Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie NSA z dnia 28 maja 2024 r., sygn. II GSK 831/24

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Skoczylas po rozpoznaniu w dniu 28 maja 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Gospodarczej wniosku O. W. o wstrzymanie wykonania zaskarżonych decyzji w sprawie ze skargi kasacyjnej O. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 1 grudnia 2023 r., sygn. akt III SA/Łd 415/23 w sprawie ze skargi O. W. i O. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z dnia 14 kwietnia 2023 r., nr SKO.4141.7.2023 w przedmiocie kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia postanawia: oddalić wniosek.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi wyrokiem z dnia 1 grudnia 2023 r., sygn. akt III SA/Łd 415/23, działając na podstawie art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2023 r., poz. 1634 ze zm.; powoływanej dalej jako: p.p.s.a.) oddalił skargę O. W. i O. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łodzi z dnia 14 kwietnia 2023 r., w przedmiocie kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia.

Skargę kasacyjną od powyższego wyroku złożyła O. W., wnosząc w niej m.in. o wstrzymanie wykonania w całości zaskarżonych decyzji do dnia wydania przez Naczelny Sąd Administracyjny orzeczenia uwzględniającego albo oddalającego skargę kasacyjną. W uzasadnieniu złożonego wniosku skarżąca podała, że wykonanie kwestionowanych decyzji wyrządzi jej znaczną szkodę, bowiem orzeczona kwota kary administracyjnej jest wysoka (ponad czternastokrotnie przewyższa kwotę minimalnego wynagrodzenia za pracę). Jej zdaniem wykonanie decyzji, a w konsekwencji bardzo prawdopodobne wszczęcie postępowania egzekucyjnego i dokonanie zajęć wierzytelności, rodzi niebezpieczeństwo spowodowania szkody majątkowej, która nie będzie mogła być wynagrodzona przez późniejszy zwrot spełnionego lub wyegzekwowanego świadczenia, szczególnie gdy weźmie się pod uwagę dodatkowe koszty (np. koszty postępowania egzekucyjnego) i konieczność poszukiwania przez skarżącą dodatkowych środków finansowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00