Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 31 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.320.2024.2.SM
Niepodleganie opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży niezabudowanej działki.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 kwietnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 22 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży niezabudowanej działki nr 1. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 11 lipca 2024 r. (wpływ 17 lipca 2024 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca jest właścicielem (…) gospodarstwa, które otrzymał w darowiźnie od rodziców (…). W skład gospodarstwa wchodzi …działek. Są to gleby klasy (…). Jedną z działek stanowi działka o nr 1 obręb geodezyjny (…) o powierzchni (…).
Wnioskodawca, jako osoba fizyczna, nie jest podatnikiem VAT. Działka jest niezabudowana. (…) zostały dla niej wydane warunki zabudowy. Działka przez cały czas jest wykorzystywana do prowadzenia działalności rolniczej i nie była w tym czasie nikomu wydzierżawiana.
Wnioskodawca zawodowo pracuje poza rolnictwem, gospodarstwo stanowi pracę dodatkową, hobbystyczną, produkty z ww. działki zużywane były na potrzeby własne, Wnioskodawca nie jest też rolnikiem ryczałtowym.
Ww. działka nie jest również objęta planem zagospodarowania przestrzennego. Do działki nie zostały podłączone żadne media. Do dnia dzisiejszego Wnioskodawca nie podejmował prób marketingowych związanych ze sprzedażą działki.
Ponadto, w uzupełnieniu wniosku, na zadane w wezwaniu pytania udzielono odpowiednio następujących odpowiedzi:
1.Kiedy będzie miała miejsce transakcja sprzedaży działki nr 1? (proszę podać miesiąc, rok)?
Odpowiedź: „Zdarzenie przyszłe, to potencjalna sprzedaż działki, która ma nastąpić do końca (…)”.
2.Jakie czynności do dnia planowanej sprzedaży działki nr 1 podejmował/zamierza podejmować Pan w związku z jej sprzedażą? Czy zamieścił/będzie zamieszczać Pan ogłoszenia o sprzedaży ww. działki, w środkach masowego przekazu, tj. w sieci internetowej, prasie, radiu lub telewizji, inne działania marketingowe, itp.?
Odpowiedź: Wnioskodawca wskazał, że: czynności podejmowane w związku ze sprzedażą działki:
‒nie zamieszczał ogłoszeń o sprzedaży,
‒prowadził tylko rozmowy bezpośrednie z potencjalnymi kupcami,
‒nie prowadzi innych działań marketingowych.
3.Czy do dnia planowanej sprzedaży działki nr 1 ponosił/będzie ponosić Pan jakiekolwiek nakłady w celu jej uatrakcyjnienia (np.: uzbrojenie działki w przyłącza do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, gazowej, elektroenergetycznej lub wystąpienie z wnioskiem o dokonanie przyłączy; ogrodzenie; utwardzenie dróg; uzyskanie decyzji o wyłączeniu gruntu z produkcji rolnej; inne działania zmierzające do zwiększenia wartości bądź atrakcyjności działki)? Jeśli tak, to prosimy wskazać jakie to były/są/będą nakłady oraz kiedy i w jakim celu zostały poniesione?
Odpowiedź: Wnioskodawca nie będzie ponosił jakichkolwiek nakładów mających na celu uatrakcyjnienie działki 1, w (…) zostały wydane dla niej warunki zabudowy.
4.Czy już nawiązał Pan kontakt z przyszłym nabywcą działki?
a)jeżeli tak, to proszę wskazać w jaki sposób oraz czy jest to firma czy osoba fizyczna?
b)jeżeli nie, to proszę wskazać w jaki sposób zamierza Pan nawiązać kontakt z przyszłym nabywcą działki?
Odpowiedź: Wnioskodawca prowadził wstępne rozmowy, wśród osób z którymi rozmawiał było (…).
5.Czy zawarł/zamierza zawrzeć Pan z przyszłym nabywcą przedwstępną umowę sprzedaży tej działki? Jeśli tak, to prosimy o wskazanie:
a)jakie konkretnie warunki muszą zostać spełnione aby doszło do sprzedaży ww. działki?
b)do wykonania jakich konkretnych czynności/działań Pan zobowiązał się/ zobowiąże się na rzecz kupującego, aby doszło do podpisania umowy sprzedaży ww. działki?
c)do wykonania jakich konkretnych czynności/działań kupujący zobowiązał się/będzie zobowiązany aby doszło do sprzedaży przez Pana ww. działki?
d)jakie konkretnie prawa i obowiązki wynikające z postanowień ww. umowy lub innego dokumentu zawartego z przyszłym nabywcą, ciążą/będą ciążyły na Panu, a jakie na kupującym?
e)czy udzielił/udzieli Pan nabywcy ww. działki pełnomocnictwa (zgody, upoważnienia) w celu występowania w Pana imieniu w sprawach dotyczących ww. działki? Jeżeli tak, to proszę wskazać:
i.do uzyskania jakich konkretnie decyzji i pozwoleń, udzielił/udzieli Pan pełnomocnictw nabywcy ww. działki do występowania w Pana imieniu?
ii.jakich konkretnie czynności do momentu sprzedaży dokonał/dokona kupujący w związku z udzielonym przez Pana pełnomocnictwem w zakresie tej działki?
