Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 11 lipca 2024 r., sygn. I SA/Po 235/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Katarzyna Wolna-Kubicka Sędziowie Sędzia WSA Barbara Rennert Asesor sądowy WSA Michał Ilski (spr.) Protokolant: specjalista Ewa Szydłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 lipca 2024 r. sprawy ze skargi S. J. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia 12 lutego 2024 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych za 2021 rok oddala skargę.

Uzasadnienie

Naczelnik Urzędu Skarbowego [...] decyzją z 3 listopada 2023 r., nr [...] określił S. J. (dalej zwanej również skarżącą) wysokość zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych za 2021 r. na kwotę [...]zł oraz wysokość odsetek za zwłokę od niezapłaconych zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych obliczonych na dzień złożenia zeznania, tj. na dzień 22 czerwca 2022 r. za lipiec 2021 r. w kwocie [...]zł, za październik 2021 r. w kwocie [...]zł oraz za grudzień 2021 r. w kwocie [...]zł.

W ocenie Naczelnika skarżąca zaniżyła przychód oraz zawyżyła koszty uzyskania przychodów o kwotę [...]zł na skutek błędnego zaewidencjonowania faktur sprzedaży nr [...], FV [...], FV [...], FV [...] wystawionych na rzecz G. sp. z o.o. na koncie kosztowym.

Stwierdzono również zawyżenie przez skarżącą kosztów uzyskania przychodów na skutek uwzględnienia w nich wydatków z tytułu kar umownych naliczonych przez G. sp. z o.o. w łącznej kwocie [...]zł. W tym kontekście powołano się na postanowienia art. 15 ust. 1 oraz art. 16 ust. 1 pkt 22 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1800 z późn. zm. – dalej w skrócie: "ustawa o PDOP"). Stwierdzono na ich tle, że dla wykluczenia możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na odszkodowania i kary umowne z tytułu nieterminowego wykonania usług czy też opóźnienia w dostawie towarów, nie ma znaczenia przyczyna niedochowania przez zobowiązanego terminu świadczenia. W ocenie Naczelnika zapłata kar za nieterminowe wykonanie umowy jest karą za wadliwe wykonanie usługi, a tym samym mieści się w katalogu kar umownych i odszkodowań wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów w świetle wskazanego ostatnio przepisu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00