Orzeczenie
Postanowienia abuzywne dotyczące marży banku w umowie kredytu hipotecznego - Wyrok SN z dnia 5 czerwca 2024 r., sygn. II CSKP 1468/22
Postanowienia umowy kredytu, które umożliwiają bankowi jednostronne kształtowanie kursu waluty obcej poprzez zastosowanie marży, stanowią niedozwolone postanowienia umowne (abuzywne). Umowa, z której wyeliminowano takie postanowienia, może nadal obowiązywać, jeśli możliwe jest ustalenie wysokości świadczeń na podstawie kursu średniego NBP.
Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej w składzie:
Prezes SN Joanna Misztal-Konecka (przewodniczący)
SSN Marcin Krajewski
SSN Piotr Telusiewicz (sprawozdawca)
po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym 5 czerwca 2024 r. w Warszawie skargi kasacyjnej I. S. i M. S.
od wyroku Sądu Apelacyjnego w Gdańsku z 10 marca 2021 r., I ACa 789/20, w sprawie z powództwa Banku spółki akcyjnej w G. przeciwko I. S. i M. S. o zapłatę,
uchyla zaskarżony wyrok w części, tj.:
- w punkcie 1a z wyjątkiem rozstrzygnięcia o oddaleniu powództwa w pozostałym zakresie,
- w punktach 1b, 1c i 3,
i przekazuje sprawę w tej części Sądowi Apelacyjnemu w Gdańsku do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.
UZASADNIENIE
Powód Bank spółka akcyjna w G. domagał się zasądzenia solidarnie od pozwanych I. S. i M. S. kwoty 35.974,34 CHF wraz z odsetkami i kosztami procesu.
Wyrokiem z 30 lipca 2020 r. Sąd Okręgowy we Włocławku oddalił powództwo i orzekł o kosztach procesu. Podstawą rozstrzygnięcia były w szczególności następujące ustalenia faktyczne.
Powód jest następcą prawnym Bank S.A., którego poprzednik prawny GE Bank 1 S,A. zawarł z pozwanymi 3 lipca 2003 r. umowę kredytu hipotecznego, na mocy której udzielił im kredytu w wysokości 58 726 franków szwajcarskich (CHF) z przeznaczeniem na spłatę ich zobowiązań, bliżej określonych w tej umowie. Kredyt miał zostać spłacony w 240 równych miesięcznych ratach kapitałowo-odsetkowych, których wysokość i sposób ustalania zostały szczegółowo określone w § 8 umowy.
Kredyt został wypłacony pozwanym w trzech transzach w walucie polskiej, w kwocie obliczonej na podstawie kursu CHF według tabeli kupna/sprzedaży Banku 1, ogłoszonego w dniu dokonania wypłaty każdej transzy. Także spłata kredytu przez pozwanych następowała w walucie polskiej, po czym bank dokonywał przeliczenia wpłaty na CHF według kursu sprzedaży tej waluty, podanego w tabeli kupna/sprzedaży Banku1, ogłoszonego przez bank w dniu wpływu środków do banku.
-
keyboard_arrow_right