To samo dotyczy środków trwałych, które są tylko częściowo wykorzystywane do prac badawczo-rozwojowych. W takim wypadku kosztem kwalifikowanym będzie tylko część wydzielona procentowo, na podstawie użytkowania maszyny na prace badawczo-rozwojowe. Na potwierdzenie powyższego można przytoczyć m.in. interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 10 grudnia 2018 r., sygn. 0111-KDIB1-3.4010.500.2018.1.MBD, w której wnioskodawca również pytał o możliwość częściowego oraz całościowego zaliczenia kosztów amortyzacji jako koszt kwalifikowany: „Wyjaśnić zatem należy, że powyższe sformułowanie oznacza, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, w całości, stanowią koszt kwalifikowany, w myśl ww. przepisu, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej.

Natomiast w sytuacji, gdy ww. składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej a częściowo do bieżącej działalności - co znajduje odzwierciedlenie w rozpatrywanej sprawie - to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe i wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.”

Analogicznie należy postąpić w stosunku do amortyzacji wartości niematerialnych i prawnych, które są wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej. Spółka wykorzystuje oprogramowanie do projektowania (…) wyłącznie do realizacji Projektów B+R, tym samym, odpis amortyzacyjny w pełnej tego oprogramowania będzie stanowił koszt kwalifikowany w pełnej wysokości.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest w części prawidłowe, a w części nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Ad. 1

Stanowisko, które przedstawili Państwo w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1, jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny w ww. zakresie.

Ad. 2

Odnosząc się do zadanego przez Państwa pytania oznaczonego nr 2 we wniosku, wskazać należy, że stosownie do treści art. 18d ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „updop”, „uCIT”):

podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.

Rodzaje kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową zostały wymienione w art. 18d ust. 2-3 updop

Na podstawie art. 18d ust. 2 updop, za koszty kwalifikowane uznaje się:

1) poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;

2) nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;

W myśl art. 18d ust. 3 updop,

za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

Stosownie z art. 18d ust. 5 updop,

koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Zgodnie z art. 18d ust. 6 updop,

podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.

Natomiast, w myśl art. 18d ust. 7 updop,

 1) w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;

 2) w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;

 3) w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.

Stosownie do art. 18d ust. 8 updop,

odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 updop,

kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Należy także zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 9 ust. 1b updop, zgodnie z którym:

podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.

W tym miejscu należy wskazać, że zgodnie z zasadą, przyjętą w orzecznictwie jak i w doktrynie prawa podatkowego, ulgi podatkowe, w tym ulga badawczo-rozwojowa, są wyjątkiem od zasady równości i powszechności opodatkowania, tak więc przepisy regulujące prawo do ulgi winny być interpretowane ściśle.

Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:

- podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową, koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu updop,

- koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 - 3 updop,

- ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu updop, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,

- jeżeli w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,

- w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b updop, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,

- podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,

- kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w updop,

- koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane m.in. należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Istotne jest, aby pracownik faktycznie wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych, wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.

Zatem, w przypadku gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.

Należy w tym miejscu zauważyć, że ustawodawca w treści art. 18d ust. 2 pkt 1 updop, odnosi się do czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, a zatem do czasu faktycznie poświęconego na ten cel.

Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r., poz. 226 ze zm., dalej: „updof”),

za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W tym miejscu zauważyć należy, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki i nagrody zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.

Natomiast, użyty w art. 12 ust. 1 updof, zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.

Należy podnieść, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy podziału/wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego, wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.

Dodatkowo wskazać należy, że w komunikacie Ministerstwa Finansów z dnia 18 maja 2017 r. o Uldze B+R zostało wyraźnie wskazane, że (...) prowadzenie tego rodzaju ewidencji przewidziane jest wprost w propozycji legislacyjnej przedstawionej w „projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej”. Ustawodawca proponuje tam, aby wynagrodzenia i składki stanowiły koszty kwalifikowane (stanowiące bazę do wyliczenia ulgi B+R) - w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracownika (...).

