Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 19 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDST2-1.4011.307.2024.2.AW
Możliwość zastosowania 8,5% stawki zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych dla usług sklasyfikowanych wg PKWiU 63.11.19.0 i PKWiU 59.11.30.0.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 czerwca 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 29 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie stawki ryczałtu dla przychodów ze świadczenia usług mieszczących się w grupowaniach PKWiU 63.11.19.0 oraz 59.11.30.0. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 8 lipca 2024 r. (data wpływu).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego (ostatecznie sformułowany w uzupełnieniu wniosku)
Jest Pani polskim rezydentem podatkowym, podlegającym, zgodnie z art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy o PIT, nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, niezależnie od miejsca osiągania dochodów, prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą A, zarejestrowaną od (...) 2018 r. w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wykonywanie działalności gospodarczej zostało zawieszone, a następnie od (...) 2024 r. wznowione.
W zakres prowadzonej przez Panią działalności wchodzi działalność związana z oprogramowaniem (kod PKD 62.01.Z), sprzedaż detaliczna komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach (kod PKD 47.41.Z), pozostała działalność usługowa w zakresie technologii informatycznych i komputerowych (kod PKD 62.09.Z), przetwarzanie danych; zarządzanie stronami internetowymi (hosting) i podobna działalność (kod PKD 63.11.Z), działalność portali internetowych (kod PKD 63.12.Z.). Oprócz działalności gospodarczej nie uzyskuje i nie będzie uzyskiwała Pani innych dochodów.
Zawarła Pani umowę licencyjną z zagranicznym (...), którym jest serwis B, zajmujący się (...). Posiada Pani ponadto swoją stronę internetową, ale również konto na innych platformach (...), jak C czy D. Nie jest, nie była i nie zamierza Pani być zatrudniona na umowę o pracę czy zlecenie w (...) B. Posiada Pani (...) na (...) B, na którym umieszcza własnoręcznie utworzone nagrania video. Nagrywa Pani przede wszystkim różnego typu (...). Dodatkowo prowadzi Pani transmisje (...). Nagrania video i prowadzone przez Panią transmisje umożliwiają użytkownikom odbieranie treści multimedialnych na domowych urządzeniach – komputerach, telewizorach, telefonach, tabletach i wielu innych, również w czasie rzeczywistym. W najbliższym czasie zamierza Pani ponadto odpłatnie prowadzić transmisje live na (...) B oraz swojej stronie internetowej. Zewnętrzny kontrahent na podstawie zleceń czy też umów podpisanych z Panią, będzie zlecał wykonanie transmisji live np. z określonego wydarzenia sportowego, która to transmisja będzie wyświetlana na (...) B należącym do Pani, czy też na jej stronie internetowej. Z tego też tytułu będzie wystawiała Pani faktury VAT zewnętrznym kontrahentom za wykonanie danego zlecenia, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Na wykonanie wyżej wskazanych usług będzie składać się wiele określonych czynności, w zależności od wymagań kontrahenta, konkretnego zlecenia oraz postanowień umów zawartych z klientami. Transmisje live, które zostaną umieszczone na serwisie B i Pani stronie internetowej będą stanowić końcowy efekt usług, zamówionych przez kontrahentów i z tego tytułu wystawiana będzie faktura VAT.
Zamierza Pani poszerzyć zakres prowadzonej działalności gospodarczej w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej o działalność związaną z produkcją filmów, nagrań video i programów telewizyjnych (kod PKD 59.11.Z), działalność postprodukcyjną związaną z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi (kod PKD 59.12.Z) oraz działalność związaną z dystrybucją filmów, wideo i programów telewizyjnych (kod PKD 59.13.Z.)
