Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.459.2024.2.AP

Możliwość opodatkowania uzyskiwanych przychodów z tytułu świadczonych usług w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz określenie stawki ryczałtu ewidencjonowanego.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

3 czerwca 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 24 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie możliwości opodatkowania uzyskiwanych przychodów z tytułu świadczonych usług w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz określenia stawki ryczałtu ewidencjonowanego. Uzupełniła go Pani pismem z 22 lipca 2024 r. (data wpływu 22 lipca 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pani podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych i posiada w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.; zwanej dalej jako: „ustawa o podatku dochodowym”). Planuje Pani w przyszłości - w 2024 r. założenie jednoosobowej działalności gospodarczej oraz opodatkowanie swoich przychodów według zasad właściwych dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, które zostały określone w ustawie z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.; zwanej dalej jako: „ustawa o ryczałcie”).

W ramach działalności gospodarczej zamierza Pani świadczyć usługi w następującym zakresie:

1)jako profesjonalny pośrednik handlowy - działalność zaklasyfikowana jako PKD 74.90.Z - Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana,

2)jako podmiot świadczący usługi profesjonalnej obsługi administracyjnej biura - działalność zaklasyfikowana jako PKD 82.11.Z - Działalność usługowa związana z administracyjną obsługą biura.

Jako profesjonalny pośrednik handlowy planuje Pani wykonywanie następujących czynności na rzecz podmiotu powierzającego zlecenie (dalej jako: „Powierzający”):

  • promowanie działalności Powierzającego wśród potencjalnych klientów oraz usług świadczonych przez Powierzającego,
  • przekazywanie klientom informacji na temat działalności Powierzającego,
  • nawiązywanie kontaktów biznesowych z nowymi klientami,
  • przygotowywanie ofert do konkretnych zamówień w imieniu Powierzającego,
  • odpowiadanie na zapytania ofertowe,
  • udzielanie wsparcia potencjalnym klientom, którzy są zainteresowani skorzystaniem z usług Powierzającego,
  • negocjowanie warunków umów w imieniu Powierzającego,
  • kontrola nad procesem realizacji umowy w zakresie efektywnej współpracy Powierzającego i Inwestora,
  • sporządzanie dokumentacji z realizacji świadczonych przez siebie usług pośrednictwa.

Celem usług pośrednictwa świadczonych w przyszłości będzie nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych oraz doprowadzenie do zawarcia umowy przez podmiot zlecający.

W ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej planuje Pani również świadczenie usług jako podmiot świadczący usługi profesjonalnej obsługi administracyjnej biura.

W tym zakresie planuje Pani wykonywanie następujących czynności:

  • wspieranie kontrahenta w koordynowaniu ważnych wydarzeń, spotkań, terminów,
  • wspieranie kontrahenta w wystawianiu i wysyłaniu faktur,
  • wspieranie kontrahenta w obsłudze e-maila oraz odbierania telefonu komórkowego,
  • wspieranie kontrahenta w dokonywaniu rozliczeń, sporządzaniu dokumentów i pism,
  • prowadzenie innych usług administracyjnych, jak np.: sprawdzanie i aktualizacja informacji oraz przygotowywanie raportów i zestawień na podstawie danych uzyskanych od kontrahenta.

Uzyskuje Pani także dochody z tytułu umowy o pracę. Jest Pani zatrudniona w X Sp. z o. o.

Z zakresu obowiązków pracowniczych wynika, że w ramach stosunku pracy wykonuje Pani następujące czynności:

1.Wspieranie Prezesa Zarządu w zakresie zarządzania Spółką, w tym:

  • bieżące informowanie o stanie prowadzonych spraw,
  • koordynowanie współpracy z poszczególnymi pracownikami,
  • zapewnienie sprawnego przepływu informacji,
  • koordynowanie ważnych wydarzeń i terminów, prowadzenie terminarza, organizowanie i umawianie spotkań,
  • przygotowanie i obsługiwanie narad, spotkań i konferencji,
  • uczestnictwo w realizacji celów i zadań wynikających z polityki firmy.

2.Zarządzanie skrzynką e-mailową oraz raportowanie Prezesowi Zarządu o najważniejszych wiadomościach, a także zarządzanie danymi w firmowym systemie informatycznym.

