Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 31 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-2.4011.497.2024.1.BM

Określenie stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla świadczonych usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1).

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 3 czerwca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 29 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy określenia stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla świadczonych usług.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Jest Pan przedsiębiorcą objętym nieograniczonym obowiązkiem podatkowym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Działalność ta prowadzona jest od dnia 1 września 2019 roku.

Prowadzona przez Pana działalność gospodarcza jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm., dalej: u.z.p.d.). Działalność związana jest z zarządzaniem i realizacją projektów w zakresie tworzenia, rozwoju i wdrażania aplikacji mobilnych lub innych produktów cyfrowych.

Realizuje Pan swoje prace działając w porozumieniu z zespołem IT, przy czym Pana rolą jest koordynowanie zespołem, a wdrażaniem rozwiązań związanych z aplikacjami mobilnymi lub innymi produktami cyfrowymi zajmują się specjaliści z zespołu IT.

To Pan zajmuje się komunikacją z klientem oraz koordynacją prac zespołu IT i ponosi odpowiedzialność wobec usługobiorcy za całościowe zarządzanie projektem, w tym planowanie, monitorowanie postępów i raportowanie wyników. Na rzecz klienta realizowana jest jedna kompleksowa usługa zaplanowania i wdrożenia aplikacji mobilnej lub innego produktu cyfrowego, przy czym za wszystkie czynności wykonywane przez Pana otrzymuje Pan jedno odrębne od zespołu IT wynagrodzenie wedle stawki godzinowej swojej pracy.

W ramach tej kompleksowej usługi, której dotyczy niniejszy wniosek, wykonuje Pan czynności polegające w szczególności na:

1)analizie aktualnych rozwiązań klienta oraz rozwiązań dostępnych na rynku, udoskonalaniu istniejących rozwiązań, proponowaniu innowacyjnych zmian;

2)zarządzaniu projektami, polegającym na doborze odpowiednich rozwiązań i narzędzi w zakresie tworzenia aplikacji mobilnych lub innych produktów cyfrowych dla klientów planujących wdrożyć aplikację mobilną lub inny produkt cyfrowy;

3)omawianiu potrzeb klienta, a w przypadku prac polegających na ulepszeniu istniejącej aplikacji mobilnej lub innego produktu cyfrowego - także omawianiu istniejących u klienta rozwiązań; definiowaniu funkcjonalności aplikacji mobilnych i produktów cyfrowych; mapowaniu wymagań klienta;

4)wsparciu merytorycznym klienta;

5)projektowaniu biznesowych rozwiązań;

6)tworzeniu koncepcji rozwoju aplikacji;

7)wizualizacji zaprojektowanych rozwiązań z zespołem realizującym projekt;

8)nadzorowaniu pracy zespołu projektowego, koordynowaniu pracy, tworzeniu estymacji prac własnych i zespołu, zarządzaniu zespołem realizującym ww. projekty.

Przy czym czynności określone w pkt 1 polegają na analizowaniu funkcjonalności produktów cyfrowych używanych przez Pana klienta (zwykle są to aplikacje mobilne). Następnie porównuje je Pan do konkurencyjnych rozwiązań dostępnych na rynku polskim i zagranicznym, zapoznaje się z raportami dotyczącymi trendów w danej branży, wyrażanymi potrzebami użytkowników na rynku oraz analizuje dane na temat możliwości wykorzystania poszczególnych modułów aplikacji używanej przez klienta. Na tej podstawie rekomenduje Pan jakie nowe funkcje można wprowadzić do aplikacji używanej przez klienta, a które z dotychczas istniejących należałoby ewentualnie usunąć. Rekomendacje przedstawia Pan klientowi w formie prezentacji i dokumentów. Na podstawie rekomendacji klient decyduje o tym, które funkcje należy wprowadzić lub usunąć z oprogramowania aplikacji mobilnej lub innego produktu cyfrowego. W toku tych analiz wymienia Pan swoje uwagi równolegle z klientem oraz z zespołem IT, który będzie odpowiedzialny za wprowadzenie zmian, na które zdecyduje się klient.