Jest Pani autorką utworów w rozumieniu ustawy o prawie autorskim. Między serwisem (...) B a Panią została zawarta umowa w postaci założenia konta na serwisie (...) i akceptacji warunków umowy i regulaminu serwisu. Spółka będąca właścicielem serwisu B nie będzie wypłacać Pani wynagrodzenia za samo utworzenie lub opublikowanie materiału na B. Dochód z tej działalności wynikać będzie z ilości wyświetlanych przez użytkowników serwisu reklam, które umieszczane są w materiałach filmowych czy też transmisjach live utworzonych przez Panią. Możliwość aktywacji reklam istnieje dla wszystkich lub wybranych materiałów filmowych/transmisji live opublikowanych na Pani (...). Reklamy mogą być wyświetlane przed rozpoczęciem, w trakcie lub po zakończeniu materiału, a Pani otrzymuje prowizję w zależności od liczby wyświetleń reklam. Nie ponosi Pani odpowiedzialności za treść reklam, które są tworzone i opłacane przez reklamodawców promujących swoje produkty. Zatem otrzymuje Pani przychody z tytułu wyświetlania reklam na (...) znajdującym się na (...) B, a ściślej ujmując podczas oglądania materiałów filmowych i transmisji live umieszczanych na (...) przez Panią. Użytkownicy serwisu mogą korzystać z niego bezpłatnie, wyrażając zgodę na oglądanie reklam podczas przeglądania filmów, za co będzie otrzymywać Pani wynagrodzenie. Istnieje również opcja płatnego abonamentu, który pozwala użytkownikom oglądać materiały bez reklam. W takim przypadku wynagrodzenie dla Pani jest oparte na liczbie użytkowników posiadających abonament, którzy oglądają Pani filmy i jest proporcjonalnie rozdzielane między wszystkich twórców, których materiały filmowe czy transmisje live zostały w danym okresie rozliczeniowym wyświetlone przez danego użytkownika. Wynagrodzenie będzie przekazywane na Pani konto bankowe. Bezpośrednio jest ono świadczone przez Spółkę, która jest właścicielem serwisu (...) B. Spółka otrzymuje wynagrodzenie za emisję reklam od producentów promowanych towarów i usług oraz innych zleceniodawców, którzy zamawiają kampanię reklamową. Dodatkowo, zysk tej Spółki obejmuje część wpłat dokonywanych przez użytkowników posiadających płatny abonament. Reszta kwoty z opłacanego abonamentu jest równo dzielona pomiędzy twórców, zgodnie z opisanym wcześniej modelem rozliczeń.
Wskazała Pani, że przychód będzie pochodził z różnych źródeł: przychodów z tytułu wyświetlania reklam na materiałach filmowych/nagraniach video umieszczonych na Pani (...), przychodów uzyskanych z zakupionych przez widzów abonamentów, przychodów z tytułu prowadzenia na zlecenie zewnętrznych kontrahentów transmisji live (usług (...)) wyświetlanych na Pani (...) oraz własnej stronie internetowej, a także przychodów z tytułu wyświetlania reklam podczas transmisji w czasie rzeczywistym wykonywanych na zlecenie zewnętrznych kontrahentów, umieszczonych na Pani (...), jak i również przychodów uzyskanych z zakupionych przez widzów abonamentów.
Spełnia Pani wszelkie ustawowe wymogi do korzystania z ryczałtu ewidencjonowanego, w szczególności złożyła w ustawowym terminie, tj. dnia (...) 2024 r., stosowne oświadczenie o wyborze formy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz jej przychody mieszczą się ramach wskazanych w art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o ryczałcie. Dodała Pani, iż przedmiotowy wniosek dotyczy przychodów za rok podatkowy 2024 r. Pierwszy dochód z tytułu działalności, o której mowa we wniosku i którą zamierza Pani opodatkować zryczałtowaną stawką podatku, osiągnie Pani w 2024 r., faktura została wygenerowana/wystawiona dnia (...) 2024 r. i nie została jeszcze opłacona. W odniesieniu do wykonywanej przez Panią działalności nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Prowadzi Pani ewidencję w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju prowadzonej działalności.