3.Organizowanie i kierowanie pracą biura, w tym:

  • zarządzanie hierarchią informacji napływających do sekretariatu, ewidencja i nadzór nad prawidłowością obiegu dokumentów,
  • prowadzenie dokumentacji, sporządzanie pism, sprawozdań, wniosków, uchwał,
  • prowadzenie rejestru sprzętu, jego konserwacji, przeglądów, serwisów,
  • zarządzanie korespondencją, przyjmowanie, kwalifikowanie i rozdzielanie korespondencji zaopatrywanie pracowników w zakresie zaopatrzenia w materiały biurowe, środki ochrony BHP,
  • współpraca i kontrola pracownika konserwacji sprzętu i urządzeń,
  • obsługa urządzeń biurowych (telefon, komputer, fax, kopiarka, itp.)

4.Współpraca z organami administracji publicznej, urzędami, instytucjami.

5.Sporządzanie, przesyłanie, archiwizowanie i przechowywanie dokumentacji, zgodnie z obowiązującymi przepisami.

6.Prowadzenie rejestru sprzedaży, wystawianie faktur, kontrola płatności, obsługa gwarancji ubezpieczeniowych.

7.Obsługa systemu bankowości elektronicznej, wprowadzenie przelewów.

8.Uaktualnianie baz pracowników, kontrola terminów i umawianie na badania, szkolenia BHP oraz koordynacja uprawnień w zakresie obsługi maszyn i urządzeń, kontrola nad dokumentami w aktach pracowniczych.

9.Bieżąca obsługa i kontakt mailowy i telefoniczny z kontrahentami, pośrednikami, dostawcami.

10.Ewidencjonowanie faktur zakupowych, kontrola merytoryczna dokumentów.

11.Ewidencjonowanie operacji bankowych, prowadzenie preliminarza płatności.

Planuje Pani świadczyć usługi profesjonalnego pośrednika handlowego, między innymi, na rzecz X Sp. z o. o., czyli swojego aktualnego pracodawcy. W ramach stosunku pracy nie świadczy Pani usług pośrednictwa handlowego. Nie będzie Pani świadczyła usług profesjonalnej obsługi administracyjnej biura na rzecz swojego aktualnego pracodawcy.

Z kolei usługi profesjonalnej obsługi administracyjnej biura planuje Pani świadczyć, między innymi, na rzecz Pana Y prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą „Y” (NIP …). Pan Y jest większościowym wspólnikiem w X Sp. z o. o.

W ramach swojej działalności będzie Pani ponosiła odpowiedzialność wobec swoich kontrahentów. Będzie ponosiła Pani ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością. Czynności, o których mowa we wniosku, nie będą wykonywane pod kierownictwem kontrahentów. Będzie miała Pani swobodę wyboru czasu oraz miejsca świadczenia swoich usług. Usługi pośrednictwa handlowego wykonywane na rzecz X Sp. z o. o. będą świadczone poza godzinami pracy w ramach stosunku pracy. Będzie prowadziła Pani ewidencję przychodów. W odniesieniu do roku każdego z lat podatkowych Pani przychody nie przekroczą kwoty 2 000 000 euro. Pomiędzy Panią a kontrahentami, na rzecz których będzie świadczyła Pani wskazane we wniosku usługi w ramach działalności gospodarczej nie będą istniały powiązania osobiste ani gospodarcze. Aktualnie nie jest Pani wspólniczką w X Sp. z o.o., lecz może stać się wspólniczką w przyszłości.

W piśmie z 22 lipca 2024 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, wskazała Pani, że zamierza założyć działalność gospodarczą 2 września 2024 r., zaś uzyskania pierwszego przychodu spodziewa się 30 września 2024 r.

Zarówno do przychodów z tytułu świadczenia usług pośrednictwa handlowego, jak również z tytułu świadczenia usług profesjonalnej obsługi administracyjnej biura, będzie stosowała Pani stawkę ryczałtu w wysokości 8,5%. Złoży Pani naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za pośrednictwem portalu CEiDG podczas rejestrowania działalności gospodarczej. Prawdopodobnie nastąpi to 2 września 2024 r.

Klasyfikacja usług na gruncie PKWiU:

  • usługi pośrednictwa handlowego - klasyfikowane do grupowania PKWiU 74.90.12.0 - Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń,
  • usługi profesjonalnej obsługi administracyjnej biura - klasyfikowane do grupowania PKWiU 82.11.10.0 - Usługi związane z administracyjną obsługą biura.

