Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 1 sierpnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB1-2.4010.337.2024.1.EJ

Konsekwencje podatkowe z nieodpłatnego korzystania ze środków wspólników w postaci niepodzielonych zysków przez Wnioskodawcę opodatkowanego ryczałtem od dochodów spółek

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

18 czerwca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 24 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy ustalenia:

- czy nieodpłatne korzystanie przez Wnioskodawcę ze środków wspólników w postaci niepodzielonych zysków (a w bilansie spółki wykazanych jako zobowiązania względem wspólników z tytułu zysków spółki jawnej) do czasu zwrotu tych środków wspólnikom, podlega opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek,

- czy nieodpłatne korzystanie przez Wnioskodawcę z kapitału wspólników w postaci niepodzielonych zysków (a w bilansie spółki wykazanych jako zobowiązania względem wspólników z tytułu zysków spółki jawnej) do czasu zwrotu tych środków wspólnikom podlega opodatkowaniu podatkiem CIT,

- czy Wnioskodawca będzie zobowiązany do rozpoznania dochodu opodatkowanego ryczałtem od dochodów spółek z tytułu zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek w postaci „dochodu z tytułu podzielonego zysku” lub „dochodu z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat”, „dochodu z tytułu zysku netto” albo „rozdysponowanego dochodu z tytułu zysku netto”, uwzględniającego zwiększony zysk spółki wypracowany dzięki nieodpłatnemu korzystaniu ze środków wspólników w postaci niepodzielonych zysków, tj. bez odsetek kapitałowych.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest polską spółką kapitałową z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium kraju. Wnioskodawca działa w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, której wszyscy wspólnicy są osobami fizycznymi będącymi polskimi rezydentami podatkowymi i prowadzi działalność gospodarczą w zakresie (…).

Spółka powstała w wyniku przekształcenia spółki działającej pod firmą firma (…) spółka jawna z siedzibą … (KRS: …) (dalej jako: „spółka jawna”), której wszystkimi wspólnikami pozostawały osoby fizyczne będące polskimi rezydentami podatkowymi. Z uwagi na transparentność podatkową spółki jawnej wspólnicy opodatkowywali uzyskane za jej pośrednictwem dochody bezpośrednio po swojej stronie, w proporcji do swojego udziału w zyskach i stratach spółki jawnej, w oparciu o art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Część z tych opodatkowanych dochodów (zysków) spółki jawnej była wypłacana na rzecz wspólników, a część była zatrzymywana w spółce jawnej na potrzeby jej działalności i wykazywana w księgach rachunkowych jako kapitał zapasowy spółki jawnej (dalej jako: „niepodzielone zyski”). W okresie poprzedzającym dzień przekształcenia spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością (spółkę), wszyscy wspólnicy spółki jawnej podjęli uchwałę o podziale zysków spółki jawnej wypracowanych do dnia powzięcia uchwały, w tym niepodzielonych zysków.

Wszystkie wyżej wymienione dochody opodatkowane były w poszczególnych latach podatkiem dochodowym od osób fizycznych w ramach podatku liniowego (PIT-36L).

Z dniem podjęcia wskazanej uchwały środki stanowiące do tej pory niepodzielone zyski zostały przeksięgowane z kapitału własnego (kapitału zapasowego) na zobowiązania spółki jawnej względem wspólników. Po przekształceniu kwoty te zostały analogicznie ujawnione w bilansie spółki jako zobowiązania (zobowiązanie wobec wspólników z tytułu zysków spółki jawnej). Wspólnicy nie określili w ww. uchwale terminu, w którym kwota niepodzielonych zysków (już po jej podziale na mocy uchwały) będzie wypłacana wspólnikom. Jednakże zamiarem wspólników było, aby wypłata nastąpiła w momencie, w którym przepływy pieniężne spółki będą na to pozwalały, szczególnie z uwzględnieniem sezonowości prowadzonej działalności. Środki zostaną wypłacone wspólnikom z pozycji bilansowej „zobowiązania”, w wyniku czego zostanie obniżona wartość zobowiązań spółki. Wypłata środków nie będzie wiązała się z obniżeniem kapitału zapasowego lub rezerwowego spółki.

