Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 31 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.459.2024.2.MT

Możliwość opodatkowania uzyskiwanych przychodów ze sprzedaży kursów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 maja 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 10 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania uzyskiwanych przychodów ze sprzedaży kursów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%.

Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie– pismem z 28 czerwca 2024 r. (wpływ 4 lipca 2024 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Od dnia 3 października 2016 r. prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą (…), wpisaną do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej pod numerem NIP: (…) oraz REGON: (…).

Posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy w Polsce w myśl art. 3 ust. 1 oraz ust. 1a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.) oraz jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

W latach poprzednich w ramach swojej działalności gospodarczej opodatkowany był Pan według zasad ogólnych. Od 2024 r. złożył Pan wniosek o zmianę formy opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Łączna kwota osiąganych przez Pana przychodów z tytułu prowadzonej samodzielnie działalności gospodarczej nie przekroczyła w 2023 r. kwoty 2 000 000 euro, obliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedniego.

W odniesieniu do Pana nie występują negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm., dalej także jako: „ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym"). W bieżącym roku podatkowym (2024), ani w roku poprzedzającym rok podatkowy (2023) nie wykonywał Pan w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzących w zakres działalności gospodarczej.

Pana działalność nie mieści się również w definicji tzw. wolnego zawodu, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Posiada Pan wyższe wykształcenie muzyczne oraz wieloletnie doświadczenie pedagogiczne w tym zakresie.

Aktualnie tworzy Pan osobiście, a także we współpracy ze swoją żoną kursy internetowe o charakterze edukacyjnym - dotyczące nauki gry na pianinie. Kursy te zawierają materiały w głównie w postaci nagrań wideo przedstawiające zagadnienia takie jak:

1)podstawy gry na pianinie - właściwa postawa przy instrumencie, ustawienia rąk przy grze, ćwiczenia na wydobywanie dźwięku i ćwiczenia rozluźniające,

2)umiejętność czytania i gry z nut, w tym nauka nazw dźwięków, a także wartości rytmicznych,

3)ćwiczenia na koordynację rąk,

4)gra w różnych tonacjach, tempach, metrum i rytmach,

5)akompaniament oraz improwizacja,

6)nauka gry poszczególnych utworów (klasycznych, popularnych i rozrywkowych oraz kolęd).

Pomocniczo - w ramach tworzonych kursów i obok materiałów wideo - wydaje oraz publikuje Pan własne opracowania nut przedstawiających ćwiczenia oraz utwory muzyczne, a także inne opracowania w formie dokumentów elektronicznych (e-booki, instrukcje, podsumowania) wspomagające proces nauki.

Przygotowywane i udostępniane kursy oraz ich program został przygotowany w oparciu o Pana wiedzę i dotychczasowe doświadczenia pedagogiczne. Nagrany materiał wideo prezentuje naukę takich umiejętności i w taki sposób, jak miałoby to miejsce w trakcie zajęć indywidualnych lub grupowych w trybie stacjonarnym. Jedyna różnica sprowadza się zatem do tego, że poszczególne lekcje (teoria, pokaz umiejętności, wyjaśnienia, materiały) są nagrane przez Pana wcześniej i prezentowane klientowi (uczniowi) zdalnie, a nie bezpośrednio i w czasie rzeczywistym. Jest Pan twórcą oraz wydawcą materiałów wideo oraz opracowań wchodzących w skład opracowanych kursów. Jako twórca i wydawca nie musi Pan nabywać praw autorskich do wydawanych utworów, gdyż już je Pan posiada jako ich twórca.

Kursy umieszczane są na Pana własnej stronie internetowej, do których - za pośrednictwem strony internetowej - sprzedawany jest dostęp klientom.

Po wykupieniu dostępu klienci otrzymują login i hasło do internetowego serwisu panelu klienta, w którym zostaje odblokowany im dostęp do zakupionego kursu.

Klientom nie są przekazywane prawa autorskie do kursów, ani materiałów wchodzących w zakres kursów w żadnej formie. Nie sprzedaje i nie zamierza sprzedawać Pan praw autorskich do tworzonych przez siebie kursów oraz materiałów wchodzących w ich skład, jak również nie udziela, ani zamierza udzielać innym podmiotom licencji na korzystanie z praw autorskich do tych treści. Regulamin świadczenia usług drogą elektroniczną będący podstawą dokonywanej sprzedaży kursów na rzecz klientów zawiera wyłącznie postanowienia dotyczące możliwości korzystania z publikowanych przez Pana treści cyfrowych na zasadzie tzw. dozwolonego użytku oraz zakazuje korzystania z tych treści w jakiejkolwiek innej formie bez Pana zgody pod rygorem odpowiedzialności cywilnej lub karnej.