Czynności wskazane w pkt 2 stanowią koordynowanie pracami zespołu IT realizującego zamówione przez klienta funkcjonalności danej aplikacji mobilnej lub innego produktu cyfrowego. Kieruje Pan pracami zespołu na poziomie dzielenia zadań oraz kontaktu z klientami zamawiającymi wybrane funkcjonalności. Aby wymyślone i potwierdzone przez klienta funkcje możliwe były do implementacji, często potrzebny jest szereg narzędzi, które zrealizują daną funkcję (np. personalizację promocji). W związku z powyższym, Pan wraz z zespołem IT określa wymagania, jakie musi spełnić dane narzędzie, które byłoby użyteczne do wprowadzenia danej funkcji oprogramowania klienta, a także szuka Pan tych odpowiednich narzędzi na rynku oraz analizuje spełnienie przez dane narzędzie wymagań skuteczności, stosując w tym celu analizę dokumentacji funkcjonalnej konkretnego narzędzia. Wykonuje Pan te czynności wraz z zespołem IT, który odpowiedzialny będzie za wdrożenie danej funkcjonalności dla klienta, przy czym koordynuje Pan prace zespołu i sam czynnie uczestniczy w szukaniu odpowiednich rozwiązań. Na podstawie rekomendacji przedstawionej przez Pana, klient dokonuje wyboru konkretnego narzędzia wdrożenia funkcjonalności dla jego produktu cyfrowego. Jeśli z kolei klient decyduje się na stworzenie dla niego konkretnego rozwiązania indywidualnego, zgodnie z jego wizją, to uczestniczy Pan w określaniu wymagań dla implementacji takiego postulowanego rozwiązania.

W odniesieniu do czynności wskazanych w pkt 3, omawianie potrzeb klienta najczęściej przyjmuje formę warsztatów z klientem lub jego przedstawicielami, na których Pan oraz klient lub jego przedstawiciele prowadzą dialog dla ustalenia celów, potrzeb i oczekiwań klienta względem projektu i samego gotowego produktu cyfrowego (np. aplikacji mobilnej). W ten sposób stara się Pan zidentyfikować główne cele, ale również charakterystykę rozwiązań zawartych w produktach cyfrowych, którymi posługiwał się dotychczas klient. Prowadzi Pan również rozmowy na temat strategii biznesowej klienta, by uzyskać informacje potrzebne do dostosowania funkcjonalności produktu cyfrowego, tak by w największym stopniu zrealizował cele nie tylko technologiczne, ale również biznesowe klienta. Po przeprowadzeniu analizy potrzeb tworzy Pan podsumowanie, poszerza zidentyfikowane zmapowane potrzeby klienta o analizę rynku, o której mowa w pkt 1, a następnie przedstawia klientowi rekomendację możliwych do wprowadzenia funkcjonalności.

W przedmiocie wsparcia merytorycznego klienta, o którym mowa w pkt 4, chodzi w istocie o realizowane przez Pana czynności mające na celu analizę potrzeb technologicznych oraz biznesowych klienta, przeprowadzanie konsultacji technicznych z klientem oraz zespołem IT mającym zrealizować daną funkcjonalność, jak również chodzi o rekomendowanie klientowi pożądanych z jego perspektywy funkcji produktów cyfrowych, którymi klient ten chce posługiwać. Podczas konsultacji z klientem zbiera Pan szczegółowe informacje dotyczące wymagań tego klienta, jego oczekiwań i obecnych wyzwań, które mogą pojawić się przy ich realizacji. Po konsultacji analizuje Pan te dane, aby opracować spersonalizowane rozwiązania, które odpowiadać będą specyficznym potrzebom konkretnego klienta. Klient zazwyczaj potrzebuje wsparcia w zakresie wyboru odpowiednich funkcji, narzędzi technologicznych, strategii rozwoju oraz optymalizacji procesów biznesowych, stąd Pana rola. Po wsparciu klient zyskuje konkretne informacje, takie jak rekomendowane funkcje, narzędzia, plan działania, opłacalność rozwiązania.

Standardowy przebieg wsparcia merytorycznego klienta wygląda następująco:

  • Wstępna Konsultacja: Spotkanie w celu zrozumienia celów biznesowych klienta oraz jego wymagań dotyczących aplikacji lub innego produktu cyfrowego.
  • Analiza Potrzeb: Dokładna analiza zgromadzonych od klienta informacji, identyfikacja kluczowych wyzwań i możliwości.
  • Przygotowanie Rekomendacji: Opracowanie rekomendacji funkcji, narzędzi, strategii rozwoju i najlepszych praktyk stosowania danych rozwiązań.
  • Prezentacja Rozwiązań: Przedstawienie klientowi wyników analizy oraz proponowanych rozwiązań i planu działania oraz odpowiedzi na jego ewentualne pytania.

