Artykuł
zus
Wakacje składkowe bez tajemnic
Ulga, z której przedsiębiorcy skorzystają najwcześniej za grudzień br., budzi kontrowersje. Na wniosek DGP wyjaśniają je Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz ZUS
Wakacje składkowe przysługują tylko osobom prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą (DG) samodzielnie bądź w formule spółki cywilnej na mocy prawa przedsiębiorców (p.p.) lub przepisów szczególnych. Pozostają one zatem poza zasięgiem osób wykonujących działalność twórczą lub artystyczną czy w zakresie wolnego zawodu oraz wspólników spółek wymienionych w art. 8 ust. 6 pkt 2–6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (t.j. Dz.U. z 2024 r. poz. 497 ze zm. zm.; dalej: u.s.u.s.). Jeśli jednak twórca, artysta bądź przedstawiciel wolnego zawodu zgłosił lub zgłosi swoją aktywność do CEIDG, uzyska prawo do nowej preferencji (interpretacje ZUS z 22 stycznia 2024 r., DI/200000/43/90/2024, i z 16 lipca 2024 r., DI/100000 /43/524/2024).
Budżet państwa się dołoży
Za miesiąc „konsumpcji” wakacji składkowych przedsiębiorca nie opłaca za siebie obowiązkowych składek emerytalnej, rentowych, wypadkowej i ewentualnie dobrowolnej chorobowej (jeśli podlegał temu ubezpieczeniu w miesiącu złożenia wniosku i poprzednim) za jeden dowolnie wybrany miesiąc w roku kalendarzowym. Zostaną mu one zrefundowane z budżetu państwa oraz zapisane na jego koncie – w kwotach obliczonych od najniższej wiążącej go podstawy wymiaru, czyli od 60 proc. prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia albo od 30 proc. minimalnej płacy, albo od podstawy ustalonej dla małego ZUS plus. Ulga obejmuje również składki na Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Solidarnościowy (FS), które jednak nie podlegają refinansowaniu z budżetu. W miesiącu objętym ulgą zainteresowany nie musi zawieszać firmy, ma prawo aktywnie funkcjonować (zawierać umowy z kontrahentami, podpisywać faktury i listy płac itd.), a w razie choroby dostanie zasiłek.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right