W Pani ocenie:
1.Przychody, które uzyska Pani z tytułu tworzenia i prowadzenia na zlecenie zewnętrznych kontrahentów transmisji w czasie rzeczywistym na należącym do Pani (...) (koncie na (...) B) oraz na Pani stronie internetowej powinny zostać zakwalifikowane jako PKWiU 63.11.19.0 „Pozostałe usługi związane z zapewnieniem infrastruktury dla technologii informatycznych i komputerowych”;
2.Przychody, które uzyska Pani w związku z wyświetlaniem przez oglądających transmisji live, prowadzonych na należącym do Pani (...) (koncie na (...) B) oraz na Pani stronie internetowej powinny zostać zakwalifikowane jako PKWiU 63.11.19.0 „Pozostałe usługi związane z zapewnieniem infrastruktury dla technologii informatycznych i komputerowych”;
3.Przychody, które uzyska Pani z tytułu wykupionych przez widzów abonamentów w związku z prowadzeniem przez Panią transmisji live powinny zostać zakwalifikowane jako PKWiU 63.11.19.0 „Pozostałe usługi związane z zapewnieniem infrastruktury dla technologii informatycznych i komputerowych”;
4.Przychody, które uzyska Pani w związku z wyświetlaniem reklam przez oglądających materiały filmowe/nagrania video, które zamieszcza Pani na należącym do Pani (...) (koncie na (...) B) oraz na Pani stronie internetowej powinny zostać zakwalifikowane jako PKWiU 59.11.30.0 „Sprzedaż miejsca lub czasu na cele reklamowe w filmach, nagraniach wideo i programach telewizyjnych”;
5.Przychody, które uzyska Pani z tytułu wykupionych przez widzów abonamentów w związku z publikowaniem przez Panią materiałów filmowych/nagrań video powinny zostać zakwalifikowane jako PKWiU 59.11.30.0 „Sprzedaż miejsca lub czasu na cele reklamowe w filmach, nagraniach wideo i programach telewizyjnych”.
Tworzenie i prowadzenie transmisji w czasie rzeczywistym na należącym do Pani (...) (koncie na (...) B) oraz na Pani stronie internetowej na zlecenie zewnętrznych kontrahentów, z tytułu których uzyskiwać będzie Pani przychody, będzie wykonywane w sposób ciągły i zorganizowany oraz w celach zarobkowych. Nagrywanie video i innych materiałów filmowych, z tytułu których będzie Pani otrzymywać przychody w związku z wyświetlaniem reklam przez oglądających materiały zamieszczane w (...) B a także z tytułu wykupionych przez widzów abonamentów, będzie wykonywane w sposób ciągły i zorganizowany oraz w celach zarobkowych.
W odniesieniu do ww. działań ponosi Pani odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat i wykonywanie ww. czynności – z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych jedynie za treści publikowanych materiałów filmowych/nagrań video/transmisji live. Czynności w postaci tworzenia i prowadzenia transmisji w czasie rzeczywistym na należącym do Pani (...) (koncie na (...) B) oraz na Pani stronie internetowej na zlecenie zewnętrznych kontrahentów są wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i w czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności. Ponadto ponosi Pani ryzyko gospodarcze związane z ww. działaniami. Celem stworzenia przez Panią (...) na (...) B była chęć zareklamowania Pani firmy, chęć uzyskiwania przychodów z usług (...), z tytułu reklam udostępnianych na materiałach filmowych/nagraniach video/transmisjach publikowanych przez Panią na (...) (koncie na (...) B) oraz na Pani stronie internetowej, reklamach umieszczonych na E. Tworząc (...) na (...) B zamierzała Pani dotrzeć do szerokiego grona odbiorców, w szczególności Pani celem było pozyskanie jak największej ilości subskrybentów na (...) B, co miałoby bezpośrednie przełożenie na ilość zlecanych usług (...) w zakresie tworzenia i transmisji live przez zewnętrznych kontrahentów. Podkreśliła Pani, że wniosek nie dotyczy weryfikacji ogólnych reguł możliwości skorzystania z ryczałtu ewidencjonowanego, a jedynie ustaleniu właściwych wysokości stawek adekwatnych do świadczonych usług.
