Orzeczenie
Warunkowe wypowiedzenie umowy kredytowej zgodne z prawem - Wyrok SN z dnia 6 czerwca 2024 r., sygn. II CSKP 1927/22
Warunkowe wypowiedzenie umowy kredytu jest dopuszczalne zgodnie z art. 75 i 75c prawa bankowego, pod warunkiem że kredytobiorca zostanie odpowiednio poinformowany o możliwości spłaty zadłużenia lub złożenia wniosku o restrukturyzację, a termin wypowiedzenia zaczyna biec po upływie terminu na podjęcie tych działań.
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:
SSN Dariusz Dończyk (przewodniczący)
SSN Paweł Grzegorczyk (sprawozdawca)
SSN Roman Trzaskowski
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 6 czerwca 2024 r. w Warszawie skargi kasacyjnej A.P. i P.P.
od wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z 23 listopada 2020 r., V ACa 265/20, w sprawie z powództwa Bank spółki akcyjnej w W. przeciwko A.P. i P.P. o zapłatę,
1. oddala skargę kasacyjną;
2. przyznaje radcy prawnemu T.M. od Skarbu Państwa - Sądu Apelacyjnego w Gdańsku kwotę 2700 (dwa tysiące siedemset 00/100) złotych podwyższoną o kwotę podatku od towarów i usług tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej pozwanym z urzędu w postępowaniu kasacyjnym.
UZASADNIENIE
Powyższe orzeczenie oparł na następujących ustaleniach faktycznych:
W dniu 30 sierpnia 2016 r. strony zawarły umowę o kredyt konsolidacyjny. Na podstawie tej umowy powódka udzieliła pozwanym kredytu w wysokości 99 432,74 zł z przeznaczeniem na spłatę zobowiązań i potrzeby konsumpcyjne. Powódka wypłaciła umówioną kwotę kredytu na cele opisane w umowie. Od maja 2017 r. pozwani zaprzestali terminowego regulowania rat kredytu.
Pismem z dnia 11 lipca 2017 r. powódka wezwała pozwanych do uregulowania wymagalnego zadłużenia wynikającego z umowy kredytu, w terminie 7 dni, w kwocie 2639,89 zł. W piśmie wskazano, że nieuregulowanie zadłużenia może skutkować wypowiedzeniem umowy wraz z natychmiastową wymagalnością całości zobowiązania.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right