Klienci mają dostęp do publikowanych przez Pana treści cyfrowych w postaci filmów wówczas, gdy mają dostęp do panelu klienta. Korzystanie z publikowanych przez Pana treści cyfrowych odbywa się zatem w modelu analogicznym do modelu SAAS (software-as-a- service). Nadaje Pan swoim klientom dostępy do własnej aplikacji (serwisu internetowego panelu klienta) i umieszczonych w niej zasobów (kursów i materiałów), zainstalowanych i przechowywanych w kontrolowanej przez Pana infrastrukturze. Aplikacja ta oraz materiały są dostarczane do urządzeń klienckich za pośrednictwem przeglądarki internetowej, a klienci nie kontrolują tej infrastruktury, w tym sieci, serwerów, systemów operacyjnych, pamięci masowej, a nawet parametrów konfiguracyjnych aplikacji, a także z wyjątkiem ograniczonych ustawień konfiguracji aplikacji specyficznych dla użytkownika (np. zmiana hasła).

Serwis internetowy panelu klienta nie umożliwia zapisywania dostępnych tam lekcji i materiałów wideo na/do pamięci urządzenia klienckiego (komputera, telefonu komórkowego).

Po zakończeniu kursu i spełnieniu określonych wymogów, w szczególności nagrania wykonania przez siebie określonych utworów i przesłania ich Panu, klienci otrzymują certyfikat ukończenia kursu. W ramach uczestnictwa w kursie - klienci mają również dostęp do specjalnie utworzonej grupy prowadzonej w ramach mediów społecznościowych, w ramach której mogą wymieniać się doświadczeniami z innymi klientami oraz z Panem.

Prowadzi Pan ewidencję przychodów, w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności.

Uzupełnienie i doprecyzowanie stanu faktycznego

Wskazał Pan, że:

1.Wniosek o wydanie interpretacji podatkowej dotyczy przychodów za 2024 r. Nie wyklucza pan jednak, że Pana działalność i uzyskiwanie przychodów w sposób opisany we wniosku o interpretację podatkową będzie kontynuowane w kolejnych latach.

2.Dotychczas tj. w 2024 r. osiągał Pan przychody z następujących źródeł:

a)działalności opisanej we wniosku o wydanie interpretacji, która jest przedmiotem oceny w niniejszym postępowaniu, a która generuje prawie całość Pana dochodów/przychodów,

b)sprzedaż e-booków dotyczących gry na pianinie w ramach osobnych transakcji, tj. poza świadczeniem usług edukacyjnych, o których mowa w pkt 1, w szczególności dla osób, które nie korzystają z kursów oferowanych przez Pana,

c)przychody z portali internetowych (YouTube) wynikające z regulaminów tych portali, na podstawie których administrator portalu dzieli się z użytkownikami publikującymi treści - zyskami z reklam,

- przy czym źródła, o których mowa w pkt b) i c) stanowią Pana marginalne przychody z działalności gospodarczej, a na podstawie prowadzonych przez siebie ewidencji i gromadzonych przez siebie dowodów jest Pan w stanie wykazać jakie dokładnie przychody (w jakiej wartości i w jakiej dacie) pochodzą z jakiego rodzaju działalności (źródła przychodów).

Ponadto, poza prowadzoną przez siebie działalnością gospodarczą osiąga Pan przychody osobiste czerpane ze zgromadzonych i opodatkowanych oszczędności. Chodzi tu w szczególności o zyski z lokat bankowych, kont oszczędnościowych, IKE, IKZE, oraz z transakcji na giełdzie papierów wartościowych dokonywanych za pośrednictwem konta maklerskiego. Natomiast trudno jest przewidzieć jakie przychody/dochody i z jakich źródeł będzie uzyskiwał Pan w przyszłości.

3.Pana zdaniem,świadczone usługi sprzedaży kursów i udostępniania wartości cyfrowych dla celów edukacyjnych mieszczą się w kategorii usług edukacyjnych, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym - PKWiU dział 85.