Nie można podzielić Państwa poglądu, że koszty opłat za uczestniczenie w targach maszyn i materiałów (…), targach mody (…), wyjazdach krajowych i zagranicznych służących zbieraniu inspiracji rynkowych i śledzeniu trendów rynkowych oraz wydarzeniach o podobnym charakterze pracowników z Zespołu Projektowego oraz Konstrukcyjnego, stanowią koszt kwalifikowany o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.

W tym miejscu jeszcze raz podkreślić należy, że za koszty kwalifikowane uznaje się poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 updof.

Zatem, wydanie prawidłowego rozstrzygnięcia w świetle ww. przepisu wymaga ustalenia, czy poszczególne koszty ponoszone w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej, stanowią należności pracowników z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. updof.

Wymuszone jest to konstrukcją interpretowanego art. 18d ust. 2 pkt 1 updop, w którym ustawodawca, wprowadzając do porządku prawnego ulgę na działalność badawczo-rozwojową, odwołał się expressis verbis do przepisów updof, a możliwość odliczenia przez podatnika w ramach ww. ulgi tzw. kosztów pracowniczych, uzależnił od ich kwalifikacji na gruncie tejże ustawy.

Wydatki te nie mieszczą również w kategorii innych kosztów kwalifikowanych wskazanych w art. 18d ust. 2 updop.

Analizując zatem przedstawione we wniosku wydatki poniesione przez Wnioskodawcę dotyczące opłat za uczestniczenie w targach maszyn i materiałów (…), targach mody (…), wyjazdach krajowych i zagranicznych służących zbieraniu inspiracji rynkowych i śledzeniu trendów rynkowych oraz wydarzeniach o podobnym charakterze pracowników z Zespołu (…) oraz (…), nie można zgodzić się z Wnioskodawcą, że wydatki te można uznać za koszty kwalifikowane poniesione na działalność badawczo-rozwojową.

Odnosząc się do kosztów nabycia materiałów należy odwołać się do art. 18d ust. 2 pkt 2 updop, który stanowi, że warunkiem uznania wydatków na nabycie materiałów i jest ich bezpośredni związek z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową. Przepisy omawianej ustawy podatkowej nie precyzują co należy rozumieć pod pojęciem materiałów. Zatem, przyjmuje się, że materiały, w przypadku których istnieje możliwość ich przypisania do działalności badawczo-rozwojowej, uznaje się za koszty kwalifikowane w ramach ww. działalności.

W zakresie interpretacji pojęcia „materiały”, odwołać należy się do interpretacji przedmiotowego pojęcia funkcjonującej na gruncie przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2023 r. poz. 120 ze zm.). W świetle art. 3 ust. 1 pkt 19 ustawy o rachunkowości, materiały to składniki majątku zużywane na własne potrzeby.

Powyższy pogląd znajduje również potwierdzenie w doktrynie, gdzie podkreśla się, że materiały to „składniki majątku inicjujące realizację całego cyklu operacyjnego, które jednostka nabywa w celu ich całkowitego zużycia na własne potrzeby, w tym m.in. na potrzeby wytwarzania produktów, świadczenia usług czy realizacji działalności ogólnoadministracyjnej. Do materiałów zaliczyć można także pewne składniki majątkowe wytwarzane przez jednostkę we własnym zakresie (zazwyczaj w ramach działalności pomocniczej), a także różnego rodzaju odzyski, posiadające wartość użytkową, a pochodzące np. z likwidowanych środków trwałych, inwentarz żywy przeznaczony do uboju, części zamienne, półfabrykaty obcej produkcji, paliwa, opakowania itp.” (Walińska Ewa (red.), Bek‑Gaik Bogusława, Bojanowski Witold, Czajor Agnieszka, Czajor Przemysław, Gad Jacek, Idzikowska Gabriela, Janicka Anna, Jurewicz Anna, Kalinowski Jacek, Kuczyńska Iga, Mariański Adam, Michalak Marcin, Turzyński Mikołaj, Walińska Anna, Wencel Agnieszka, Wiatr Michał, Ustawa o rachunkowości. Komentarz, Wolters Kluwer, 2016).