Odpowiedź: Na dzień dzisiejszy Wnioskodawca nie zawarł z przyszłym nabywcą umowy przedwstępnej, chciałby ją zawrzeć do końca (…). Nie ma żadnych zobowiązań, ani czynności zobowiązujących do kupna, czy sprzedaży działki, sprzedaż na zasadach ogólnych na podstawie aktu notarialnego. Wnioskodawca nie udzielił potencjalnemu nabywcy żadnych pełnomocnictw, upoważnień ani zgód.
6.Czy działka nr 1 do momentu jej planowanej sprzedaży, jest/będzie udostępniana przez Pana innym osobom na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy? Jeśli tak, to należy wskazać:
a.datę zawarcia umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy oraz okres na jaki jest/będzie zawarta ww. umowa?
b.czy umowa ma/będzie miała charakter odpłatny, czy nieodpłatny? Jeśli umowa ma/będzie miała charakter odpłatny to jaka jest/będzie kwota czynszu z tytułu ww. umowy?
c.czy z tytułu ww. zawartej umowy odprowadzane są podatki? Jeżeli tak, jakie to są podatki?
Odpowiedź: „Działka 1 do momentu sprzedaży nie była i nie będzie udostępniana innym osobom na podstawie umowy najmu, dzierżawy, czy użyczenia”.
7.W związku z informacją zawartą w opisie sprawy, że dla działki, którą zamierza Pan sprzedać: „(…) zostały dla niej wydane warunki zabudowy”.
proszę o konkretne wskazanie:
a.kto i w jakim celu wystąpił o wydanie ww. warunków zabudowy dla tej działki?
b.jakie przeznaczenie działki określają wydane ww. warunki zabudowy?
c.dlaczego nie dokonano zabudowy działki nr 1 wg wydanych (…) ww. warunków zabudowy?
d.czy do dnia sprzedaży dla ww. działki wystąpiły/wystąpią (a jeśli tak, to jakie) okoliczności powodujące wygaśnięcie, uchylenie lub unieważnienie wydanych (…) ww. warunków zabudowy?
e.czy na dzień planowanej sprzedaży działki nr 1 będą obowiązywały dla tej działki wydane (…) warunki zabudowy?
f.Jeśli na dzień planowanej sprzedaży działki nr 1 nie będą obowiązywały dla tej działki wydane (…) warunki zabudowy, to proszę wskazać czy:
i.na dzień sprzedaży dla tej działki zostanie uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego? Jeżeli tak, to proszę wskazać jakie jest przeznaczenie tej działki według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego?
ii.do dnia planowanej sprzedaży działki nr 1 zostanie wydana nowa decyzja o warunkach zabudowy? Jeśli tak, to prosimy podać kiedy decyzja zostanie wydana oraz z czyjej inicjatywy nastąpi wydanie ww. decyzji o warunkach zabudowy? W sytuacji gdy podpisze Pan z przyszłym nabywcą działki umowę przedwstępną sprzedaży to czy wystąpienie o nową decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu jest/będzie jednym z warunków ww. umowy przedwstępnej i nabywca ww. działki wystąpi o tę decyzję na podstawie udzielonego przez Pana pełnomocnictwa?
Odpowiedź: Wnioskodawca o warunki zabudowy wystąpił osobiście w celu sprawdzenia możliwości przyszłego jej wykorzystania. Przeznaczenie warunków: budowa budynku (…). Zabudowa nie została wykonana z powodów (…): do dnia dzisiejszego nie nastąpiło wygaśnięcie, uchylenie lub unieważnienie wydanych warunków. Na dzień sprzedaży działki 1 warunki zabudowy będą obowiązywały.
8.Czy kiedykolwiek był Pan zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług? Jeśli tak, to proszę wskazać w jakim okresie i powód wyrejestrowania z rejestru czynnych podatników VAT.
Odpowiedź: Wnioskodawca nie był zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
9.Czy działkę nr 1 w całym okresie posiadania do dnia planowanej sprzedaży wykorzystuje/będzie wykorzystywał Pan wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług? Jeśli tak, to prosimy wskazać jakie są to czynności?
Odpowiedź: Działkę 1 w całym okresie posiadania, do dnia planowanej sprzedaży Wnioskodawca będzie wykorzystywał wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług, będzie to działalność rolnicza.