4.Pana zdaniem,prowadzona przez Pana działalność będąca przedmiotem oceny w niniejszej sprawie nie ma charakteru działalności wymienionej w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. i) ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Pytanie

Czy przychód uzyskiwany ze sprzedaży kursów może Pan opodatkować ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5% jako przychód ze świadczenia usług w zakresie edukacji zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c) ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?

Pana stanowisko w sprawie

Stosownie do art. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest między innymi od niespełnienia przesłanek negatywnych określonych w art. 6 ust. 4 (limit przychodów) oraz w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, jednak w przedmiotowych okolicznościach przesłanki te nie zaistniały.

Mając na uwadze, że w myśl art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają m.in. przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym - należy wskazać, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju usług świadczonych w ramach tej działalności.

Kwalifikacji poszczególnych przychodów ze świadczonych usług dokonuje sam podatnik i jego zdaniem świadczone usługi sprzedaży kursów i udostępniania wartości cyfrowych dla celów edukacyjnych mieszczą się w kategorii usług edukacyjnych, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym - PKWiU dział 85. Powyższy wniosek wynika z tego, iż posiada Pan wykształcenie muzyczne i wieloletnie doświadczenie m.in. w nauczaniu gry na pianinie. Przygotowane i sprzedawane kursy prezentują Pana know-how w zakresie umiejętności gry oraz Pana umiejętności pedagogicznych, a ich celem jest przekazywanie tej wiedzy klientom. Ponadto kurs ma formę ustrukturyzowaną i po kolei wprowadza klientów w naukę coraz bardziej szczegółowej wiedzy teoretycznej i coraz bardziej skomplikowanych umiejętności praktycznych. Co istotne - klienci, którzy chcą uzyskać certyfikat ukończenia kursu muszą zaprezentować i nagrać własne wykonanie konkretnych utworów. Cały proces jest zatem nakierowany i zmierza do przekazywania wiedzy teoretycznej i umiejętności praktycznych, co jest właściwe dla usług edukacyjnych.

Jednocześnie należy wskazać, że świadczone przez pana usługi nie mieszczą się w zakresie usług opodatkowanych innymi stawkami podatku. W szczególności nie wykonuje Pan działalności w ramach wolnego zawodu, o którym mowa art. 12 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 4 ust. 1 pkt 11 ustawy, gdyż w definicji legalnej wolnych zawodów nie wymieniono zawodu muzyka, ani nauczyciela. Realizowana przez Pana działalność nie jest również działalnością stricte handlową. Jakkolwiek dochodzi w tym przypadku do swojego rodzaju sprzedaży, to jednak jej przedmiotem nie są rzeczy lub towary ale usługa dostępu do materiałów edukacyjnych wytworzonych przez Pana.

Z uwagi na to, że przedmiotem transakcji między Panem, a Pana klientami nie są autorskie prawa majątkowe i nie dochodzi do przeniesienia tych praw na klienta, ani do udzielenia klientowi licencji do tych praw - prowadzona przez Pana działalność nie ma również charakteru usług licencyjnych, ani handlu prawami autorskimi. Istotą świadczonej usługi nie jest również nadawanie lub przesyłanie strumieni wideo lub audio przez Internet. Jakkolwiek przesyłanie obrazu, dźwięku i danych jest niezbędne do zapoznania się z kursami oferowanymi przez Pana, to jednak rolą Pana jest przygotowanie kursów i udostępnianie ich w ramach kontrolowanej przez siebie infrastruktury techniczno- informatycznej, a także udzielanie dostępu do tych zasobów Pana klientom.

Wobec powyższego Pana zdaniem uzyskiwane przez Pana przychody ze sprzedaży kursów nauki gry na pianinie podlegają opodatkowaniu stawką ryczałtu w wysokości 8,5% ryczałtu.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenia oznaczają:

pozarolnicza działalność gospodarcza – pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 tej ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zgodnie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:  

Użyte w ustawie określenia oznaczają:

działalność usługowa – pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 i 2 tej ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:

1)w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

2)rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a)prowadzenia aptek,

b)(uchylona)

c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d)(uchylona)

e)(uchylona)

f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

6)(uchylony).

Ponadto w art. 8 ust. 2 ww. ustawy wskazano:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

 – w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Wysokość stawek ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych została przez ustawodawcę ustalona w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c) ww. ustawy:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów ze świadczenia usług w zakresie edukacji (PKWiU dział 85).

