Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 5 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.466.2024.3.MK1

Sprzedaż akcji i kwestia odliczenia podatku zapłaconego z tytułu objęcia akcji, i kosztów uzyskania przychodów.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części nieprawidłowe i w części prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest:

  • nieprawidłowe – w zakresie pytania nr 1 i 2;
  • prawidłowe – w zakresie pytania nr 3.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

5 czerwca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 5 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości odliczenia podatku zapłaconego za granicą oraz kosztów uzyskania przychodów. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 6 lipca 2024 r. (wpływ 6 lipca 2024 r.) oraz pismem z 6 lipca 2024 r. (wpływ 17 lipca 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

W latach 2013-2023 podatnik był zamieszkany w Zjednoczonym Królestwie, nie podlegając obowiązkowi podatkowemu w Polsce. W ramach wynagrodzenia za prace w tych latach podatnik otrzymał od brytyjskiego pracodawcy (A) opcje na akcje uprawniające do zakupu w cenie USD (…) akcji firmy macierzystej pracodawcy (B). W roku 2023 podatnik zakończył pracę w A. W roku 2024 podatnik zamieszkał w Polsce i został rezydentem podatkowym w Polsce podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku PIT.

Zdarzenia przyszłe: Podatnik chce wykorzystać prawo do zakupu akcji i sprzedać uzyskane w ten sposób akcje na giełdzie w USA. Zakładając cenę akcji B (…) jako USD (…), podatnik wykorzystuje prawo do nabycia 10000 akcji, uzyskując przychód USD (…) pochodzący z USA. Według prawa podatkowego w Wielkiej Brytanii, wykorzystanie prawa do zakupu z opcji uzyskanych w ramach zatrudnienia podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym ('income tax'), niezależnie od obecnego stanu zatrudnienia. Kwota podległa opodatkowaniu to różnica między kosztem wykonania akcji, a rynkową ceną akcji w momencie wykorzystania prawa do zakupu. W tym przypadku, powstały przychód USD (…) objęty jest podatkiem dochodowym.

Uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego

Siedziba spółki B, której akcje Wnioskodawca będzie zbywał, znajduje się w (…) USA. Spółka jest zarejestrowana w (…), USA.

Akcje nie są związane z majątkiem nieruchomym.

Podatek w Wielkiej Brytanii jest zapłacony w związku z uzyskaniem opcji w ramach wynagrodzenia za pracę w latach 2013-2023, i realizacją opcji i otrzymaniem akcji po cenie niższej niż wartość rynkowa. Różnica między wartością rynkową otrzymanych akcji a kosztem nabycia ich przez realizację opcji uzyskanych w ramach wynagrodzenia za zatrudnienie jest uznane przez Wielką Brytanię jako dochód uzyskany w Wielkiej Brytanii i podlega w Wielkiej Brytanii opodatkowaniu przez: podatek dochodowy (Income Tax) wedle stawki podatku dochodowego zależnej od pełnej kwoty dochodu w danym roku, podatkowi socjalnemu (Employee National Insurance), oraz w związku z przejętym przez pracownika obowiązkiem pokrycia kwoty podatku socjalnego należnej od pracodawcy również tej kwoty (Employer National Insurance).

Na pytanie: Czy z tytułu sprzedaży akcji również został pobrany podatek w Wielkiej Brytanii odpowiedział Pan, że nie, w danej sytuacji nie został pobrany w Wielkiej Brytanii podatek w związku z sprzedażą akcji, a tylko ich nabyciem.

Pytanie nr 1 odnosi się do odliczenia podatku Income Tax zapłaconego w Wielkiej Brytanii w związku z wykorzystaniem prawa do nabycia akcji, a nie podatku związanego z ich sprzedażą (gdyby taki istniał).

Pytania

Przychód z wykorzystania prawa do nabycia akcji i sprzedaży akcji (w przykładzie USD (…)) jest objęty podatkiem kapitałowym w Polsce.

1.Czy pobrany w Wielkiej Brytanii podatek dochodowy można odliczyć od podatku kapitałowego w Polsce, do maksymalnej kwoty całej należności podatku kapitałowego powstałego od sprzedaży akcji?

2.Alternatywnie, czy fakt opodatkowania podatkiem dochodowym w Wielkiej Brytanii w momencie wykorzystania prawa do nabycia akcji powoduje zwiększenie kosztu uzyskania przychodu ze sprzedaży akcji, podług art. 22 ust. 1db ustawy o PIT?