Projektowanie biznesowych rozwiązań, o którym mowa w pkt 5, polega na tworzeniu przez Pana projektów biznesowych rozwiązań, które dotyczą różnych aspektów działalności klienta, w tym optymalizacji procesów, strategii rozwoju jego działalności, a także korzystania z tworzonej aplikacji. Obejmują również analizy rynku, prognozy finansowe, rekomendacje dotyczące technologii oraz usprawnienia operacyjne. Samodzielnie przygotowuje Pan opinie, ekspertyzy i projekcje finansowe dla klientów, bazując na zebranych danych i analizach. Projekty te są przekazywane klientom w formie pisemnych raportów, uzupełnionych prezentacjami i wizualizacjami, które omawia Pan podczas spotkań lub wideokonferencji. Tworzy Pan projekty zarówno bezpośrednio dla klientów, zbierając od nich dane poprzez wywiady i ankiety, jak i dla zespołów specjalistów, którzy wdrażają te rozwiązania.

Schemat tego rodzaju Pana działań jest następujący:

  • Zbieranie Danych: Przeprowadzanie wywiadów z klientem, analizowanie dostępnych danych i dokumentów.
  • Analiza: Analizowanie zebranych informacji, identyfikując kluczowe wyzwania i możliwości. Tworzenie Rekomendacji: Opracowanie rekomendacji i rozwiązań biznesowych, w tym projekcji finansowych i strategii.
  • Dokumentacja: Przygotowanie raportów i prezentacji, które przedstawia Pan klientowi.

Z kolei w procesie tworzenia koncepcji rozwoju aplikacji, o którym mowa w pkt 6, najpierw dokładnie Pan analizuje wymagania klienta oraz cele biznesowe, a następnie wraz ze specjalistami z zespołu IT przeprowadza badania użytkowników i analizuje konkurencję, aby zidentyfikować najlepsze praktyki i potencjalne innowacje. Konsultuje się Pan z zespołem IT, aby uwzględnić techniczne możliwości i potrzeby użytkowników w proponowanej koncepcji. Tworzy Pan szczegółowy plan rozwoju aplikacji, obejmujący funkcjonalności, technologiczne rozwiązania oraz harmonogram ich realizacji. Przygotowaną koncepcję przekazuje Pan zarówno klientowi, jak i zespołowi IT, aby zapewnić pełne zrozumienie i akceptację proponowanych rozwiązań. Dokumentacja koncepcji jest przygotowywana na piśmie, a następnie prezentowana ustnie podczas spotkania z klientem oraz zespołem IT.

Natomiast w ramach realizacji czynności z pkt 7, samodzielnie referuje Pan przed klientem proponowane i realizowane rozwiązania. Pana rola w procesie projektowania polega na wspieraniu projektantów z zespołu IT, opiniowaniu oraz wprowadzaniu poprawek do przygotowanych przez nich projektów. Samodzielnie nie przygotowuje Pan projektu, ale aktywnie uczestniczy w jego opracowywaniu i opiniowaniu. Specjaliści z zespołu IT przygotowują projekty, które ocenia Pan dla zapewnienia zgodności z wymaganiami klienta, a jeśli zachodzi taka potrzeba, to wprowadza ewentualne poprawki w projekcie danego rozwiązania. Wizualizacja rozwiązań odbywa się zazwyczaj poprzez prezentacje w biurze lub zdalne spotkania, na których przedstawia Pan funkcjonalności aplikacji lub innego produktu cyfrowego klientowi. W tych prezentacjach używa Pan interaktywnych prototypów. Zaznaczenia wymaga, że bierze Pan również udział w opiniowaniu i konsultacjach dotyczących technicznych aspektów projektu, a nie tylko biznesowych. Głównie monitoruje Pan, czy projekt spełnia zarówno potrzeby biznesowe, jak i techniczne wymagania, które zidentyfikował w drodze wymiany informacji z klientem.

Przechodząc do czynności wskazanych w pkt 8, wskazać trzeba, że nadzoruje Pan prace zespołu IT poprzez regularne spotkania, udzielanie uwag i rozdzielanie zadań zgodnie z kompetencjami członków zespołu. Organizuje Pan codzienne statusy oraz indywidualne konsultacje, aby monitorować postępy i szybko reagować na problemy. Tworzy Pan harmonogramy prac i wyznacza terminy, uwzględniając sugestie zespołu IT. Specjaliści realizują dane rozwiązania zamówione przez klienta, a dokonuje Pan końcowej oceny i integracji ich pracy. To odpowiada Pan za całościowe zarządzanie projektem, w tym planowanie, monitorowanie postępów i raportowanie wyników. Członkami zespołu IT są głównie analitycy IT, badacze i projektanci IT.