Prowadzona przez Panią działalność gospodarcza będzie działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Do planowanej przez Panią działalności nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Na dzień złożenia uzupełnienia nie jest Pani wspólnikiem w Spółce, na rzecz której planuje świadczyć usługi w przyszłości. Na dzień złożenia uzupełnienia nie wie Pani, kiedy stanie się wspólnikiem i czy będzie pełniła w niej funkcje zarządcze. Jeżeli stanie się Pani wspólnikiem, to zakres usług świadczonych w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej nie będzie pokrywał się z obowiązkami dotyczącymi pełnienia funkcji zarządczych w spółce. Nie planuje Pani dokonywania fizycznej sprzedaży produktów. Pani przychody nie przekroczą kwoty 2 000 000 euro.

Usługi, które będzie Pani świadczyć w przyszłości w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie będą związane z usługami firm centralnych (head office); usługami doradztwa związanymi z zarządzaniem (PKWIU ex dział 70), z wyjątkiem usług doradztwa związanych z zarządzaniem rynkiem rybnym (PKWiU 70.22.16.), innych niż świadczone w ramach wolnych zawodów. Nie będzie Pani świadczyła usług doradztwa związanych z zarządzaniem strategicznym (PKWiU 70.22.11.0), tj. uczestniczyć w określaniu strategii i polityki działania klienta, jego struktury organizacyjnej, doradzać w zakresie usprawnień w zarządzaniu firmą, uczestniczyć w tworzeniu i nadzorowaniu wykonania budżetu klienta. Nie będzie świadczyła Pani usług doradztwa związanych z zarządzaniem projektami (PKWiU 70.22.20.0), tj. nie będzie koordynowała etapu przygotowania, uruchomienia oraz zakończenia projektu realizowanego w imieniu klienta.

Czynności/zadania wykonywane przez Panią w ramach świadczenia usług:

  • pośrednictwa handlowego - klasyfikowane do grupowania PKWiU 74.90.12.0 – Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń, to:
  • promowanie działalności Powierzającego wśród potencjalnych klientów oraz usług świadczonych przez Powierzającego,
  • przekazywanie klientom informacji na temat działalności Powierzającego,
  • nawiązywanie kontaktów biznesowych z nowymi klientami,
  • przygotowywanie ofert do konkretnych zamówień w imieniu Powierzającego,
  • odpowiadanie na zapytania ofertowe,
  • udzielanie wsparcia potencjalnym klientom, którzy są zainteresowani skorzystaniem z usług Powierzającego,
  • negocjowanie warunków umów w imieniu Powierzającego,
  • kontrola nad procesem realizacji umowy zakresie efektywnej współpracy Powierzającego i Inwestora,
  • sporządzanie dokumentacji z realizacji świadczonych przez siebie usług pośrednictwa;
  • profesjonalnej obsługi administracyjnej biura - klasyfikowane do grupowania PKWiU 82.11.10.0 - usługi związane z administracyjną obsługą biura, to:
  • wspieranie kontrahenta w koordynowaniu ważnych wydarzeń, spotkań, terminów,
  • wspieranie kontrahenta w wystawianiu i wysyłaniu faktur,
  • wspieranie kontrahenta w obsłudze e-maila oraz odbieraniu telefonu komórkowego,
  • wspieranie kontrahenta w dokonywaniu rozliczeń, sporządzaniu dokumentów i pism,
  • prowadzenie innych usług administracyjnych, jak np.: sprawdzanie i aktualizacja informacji oraz przygotowywanie raportów i zestawień na podstawie danych uzyskanych od kontrahenta.

Wykonywane przez Panią usługi będą elementem złożonego (kompleksowego) świadczenia na rzecz klienta, za co będzie Pani otrzymywała jedno wynagrodzenie.

Pani pytania

1.Czy przychody z tytułu świadczenia usług pośrednictwa handlowego wykonywane w przyszłości przez Panią mogą być opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 8,5%?

2. Czy przychody z tytułu świadczenia usług profesjonalnej obsługi administracyjnej biura wykonywane w przyszłości przez Panią mogą być opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 8,5%?

Pani stanowisko w sprawie

Ad. 1.

Przychody z tytułu świadczenia usług pośrednictwa handlowego wykonywane w przyszłości przez Panią mogą być opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 8,5%.

Ad. 2.

Przychody z tytułu świadczenia usług profesjonalnej obsługi administracyjnej biura wykonywane w przyszłości przez Panią mogą być opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 8,5%.