Pytania (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)
1.Czy przychody, które uzyska Pani z tytułu tworzenia i prowadzenia na zlecenie zewnętrznych kontrahentów transmisji w czasie rzeczywistym na należącym do Pani (...) (koncie na (...) B) oraz na Pani stronie internetowej kwalifikują się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%?
2.Czy przychody, które uzyska Pani w związku z wyświetlaniem reklam przez oglądających transmisję live, prowadzone na należącym do Pani (...) (koncie na (...) B) oraz na Pani stronie internetowej kwalifikują się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%?
3.Czy przychody, które uzyska Pani z tytułu wykupionych przez widzów abonamentów w związku z prowadzeniem przez Panią transmisji live kwalifikują się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%?
4.Czy przychody, które uzyska Pani w związku z wyświetlaniem reklam przez oglądających materiały filmowe/nagrania video, które zamieszcza Pani na należącym do Pani (...) (koncie na (...) B) oraz na Pani stronie internetowej kwalifikują się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%?
5.Czy przychody, które uzyska Pani z tytułu wykupionych przez widzów abonamentów w związku z publikowaniem przez Panią materiałów filmowych/nagrań video kwalifikują się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%?
Pani stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)
1.Przychody, które uzyska Pani w związku z tworzeniem i prowadzeniem na zlecenie zewnętrznych kontrahentów transmisji w czasie rzeczywistym na należącym do Pani (...) (koncie na (...) B) oraz na Pani stronie internetowej kwalifikują się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%.
2.Przychody, które uzyska Pani z tytułu wyświetlania reklam przez oglądających transmisję live, które prowadzi Pani na należącym do Pani (...) (koncie na (...) B) oraz na Pani stronie internetowej kwalifikują się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%.
3.Przychody, które uzyska Pani z tytułu wykupionych przez widzów abonamentów w związku z prowadzeniem przez Panią transmisji live kwalifikują się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%.
4.Przychody, które uzyska Pani w związku z wyświetlaniem reklam przez oglądających materiały filmowe/nagrania video, które zamieszcza Pani na należącym do Pani (...) (koncie na (...) B) oraz na Pani stronie internetowej kwalifikują się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%.
5.Przychody, które uzyska Pani z tytułu wykupionych przez widzów abonamentów w związku z publikowaniem przez Panią materiałów filmowych/nagrań video kwalifikują się do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%.
Ustawa o ryczałcie normuje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o ryczałcie, użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.
Z kolei w myśl art. 5a pkt 6 ustawy o PIT, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
·prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności wskazanych w art. 5b ust. 1 ustawy o PIT, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o ryczałcie, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
Zgodnie z art. 6 ust. 4 pkt 1 ww. ustawy, podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro lub
b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.
Przy czym, według art. 6 ust. 4 pkt 2 cytowanej ustawy, podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów.
Zastosowanie opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest zależne między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ustawy o ryczałcie, wedle którego opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:
1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;
2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;
3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
a)prowadzenia aptek,
b)(uchylona),
c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
d)(uchylona),
e)(uchylona),
f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka – jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
6)(uchylony).
Kolejnym warunkiem sine qua non skorzystania z formy opodatkowania zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych jest, na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy o ryczałcie, złożenie naczelnikowi urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika pisemnego oświadczenia o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym.
Z uwagi na wyżej wskazany opis stanu faktycznego, stwierdziła Pani, że spełnia wszystkie wyżej wskazane, ustawowe warunki do opodatkowania przychodów osiąganych z pozarolniczej działalności gospodarczej zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych, bowiem jest Pani osobą fizyczną osiągającą przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu Ustawy o PIT; nie korzysta z opodatkowania w formie karty podatkowej; nie znajduje wobec Pani zastosowania żadna z przesłanek wyłączających wskazanych w art. 8 ustawy o ryczałcie oraz złożyła w terminie ustawowym odpowiednie oświadczenie do naczelnika urzędu skarbowego o wyborze opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Podkreśliła Pani, iż nie ma wątpliwości co do możliwości skorzystania z ryczałtu ewidencjonowanego, lecz jedynie w zakresie ustalenia właściwej wysokości stawek adekwatnych do świadczonych usług, reprezentując stanowisko, wedle którego stawką właściwą w odniesieniu do przychodów, które uzyska w związku z wyświetlaniem reklam przez oglądających materiały filmowe/nagrania video, które zamieszcza na należącym do siebie (...) (koncie na (...) B) oraz na swojej stronie internetowej oraz przychodów uzyskiwanych z tytułu wykupionych przez widzów abonamentów w związku z publikowaniem materiałów filmowych/nagrań video jest ryczałt w wysokości 8,5%.