Przychody z wyżej opisanej działalności gospodarczej osiąga Pan począwszy od dnia 31 stycznia 2022 roku. Dnia 10 lutego 2022 roku złożył Pan oświadczenie o wyborze jako formy opodatkowania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Oprócz opisanej działalności osiąga Pan przychody z prywatnego najmu lokalu mieszkalnego, podlegające opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Niemniej prowadzi Pan ewidencję przychodów, w której jest w stanie określić przychód z każdego rodzaju działalności, w przypadku kiedy przychód będzie opodatkowany różnymi stawkami. Prowadzona dokumentacja ma formę ewidencji.

Nie jest Pan podmiotem samodzielnie tworzącym lub ulepszającym aplikacje mobilne oraz inne produkty cyfrowe. Pana działalność opiera się na wsparciu doradczym i organizacyjnym w realizacji tego rodzaju projektów. W związku z powyższym usługi realizowane przez Pana zostały sklasyfikowane przez Główny Urząd Statystyczny w (…) według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług pod symbolem 62.01.1 - Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych, jeśli te usługi zakładają projektowanie, a jeżeli istotą jest doradztwo w zakresie informatyki przy projektowaniu technologii informatycznych przez inne podmioty, to kodem właściwym jest 62.02 - Usługi związane z doradztwem w zakresie informatyki.

Na żadnym etapie świadczenia usług nie tworzy Pan oprogramowania, nie pisze kodu ani nie dokonuje analizy kodu oprogramowania. Pana usługi nie zakładają twórczej pracy w zakresie pisania kodów źródłowych. Niemniej czynnie uczestniczy Pan w tworzeniu projektu aplikacji mobilnych lub innych produktów cyfrowych, stąd klasyfikuje Pan swoje usługi jako usługi związane z doradztwem połączone z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych, o kodzie PKWiU 62.01.11.0 - Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania.

Nie spełnia Pan żadnej z negatywnych przesłanek wynikających z art. 8 u.z.p.d., które uniemożliwiłyby opodatkowanie prowadzonej działalności ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Pana przychód nie przekraczał i nie przekracza limitu określonego w art. 6 ust. 4 pkt 1 u.z.p.d.

Jest Pan podatnikiem ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na podstawie złożonego oświadczenia o wyborze tej formy opodatkowania. W latach późniejszych, tj. w latach następujących po 2024 roku, będzie Pan świadczył usługi i uzyskiwał z tego tytułu przychody w takich samych okolicznościach faktycznych, jak w przedstawionym opisie sprawy. Powyższy opis działalności dotyczy Pana stanu faktycznego obejmującego świadczone przez Pana usługi począwszy od osiągnięcia pierwszego przychodu z tej działalności w roku 2022 (31 stycznia 2022 roku) do chwili obecnej oraz dotyczy zdarzenia przyszłego polegającego na kontynuacji działalności wyżej opisanej w latach następnych, tj. następujących po roku 2024. Opis obu przedmiotów wniosku o interpretację pokrywa się w zakresie charakterystyki wykonywanych usług. W dalszej części wniosku zwrot „stan faktyczny” odnosi się również do opisu zdarzenia przyszłego.

Zaznaczyć nadto należy, że nie świadczy Pan usług projektowania, rozwoju, wdrażania oprogramowania i procedur sterowania dostępem do danych i programami pozwalającymi na bezpieczną wymianę informacji w ramach sieci, ani nie uzyskuje przychodów ze świadczenia usług związanych z wydawaniem pakietów gier komputerowych, pakietów oprogramowania systemowego, pakietów oprogramowania użytkowego lub oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu.

Pytania

1.Czy prawidłowym będzie objęcie usług wykonywanych przez Pana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wedle stawki opodatkowania w wysokości 12%?

2.W przypadku negatywnej odpowiedzi na pytanie nr 1, czy prawidłowym będzie objęcie usług wykonywanych przez Pana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wedle stawki opodatkowania w wysokości 8,5%?

Pani stanowisko w sprawie

Ad. 1

Stoi Pan na stanowisku, iż stawka opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 12% nie powinna znaleźć zastosowania w odniesieniu do świadczonych przez Pana usług na rzecz klientów.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) u.z.p.d., ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

W tym miejscu wyjaśnić należy, że ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu - o czym stanowi art. 4 ust. 4 u.z.p.d. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego oznaczenia przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania. Usługi świadczone przez Pana zostały przez Pana zaklasyfikowane w grupowaniu 62.01.11.0. Z kolei zgodnie z wyjaśnieniami do PKWU, grupowanie 62.01.11.0 scharakteryzować należy w następujący sposób:

„Grupowanie to obejmuje usługi związane z projektowaniem struktury lub zapisu kodu komputera, włączając uaktualnianie i wstawki korekcyjne, niezbędne do tworzenia lub wdrożenia aplikacji programowej, takie jak:

  • projektowanie struktury i zawartości stron internetowych lub zapisu kodu komputerowego, niezbędnego do tworzenia lub wdrożenia stron internetowych,
  • projektowanie struktury i zawartości bazy danych lub zapisu kodu komputerowego, niezbędnego do tworzenia lub wdrożenia bazy danych (magazynu danych),
  • projektowanie struktury i zapisu kodu komputerowego niezbędnego do zaprojektowania i rozwinięcia aplikacji programowej na życzenie klienta, inne niż programowanie stron internetowych, baz danych lub zintegrowanych pakietów programowych,
  • wykonanie aplikacji na indywidualne zamówienie, łączenie w całość, przystosowanie (modyfikowanie, konfigurowanie itp.) i instalowanie istniejącej aplikacji tak, aby była funkcjonalna w środowisku informatycznym klienta.”

Jednocześnie zgodnie z wyjaśnieniem do PKWiU odnoszącym się do klasy 62.02 - Usługi związane z doradztwem w zakresie informatyki, klasa ta nie obejmuje usług związanych z doradztwem połączonych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych, w tym odnoszących się do konkretnych aplikacji. Powyższe potwierdza prawidłowość przyjętej przez Pana klasyfikacji do grupowania 62.01.11.0.

Wobec powyższego, stawkę opodatkowania w wysokości 12% w realiach stanu faktycznego można analizować jedynie przez pryzmat tych usług związanych projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania, które faktycznie związane są z oprogramowaniem („świadczenie usług związanych z oprogramowaniem - PKWiU ex 62.01.1”).

Zatem objęcie usług świadczonych przez Pana stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 12% musiałoby zakładać, że świadczone przez Pana usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych są związane z oprogramowaniem.

Zgodnie z wykładnią literalną zwrot „związany z” oznacza „dotyczący czegoś, mający związek z czymś lub kimś”. Tym samym, usługi związane z oprogramowaniem to usługi, które dotyczą oprogramowania. Natomiast nie tworzy Pan samodzielnie oprogramowania, ale jest koordynatorem prac zespołu IT, który wdraża tego rodzaju rozwiązania. Pana rolą jest identyfikacja potrzeb klienta, wskazanie możliwych usprawnień, bieżąca pomoc i wymiana informacji między Panem a klientem, co zarazem zapewnia skuteczne wdrożenie rozwiązania przez specjalistów z zespołu IT. W takim razie jedynie koordynuje Pan prace specjalistów z zespołu IT oraz łączy ich wyniki, a nie dokonuje samodzielnie stworzenia jakiekolwiek kodu źródłowego, co pozwoliłoby powiązać świadczone przez Pana usługi z oprogramowaniem. Pana działalność należy bowiem ocenić jako skupioną na organizacji kanałów przepływu informacji między klientem artykułującym specyfikację swojego zamówienia oraz specjalistami z zespołu IT zajmującymi się tworzeniem aplikacji mobilnych lub innych produktów cyfrowych. Wykazanie powiązania tak określonych usług świadczonych przez Pana z oprogramowaniem byłoby wnioskiem zbyt daleko idącym. Nie sposób przecież stwierdzić, że w wyżej opisanym stanie faktycznym pisze, modyfikuje, czy wspomaga Pan oprogramowanie. Oczywiście również nie pisze zleceń sterujących programami dla klientów. Świadczy Pan jedynie usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych, których przedmiotem jest analizowanie dostępnych rozwiązań technologicznych na rynku, koordynowanie pracami nad projektami aplikacji mobilnych lub innych produktów cyfrowych, których wykonywaniem zajmują się jednak odrębni specjaliści z zespołu IT pobierający własne należne im wynagrodzenia niezależne od Pana wynagrodzenia. Jak zostało wspomniane, Pana usługi zakładają jedynie wsparcie merytoryczne klienta, mające na celu utrzymanie kanałów dystrybucji informacji między zamawiającym oraz wyspecjalizowanymi podmiotami realizującymi projekt informatyczny, jak również doradzanie w przedmiocie wyboru funkcji i narzędzi ich wdrażania, ale bez samodzielnej realizacji produktu cyfrowego przez Pana.