Na podstawie art. 1 pkt 1 ustawy o ryczałcie, ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o ryczałcie, osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o ryczałcie, określona została definicja legalna pojęcia „pozarolnicza działalność gospodarcza”, w myśl którego jest to pozarolnicza działalność gospodarcza w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do art. 5a pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

W myśl art. 6 ust. 1 ustawy o ryczałcie, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o ryczałcie, podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Podatnik może korzystać z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, jeżeli nie wystąpią przesłanki negatywne określone w art. 8 ustawy.

Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy o ryczałcie, opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a)prowadzenia aptek,

b)(uchylona),

c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d)(uchylona),

e)(uchylona),

f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach;

6)(uchylony).

Natomiast stosownie do art. 8 ust. 2 ustawy o ryczałcie, jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Zamierza Pani wybrać ryczałt od przychodów jako swoją formę opodatkowania. Usługi świadczone na rzecz aktualnego pracodawcy nie odpowiadają czynnościom, które są wykonywane w ramach stosunku pracy.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o ryczałcie, sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została określona w art. 12 ust. 1 ustawy o ryczałcie.

W kontekście rozpatrywanej sprawy, na szczególną uwagę zasługuje art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o ryczałcie, w myśl którego ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług lub wytwarzanych wyrobów. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU.

Biorąc pod uwagę treść art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o ryczałcie należy wskazać, że działalność usługowa oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676 z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Prowadzona przez Panią działalność gospodarcza spełnia definicję działalności usługowej w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy ryczałcie.

Stoi Pani na stanowisku, że uzyskiwany przez Panią w przyszłości przychód z tytułu świadczenia usług pośrednictwa handlowego może być opodatkowany stawką ryczałtu w wysokości 8,5%, ponieważ świadczone usługi są klasyfikowane do grupowania 74.90.12.0 - Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń.

Podobne rozstrzygniecie zostało przedstawione m.in. w interpretacji indywidualnej z 7 marca 2024 r. Nr 0112-KDIL2-2.4011.132.2024.2.MC.

Ponadto, stoi Pani na stanowisku, że uzyskiwany przez Panią w przyszłości przychód z tytułu świadczenia usług profesjonalnej obsługi administracyjnej biura może być opodatkowany stawką ryczałtu w wysokości 8,5%, ponieważ świadczone usługi są klasyfikowane do grupowania 82.11.10.0 PKWiU - Usługi związane z administracyjną obsługą biura.

Podobne rozstrzygnięcie zostało przedstawione m.in. w interpretacji indywidualnej z 31 lipca 2023 r. Nr 0113-KDIPT2-1.4011.398.2023.2.DJD.

Podsumowując powyższe należy wskazać, że:

1)planuje Pani prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej w zakresie świadczenia usług pośrednictwa handlowego oraz profesjonalnej obsługi administracyjnej biura, opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne;

2)opis wykonywanych czynności wskazuje, że działalność planowana przez Panią stanowić będzie działalność usługową w rozumieniu przepisów ustawy;

3)będzie Pani prowadziła ewidencję przychodów;

4)w Pani przypadku nie mają zastosowania wyłączenia z art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne;

5)usługi świadczone na rzecz aktualnego pracodawcy nie odpowiadają czynnościom, które są wykonywane w ramach stosunku pracy;

6)możliwość stania się w przyszłości wspólniczką w Sp. z o.o. nie pozbawia Pani możliwości opodatkowania przychodów ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych;

7)Pani przychody nie przekroczą kwoty 2 000 000 euro w żadnym z lat podatkowych.

Mając na uwadze powyższe należy przyjąć, że może Pani opodatkować przychody uzyskiwane ze swojej działalności ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 8,5%.

W piśmie z 22 lipca 2024 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, wskazała Pani, że podtrzymuje stanowisko wyrażone we wniosku. Pani zdaniem, przychody z tytułu świadczenia usług pośrednictwa handlowego wykonywane w przyszłości przez Panią mogą być opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 8,5%.

Ponadto, przychody z tytułu świadczenia usług profesjonalnej obsługi administracyjnej biura wykonywane w przyszłości przez Panią mogą być opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 8,5%.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej.

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.):

Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Przy czym, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie działalność usługowa oznacza – pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r., poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r., poz. 2554 oraz z 2020 r., poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Zwracam uwagę, że u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 8 ust. 1ww. ustawy:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

b) (uchylona),

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d) (uchylona),

e) (uchylona),

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednegolub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach;

6) (uchylony).