Uchwała nie przewidywała jakiegokolwiek wynagrodzenia dla wspólników z tytułu korzystania z ich kapitału przez spółkę jawną/spółkę. W szczególności wspólnicy nie są z tego tytułu uprawnieni do otrzymania jakichkolwiek odsetek kapitałowych. Dokonana wypłata na rzecz wspólników nie wpłynie także w żaden sposób na zakres ich uprawnień jako wspólników spółki. W szczególności nie będzie wiązała się ze zmniejszeniem ilości albo wartości udziałów oraz nie wpłynie na poziom prawa wspólników do udziału w zyskach spółki. Uprawnienie wspólników do wypłaty wskazanych kwot będzie wprost wynikało z prawa do udziału w zyskach spółki jawnej.

Spółka zamierza wybrać opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek (tzw. estoński CIT), a zatem wypłata zysków spółki (wypracowanych jeszcze w ramach spółki jawnej) będzie następowała już w okresie opodatkowania spółki ryczałtem od dochodów spółek. Spółka będzie spełniała wszystkie warunki, aby skutecznie wybrać formę opodatkowania w postaci ryczałtu od dochodów spółek, w szczególności wskazane w art. 28j ustawy o CIT i nie będą zachodziły wobec spółki wyłączenia określone w art. 28k i art. 28l ustawy o CIT.

Ponadto, spółka będzie w stanie udokumentować, że wskazane we wniosku wypłaty będą stanowić wypłatę zysków wypracowanych przez spółkę jawną w okresie poprzedzającym przekształcenie i opodatkowanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (spółki) ryczałtem od dochodów spółek.

Pytania

 1) Czy nieodpłatne korzystanie przez Wnioskodawcę ze środków wspólników w postaci niepodzielonych zysków (a w bilansie spółki wykazanych jako zobowiązania względem wspólników z tytułu zysków spółki jawnej) do czasu zwrotu tych środków wspólnikom, podlega opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek?

 2) Czy nieodpłatne korzystanie przez Wnioskodawcę z kapitału wspólników w postaci niepodzielonych zysków (a w bilansie spółki wykazanych jako zobowiązania względem wspólników z tytułu zysków spółki jawnej) do czasu zwrotu tych środków wspólnikom podlega opodatkowaniu podatkiem CIT?

 3) Czy Wnioskodawca będzie zobowiązany do rozpoznania dochodu opodatkowanego ryczałtem od dochodów spółek z tytułu zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek w postaci „dochodu z tytułu podzielonego zysku” lub „dochodu z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat”, „dochodu z tytułu zysku netto” albo „rozdysponowanego dochodu z tytułu zysku netto”, uwzględniającego zwiększony zysk spółki wypracowany dzięki nieodpłatnemu korzystaniu ze środków wspólników w postaci niepodzielonych zysków, tj. bez odsetek kapitałowych?

Państwa stanowisko w sprawie

Ad 1

Zdaniem Wnioskodawcy, nieodpłatne korzystanie przez spółkę ze środków wspólników w postaci niepodzielonych zysków nie podlega opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek.

Ad 2

Zdaniem Wnioskodawcy, nieodpłatnie korzystanie przez spółkę ze środków wspólników w postaci niepodzielonych zysków nie podlega opodatkowaniu podatkiem CIT.

Ad 3

Zdaniem Wnioskodawcy, spółka będzie zobowiązana do rozpoznania dochodu opodatkowanego ryczałtem od dochodów spółek z tytułu zwiększonego zysku wypracowanego dzięki środkom, które nie musiały zostać przeznaczone na spłatę odsetek dopiero w momencie dystrybucji zysku do wspólników lub innego sposobu rozdysponowania zysku.

Uzasadnienie

Ad 1

Opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek regulują przepisy zawarte w rozdziale 6b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „ustawa o CIT”). Katalog zdarzeń podatkowych, pociągających za sobą obowiązek rozliczenia i uiszczenia ryczałtu od dochodów spółek, zawarty został w art. 28m ust. 1 ustawy o CIT. Zgodnie z art. 28m ust. 1 pkt 1-6 ustawy o CIT, opodatkowaniu ryczałtem podlega dochód odpowiadający:

 1) wysokości zysku netto wypracowanego w okresie opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej zysk ten został uchwałą o podziale lub pokryciu wyniku finansowego netto przeznaczony:

a) do wypłaty udziałowcom, akcjonariuszom albo wspólnikom (dochód z tytułu podzielonego zysku) lub,

b) na pokrycie strat powstałych w okresie poprzedzającym okres opodatkowania ryczałtem (dochód z tytułu zysku przeznaczonego na pokrycie strat);

 2) wysokości ukrytych zysków (dochód z tytułu ukrytych zysków);

 3) wysokości wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą (dochód z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą);

