Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Odpowiedź Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na interpelację nr 3337 w sprawie świadczenia wspierającego

Treść interpelacji:

Od 1 stycznia bieżącego roku w systemie prawnym, a zarazem w strukturze sieci wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami funkcjonuje nowe świadczenie skierowane bezpośrednio do osób z niepełnosprawnościami, tj. świadczenie wspierające.

Procedura jego przyznania wymaga wydania przez wojewódzkie zespoły orzekania o niepełnosprawności decyzji o poziomie potrzeby wsparcia. Decyzje wydawane są przez powołane zespoły, złożone ze specjalnie przeszkolonych osób (wcześniej te osoby zdały odpowiedni egzamin na poziomie WZON).

Zgodnie z obowiązującym prawem poziom potrzeby wsparcia ustala się we wskazanym miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej. Dopuszcza się także dokonanie tej oceny (na wniosek osoby niepełnosprawnej) w siedzibie wojewódzkiego zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności lub w innym miejscu wyznaczonym przez WZON - miejsce to musi spełniać warunki o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.

Dane WZON z całego kraju potwierdzają, że zainteresowanie nowym świadczeniem jest duże, a tym samym natężenie prac WZON. Z uwagi na fakt, iż świadczenie jest skierowane do osób z niepełnosprawnościami, również do osób z niepełnosprawnością intelektualną różnego stopnia, całościowymi zaburzeniami rozwoju, w tym w szczególności do osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz niepełnosprawnościami o etiologii zaburzeń psychicznych, jak również z uwagi na znaczącą liczbę seniorów, stanowiących duży odsetek ogólnej liczby wnioskujących o wydanie decyzji o poziomie wsparcia, które to osoby mogą mieć ograniczone możliwości osądu sytuacji, a tym samym być narażone na m.in. oszustwa i mając na uwadze nasilenie przestępstw dokonywanych przez podszywanie się m.in. pod funkcjonariuszy publicznych, zwracam się do Pani Minister z następującymi pytaniami:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00