W myśl art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Ponadto, warunkiem koniecznym dla skorzystania z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w ustawowym terminie.

Jak stanowi art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego. 

Podkreślić należy, że możliwość opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik lub przynajmniej jeden z jego wspólników (w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. Zawarty w art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zwrot normatywny „odpowiadających czynnościom” odnosi się do przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, tożsamych z czynnościami, które podatnik wykonywał (wykonuje) w ramach stosunku pracy.

W opisie sprawy wskazała Pani, że w przyszłości planuje założenie jednoosobowej działalności gospodarczej (w 2024 r.) oraz opodatkowanie swoich przychodów według zasad właściwych dla ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Planuje Pani prowadzenie działalności gospodarczej dotyczącej świadczenia usług w następującym zakresie:

1)jako profesjonalny pośrednik handlowy - działalność zaklasyfikowana jako PKD 74.90.Z - Pozostała działalność profesjonalna, naukowa i techniczna, gdzie indziej niesklasyfikowana;

2)jako podmiot świadczący usługi profesjonalnej obsługi administracyjnej biura - działalność zaklasyfikowana jako PKD 82.11.Z - Działalność usługowa związana z administracyjną obsługą biura.

Jako profesjonalny pośrednik handlowy planuje Pani wykonywanie następujących czynności na rzecz podmiotu powierzającego zlecenie (dalej jako: „Powierzający”):

  • promowanie działalności Powierzającego wśród potencjalnych klientów oraz usług świadczonych przez Powierzającego,
  • przekazywanie klientom informacji na temat działalności Powierzającego,
  • nawiązywanie kontaktów biznesowych z nowymi klientami,
  • przygotowywanie ofert do konkretnych zamówień w imieniu Powierzającego,
  • odpowiadanie na zapytania ofertowe,
  • udzielanie wsparcia potencjalnym klientom, którzy są zainteresowani skorzystaniem z usług Powierzającego,
  • negocjowanie warunków umów w imieniu Powierzającego,
  • kontrola nad procesem realizacji umowy zakresie efektywnej współpracy Powierzającego i Inwestora,
  • sporządzanie dokumentacji z realizacji świadczonych przez siebie usług pośrednictwa.

Celem usług pośrednictwa świadczonych w przyszłości będzie nawiązywanie nowych kontaktów biznesowych oraz doprowadzenie do zawarcia umowy przez podmiot zlecający.

W ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej planuje Pani również świadczenie usług jako podmiot świadczący usługi profesjonalnej obsługi administracyjnej biura.

W tym zakresie planuje Pani wykonywanie następujących czynności:

  • wspieranie kontrahenta w koordynowaniu ważnych wydarzeń, spotkań, terminów,
  • wspieranie kontrahenta w wystawianiu i wysyłaniu faktur,
  • wspieranie kontrahenta w obsłudze e-maila oraz odbieraniu telefonu komórkowego,
  • wspieranie kontrahenta w dokonywaniu rozliczeń, sporządzaniu dokumentów i pism,
  • prowadzenie innych usług administracyjnych, jak np.: sprawdzanie i aktualizacja informacji oraz przygotowywanie raportów i zestawień na podstawie danych uzyskanych od kontrahenta.

Klasyfikacja ww. usług na gruncie PKWiU:

  • usługi pośrednictwa handlowego - klasyfikowane do grupowania PKWiU 74.90.12.0 - Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń,
  • usługi profesjonalnej obsługi administracyjnej biura - klasyfikowane do grupowania PKWiU 82.11.10.0 - usługi związane z administracyjną obsługą biura.

Uzyskuje Pani także dochody z tytułu umowę o pracę. Jest Pani zatrudniona w X Sp. z o. o. Planuje Pani świadczyć usługi profesjonalnego pośrednika handlowego, między innymi, na rzecz X Sp. z o. o., czyli swojego aktualnego pracodawcy. W ramach stosunku pracy nie świadczy Pani usług pośrednictwa handlowego. Nie będzie Pani świadczyła usług profesjonalnej obsługi administracyjnej biura na rzecz swojego aktualnego pracodawcy. Z kolei usługi profesjonalnej obsługi administracyjnej biura planuje Pani świadczyć, między innymi, na rzecz Pana Y prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą „Y”. Pan Y jest większościowym wspólnikiem w X Sp. z o. o. W ramach swojej działalności będzie Pani ponosiła odpowiedzialność wobec swoich kontrahentów. Będzie ponosiła Pani ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną działalnością. Czynności, o których mowa we wniosku, nie będą wykonywane pod kierownictwem kontrahentów. Będzie miała Pani swobodę wyboru czasu oraz miejsca świadczenia swoich usług.

