Artykuł
rozliczenia
Więcej biurokracji w branży nieruchomościowej
Fiskus zmienił sposób definiowania, kiedy dany podmiot można uznać za spółkę nieruchomościową. Potwierdzają to jego najnowsze interpretacje. Dla firm to zła wiadomość
Przepisy w tym zakresie brzmią nadal tak samo, ale wykładnia dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej jest inna niż ta, którą prezentował jeszcze w 2023 r. Wielu przedsiębiorców może być nawet nieświadomych tego, że spełniają wspomnianą definicję, i tym samym spółka oraz jej wspólnicy muszą wypełniać obowiązki sprawozdawcze co roku pod groźbą sankcji karnych.
Biurokracja to nie wszystko, bo w niektórych sytuacjach spółka musi jako płatnik potrącić i wpłacić 19-proc. zaliczkę na podatek od dochodów wspólnika − nierezydenta − ze zbycia co najmniej 5 proc. oddziałów lub akcji tej spółki.
Najpierw jednak musi mieć świadomość tego, że takie obowiązki w ogóle na niej ciążą.
− Nowo zidentyfikowane spółki nieruchomościowe oraz ich wspólnicy mogą zostać zobligowani do raportowania nie tylko w bieżącym okresie, lecz także za ubiegłe lata, a więc od 2021 r., od kiedy obowiązują przepisy w tym zakresie – przestrzega Joanna Prokurat, radca prawny, doradca podatkowy i partner w TPA Poland.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right