Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 4 lipca 2024 r., sygn. III SA/Gd 172/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak (spr.), Sędziowie: Sędzia NSA Sławomir Kozik, Asesor WSA Adam Osik, Protokolant: Asystent sędziego Diana Wojtowicz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 lipca 2024 r. sprawy ze skargi G. Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w K. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Gdańsku z dnia 27 lutego 2024 r., nr 2201-IGC.4303.51.2023.AJ w przedmiocie weryfikacji zgłoszenia celnego co do klasyfikacji taryfowej towaru, długu celnego oraz podatku od towarów i usług oddala skargę.
Uzasadnienie
Spółka E. Sp. z o.o. z siedzibą w G., działająca jako przedstawiciel pośredni G. Sp. z o.o. z siedzibą w K. zgłosiła w trybie uproszczonym do odprawy celnej towar opisany jako "suszone pomidory". Towar ten został objęty zgłoszeniem celnym o nr [...] przyjętym 24 grudnia 2020 r., w którym zadeklarowano klasyfikację taryfową towaru do kodu TARIC 0712 90 30 00 (pole 33) z zerową stawką celną i 5% stawką podatku VAT.
Wśród towarów objętych przedmiotowym zgłoszeniem celnym znalazły się m.in. jadalne, suszone połówki, paski, kostki pomidora z dodatkiem soli.
Następnie funkcjonariusze Urzędu Celno-Skarbowego w K. przeprowadzili kontrolę celno-skarbową w zakresie prawidłowości zastosowanej klasyfikacji taryfowej towarów w zgłoszeniach celnych dokonanych w procedurze dopuszczenia do obrotu.
Na podstawie zebranej w trakcie kontroli dokumentacji złożonej ze zgłoszenia celnego (nr [...]), faktury zakupu towarów, dokumentów magazynowych, specyfikacji importowanych towarów oraz wyjaśnień importera dotyczących procesu technologicznego, jak również świadectwa wydanego przez Państwowy Inspektorat Sanitarny w G. dotyczącego wymagań zdrowotnych oraz przeznaczenia towaru do spożycia przez ludzi stwierdzono, że pomidory te nie mogą być klasyfikowane do kodu TARIC 0712 90 30 00. Kod ten obejmuje bowiem warzywa suszone, całe, cięte w kawałki, w plasterkach, łamane lub w proszku, ale dalej nieprzetworzone. Kontrolujący zauważyli, że do ww. kodu klasyfikowane są warzywa suszone, które nie zostały poddane dalszemu przetworzeniu. Natomiast pomidory będące przedmiotem kontroli zostały zakonserwowane solą. Solenie natomiast należy uznać za przetworzenie z uwagi na fakt, że proces suszenia niekoniecznie wymaga dodania soli i proces ten nie jest przewidziany w dziale 7. Wykluczyć należy również pozycję 0711 ponieważ pozycja ta obejmuje warzywa, które poddano obróbce wyłącznie w celu ich tymczasowej konserwacji na okres transportu lub przechowywania przed użyciem, pod warunkiem, że w tym stanie nie nadają się one do bezpośredniego spożycia. Świadectwa wydane przez Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny potwierdzają spełnienie wymagań zdrowotnych dla importowanych towarów oraz to, że może on być przeznaczony do spożycia przez ludzi.