W tym miejscu zauważyć należy, że materiałami w znaczeniu przywołanym powyżej mogą być w istocie aktywa bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową.

Tym samym, należy zgodzić się z Państwa stanowiskiem, że koszty materiałów wykorzystywanych przy pracy nad realizacją danego Projektu B+R, w tym w szczególności stworzenia (…) prototypowej (tzw. próby wzorniczej) oraz serii próbnej (rozmiarówki), stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 2 updop.

Przedmiotem Państwa wątpliwości jest także kwestia odliczenia w ramach ulgi badawczo-rozwojowej amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności związanej z realizacją danego Projektu B+R oraz koszty zakupu licencji na specjalistyczne oprogramowanie służących do projektowania (…).

Odnosząc się do powyższego należy mieć na uwadze cytowany już art. 18d ust. 3 updop, zgodnie z którym, za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.

W tym miejscu wskazać należy pierwszej kolejności, że co do zasady odpisy amortyzacyjne dokonane od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w działalności badawczo-rozwojowej, mogą być objęte omawianą ulgą badawczo-rozwojową przy spełnieniu warunków wskazanych w art. 18d updop.

Zatem, istnieje możliwość zaliczenia do kosztów kwalifikowanych, w rozumieniu art. 18d ust. 3 updop, w ramach limitów, odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, jeżeli są one rzeczywiście wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej. Natomiast, jeżeli służą one bieżącej działalności, odpisy amortyzacyjne od tych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nie stanowią kosztów kwalifikowanych.

Wyjaśnić zatem należy, że powyższe sformułowanie oznacza, że odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w całości stanowią koszt kwalifikowany, w myśl ww. przepisu, jeżeli składniki te są rzeczywiście wykorzystywane jedynie do działalności badawczo-rozwojowej. Natomiast, w sytuacji, gdy ww. składniki będą częściowo wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, a częściowo do bieżącej działalności, to w takim przypadku koszty odpisów amortyzacyjnych będą stanowić koszty kwalifikowane, tylko w takiej części, w jakiej środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne będą służyć prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej.

W świetle powyższych przepisów, mają Państwo prawo do zaliczenia do kosztów kwalifikowanych w rozumieniu art. 18d ust. 3 updop, w ramach limitów, amortyzacji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności związanej z realizacją danego Projektu B+R oraz koszty zakupu licencji na specjalistyczne oprogramowanie służących do projektowania (…), w takiej części, w jakiej są rzeczywiście wykorzystywane do działalności badawczo-rozwojowej, tj. do realizacji opisanych we wniosku Prac.

Reasumując, Państwa stanowisko w zakresie ustalenia, czy:

- prowadzone przez Wnioskodawcę prace w ramach Etapu 1, 2 i 3 (realizacja Projektów B+R) stanowią prace rozwojowe i spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej, w rozumieniu art. 4a pkt 26 w zw. z pkt 28 Ustawy CIT, która uprawnia do zastosowania ulgi określonej w art. 18d Ustawy CIT, jest prawidłowe;

- koszty ponoszone przez Wnioskodawcę na realizację Projektów B+R (Koszty Projektów) opisane w stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym będą stanowiły koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 i ust. 3 Ustawy CIT, w części dotyczącej:

- opłat za uczestniczenie w targach maszyn i materiałów (…), targach mody (…), wyjazdach krajowych i zagranicznych służących zbieraniu inspiracji rynkowych i śledzeniu trendów rynkowych oraz wydarzeniach o podobnym charakterze pracowników z Zespołu (…) oraz (…), należy uznać za nieprawidłowe,

- pozostałych Kosztów Projektów B+R, należy uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Tut. Organ informuje, że odnośnie części pytania oznaczonego we wniosku nr 2 dotyczącej uznania za koszty kwalifikowane wypłacanego wynagrodzenia pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę za czas nieobecności zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w części dotyczącej zdarzenia przyszłego – stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00