Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Artykuł

Data publikacji: 2024-08-14

Mnożą się wątpliwości dotyczące stosowania ustawy o sygnalistach w małych gminach

25 września wchodzi w życie ustawa o ochronie sygnalistów. Okazuje się, że bardzo głośne w ostatnich dniach pytanie, od kiedy właściwie podmioty zobowiązane, do których należą również jednostki samorządu terytorialnego, powinny uruchomić procedury zgłaszania naruszeń, nie jest jedynym, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. JST, zwłaszcza małe gminy, mają często problem z określeniem, czy podlegają pod nowe regulacje i na jakiej podstawie mają określić liczbę mieszkańców. Poprosiliśmy Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz prawników o odpowiedź na zgłoszone przez gminy wątpliwości. Niestety eksperci nie zawsze zgadzają się ze sobą i z interpretacjami przedstawianymi przez ministerstwo.

jak ustalić liczbę mieszkańców

PYTANIE Zgodnie z art. 23 ust. 5 u.o.s. procedurę dotyczącą zgłoszeń wewnętrznych muszą wprowadzić gminy powyżej 10 tys. mieszkańców. Jednak ustawa nie precyzuje, czy należy np. przyjąć liczbę osób zameldowanych, liczbę faktycznie zamieszkujących, czy też wskazaną w statystykach GUS. Na jakiej zatem podstawie ustalić liczbę mieszkańców?

Eksperci przyznają, że ustawodawca ani w art. 23 u.o.s., ani w innych postanowieniach ustawy nie wskazał, według jakich kryteriów należy badać liczbę ludności.

► Jak to interpretuje ministerstwo. MRPiPS w odpowiedzi na nasze pytanie wskazało tylko: „określenie liczby mieszkańców powinno nastąpić na podstawie własnych zasobów danej jednostki samorządu terytorialnego”.

► Co na to eksperci. Marta Król, radca prawny Sowisło Topolewski Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych S.K.A., wyjaśnia, że takim zasobem może być rejestr mieszkańców. – Zgodnie z art. 6a ustawy o ewidencji ludności wójt (burmistrz, prezydent miasta) prowadzi rejestr mieszkańców. Wydaje się zatem zasadne, że skoro jednostka samorządu terytorialnego posiada własne dane, to powinna wykorzystywać je jako podstawę ustalenia liczby mieszkańców – uważa Marta Król.

Jednak zdaniem innych ekspertów najlepiej jest odwołać się do ustawy o statystyce publicznej, czyli zastosować dane GUS.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00