Niewątpliwie usługi świadczone przez Pana mają charakter usług mieszczących się w klasyfikacji 62.01.1, niemniej nie zakładają jakiejkolwiek samodzielnej merytorycznej realizacji oprogramowania na zlecenie klienta. Z kolei, wedle art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) u.z.p.d., stawką 12% objęte zostały tylko takie usługi objęte grupowaniem 62.01.1, które związane są z oprogramowaniem. Użycie zawężenia „ex” wyłączyło natomiast z zakresu grupowania na potrzeby art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) u.z.p.d. wszelkie inne postacie usług, związanych z rozwojem technologii informatycznych, którym nie można przypisać cechy „związania z oprogramowaniem”.

Jak wynika z wyjaśnień do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, „związanie z oprogramowaniem” oznacza pisanie, modyfikowanie, badanie, dokumentowanie i wspomaganie oprogramowania, włączając pisanie zleceń sterujących programami dla użytkowników. Nadto oznacza analizowanie lub projektowanie systemów gotowych do użycia, w tym rozbudowę, tworzenie, dostarczanie oraz dokumentację oprogramowania wykonanego na zlecenie określonego użytkownika, pisanie programów na zlecenie użytkownika, projektowanie stron internetowych.

Uważa Pan, że Pana usługi powinny zostać scharakteryzowane jako usługi mieszczące się w grupowaniu 62.01.1, ale w realiach stanu faktycznego nie należy przypisywać tym świadczeniom charakteru „związanych z oprogramowaniem”.

Zbyt szeroka wykładnia zwrotu „związany z” prowadziłaby bowiem do zaprzeczenia woli ustawodawcy, który chciał wykluczyć w treści art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) u.z.p.d. te wszystkie usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych, które nie wykazują powiązania z oprogramowaniem, stąd użycie określenia „ex 62.01.1”. Powyższe oznacza, że nie wszystkie usługi z tego grupowania odnoszą się do oprogramowania, a stoi Pan na stanowisku, że oceniając faktycznie wykonywane przez Pana usługi, mieszczą się one właśnie poza zakresem zawężonego na potrzeby art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) u.z.p.d. grupowania PKWiU 62.01.1.

Zarazem uważa Pan, że brak jest podstaw do zastosowania stawki opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 12%.

Ad. 2

Stoi Pan na stanowisku, że prawidłowym będzie objęcie usług wykonywanych przez Pana ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych wedle stawki opodatkowania w wysokości 8,5%.

Powyższe wynika z treści art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) u.z.p.d., poprzez który ustawodawca wskazuje właściwą stawkę opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych dla usług innych niż wskazane z art. 12 ust. 1 pkt 1-4 oraz pkt 6-8.

Zaznaczyć trzeba, że nie świadczy Pan usług projektowania, rozwoju, wdrażania oprogramowania i procedur sterowania dostępem do danych i programami pozwalającymi na bezpieczną wymianę informacji w ramach sieci, ani nie uzyskuje przychodów ze świadczenia usług związanych z wydawaniem pakietów gier komputerowych, pakietów oprogramowania systemowego, pakietów oprogramowania użytkowego lub oprogramowania komputerowego pobieranego z Internetu.

Co zostało podkreślone, usługi świadczone przez Pana nie powinny pozostawać także objęte zakresem zastosowania art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) u.z.p.d., a zarazem podlegając kwalifikacji w ramach grupowania PKWiU 62.01.11.0 podlegać powinny w takim razie opodatkowaniu na zasadzie wskazanej w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) u.z.p.d.

Wobec powyższego, uważa Pan, iż świadczone przez Pana usługi powinny mieścić się w dyspozycji przepisu art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) u.z.p.d., ponieważ nie są objęte grupowaniem ex 62.01.1 (wedle art. 12 ust. 1 pkt2b lit. b) u.z.p.d.) oraz nie dotyczy ich żadna regulacja szczególna wyłączająca stosowanie art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) u.z.p.d., co wskazuje na właściwość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.):

Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne

Pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 tej ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

Zgodnie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, użyte w ustawie

Określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Zgodnie z art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.

Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ww. ustawy

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 tej ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Natomiast zgodnie z treścią art. 6 ust. 4 pkt 2 cytowanej ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1)opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2)korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3)osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a)prowadzenia aptek,

b)(uchylona)

c)działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d)(uchylona)

e)(uchylona)

f)działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4)wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5)podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Ponadto w art. 8 ust. 2 ww. ustawy wskazano:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

 – w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b) przedmiotowej ustawy:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 12% przychodów ze świadczenia usług związanych z doradztwem w zakresie sprzętu komputerowego (PKWiU 62.02.10.0), związanych z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1), objętych grupowaniem „Oryginały oprogramowania komputerowego” (PKWiU 62.01.2), związanych z doradztwem w zakresie oprogramowania (PKWiU ex 62.02), w zakresie instalowania oprogramowania (PKWiU ex 62.09.20.0), związanych z zarządzaniem siecią i systemami informatycznymi (PKWiU 62.03.1).