3.Czy zapłacony w Wielkiej Brytanii podatek dochodowy od różnicy między opłatą poniesioną przy realizacji opcji a rynkową wartością akcji w momencie realizacji jest kosztem uzyskania przychodu w momencie sprzedaży tej akcji, wedle art. 22 ust. 1. To znaczy, w sytuacji gdy akcja o wartości rynkowej (..) została nabyta przez realizację opcji kosztem (…), i naliczony od tej realizacji podatek Income Tax w Wielkiej Brytanii w wysokości (…), czy w celu obliczenia dochodu w momencie sprzedaży akcji za (…) w koszt uzyskania przychodu wliczony jest odprowadzany w Wielkiej Brytanii podatek (…), a w związku z tym dochód od sprzedaży tej akcji objęty podatkiem kapitałowym wynosi (…).

Pana stanowisko w sprawie

1. Aby uniknąć podwójnego opodatkowania, podatek dochodowy pobrany przez Wielką Brytanię związany z realizacją opcji i nabyciem akcji należy odliczyć od podatku od zysków kapitałowych w Polsce związanych ze sprzedażą tych samych akcji, do maksymalnej kwoty całej należności podatku kapitałowego powstałego od sprzedaży tych akcji.

W sytuacji gdy 10000 akcji zostało nabyte wykorzystując prawo do nabycia z opcji za (…) za akcje i sprzedane za (…) za akcję, od powstałej należności podatku kapitałowego (…) należy odliczyć pobrany Wielkiej Brytanii podatek Income Tax związany z nabyciem tych akcji, w kwocie maksymalnie (…). Ponieważ podatek dochodowy w Wielkiej Brytanii w danej sytuacji wynosi powyżej 20% (od dochodu (…) Income Tax wynosi około (…)PLN), kwota odliczenia to pełna kwota zobowiązania od podatku kapitałowego, tj (…) PLN.

2. Nie, ponieważ wykorzystanie prawa do nabycia akcji objęte jest podatkiem dochodowym w Wielkiej Brytanii, ale nie w Polsce (gdyż zatrudnienie w Wielkiej Brytanii miało miejsce tylko gdy podatnik był rezydentem podatkowym w Wielkiej Brytanii, a nie Polsce), nie można uwzględnić art. 22 ust. 1db ustawy o PIT .

3. Ponieważ art. 23 ust. 1 pkt 12 wyklucza podatek dochodowy od kosztów uzyskania przychodu, nie można kwoty podatku dochodowego opłaconej w Wielkiej Brytanii wliczyć w koszt uzyskania przychodu.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest :

  • nieprawidłowe – w zakresie pytania nr 1 i 2;
  • prawidłowe – w zakresie pytania nr 3.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 226):

Osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

W myśl art. 3 ust. 2a cytowanej ustawy:

Osoby fizyczne, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej miejsca zamieszkania, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (ograniczony obowiązek podatkowy).

W świetle art. 4a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Przepisy art. 3 ust. 1, 1a, 2a i 2b stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zatem wszelkie dochody podatnika nie wymienione enumeratywnie w katalogu zwolnień przedmiotowych podlegają opodatkowaniu.

Stosownie do art. 11 ust. 1 ww. ustawy:

Przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9, 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, pkt 11, art. 19, art. 25b, art. 30ca, art. 30da i art. 30f, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy :

Źródłami przychodów są:

7) kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c;

Do kategorii przychodów z kapitałów pieniężnych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca zaliczył m.in. przychody z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych (art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a).

Z opisu sprawy wynika, że w latach 2013-2023 mieszkał Pan w Zjednoczonym Królestwie, nie podlegając obowiązkowi podatkowemu w Polsce. W ramach wynagrodzenia za prace w tych latach otrzymał Pan od brytyjskiego pracodawcy (opcje na akcje uprawniające do zakupu akcji firmy macierzystej pracodawcy. W roku 2024 zamieszkał Pan w Polsce i został rezydentem podatkowym w Polsce podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku PIT. Chce Pan wykorzystać prawo do zakupu akcji i sprzedać uzyskane w ten sposób akcje na giełdzie w USA. Siedziba spółki, której akcje będzie Pan zbywał, znajduje się w USA. Akcje nie są związane z majątkiem nieruchomym. Podatek w Wielkiej Brytanii jest zapłacony w związku z uzyskaniem opcji w ramach wynagrodzenia za pracę w latach 2013-2023, i realizacją opcji i otrzymaniem akcji po cenie niższej niż wartość rynkowa. Różnica między wartością rynkową otrzymanych akcji a kosztem nabycia ich przez realizację opcji uzyskanych w ramach wynagrodzenia za zatrudnienie jest uznane przez Wielką Brytanię jako dochód uzyskany w Wielkiej Brytanii i podlega w Wielkiej Brytanii opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 30b ust. 1 pkt 2 ww. ustawy:

Od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) - podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

W myśl art. 30b ust. 2 pkt 4 ww. ustawy:

Dochodem, o którym mowa w ust. 1, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) albo udziałów w spółdzielni a kosztami uzyskania przychodów określonymi na podstawie art. 22 ust. 1f oraz art. 23 ust. 1 pkt 38 i 38c -  osiągnięta w roku podatkowym.