Usługi pośrednictwa handlowego wykonywane na rzecz X Sp. z o. o. będą świadczone poza godzinami pracy w ramach stosunku pracy. Będzie prowadziła Pani ewidencję przychodów. W odniesieniu do roku każdego z lat podatkowych Pani przychody nie przekroczą kwoty 2 000 000 euro. Pomiędzy Panią a kontrahentami, na rzecz których będzie świadczyła Pani wskazane we wniosku usługi w ramach działalności gospodarczej nie będą istniały powiązania osobiste ani gospodarcze.

Prowadzona przez Panią działalność gospodarcza będzie działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Do planowanej przez Panią działalności nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ww. ustawy. Usługi, które będzie Pani świadczyć w przyszłości w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nie będą związane z usługami firm centralnych (head office); usługami doradztwa związanymi z zarządzaniem (PKWIU ex dział 70). Wykonywane przez Panią usługi będą elementem złożonego (kompleksowego) świadczenia na rzecz klienta, za co będzie Pani otrzymywała jedno wynagrodzenie.

Skoro wykonywane w przyszłości przez Panią w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej czynności opisane we wniosku nie będą tożsame z czynnościami, które wykonuje Pani obecnie na rzecz pracodawcy na podstawie umowy o pracę, to nie będą zachodziły okoliczności określone w art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ograniczające prawo do opodatkowania przez Panią przychodów z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Tym samym po spełnieniu pozostałych warunków opodatkowania w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, przychody z działalności gospodarczej będzie Pani mogła opodatkować w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, o ile okoliczności opisane we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej oraz stan prawny nie ulegną zmianie.

Odnosząc się do kwestii określenia właściwej stawki ryczałtu dla przychodów z planowanego świadczenia wskazanych we wniosku usług sklasyfikowanych wg PKWiU pod symbolem 74.90.12.0 - Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń oraz PKWiU 82.11.10.0 - Usługi związane z administracyjną obsługą biura, wskazuję że stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

Jak Pani wskazała usługi, które będą stanowiły przedmiot planowanej przez Panią działalności gospodarczej, objęte wnioskiem, mieszczą się w klasyfikacji:

  • PKWiU 74.90.12.0 - Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń,
  • PKWiU 82.11.10.0 - Usługi związane z administracyjną obsługą biura.

Mając na względzie powołane wyżej przepisy oraz treść wniosku stwierdzić należy, że uzyskiwane przez Panią w przyszłości przychody ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług objętych grupowaniem PKWiU 74.90.12.0 - Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń oraz PKWiU 82.11.10.0 - Usługi związane z administracyjną obsługą biura, będą podlegać opodatkowaniu 8,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Przy czym wskazać należy, że zastosowanie stawki 8,5% dla przychodów z działalności gospodarczej ze świadczonych w przyszłości przez Panią usług będzie prawidłowe wyłącznie, jeżeli faktycznie nie będzie Pani uzyskiwała przychodów ze świadczenia innych usług wymienionych w art. 12 ust. 1 ustawy, do których to usług przypisana jest inna niż 8,5% stawka ryczałtu.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja została wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikowała Pani świadczone usługi do odpowiedniej klasyfikacji wg PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).

Ponadto należy podkreślić, że w przypadku wskazania przez Panią nieprawidłowych symboli PKWiU udzielona odpowiedź w drodze interpretacji indywidualnej nie będzie dawała Pani waloru ochronnego, o którym mowa w art. 14k - 14n Ordynacji podatkowej. Konsekwentnie, organ podatkowy może zakwestionować Pani rozliczenia, jeżeli okaże się, że stosuje Pani nieprawidłową stawkę.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe będzie zgodne ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzam postępowania dowodowego, lecz opieram się jedynie na zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

W odniesieniu do powołanych przez Panią interpretacji indywidualnych, zaznaczam, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach innych podmiotów i nie mają zastosowania w sprawie będącej przedmiotem Pani wniosku.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz.935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00