Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
Data publikacji: 2024-08-19

projekt

Będą zmiany w CIT i PIT. Wiemy, kto zyska, kto straci

Planowana nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych została wpisana do rządowego wykazu 
tylko hasłowo. Jako pierwsi rozszyfrowujemy, co konkretnie może się kryć za większością tych zapowiedzi

 

Przypomnijmy, że nowelizacja ma dotyczyć m.in. przepisów o:

  • uldze IP Box,
  • daninie solidarnościowej,
  • uldze termomodernizacyjnej,
  • fundacji rodzinnej,
  • opodatkowaniu komplementariuszy,
  • estońskim CIT,
  • łączeniu spółek,
  • zwolnieniach i wyłączeniach z PIT i CIT.

Niezależnie od tego planowane są też inne zmiany w zakresie danin publicznych, w tym – opłaty od alkoholu w małych butelkach, zwanej potocznie opłatą od małpek).

Od kiedy

Projekt ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów w III lub IV kw. br. – wynika z rządowego wykazu. Następnie zostanie skierowany do Sejmu.

Kiedy nowelizacja weszłaby w życie? – tego nie wiadomo. Z pewnością niekorzystne zmiany w opodatkowaniu dochodów nie mogą wejść w życie w trakcie roku podatkowego (co do zasady kalendarzowego). Co innego zmiany na korzyść podatników – te mogą być wprowadzane w trakcie roku.

Eksperci podatkowi obawiają się jednak, że zamiarem rządu może być, aby nowelizacja weszła w życie już od 1 stycznia 2025 r. Teoretycznie jest to jeszcze możliwe, bo wystarczy miesięczne vacatio legis – wynika z orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego, m.in. wyroku z 15 lutego 2005 r. (sygn. akt K 48/04).

Wystarczyłoby zatem, żeby nowelizacja została uchwalona najpóźniej 30 listopada br. Ale to – jak zauważają eksperci – oznaczałoby złamanie punktu 10. rządowej umowy koalicyjnej. Koalicjanci zobowiązali się w nim do działania na rzecz „powrotu przewidywalności w systemie podatkowym poprzez ustabilizowanie prawa”. W związku z tym zapowiedzieli, że zmiany w prawie podatkowym będą wprowadzane z minimalnym sześciomiesięcznym okresem vacatio legis.

Pozostaje żywić nadzieję, że nie są to tylko gołosłowne zapowiedzi – mówią eksperci. Gdyby zatem rządzący zamierzali spełnić koalicyjne zobowiązanie, to zmiany niekorzystne dla podatników (Ministerstwo Finansów określa je jako „uszczelniające' system podatkowy) musiałyby wejść w życie dopiero od 1 stycznia 2026 r.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00