Z kolei zgodnie z art. 30b ust. 3 ww. ustawy:

Przepisy ust. 1 i 1a stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. Jednakże zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo niezapłacenie podatku zgodnie z taką umową jest możliwe pod warunkiem udokumentowania dla celów podatkowych miejsca zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji.

W Pana sprawie należy uwzględnić postanowienia Umowy z dnia 8 października 1974 r. między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z 1976 r., Nr 31, poz. 178; dalej: umowa polsko-amerykańska), ponieważ osiągnie Pan przychód z tytułu odpłatnego zbycia akcji spółki z siedzibą w Stanach Zjednoczonych.

W myśl art. 14 ust. 1 umowy polsko-amerykańskiej:

Osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym z Umawiających się Państw będzie zwolniona od opodatkowania w drugim Umawiającym się Państwie zysku ze sprzedaży, zamiany lub innej dyspozycji walorami kapitałowymi, chyba że:

a) zysk został osiągnięty przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym z Umawiających się Państw ze sprzedaży, zamiany lub innej dyspozycji mieniem wymienionym w artykule 7 niniejszej Umowy, położonym na terytorium drugiego Umawiającego się Państwa,

b) osoba osiągająca zysk, mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym z Umawiających się Państw, posiada zakład w drugim Umawiającym się Państwie i wartość majątkowa przynosząca zysk jest rzeczywiście związana z tym zakładem lub

c) osoba fizyczna osiągająca zysk, mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym z Umawiających się Państw, przebywa w drugim Umawiającym się Państwie przez okres lub okresy, sięgające łącznie lub przekraczające 183 dni w ciągu roku podatkowego.

Na podstawie art. 14 ust. 2 umowy polsko-amerykańskiej:

W przypadku zysków wymienionych w ustępie 1, litera a zastosowanie mają postanowienia artykułu 7 niniejszej Umowy. W przypadku zysków wymienionych w ustępie 1, litera b zastosowanie mają postanowienia artykułu 8 niniejszej Umowy.

Użyte w umowie polsko-amerykańskiej określenie „zyski kapitałowe” – stosownie do art. 3 ust. 2 umowy polsko-amerykańskiej: – jeżeli z kontekstu nie wynika inaczej, będzie miało takie znaczenie, jakie ono posiada zgodnie z prawem tego Umawiającego się Państwa, którego podatek jest ustalony (...).

Z analizy zapisów umowy polsko-amerykańskiej wynika zatem, że przychody z kapitałów pieniężnych otrzymane przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce podlegają opodatkowaniu tylko w Polsce.

Odnośnie natomiast możliwości zaliczenia na poczet podatku należnego w Polsce podatku zapłaconego w Wielkiej Brytanii, stwierdzam co następuje.

Ustawodawca przewidział uprawnienie podatników o których mowa w art. 3 ust. 1, na których ciąży obowiązek opodatkowania w Polsce dochodów, o których mowa w art. 30b ust. 1 uzyskanych poza terytorium Polski, prawo do odliczenia podatku zapłaconego za granicą.

I tak po myśli art. 30b ust. 5a cyt. ustawy:

Jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 3 ust. 1, osiąga dochody, o których mowa w ust. 1, zarówno na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jak i poza jej granicami, dochody te łączy się i od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi dochodowemu zapłaconemu za granicą. Odliczenie to nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany za granicą.

W myśl natomiast ust. 5b wskazanego powyżej przepisu:

W przypadku podatnika, o którym mowa w art. 3 ust. 1, uzyskującego dochody, o których mowa w ust. 1, wyłącznie poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej zasadę określoną w ust. 5a stosuje się odpowiednio.

W tym miejscu należy wskazać, że w przedmiotowej sprawie występują dwa różne zdarzenia podatkowe, które są odmiennie traktowane, tj. nabycie akcji (realizacja opcji) oraz zbycie akcji. Nabycie akcji (realizacja opcji) podlegało opodatkowaniu – jak Pan wskazał – w Wielkiej Brytanii. W Polsce opodatkowaniu będzie podlegał dochód ze sprzedaży akcji. Nie dochodzi w tej sytuacji do podwójnego opodatkowania tego samego dochodu. Zatem w niniejszej sprawie nie mają zastosowania omówione powyżej mechanizmy odliczenia. Należy bowiem zauważyć, że w Wielkiej Brytanii zapłacił Pan podatek od nabycia akcji, a w Polsce będzie płacił podatek od zbycia akcji.