Ponadto zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.), mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

W myśl art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności.

W przypadku gdy podatnik, o którym mowa w zdaniu poprzednim, nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, z tym że w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w:

1) ust. 1 pkt 1, ryczałt wynosi 17%;

2) ust. 1 pkt 2, ryczałt wynosi 15%;

2a) ust. 1 pkt 2a, ryczałt wynosi 14%;

2b) ust. 1 pkt 2b, ryczałt wynosi 12%;

ust. 1 pkt 3, ryczałt wynosi 10%;

ust. 1 pkt 4, ryczałt wynosi 12,5%.

Zatem, w sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg różnych stawek, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych na podstawie prowadzonej ewidencji przychodów ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności.

Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, że:

1. Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą, w ramach której m. in. tworzy i sprzedaje Pan kursy internetowe o charakterze edukacyjnym.

2. Jest Pan twórcą oraz wydawcą materiałów wideo oraz opracowań wchodzących w skład opracowanych kursów. Jako twórca i wydawca nie musi Pan nabywać praw autorskich do wydawanych utworów, gdyż już je Pan posiada jako ich twórca.

3. Kursy umieszczane są na Pana własnej stronie internetowej, do których - za pośrednictwem strony internetowej - sprzedawany jest dostęp klientom.

4. Klientom nie są przekazywane prawa autorskie do kursów, ani materiałów wchodzących w zakres kursów w żadnej formie. Nie sprzedaje i nie zamierza sprzedawać Pan praw autorskich do tworzonych przez siebie kursów oraz materiałów wchodzących w ich skład, jak również nie udziela, ani zamierza udzielać innym podmiotom licencji na korzystanie z praw autorskich do tych treści.

5. Pana zdaniem,świadczone usługi sprzedaży kursów i udostępniania wartości cyfrowych dla celów edukacyjnych mieszczą się w kategorii usług edukacyjnych, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym - PKWiU dział 85.

6. Pana zdaniem,prowadzona przez Pana działalność będąca przedmiotem oceny w niniejszej sprawie nie ma charakteru działalności wymienionej w art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. i) ustawy o zryczałtowanym podatku od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

5. Wniosek o wydanie interpretacji podatkowej dotyczy przychodów za 2024 r. Nie wyklucza pan jednak, że Pana działalność i uzyskiwanie przychodów w sposób opisany we wniosku o interpretację podatkową będzie kontynuowane w kolejnych latach.

6. Od 2024 r. złożył Pan wniosek o zmianę formy opodatkowania prowadzonej działalności gospodarczej z zasad ogólnych na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

7. W stosunku do Pana działalności gospodarczej nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w 6 ust. 4 pkt 1 oraz art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Prowadzi Pan ewidencję przychodów, w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności.

Zatem dla przychodów uzyskiwanych przez Pana ze sprzedaży kursów internetowych o charakterze edukacyjnym, sklasyfikowanych według Pana w dziale 85 grupowania PKWiU „Usługi w zakresie edukacji”, stawka ryczałtu wynosi 8,5%, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. c) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zatem, Pana stanowisko należy uznać za prawidłowe.

Zastrzec jednak należy, że zastosowanie stawki 8,5% dla przychodów ze sprzedaży kursów internetowych o charakterze edukacyjnym będzie prawidłowe wyłącznie, jeżeli spełnione są pozostałe ustawowe przesłanki opodatkowania w tej formie, tzn. uzyskane przez Pana przychody nie są przychodami ze świadczenia usług wymienionych w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, do których ma zastosowanie wyższa stawka ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

  • Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
  • Interpretacja została wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiedniego klasyfikowania PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).
  • Ponadto należy podkreślić, że w przypadku wskazania przez Pana nieprawidłowego symbolu PKWiU udzielona odpowiedź w drodze interpretacji indywidualnej nie będzie dawała Panu waloru ochronnego, o którym mowa w art. 14k – 14n Ordynacji podatkowej. Konsekwentnie, organ podatkowy może zakwestionować Pana rozliczenia, jeżeli okaże się, że stosuje Pan nieprawidłową stawkę.
  • Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny/zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym/zdarzeniem przyszłym podanym przez wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.
  • Przy wydawaniu niniejszej interpretacji tutejszy organ dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny/zdarzenie przyszłe jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego organ nie przeprowadza postępowania dowodowego, lecz opiera się jedynie na stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00