10.Czy dokonywał Pan kiedykolwiek wcześniej sprzedaży innych nieruchomości niż wskazane we wniosku, a jeśli tak – to należy podać odrębnie dla każdej sprzedanej nieruchomości:
a.kiedy i w jaki sposób wszedł Pan w posiadanie tych nieruchomości?
b.w jakim celu nieruchomości te zostały nabyte przez Pana?
c.w jaki sposób nieruchomości były wykorzystywane od momentu wejścia w ich posiadanie do chwili sprzedaży?
d.kiedy dokonał Pan ich sprzedaży i co było przyczyną ich sprzedaży?
e.ile nieruchomości zostało sprzedanych i jakich (niezabudowanych czy zabudowanych, jeśli zabudowanych to czy były to nieruchomości mieszkalne czy użytkowe), na co zostały przeznaczone środki ze sprzedaży ww. nieruchomości, w jaki sposób był opodatkowany przychód z ich sprzedaży, czy przed odpłatnym zbyciem udostępniał Pan te nieruchomości innym osobom na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze?
Odpowiedź: Wnioskodawca wcześniej nie dokonywał sprzedaży innych nieruchomości.
Końcowo Wnioskodawca wskazał, że posiada inne działki, których na chwilę obecną nie planuje sprzedawać.
Pytania
W związku z trudną sytuacją życiową Wnioskodawcy, zaistniała potrzeba zmiany miejsca zamieszkania. Mając na uwadze posiadaną nieruchomość, jej sprzedaż ułatwiłaby Wnioskodawcy w znaczny sposób nabycie mieszkania. Stąd powstaje pytanie, czy Wnioskodawca, jako osoba fizyczna chcąca sprzedać jedną z działek, po jej sprzedaży, tzn. działki nr 1 położonej w miejscowości… (firmie, bądź osobie fizycznej) od kwoty sprzedaży ww. działki będzie musiał zapłacić podatek VAT - podatek od towarów i usług?
Pana stanowisko w sprawie
Wnioskodawca uważa, że zbycie ww. działki, nabytej bez zamiaru odsprzedaży, stanowiącej majątek osobisty Wnioskodawcy, nie stanowi działalności gospodarczej, a zatem nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Podstawa: Interpretacja - 0114-KDIP1-1.4012.429.2018.6.MMA oraz Interpretacja 0113-KDIPT1-2.4012.488.2023.2.AJB.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 361 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Natomiast w myśl art. 2 pkt 22 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży – rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
Należy przyjąć, że w oparciu o definicję zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy, zbycie nieruchomości gruntowych (działek), traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.
Nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Jak wynika natomiast z art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Na podstawie art. 9 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11.12.2006 s. 1, ze zm.), zwanej dalej „Dyrektywą 2006/112/WE”:
„Podatnikiem” jest każda osoba prowadząca samodzielnie w dowolnym miejscu jakąkolwiek działalność gospodarczą, bez względu na cel czy też rezultaty takiej działalności. „Działalność gospodarcza” obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie. Za działalność gospodarczą uznaje się w szczególności wykorzystywanie w sposób ciągły, majątku rzeczowego lub wartości niematerialnych w celu uzyskania z tego tytułu dochodu.
Jednocześnie w art. 12 ust. 1 lit. b) powołanej Dyrektywy 2006/112/WE wskazano:
Państwa członkowskie mogą uznać za podatnika każdego, kto okazjonalnie dokonuje transakcji związanej z działalnością, o której mowa w art. 9 ust. 1 akapit drugi, w szczególności dostawy terenu budowlanego.
W myśl art. 12 ust. 3 Dyrektywy 2006/112/WE:
Do celów ust. 1 lit. b) „teren budowlany” oznacza każdy grunt nieuzbrojony lub uzbrojony, uznawany za teren budowlany przez państwa członkowskie.
Na podstawie art. 2 ust. 1 lit. a) Dyrektywy 2006/112/WE:
Opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów na terytorium państwa członkowskiego przez podatnika działającego w takim charakterze.
Z przytoczonych regulacji prawa wspólnotowego wynika, że podatnikiem podatku od towarów i usług może być każda osoba, która okazjonalnie dokonuje czynności opodatkowanych, przy czym czynności te winny być związane z działalnością zdefiniowaną jako działalność gospodarcza, tj. wszelką działalnością producentów, handlowców i osób świadczących usługi, włączniez górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie.
Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług w świetle powyższych przepisów jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie – czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Uznanie, iż dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług, wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.
Z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-181/10) wynika, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą.
Inaczej jest natomiast – wyjaśnił Trybunał – w wypadku, gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne dowykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy. Zatem za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje podobne środki wykazując aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, tj. działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.
Pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy o VAT, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen v. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego. Przykładem takiego wykorzystania nieruchomości mogłoby być np. wybudowanie domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdzone to zostało również w wyroku TSUE z dnia 21 kwietnia 2005 r., sygn. akt C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE, który stwierdził, że majątek prywatny to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.