Zatem stanowisko Pana w zakresie pytania nr 1 należało uznać za nieprawidłowe.

Przedmiotem Pana wątliwośći jest również kwestaia kosztów uzyskania przychodów w związku ze sprzedażą akcji.

Zgodnie z generalną zasadą ustalania kosztów, określoną w art. 22 ust. 1 ww. ustawy:

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 38 ww. ustawy :

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów:

38) wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych udziałów w spółdzielni, udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych, z wykupu przez emitenta obligacji, a także z umorzenia, odkupienia, wykupienia albo unicestwienia w inny sposób tytułów uczestnictwa w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 3e, w części niezaliczonej w jakiejkolwiek formie do kosztów uzyskania przychodów;

W myśl art. 22 ust. 1d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych :

W przypadku odpłatnego zbycia rzeczy lub praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, w związku z którymi, zgodnie z art. 11 ust. 2-2b, został określony przychód, a także w przypadku odpłatnego zbycia rzeczy, praw lub innych świadczeń będących przedmiotem wykonania świadczenia niepieniężnego, o którym mowa w art. 14 ust. 2e i 2f, kosztem uzyskania przychodów z ich odpłatnego zbycia, z uwzględnieniem aktualizacji dokonanej zgodnie z odrębnymi przepisami, jest odpowiednio:

1) wartość przychodu określonego na podstawie art. 11 ust. 2 i 2a albo

2) wartość przychodu określonego na podstawie art. 11 ust. 2b powiększona o wydatki na nabycie częściowo odpłatnych rzeczy lub praw albo innych świadczeń, albo

3) równowartość wierzytelności (należności) uregulowanej przez wykonanie świadczenia niepieniężnego (w naturze), o którym mowa w art. 14 ust. 2e i 2f, pomniejszonej o naliczony w związku z przekazaniem tego świadczenia niepieniężnego podatek od towarów i usług

- pomniejszona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1.

Przepis ten daje możliwość uwzględnienia w kosztach podatkowych – w przypadku odpłatnego zbycia rzeczy/prawa otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie – wartości przychodu określonego na moment otrzymania/nabycia tych rzeczy/praw z tytułu nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń i świadczeń w naturze, określonego zgodnie z art. 11 ust. 2, 2a i 2b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 22 ust. 1db ww. ustawy :

Jeżeli podatnik uzyskał przychód z odpłatnego zbycia lub umorzenia udziałów (akcji) albo wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci udziałów (akcji), objętych lub nabytych w wyniku realizacji praw majątkowych albo w wyniku realizacji praw z papierów wartościowych lub realizacji praw z pochodnych instrumentów finansowych, w związku z którymi został określony przychód na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. b lub pkt 10 albo art. 18, wartość dochodu określonego z tego tytułu powiększa koszty uzyskania przychodu, o których mowa odpowiednio w ust. 1 lub ust. 1e albo w art. 23 ust. 1 pkt 38.

Biorąc pod uwagę powyższe w świetle art. 22 ust. 1d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zw. z art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy, ma Pan możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży akcji wartości przychodu z tytułu częściowo odpłatnego świadczenia podlegającego opodatkowaniu w Wielkiej Brytanii.

Tym samym stanowisko Pana w zakresie pytania nr 2 uznano za nieprawidłowe.

Odnośnie zaliczenia w koszty uzyskania przychodów w związku ze sprzedażą akcji podatku dochodowego zapłaconego w Wielkiej Brytanii w związku z objęciem akcji należy wskazać na przepis art. 23 ust. 1 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tym przepisem:

Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów:

12) podatku dochodowego, podatku od spadków i darowizn;

Biorąc pod uwagę powyższe, przy zbyciu akcji przez Pana kosztem uzyskania przychodu nie będzie mógł być w szczególności podatek dochodowy, który został zapłacony w Wielkiej Brytanii w związku z objęciem akcji.

Zatem stanowisko Pana w zakresie pytania nr 3 należało uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Tutejszy Organ nie może odnieść się do Pana wyliczeń ponieważ nie jest to przedmiotem interpretacji. Wyjaśnić należy, że wydając interpretacje w trybie ww. przepisu tutejszy organ nie dokonuje wyliczeń. Zgodnie bowiem z zasadą samoopodatkowania, obowiązującą w polskim systemie podatkowym, na podatniku spoczywa obowiązek dokonania oceny własnej sytuacji prawnopodatkowej, a po jej dokonaniu zachowania się zgodnie z przepisami prawa podatkowego, bowiem prawidłowość takiego wyliczenia podlega weryfikacji przez organ podatkowy w postępowaniu podatkowym. Dlatego też tutejszy organ nie odniósł się do kwot wskazanych we wniosku.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00