Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 10 lipca 2024 r., sygn. III SA/Kr 603/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Janusz Kasprzycki Sędzia WSA Jakub Makuch (spr.) Asesor WSA Ewelina Dziuban po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 10 lipca 2024 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu z dnia 25 stycznia 2024 r., znak SKO-NP.-4115-168/23 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji; 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu na rzecz skarżącej M. K. kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

M. K. (dalej: "skarżąca") wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu z 25.01.2024 r. (SKO-NP-4115-168/23) utrzymującą w mocy decyzję Wójta Gminy R. z 30.03.2023 r. (ŚR.5222.61.2023) o odmowie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

Decyzja ta zapadła w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych:

1. Wnioskiem z 30.01.2023r. skarżąca zwróciła się do organu I instancji o ustalenie świadczenia pielęgnacyjnego z uwagi na opiekę sprawowaną nad niepełnosprawną w znacznym stopniu matką, Z. K. Do wniosku dołączyła orzeczenie Powiatowego Zespołu Do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Nowym Targu z 27.10.2022 r., z którego wynika, że jej matka została zaliczona do znacznego stopnia niepełnosprawności na stałe od 4.08.2022 r., a niepełnosprawność ta istnieje od 77. roku życia. Przyczyna niepełnosprawności określona została symbolem 10-N, tj. choroby neurologiczne.

2. W oparciu o przeprowadzony wywiad środowiskowy organ ustalił, że wnioskodawczyni mieszka wraz synem i konkubentem oraz matką. Osoby te prowadzą wspólne gospodarstwo, a w tym samym budynku (domu) mieszka również siostra wnioskodawczyni wraz rodziną. Pracownik socjalny zapisał, że niepełnosprawna choruje na Alzheimera (od czterech lat), Parkinsona oraz cukrzycę typu 2., na którą choruje od kilkunastu lat. Ze względu na stan zdrowia osoba ta wymaga pomocy i opieki w codziennym funkcjonowaniu. Jak odnotowano, osoba ta nie potrafi sama wykonać pomiaru poziomu cukru, przyjąć insuliny, przygotować i spożyć posiłku, wymaga pomocy w utrzymaniu higieny osobistej, korzystaniu z toalety, ubieraniu się, a także wymaga nadzoru. W wywiadzie stwierdzono, że niepełnosprawna nie może samodzielnie funkcjonować nawet przez krótki czas, gdyż mogłaby sobie zrobić krzywdę (spaść ze schodów, wywołać pożar). Skarżąca karmi matkę, ponieważ choroba Parkinsona uniemożliwia samodzielność w tym względzie. Jak zapisał pracownik socjalny, z powodu pomocy i opieki zapewnianej matce, nie jest w stanie podjąć zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej. Skarżąca śpi w tym samy pokoju co matka i cały plan dnia podporządkowała matce, jest do jej pełnej dyspozycji. Poza czynnościami opiekuńczymi prowadzi gospodarstwo domowe

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00