 4) nadwyżce wartości rynkowej składników przejmowanego majątku lub wniesionego w drodze wkładu niepieniężnego ponad wartość podatkową tych składników (dochód z tytułu zmiany wartości składników majątku) - w przypadku łączenia, podziału, przekształcenia podmiotów lub wniesienia w drodze wkładu niepieniężnego przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części;

 5) sumie zysków netto osiągniętych w każdym roku podatkowym stosowania opodatkowania ryczałtem w części, w jakiej te zyski nie były zyskami podzielonymi lub nie zostały przeznaczone na pokrycie straty (dochód z tytułu zysku netto) – w przypadku podatnika, który zakończył opodatkowanie ryczałtem;

 6) wartości przychodów i kosztów podlegających zgodnie z przepisami o rachunkowości zarachowaniu w roku podatkowym i uwzględnieniu w zysku (stracie) netto, które nie zostały uwzględnione w tym zysku (stracie) netto (dochód z tytułu nieujawnionych operacji gospodarczych).

W ocenie Wnioskodawcy, niepodzielone zyski ujawnione w bilansie spółki jako zobowiązania (zobowiązania wobec wspólników z tytułu zysków spółki jawnej) nie mogą zostać zaliczone do żadnej z kategorii dochodów przewidzianych w art. 28m ust. 1 ustawy o CIT, tj. dochodu z tytułu podzielonego zysku, zysku przeznaczonego na pokrycie strat, ukrytych zysków, wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą, wartości składników majątku, zysku netto, nieujawnionych operacji gospodarczych oraz rozdysponowanym dochodzie z tytułu zysku netto w rozumieniu art. 28c pkt 5 ustawy o CIT.

W szczególności korzystanie przez spółkę nieodpłatnie z kapitału wspólników w postaci niepodzielonych zysków nie będzie mogło zostać uznane za dochód z tytułu ukrytych zysków.

Przez ukryte zyski rozumie się świadczenia pieniężne, niepieniężne, odpłatne, nieodpłatne lub częściowo odpłatne, wykonane w związku z prawem do udziału w zysku, inne niż podzielony zysk, których beneficjentem, bezpośrednio lub pośrednio, jest udziałowiec albo akcjonariusz lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem lub z tym udziałowcem lub akcjonariuszem. W art. 28m ust. 3 ustawy o CIT wskazano na otwarty katalog świadczeń, które mogą zostać uznane za dochód z tytułu ukrytych zysków, ale również wskazane zostały przykłady transakcji traktowanych jako taki dochód (o ile wymienione w tym katalogu transakcje spełniają ogólne warunki uznania za ukryty zysk). Jednym z wymienionych przykładów jest udzielenie pożyczki przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi albo wspólnikowi, w tym za pośrednictwem tworzonych z zysku funduszy lub podmiotowi powiązanemu z udziałowcem, akcjonariuszem lub wspólnikiem oraz odsetki, prowizje, wynagrodzenia i opłaty od pożyczki (kredytu) udzielonej przez te podmioty podatnikowi. Jednocześnie z treści art. 28m ust. 4 pkt 3 ustawy o CIT wynika, że do ukrytych zysków nie zalicza się kwoty pożyczki zwróconej przez podatnika udziałowcowi, akcjonariuszowi lub wspólnikowi lub podmiotowi powiązanemu, z wyłączeniem odsetek, prowizji, wynagrodzeń i opłat. Dochód z tytułu ukrytych zysków stanowią zatem odsetki od pożyczki udzielonej podatnikowi przez udziałowca, akcjonariusza, wspólnika lub inny podmiot powiązany (o ile wypłata takich odsetek spełnia ogólną definicję ukrytych zysków).

W związku z brakiem obowiązku zapłaty odsetek od zobowiązania beneficjentem będzie spółka (podatnik ryczałtu), a nie jej wspólnik lub podmiot powiązany, który nie otrzymuje żadnego wynagrodzenia. Wobec tego brak obowiązku zapłaty odsetek od zobowiązania nie będzie prowadził do powstania dochodu z tytułu ukrytych zysków. Odroczenie wypłaty podzielonego zysku spółki jawnej nie spełnia zatem podstawowego założenia art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, ponieważ beneficjentem otrzymanego świadczenia nie jest bezpośrednio lub pośrednio, udziałowiec, akcjonariusz albo wspólnik lub podmiot powiązany bezpośrednio lub pośrednio z podatnikiem opodatkowanym ryczałtem lub z tym udziałowcem, akcjonariuszem albo wspólnikiem.

