Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 25 lipca 2024 r., sygn. III SA/Gd 190/24
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Jacek Hyla Sędziowie: Sędzia WSA Janina Guść Asesor WSA Adam Osik (spr.) Protokolant: Referent stażysta Agnieszka Gross po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 lipca 2024 r. sprawy ze skargi Spółki A. na decyzję Energa-Operator Spółki Akcyjnej z siedzibą w Gdańsku z dnia 5 marca 2024 r. w przedmiocie udostępnienia informacji publicznej 1. uchyla zaskarżoną decyzję; 2. zasądza na rzecz Spółki A. od Energa-Operator Spółki Akcyjnej z siedzibą w Gdańsku kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Wnioskiem z dnia 24 stycznia 2023 r. A. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w K. wniosła o udostępnienie przez Energa-Operator S.A. z siedzibą w Gdańsku informacji publicznej w postaci: "listy dystrybucyjnych stacji WN/SN GPZ wraz z informacją o ilości zainstalowanych transformatorów oraz wielkości ich mocy znamionowych, przy czym wniosek dotyczy stacji, które są zlokalizowane na obszarze oraz jej oddziałów"
Decyzją z dnia 8 lutego 2023 r. organ odmówił udostępnienia informacji, zaś po ponownym rozpatrzeniu sprawy, decyzją z dnia 10 marca 2023 r., ponownie odmówił udostępnienia informacji.
Wyrokiem z dnia 29 czerwca 2023 r. sygn. akt III SA/Gd 210/23 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, po rozpoznaniu skargi A. Spółki z o.o. w K., uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję z dnia 8 lutego 2023 r.
Decyzją z dnia 29 stycznia 2024 r. Energa-Operator SA odmówiła udostępnienia żądanej informacji publicznej. Zdaniem organu wniosek dotyczy udostępnienia informacji o infrastrukturze krytycznej. Infrastruktura energetyczna organu jest wpisana, we właściwym zakresie, do jednolitego wykazu obiektów, instalacji, urządzeń i usług wchodzących w skład infrastruktury krytycznej. Równocześnie zgodnie z art. 6 ust. 5 ustawy o zarządzaniu kryzysowym właściciele oraz posiadacze samoistni i zależni obiektów, instalacji lub urządzeń infrastruktury krytycznej mają obowiązek ich ochrony, w szczególności przez przygotowanie i wdrażanie, stosownie do przewidywanych zagrożeń, planów ochrony infrastruktury krytycznej oraz utrzymywanie własnych systemów rezerwowych zapewniających bezpieczeństwo i podtrzymujących funkcjonowanie tej infrastruktury, do czasu jej pełnego odtworzenia. Wskazany wykaz, zgodnie z art. 5b ust. 7 pkt 1 ustawy o zarządzaniu kryzysowym ma charakter niejawny, co obliguje organ do odmowy udostępnienia informacji o obiektach, które są do niego wpisane.