Skutki zmiany granic działki dla zgodności budynku z przepisami prawa budowlanego - Wyrok NSA z dnia 27 marca 2024 r., sygn. II OSK 285/23
Zmiana granic działek po zakończeniu budowy zgodnej z prawem nie stanowi podstawy do nakazania wprowadzenia dodatkowych zabezpieczeń technicznych, takich jak orynnowanie dachu czy oddzielenie przeciwpożarowe.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Leszek Kiermaszek Sędziowie: Sędzia NSA Robert Sawuła (spr.) Sędzia del. NSA Jerzy Stankowski po rozpoznaniu w dniu 27 marca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej J.C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 18 października 2022 r. sygn. akt II SA/Lu 357/22 w sprawie ze skargi J.C. na decyzję Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Lublinie z dnia 7 marca 2022 r. nr ZOA-VIII.7721.24.2021 w przedmiocie nakazania wykonania robót budowlanych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 18 października 2022 r., II SA/Lu 357/22, Wojewódzki Sąd Administracyjny (powoływany dalej jako: WSA) w Lublinie oddalił skargę J.C. na decyzję Lubelskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Lublinie (LWINB) z 7 marca 2022 r., nr ZOA-VIII.7721.24.2021, w przedmiocie nakazania wykonania określonych robót budowlanych. Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
Jak wynika z ustaleń sądu wojewódzkiego, w dniu 2 grudnia 2020 r. do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Biłgoraju (PINB) wpłynął wniosek J.C. z żądaniem "orynnowania" budynku zlokalizowanego na działce nr [...] w miejscowości [...], ponieważ wody opadowe spływają na jego posesję położoną na działkach nr [...] i [...], naruszając tym prawo własności oraz uniemożliwiają prawidłowe korzystanie z części nieruchomości, która jest drogą dojazdową. Dodatkowo wnioskodawca stwierdził, że obiekt będący przedmiotem wniosku nie spełnia warunków przeciwpożarowych.
Następnie sąd pierwszej instancji wskazał, że po wszczęciu postępowania PINB przeprowadził oględziny, w wyniku których ustalił, że na działce nr [...] posadowiony jest budynek gospodarczy o konstrukcji murowano-stalowej. Ściany szczytowe wykonane jako murowane, słupy nośne i konstrukcja dachu wykonane zostały ze stali. Ściany budynku od strony działki nr [...] i nr [...], a także od strony działki nr [...] zostały wykonane w konstrukcji stalowej i obite blachą trapezową. W jednej ścianie szczytowej znajdują się wrota wjazdowe. Budynek posiada dach dwuspadowy, kryty blachą trapezową ze spadkiem połaci w stronę działek sąsiednich nr [...] i nr [...]. Przedmiotowy obiekt nie posiada "orynnowania" ani instalacji. Konstrukcja stalowa nie posiada wad konstrukcyjnych. W wyjaśnieniach do protokołu J.C. podał, że pas gruntu o nr [...] graniczy z działką nr [...].