Natomiast w myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ww. ustawy:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

Z opisu sprawy wynika, że:

1.Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą w ramach, której świadczy Pan usługi związane z zarządzaniem i realizacją projektów w zakresie tworzenia, rozwoju i wdrażania aplikacji mobilnych lub innych produktów cyfrowych.

2.Oprócz opisanej działalności osiąga Pan przychody z prywatnego najmu lokalu mieszkalnego, podlegające opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

3.Prowadzi Pan ewidencję przychodów, w której jest w stanie określić przychód z każdego rodzaju działalności.

4.W ramach świadczonych Usług, m.in. udoskonala Pan istniejące rozwiązania; proponuje innowacyjne zmiany; zarządza projektami, polegającymi na doborze odpowiednich rozwiązań i narzędzi w zakresie tworzenia aplikacji mobilnych i innych produktów cyfrowych dla klientów; wspiera Pan merytorycznie klienta; tworzy koncepcję rozwoju aplikacji oraz nadzoruje pracę zespołu projektowego, koordynuje prace, tworzy estymację prac własnych i zespołu; zarządza zespołem realizującym projekty.

5.Prowadzona przez Pana działalność gospodarcza jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o ryczałcie.

6.Do wykonywanej przez Pana działalności gospodarczej nie mają także zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o ryczałcie.

7.W przypadku działalności wykonywanej przez Pana zachowane zostaną warunki określone w art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o ryczałcie.

8.Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o ryczałcie, złożył Pan oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

9.Wymienione we wniosku usługi stanowią kompleksowe (złożone) świadczenie na rzecz Kontrahenta, za którego wykonanie otrzymuje Pani jedno wynagrodzenie.

10.Pana działalność odpowiada PKWiU 62.01.11.0. - Działalność związana z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania.

Z opisu sprawy wynika, że świadczone przez Pana usługi sklasyfikowane są według PKWiU pod symbolem 62.01.11.0.

Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, ze zm.) oraz wyjaśnieniami Głównego Urzędu Statystycznego do PKWiU 2015, w dziale 62 USŁUGI ZWIĄZANE Z OPROGRAMOWANIEM I DORADZTWEM W ZAKRESIE INFORMATYKI I USŁUGI POWIĄZANE mieści się klasa 62.01 USŁUGI ZWIĄZANE Z OPROGRAMOWANIEM.

W klasie 62.01 znajduje się kategoria 62.01.1 USŁUGI ZWIĄZANE Z PROJEKTOWANIEM I ROZWOJEM TECHNOLOGII INFORMATYCZNYCH, która obejmuje dwa poniższe grupowania:

  • 62.01.11.0 – Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania,
  • 62.01.12.0 – Usługi związane z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych dla sieci i systemów komputerowych.

Usługi związane z oprogramowaniem (PKWiU ex 62.01.1) to takie spośród „Usług związanych z projektowaniem i rozwojem technologii informatycznych” (PKWiU 62.01.1), które rzeczywiście są związane tylko z oprogramowaniem.

Co istotne, grupowanie 62.01.11.0 – Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania obejmuje usługi związane z projektowaniem struktury i/lub zapisu kodu komputera, włączając uaktualnianie i wstawki korekcyjne, niezbędne do tworzenia i/lub wdrożenia aplikacji programowej, takie jak:

  • projektowanie struktury i zawartości stron internetowych i/lub zapisu kodu komputerowego, niezbędnego do tworzenia i/lub wdrożenia stron internetowych,
  • projektowanie struktury i zawartości bazy danych i/lub zapisu kodu komputerowego, niezbędnego do tworzenia i/lub wdrożenia bazy danych (magazynu danych),
  • projektowanie struktury i zapisu kodu komputerowego niezbędnego do zaprojektowania i rozwinięcia aplikacji programowej na życzenie klienta, inne niż programowanie stron internetowych, baz danych lub zintegrowanych pakietów programowych,
  • wykonanie aplikacji na indywidualne zamówienie, łączenie w całość, przystosowanie (modyfikowanie, konfigurowanie itp.) i instalowanie istniejącej aplikacji tak, aby była funkcjonalna w środowisku informatycznym klienta.