Zauważyć należy, że w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o ryczałcie, działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest zależna od rodzaju działalności, z której podatnik uzyskuje przychody. Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zostały wymienione w art. 12 ust. 1 ustawy o ryczałcie.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.
Dodatkowo należy zwrócić uwagę, że usługi w rozumieniu Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług to:
-wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym, nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych – usługi na rzecz produkcji;
-wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.
To podatnik samodzielnie dokonuje kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU.
Należy jednakże podkreślić, iż możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Podstawą do zakwalifikowania osiąganych przychodów do odpowiedniej stawki podatku jest określenie dla danej działalności symbolu PKWiU.
Prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie tworzenia treści wideo na (...) B. Źródłem Pani utrzymania będą przychody z reklam oraz wykupionych przez użytkowników abonamentów. Prowadzona przez Panią działalność gospodarcza jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o ryczałcie. W odniesieniu do wykonywanej przez Panią działalności, nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o ryczałcie oraz zachowane zostaną warunki określone w art. 6 ust. 4 ww. ustawy. Jednym z celów stworzenia przez Panią (...) na (...) B była chęć uzyskiwania przychodów z reklam udostępnianych na tym (...) oraz przychodów z wykupionych przez użytkowników abonamentów. Posiada Pani swój (...) na (...) B, na którym są wyświetlane reklamy. Istotnym faktem jest to, że nie wykonuje Pani żadnych czynności związanych z reklamą, tylko tworzy materiały video i umieszcza je na (...) na B, dlatego też – Pani zdaniem – usługi mieszczą się w kodzie 59.11.30.0 „Sprzedaż miejsca lub czasu na cele reklamowe w filmach, nagraniach wideo i programach telewizyjnych”.
Ponadto, wyświetlanie reklam na udostępnianym (...) na (...) B jest wykonywane w celach zarobkowych – tj. w celu zapewnienia określonego dochodu, w sposób ciągły – tj. z zamiarem powtarzania tej czynności w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku oraz w sposób zorganizowany – tj. w ramach uporządkowanych, celowych czynności.
W związku z powyższym, z uwagi na fakt, że wykonywane przez Panią w ramach prowadzonej działalności gospodarczej opisane powyżej czynności sklasyfikowane są pod symbolem 59.11.30.0 „Sprzedaż miejsca lub czasu na cele reklamowe w filmach, nagraniach wideo i programach telewizyjnych”, to przychód uzyskany przez Panią z tego tytułu, w Pani ocenie, będzie podlegał opodatkowaniu stawką 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
W Pani ocenie stawką właściwą w odniesieniu do przychodów, które uzyska w związku z tworzeniem i prowadzeniem na zlecenie zewnętrznych kontrahentów transmisji w czasie rzeczywistym na należącym do Pani (...) (koncie na (...) B) oraz na stronie internetowej oraz z tytułu wyświetlania reklam przez oglądających transmisję live, które prowadzi Pani na należącym do Pani (...) (koncie na (...) B) oraz na Pani stronie internetowej, a ponadto przychodów, które uzyska z tytułu wykupionych przez widzów abonamentów w związku z prowadzeniem przez Panią transmisji live jest ryczałt w wysokości 8,5%.