Mając powyższe na względzie należy stwierdzić, że uznanie, że dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług, wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy. Ocenie podlegać muszą przede wszystkim działania, jakie podejmuje zbywca w celu dokonania sprzedaży.
Z treści złożonego wniosku wynika, że jest Pan właścicielem (…) gospodarstwa, które otrzymał Pan w darowiźnie od rodziców (…). W skład gospodarstwa wchodzi …działek. Jedną z działek stanowi działka o nr 1, którą planuje Pan sprzedać do końca (…). Działka jest niezabudowana. Do działki nie zostały podłączone żadne media. (…) zostały dla niej wydane warunki zabudowy. O warunki zabudowy wystąpił Pan osobiście w celu sprawdzenia możliwości przyszłego jej wykorzystania. Przeznaczenie warunków: budowa budynku (…). Zabudowa nie została wykonana z powodów (…). Jak Pan wskazał, na dzień sprzedaży działki 1 warunki zabudowy będą obowiązywały. Działka przez cały czas jest wykorzystywana do prowadzenia działalności rolniczej i nie była w tym czasie nikomu wydzierżawiana. Działka 1 do momentu sprzedaży nie była i nie będzie udostępniana innym osobom na podstawie umowy najmu, dzierżawy, czy użyczenia. Nie zamieszczał Pan ogłoszeń o sprzedaży. Nie prowadzi Pan innych działań marketingowych. Nie będzie ponosił Pan jakichkolwiek nakładów mających na celu uatrakcyjnienie działki 1. Prowadził Pan tylko rozmowy bezpośrednie z potencjalnymi kupcami. Nie zawarł Pan z przyszłym nabywcą umowy przedwstępnej, chciałby ją Pan zawrzeć do końca (…). Nie ma żadnych zobowiązań, ani czynności zobowiązujących do kupna, czy sprzedaży działki. Nie udzielił Pan potencjalnemu nabywcy żadnych pełnomocnictw, upoważnień ani zgód.
Nie był Pan zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz nie jest podatnikiem VAT. Zawodowo pracuje Pan poza rolnictwem, gospodarstwo stanowi pracę dodatkową, hobbystyczną, produkty z ww. działki zużywane były na potrzeby własne, Nie jest też Pan rolnikiem ryczałtowym. Wcześniej nie dokonywał Pan sprzedaży innych nieruchomości. Posiada Pan inne działki, których na chwilę obecną nie planuje sprzedawać.
Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że z całokształtu okoliczności sprawy nie wynika taka Pana aktywność, która wykraczałaby poza ramy czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. Zatem należy uznać, że sprzedaż przez Pana działki nr 1, nie będzie stanowić działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Brak jest bowiem przesłanek świadczących o takiej Pana aktywności w przedmiocie zbycia ww. działki, która jest porównywalna do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem. Nie będzie występować bowiem ciąg zdarzeń, które jednoznacznie przesądzają, że dostawa ww. działki będzie wypełniać przesłanki działalności gospodarczej. Jak wynika z całokształtu okoliczności sprawy, nie podejmował Pan aktywnych działań w zakresie obrotu nieruchomościami, które świadczyłyby o angażowaniu środków w sposób podobny do wykorzystywanych przez handlowców.
Konsekwentnie, w przedmiotowej sprawie brak jest przesłanek pozwalających uznać, że w związku z planowaną sprzedażą przez Pana działki nr 1 będzie występować Pan w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą w myśl art. 15 ust. 2 ustawy. Działania podejmowane przez Pana należą zatem do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym. W związku z tym, będzie korzystać Pan z przysługującego prawa do rozporządzania własnym majątkiem, która to czynność oznacza działanie w sferze prywatnej, do której unormowania ustawy o podatku od towarów i usług nie mają zastosowania.
Zatem, dokonując sprzedaży działki nr 1 nie będzie działał Pan w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą, w myśl art. 15 ust. 2 ustawy. Tym samym ww. sprzedaż nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. Skoro ww. planowana transakcja sprzedaży działki nr 1 nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, to nie będzie musiał Pan zapłacić podatku VAT z tytułu jej sprzedaży.
Tym samym Pana stanowisko uznano za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Informuję, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania). Inne kwestie przedstawione we wniosku, które nie zostały objęte pytaniem, nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa – rozpatrzone.
Podkreślić należy, iż Organ wydając interpretację przepisów prawa podatkowego nie prowadzi postępowania podatkowego w rozumieniu tej ustawy. Niniejsza interpretacja indywidualna ogranicza się wyłącznie do udzielenia pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w okolicznościach przedstawionego przez Pana opisu sprawy. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.
Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
‒Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
‒Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
‒Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA ).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
‒w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
‒w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right