Powyższe znajduje potwierdzenie w stanowisku Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej zaprezentowanym w interpretacji indywidualnej z 2 lutego 2024 r., znak: 0111-KDIB2-1.4010.487.2023.4.AR, wydanej w zbliżonym do przedstawionego we wniosku stanu faktycznego, w której to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej słusznie stwierdził, iż:

Zauważyć należy, że w sprawie opisanej we wniosku beneficjentem w związku z brakiem obowiązku zapłaty odsetek, tj. nieodpłatnego korzystania przez spółkę przekształconą z kapitału wspólników będzie spółka (podatnik ryczałtu) a nie Pani jako jej udziałowiec/wspólnik (osoba fizyczna), tj. podmiot powiązany.

Wobec czego nieodpłatne korzystanie przez spółkę (po przekształceniu) z Pani kapitału w postaci opisanych we wniosku tzw. niepodzielonych zysków nie będzie prowadziło do powstania tzw. ukrytego zysku, o którym mowa jest w art. 28m ust. 3 ustawy o CIT.

Zatem Pani stanowisko, zgodnie z którym, nieodpłatne korzystanie przez spółkę (po przekształceniu) z Pani kapitału w postaci niepodzielonych zysków spółki (w spółce z o.o. wykazanych jako zobowiązania względem wspólników) nie będzie stanowiło ukrytych zysków - należało uznać za prawidłowe.

Z tego samego względu nie będzie można zastosować do opisanego stanu faktycznego (winno być: zdarzenia przyszłego) art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT. Wskazany przepis znalazłby odniesienie do sytuacji, w której beneficjentem byłby wspólnik, a z taką mielibyśmy do czynienia tylko wtedy kiedy nierynkowość transakcji polegałaby na nieadekwatnym do warunków rynkowych zawyżeniu wysokości oprocentowania. Oprocentowanie ukształtowane w ten sposób doprowadziłyby do sytuacji, w której wspólnik kosztem spółki odnotowywałby realne korzyści w postaci odsetek wypłacanych w związku z zawyżonym oprocentowaniem. Opisany we wniosku stan faktyczny (winno być: zdarzenie przyszłe) dotyczy sytuacji przeciwnej przez co pozostaje w zgodzie z zamysłem art. 28m ust. 3 ustawy o CIT, który ma na celu zapobiegać innym, alternatywnym do dywidendy świadczeniom wykonywanym na rzecz wspólników lub podmiotów z nimi powiązanych.

Należy też wykluczyć możliwość zakwalifikowania nieodpłatnego korzystania przez spółkę z kapitału wspólników do kategorii opisanej w art. 28m ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT, tj. dochodu z tytułu wydatków niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Jedną z podstawowych cech działalności gospodarczej, która wyróżnia ją od innego rodzaju aktywności, jest jej zarobkowy charakter. Zatem za wydatki niezwiązane z działalnością gospodarczą można uznać m.in. takie wydatki i koszty, które nie są ponoszone w celu osiągnięcia przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. W opisanym stanie faktycznym (winno być: w zdarzeniu przyszłym) nie dojdzie do wydatku, a do przysporzenia po stronie Wnioskodawcy, które w efekcie doprowadzi do możliwości zmultiplikowania otrzymanych środków w ramach podejmowanej działalności.

Mając na uwadze powyższe brak obowiązku zapłaty odsetek nie będzie również wydatkiem niezwiązanym z działalnością gospodarczą.

Z treści art. 28t ust. 1 pkt 4 ustawy o CIT wynika, że obowiązek zapłaty ryczałtu powstaje z momentem dokonania wypłaty, wydatku lub wykonania świadczenia. W związku z nieodpłatnym korzystaniem przez spółkę z kapitału wspólników w postaci niepodzielonych zysków nie dojdzie do zapłaty odsetek na rzecz wspólników przez co nie będzie miało miejsce wykonanie świadczenia, wypłata lub wydatek o których mowa w art. 28n ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT, tym samym nie powstanie dochód składający się na podstawę opodatkowania w estońskim CIT.

Ad 2

W ocenie Wnioskodawcy, jako podatnik opodatkowany ryczałtem nie będzie podlegał on opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 19, art. 24b, art. 24ca i art. 24d ustawy o CIT.

Podatnik wybierając formę opodatkowania w postaci ryczałtu od dochodów spółek stosuje regulacje właściwe tylko dla tego modelu opodatkowania, które zostały określone w rozdziale 6b ustawy o CIT. Oznacza to pominięcie, co do zasady, znajdujących zastosowanie w przypadku klasycznego modelu opodatkowania CIT przepisów ustawy, odnoszących się w szczególności do: ustalenia dochodu, przychodów podatkowych, kosztów uzyskania przychodów, zwolnień od podatku, podstawy opodatkowania i wysokości podatku, możliwych do zastosowania odliczeń.