Zauważyć należy, że w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o ryczałcie, działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z zastrzeżeniem pkt 2 i 3. Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest zależna od rodzaju działalności, z której podatnik uzyskuje przychody. Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zostały wymienione w art. 12 ust. 1 ustawy o ryczałcie.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.
Jak już zostało wcześniej wskazane, samodzielnie dokonuje Pani kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług do określonego symbolu PKWiU. Podkreśliła Pani, iż możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Podstawą do zakwalifikowania osiąganych przychodów do odpowiedniej stawki podatku jest określenie dla danej działalności symbolu PKWiU.
Zamierza Pani prowadzić działalność gospodarczą w zakresie tworzenia i prowadzenia na zlecenie zewnętrznych kontrahentów transmisji w czasie rzeczywistym na należącym do Pani (...) (koncie na (...) B) oraz na Pani stronie internetowej. Źródłem Pani utrzymania będą przychody z tytułu tworzenia i prowadzenia transmisji w czasie rzeczywistym, zleconych przez zewnętrznych kontrahentów, jak i również z reklam wyświetlanych podczas transmisji live oraz wykupionych przez użytkowników abonamentów.
Prowadzona przez Panią działalność gospodarcza jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o ryczałcie. W odniesieniu do wykonywanej przez Panią działalności nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o ryczałcie oraz zachowane zostaną warunki określone w art. 6 ust. 4 ww. ustawy. Jednym z celów stworzenia przez Panią (...) na (...) B była chęć uzyskiwania przychodów z: tworzenia i prowadzenia transmisji live na należącym do Pani (...) (koncie na (...) B) oraz na Pani stronie internetowej, tudzież z reklam wyświetlanych podczas tychże transmisji oraz przychodów z wykupionych przez użytkowników abonamentów. Posiada Pani swój (...) na (...) B, na którym są wyświetlane reklamy. Istotnym faktem jest to, że nie będzie wykonywać Pani żadnych czynności związanych z reklamą, tylko tworzyć i prowadzić transmisje w czasie rzeczywistym na (...) na B oraz własnej stronie internetowej, dlatego też – Pani zdaniem – usługi te mieszczą się w kodzie PKWiU 63.11.19.0 „Pozostałe usługi związane z zapewnieniem infrastruktury dla technologii informatycznych i komputerowych”.
Grupowanie to obejmuje:
(...)
Ponadto, tworzenie i prowadzenie transmisji live na (...) B i Pani stronie internetowej oraz wyświetlanie reklam podczas tychże transmisji będzie wykonywane w celach zarobkowych – tj. w celu zapewnienia określonego dochodu, w sposób ciągły – tj. z zamiarem powtarzania tej czynności w celu osiągnięcia efektu w postaci zarobku oraz w sposób zorganizowany – tj. w ramach uporządkowanych, celowych czynności. Usługi sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 63.11.19.0 nie będą związane z przetwarzaniem danych.
W związku z powyższym, z uwagi na fakt, że opisane powyżej czynności, które będą wykonywane przez Panią w ramach prowadzonej działalności gospodarczej sklasyfikowane są pod symbolem PKWiU 63.11.19.0 „Pozostałe usługi związane z zapewnieniem infrastruktury dla technologii informatycznych i komputerowych”, to przychód uzyskany z tego tytułu, w Pani ocenie, będzie podlegał opodatkowaniu stawką 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a i ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776):
Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.
Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Użyte w ustawie określenia oznaczają:
pozarolnicza działalność gospodarcza – pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.
Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:
a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych
·prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.
Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 tej ustawy:
Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;
2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności;
3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.
Zgodnie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Użyte w ustawie określenia oznaczają:
działalność usługowa – pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.
Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:
Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.
W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 i 2 tej ustawy:
Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:
1)w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub
b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.
2)rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów.
Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy:
Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:
1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;
2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;
3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:
a)prowadzenia aptek,
b)(uchylona)
c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
d)(uchylona)
e)(uchylona)
f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;
4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;
5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
·jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Ponadto w art. 8 ust. 2 ww. ustawy wskazano:
Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:
1)wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym
·w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.
Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. z 2015 r. poz. 1676 ze zm.), pod pojęciem usług rozumie:
-wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym, nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych - usługi na rzecz produkcji;
-wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone dla celów konsumpcji indywidualnej, zbiorowej i ogólnospołecznej.
Zauważyć należy, że wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Wobec tego, dla zastosowania właściwej stawki ryczałtu do przychodów uzyskanych z prowadzonej przez Panią działalności gospodarczej konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.), mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.
Zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, każdą usługę należy zaliczyć do odpowiedniego grupowania, zgodnie z jej charakterem, niezależnie od symbolu, pod którym został zakwalifikowany wykonujący usługę podmiot gospodarczy w Krajowym Rejestrze Urzędowym Podmiotów Gospodarki Narodowej.
Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zostały określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. i), lit. o) oraz art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:
Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:
·15% przychodów ze świadczenia usług przetwarzania danych (PKWiU ex 63.11.1), przesyłania strumieni wideo przez Internet (PKWiU 59.11.25.0), przesyłania strumieni audio przez Internet (PKWiU 59.20.36.0), agencji informacyjnych (PKWiU 63.91.1) oraz pozostałych w zakresie informacji, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKWiU 63.99),
·15% przychodów ze świadczenia usług reklamowych; usług badania rynku i opinii publicznej (PKWiU 73),
·8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.
W tym miejscu wyjaśnić należy, że ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu – o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.
Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, że prowadzi Pani jednoosobową działalność gospodarczą, zarejestrowaną od (...) 2018 r. w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wykonywanie działalności gospodarczej zostało zawieszone, a następnie od (...) 2024 r. wznowione. Zawarła Pani umowę licencyjną z (...), którym jest serwis B, zajmujący się (...). Posiada Pani (...) na (...) B, na którym umieszcza własnoręcznie utworzone nagrania video. Posiada Pani ponadto swoją stronę internetową, ale również konto na innych platformach (...) jak C czy D. Nagrywa Pani przede wszystkim różnego typu (...). Dodatkowo prowadzi Pani transmisje (...). Nagrania video i prowadzone przez Panią transmisje umożliwiają użytkownikom odbieranie treści multimedialnych na domowych urządzeniach – komputerach, telewizorach, telefonach, tabletach i wielu innych, również w czasie rzeczywistym. W najbliższym czasie zamierza Pani ponadto odpłatnie prowadzić transmisje live na (...) B oraz swojej stronie internetowej. Zewnętrzny kontrahent na podstawie zleceń czy też umów podpisanych z Panią, będzie zlecał wykonanie transmisji live np. z określonego wydarzenia sportowego, która to transmisja będzie wyświetlana na (...) B należącym do Pani, czy też na jej stronie internetowej. Między serwisem (...) B a Panią została zawarta umowa w postaci założenia konta na serwisie (...) i akceptacji warunków umowy i regulaminu serwisu. Spółka będąca właścicielem serwisu B nie będzie wypłacać Pani wynagrodzenia za samo utworzenie lub opublikowanie materiału na B. Dochód z tej działalności wynikać będzie z ilości wyświetlanych przez użytkowników serwisu reklam, które umieszczane są w materiałach filmowych czy też transmisjach live utworzonych przez Panią. Możliwość aktywacji reklam istnieje dla wszystkich lub wybranych materiałów filmowych/transmisji live opublikowanych na Pani (...). Reklamy mogą być wyświetlane przed rozpoczęciem, w trakcie lub po zakończeniu materiału, a Pani otrzymuje prowizję w zależności od liczby wyświetleń reklam. Nie ponosi Pani odpowiedzialności za treść reklam, które są tworzone i opłacane przez reklamodawców promujących swoje produkty. Zatem otrzymuje Pani przychody z tytułu wyświetlania reklam na (...) znajdującym się na (...) B, a ściślej ujmując podczas oglądania materiałów filmowych i transmisji live umieszczanych na (...) przez Panią. Użytkownicy serwisu mogą korzystać z niego bezpłatnie, wyrażając zgodę na oglądanie reklam podczas przeglądania filmów, za co będzie otrzymywać Pani wynagrodzenie. Istnieje również opcja płatnego abonamentu, który pozwala użytkownikom oglądać materiały bez reklam. W takim przypadku wynagrodzenie dla Pani jest oparte na liczbie użytkowników posiadających abonament, którzy oglądają Pani filmy i jest proporcjonalnie rozdzielane między wszystkich twórców, których materiały filmowe czy transmisje live zostały w danym okresie rozliczeniowym wyświetlone przez danego użytkownika.
