Wyrok NSA z dnia 22 marca 2024 r., sygn. II FSK 1671/23
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Płusa (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Jan Grzęda Sędzia del. WSA Artur Kot Protokolant Ewa Morawska po rozpoznaniu w dniu 22 marca 2024 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 16 maja 2023 r. sygn. akt I SA/Gl 1562/22 w sprawie ze skargi N. sp. z o.o. w T. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 6 października 2022 r. nr 0111-KDIB1-3.4010.498.2022.1.IZ UNP: 1757460 w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od N. sp. z o.o. w T. na rzecz Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej kwotę 580 (pięćset osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 16 maja 2023 r. sygn. akt I SA/Gl 1562/22 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, po rozpoznaniu skargi N. sp. z o.o. z siedzibą w T. (dalej jako "Spółka"), uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 6 października 2022 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych (treść uzasadnienia ww. wyroku oraz innych wyroków sądów administracyjnych powołanych w niniejszym uzasadnieniu dostępna jest w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych na stronie internetowej http://orzeczenia.nsa.gov.pl/).
Przedstawiając w uzasadnieniu powyższego wyroku stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej prezentując stan faktyczny Spółka wskazała, że jej działalność polega na produkcji części i akcesoriów do pojazdów silnikowych. W związku z działalnością prowadzoną w oparciu o posiadane zezwolenia wydane przez Zarząd [...] Specjalnej Strefy Ekonomicznej na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie [...] Specjalnej Stefy Ekonomicznej, rozumianej jako działalność produkcyjna, handlowa i usługowa, Spółka nabywa od C. (dalej jako "Kontrahent") przekładnie zębate, które są montowane w układach kierowniczych projektowanych i wytwarzanych przez Spółkę. Przekładnie te produkowane są ze stali dostarczanej przez inny podmiot (dalej jako "Dostawca"). Prowadzona przez Spółkę w ramach zezwolenia działalność polegająca na produkcji układów kierowniczych wymaga użycia elementów spełniających rygorystyczne wymogi z zakresie ich właściwości fizycznych, w tym głównie trwałości. Wykorzystanie do produkcji układów kierowniczych elementów niepełnowartościowych może prowadzić do zmniejszenia bezpieczeństwa całego układu, tym samym Spółka dokłada wszelki starań, aby wyeliminować z produkcji elementy wadliwe.