Wyrażone wyżej stanowisko znajduje potwierdzenie w treści przewodnika do ryczałtu od dochodów spółek z 23 grudnia 2021 r. (strona 45, 46 przewodnika). Identyczne założenie przyświecało ustawodawcy co wynika wprost z projektu uzasadnienia ustawy z 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw:

Podatnik wybierając ryczałt stosuje wyłącznie regulacje rozdziału 6b, z pominięciem pozostałych przepisów ustawy o CIT. Ponieważ jest to alternatywny sposób opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych w stosunku do klasycznego CIT przepis art. 28h wskazuje, iż dla ustalenia podstawy opodatkowania oraz podatku od ryczałtu nie stosuje się innych przepisów ustawy o CIT, regulujących analogiczne kwestie.

Swoje stanowisko w przedmiotowej sprawie zajął również Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, który w interpretacji indywidualnej z 4 maja 2023 r., znak: 0111-KDIB1-2.4010.130.2023.1.MC, słusznie stwierdził, iż:

Opodatkowanie ryczałtem oznacza dla podatnika zmianę zasad w zakresie przedmiotu opodatkowania. Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych wprowadza w zakresie ryczałtu nowe kategorie dochodów (przedmiotu opodatkowania) nie podlegających reżimowi dotychczasowych przepisów ustawy. Dochodów tych nie łączy się z dochodami opodatkowanymi według ogólnych zasad CIT (art. 7 ustawy o CIT) dla celów ustalenia podstawy opodatkowania.

Zauważyć należy, że w przypadku podatnika opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób prawnych na zasadach ogólnych brak obowiązku zapłaty odsetek w związku z korzystaniem z kapitału wiązałby się z obowiązkiem wykazania przez tego podatnika przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń, jednak jak zostało wykazane wyżej w stosunku do podatników opodatkowanych ryczałtem od dochodów spółek nie mają co do zasady zastosowania regulacje obowiązujące podatników opodatkowanych na zasadach ogólnych przez co nie można doszukiwać się tu analogii.

Ad 3

W ocenie Wnioskodawcy, nieodpłatne korzystanie przez niego z kapitału w postaci niepodzielonego zysku pośrednio wpłynie na wypracowany przez spółkę zysk. Działalność wykorzystującą środki pochodzące od wspólników, będzie można prowadzić na szerszą skalę co przełoży się na osiągane wyniki. Środki zostaną bowiem wykorzystane do finansowania działań spółki, co pośrednio przełoży się na wypracowany zysk netto.

Przysporzenie spółki odpowiadające rynkowym odsetkom, które zostałyby naliczone, gdyby Wnioskodawca musiał pozyskać kapitał od podmiotu trzeciego (hipotetyczne odsetki) wpłynie bowiem na wynik finansowy netto spółki, w związku z brakiem konieczności wykazania jako kosztów uzyskania przychodów wydatków w postaci ww. odsetek. Brak obowiązku zapłaty odsetek za korzystanie z kapitału w postaci niepodzielonych zysków wpłynie zatem również na wysokość wypracowanego zysku netto.

Mając na uwadze, że w przypadku opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek mamy do czynienia z mechanizmem odroczenia opodatkowania do momentu np. dokonania wypłaty w postaci dywidendy, należy stwierdzić, że zysk wypracowany ze środków przekazanych Wnioskodawcy - których to środków nie musiał przeznaczyć na zapłatę odsetek - zostanie ostatecznie opodatkowany w momencie wypłaty dywidendy lub rozdysponowania zysku w innej formie.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie wskazanym w Ad 1 - Ad 3 potwierdzają interpretacje indywidualne wydane w podobnych sprawach, w tym m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 16 grudnia 2022 r., znak: 0111-KDIB2-1.4010.598.2022.1.AR, interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 27 lutego 2023 r., znak: 0111-KDIB2-1.4010.29.2023.1.AR, interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 maja 2023 r., znak: 0111-KDIB1-2.4010.130.2023.1.MC oraz interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 2 lutego 2024 r., znak: 0111-KDIB2-1.4010.487.2023.4.AR.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się do przywołanych przez Państwa interpretacji indywidualnych wskazać należy, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego. Natomiast Organ, mimo że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkuje się wydanymi rozstrzygnięciami, to nie ma możliwości zastosowania ich wprost, ponieważ nie stanowią materialnego prawa podatkowego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00