Wskazać również należy, że przepis art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w przypadku PKWiU ex 62.01.1 wskazuje na związek świadczonych usług z oprogramowaniem, nie zawężając tych czynności wyłącznie do kwestii programowania. Przy czym przepis ten nie odwołuje się ani do bezpośredniego, ani też pośredniego związku z oprogramowaniem. W tej regulacji nie ma też mowy o usługach związanych z programowaniem (tworzeniem kodów źródłowych programów komputerowych/gier komputerowych), a związanych z oprogramowaniem.

Zgodnie bowiem z wykładnią literalną słowo „związany z” oznacza „dotyczy czegoś, mający związek z czymś lub kimś”. Tym samym usługi związane z oprogramowaniem to usługi, które dotyczą oprogramowania, przy czym sformułowanie „oprogramowanie” ma tu znaczenie szersze niż „program komputerowy”.

Zauważam, że grupowanie PKWiU 62.01.11.0 – Usługi związane z projektowaniem, programowaniem i rozwojem oprogramowania zawiera szeroki wachlarz usług, które są związane z oprogramowaniem, począwszy od projektowania tego oprogramowania przez jego programowanie aż po jego rozwój. W grupowaniu tym mieszczą się różne czynności związane z oprogramowaniem – nie tylko sam zapis kodu komputerowego (zapis kodu oprogramowania). Zatem mieszczące się w tym grupowaniu usługi są związane z oprogramowaniem, dotyczą oprogramowania (jak też wskazuje sama nazwa grupowania).

Odnosząc się do sytuacji przedstawionej we wniosku, stwierdzam, że mimo wskazania przez Pana, że wykonywane przez Pana czynności nie są związane z oprogramowaniem, to przedstawione okoliczności sprawy wskazują, że opisane we wniosku czynności sklasyfikowane pod symbolami PKWiU: 62.01.11.0 jako kompleksowe (złożone) świadczenia są związane z oprogramowaniem.

Przedstawione okoliczności sprawy wskazują, że opisane przez Pana czynności, które polegają m.in. na:

  • analizie aktualnych rozwiązań klienta oraz rozwiązań dostępnych na rynku, udoskonalaniu istniejących rozwiązań, proponowaniu innowacyjnych zmian;
  • zarządzaniu projektami, polegającym na doborze odpowiednich rozwiązań i narzędzi w zakresie tworzenia aplikacji mobilnych lub innych produktów cyfrowych dla klientów planujących wdrożyć aplikację mobilną lub inny produkt cyfrowy;
  • omawianiu potrzeb klienta, a w przypadku prac polegających na ulepszeniu istniejącej aplikacji mobilnej lub innego produktu cyfrowego - także omawianiu istniejących u klienta rozwiązań; definiowaniu funkcjonalności aplikacji mobilnych i produktów cyfrowych; mapowaniu wymagań klienta;
  • wsparciu merytorycznym klienta;
  • projektowaniu biznesowych rozwiązań;
  • tworzeniu koncepcji rozwoju aplikacji;
  • wizualizacji zaprojektowanych rozwiązań z zespołem realizującym projekt;
  • nadzorowaniu pracy zespołu projektowego, koordynowaniu pracy, tworzeniu estymacji prac własnych i zespołu, zarządzaniu zespołem realizującym ww. projekty.

- są związane z oprogramowaniem.

Analiza czynności prowadzi do wniosku, że są one niewątpliwie nakierowane na oprogramowanie. Czynności, które Pan wskazał, mieszczą się – w ocenie organu – w pojęciu usług związanych z oprogramowaniem.

W świetle tak przedstawionego opisu czynności w ramach grupowania PKWiU: 62.01.11.0, które Pan wykonuje, niezasadne jest przyjęcie, że świadczone przez Pana usługi nie są związane z oprogramowaniem. Sam Pan wskazał w opisie sprawy, że działalność związana jest z zarządzaniem i realizacją projektów w zakresie tworzenia, rozwoju i wdrażania aplikacji mobilnych lub innych produktów cyfrowych. Zatem czynności, które Pan wskazał, mieszczą się w pojęciu usług związanych z oprogramowaniem.

Przychody ze świadczenia przez Pana opisanej we wniosku działalności dotyczącej usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 62.01.11.0 należy objąć 12% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2b lit. b ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Pana stanowisko należy uznać za nieprawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

  • stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia, oraz
  • zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Organ nie jest uprawniony do przyporządkowywania formalnego usług do określonego grupowania klasyfikacyjnego. Kwestie dotyczące zaklasyfikowania usługi do właściwego grupowania statystycznego nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

Tak więc interpretację wydano na podstawie wskazanego przez Panią we wniosku grupowania PKWiU.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego oraz zastosuje się Pan do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnegow (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 7 lipca 2023 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (Dz.U. z 2024 r. poz. 935); dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00