Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Odpowiedź Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na interpelację nr 3111 w sprawie systemu opieki nad dziećmi i jego wpływu na rozwój społeczno-gospodarczy

Treść interpelacji:

Istotną rolę z punktu widzenia rozwoju odgrywa system opieki nad dziećmi, w tym zwłaszcza do trzeciego roku życia. Instytucje opieki nad najmłodszymi dziećmi mają duże znaczenie w kwestii aktywizacji zawodowej kobiet i ich powrotu na rynek pracy po urodzeniu dziecka. Od wejścia w życie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 w 2011 r. odsetek dzieci w wieku powyżej 1. r.ż. do 3. r.ż. objętych opieką instytucjonalną (żłobek, klub dziecięcy, dzienny opiekun) wzrósł o ok. 11,6 p. proc. (z 4,4% w 2011 r. do ok. 16% w 2017 r.). Szybkie i znaczące zmiany dotyczące przepisów Prawa oświatowego istotnie wpływają na rozwój edukacji przedszkolnej. Obecnie Polska jest postrzegana jako kraj o najszybciej zwiększającej się dostępności wychowania przedszkolnego.

W związku z powyższym zwracam się uprzejmie z prośbą o odpowiedź na następujące pytania:

  1. Jakie konkretne działania podejmuje rząd w celu dalszego zwiększania dostępności instytucji opieki nad dziećmi, zwłaszcza w zakresie opieki nad dziećmi do trzeciego roku życia?
  2. Jakie programy wsparcia są planowane, aby ułatwić powrót kobiet na rynek pracy po urodzeniu dziecka poprzez zapewnienie dostępu do wysokiej jakości opieki nad najmłodszymi?
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00