Wskazała Pani, że przychód będzie pochodził z różnych źródeł: przychodów z tytułu wyświetlania reklam na materiałach filmowych/nagraniach video umieszczonych na Pani (...), przychodów uzyskanych z zakupionych przez widzów abonamentów, przychodów z tytułu prowadzenia na zlecenie zewnętrznych kontrahentów transmisji live (usług (...)) wyświetlanych na Pani (...) oraz własnej stronie internetowej, a także przychodów z tytułu wyświetlania reklam podczas transmisji w czasie rzeczywistym wykonywanych na zlecenie zewnętrznych kontrahentów, umieszczonych na Pani (...), jak i również przychodów uzyskanych z zakupionych przez widzów abonamentów.
Wskazała Pani, że opisane usługi powinny być zaklasyfikowane do następujących grupowań PKWiU:
·63.11.19.0 „Pozostałe usługi związane z zapewnieniem infrastruktury dla technologii informatycznych i komputerowych” dla osiąganych przychodów:
-z tytułu tworzenia i prowadzenia na zlecenie zewnętrznych kontrahentów transmisji w czasie rzeczywistym na należącym do Pani (...) (koncie na (...) B) oraz na Pani stronie internetowej;
-w związku z wyświetlaniem przez oglądających transmisji live, prowadzonych na należącym do Pani (...) (koncie na (...) B) oraz na Pani stronie internetowej;
-z tytułu wykupionych przez widzów abonamentów w związku z prowadzeniem przez Panią transmisji live;
·PKWiU 59.11.30.0 „Sprzedaż miejsca lub czasu na cele reklamowe w filmach, nagraniach wideo i programach telewizyjnych” dla osiąganych przychodów:
-w związku z wyświetlaniem reklam przez oglądających materiały filmowe/nagrania video, które zamieszcza Pani na należącym do Pani (...) (koncie na (...) B) oraz na Pani stronie internetowej powinny zostać zakwalifikowane;
-z tytułu wykupionych przez widzów abonamentów w związku z publikowaniem przez Panią materiałów filmowych/nagrań video.
Mając na względzie powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że jeśli faktycznie uzyska Pani przychody z tytułu świadczenia usług, które – jak wynika z Pani wskazania – mieszczą się w grupowaniach PKWiU: 59.11.30.0, oraz 63.11.19.0 i które – jak wynika z opisu sprawy – nie stanowią usług przetwarzania danych, stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Zastrzec jednak należy, że zastosowanie stawki 8,5% dla przychodów ze świadczonych przez Panią usług jest prawidłowe, dopóki spełnione są ustawowe przesłanki opodatkowania w tej formie. Ponadto, gdyby wykonywała Pani usługi objęte działem PKWiU 73 bądź usługi związane z przetwarzaniem danych, to do przychodów uzyskiwanych z tego tytułu zastosowanie znalazłaby stawka ryczałtu 15%, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. i) i o) ww. ustawy
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja została wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikowała Pani świadczone usługi do odpowiednich grupowań PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tych klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego). W przypadku wskazania przez Panią nieprawidłowych grupowań PKWiU udzielona odpowiedź w drodze interpretacji indywidualnej nie będzie dawała Pani waloru ochronnego, o którym mowa w art. 14k – 14n Ordynacji podatkowej.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.
Przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego organ nie przeprowadza postępowania dowodowego, lecz opiera się jedynie na stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną, Pani sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego i musi się Pani zastosować do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right