Interpretacja indywidualna z dnia 19 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.317.2024.4.MM
Likwidacja spółki jawnej - darowizna ogółu praw i obowiązków oraz rozliczenie straty.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Dnia 8 kwietnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 29 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 25 czerwca 2024 r. (wpływ 28 czerwca 2024 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzeń przyszłych
Wnioskodawca jest wspólnikiem dwuosobowej spółki osobowej – spółki jawnej. Jego udział w dochodach i stratach wynosi 99%. Drugim wspólnikiem jest matka Wnioskodawcy. Matka Wnioskodawcy, jako wspólnik spółki jawnej, zamierza wystąpić ze spółki jawnej. Wnioskodawca zamierza kontynuować działalność Spółki Jawnej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej na zasobach technicznych i organizacyjnych spółki jawnej w takim przedmiocie i zakresie, jaką prowadziła spółka jawna. Wkład na kapitał spółki jawnej Wnioskodawcy wynosi 500 zł. Wartość zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki jawnej jest zdecydowanie wyższy niż wniesione kapitały na kapitał zakładowy zarejestrowany w KRS (kilka milionów). Na koniec 2023 roku spółka jawna poniosła stratę z prowadzonej działalności gospodarczej.
Opis zdarzeń przyszłych wynika z pisma stanowiącego uzupełnienie wniosku.
W piśmie stanowiącym uzupełnienie wniosku udzielił Pan odpowiedzi na następujące pytania:
Wskazanie formy opodatkowania (np. zasady ogólne, podatek liniowy) prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej w ramach spółki jawnej (dalej: Spółki)?
Spółka jawna rozliczana jest na zasadach ogólnych, czyli według skali podatkowej.
Jakie księgi podatkowe dla celów rozliczeń w podatku dochodowym od osób fizycznych Spółka prowadzi (np. podatkową księgę przychodów i rozchodów, księgi rachunkowe)?
Dla celów rozliczeń w podatku dochodowym od osób fizycznych Spółka prowadzi podatkową księga przychodów i rozchodów.
Czy w związku z wystąpieniem drugiego wspólnika ze Spółki dojdzie do spłaty jego udziału kapitałowego w Spółce; jeśli tak – w jakiej formie (pieniężnej czy niepieniężnej)?
Konsekwencją wystąpienia drugiego wspólnika ze Spółki będzie dokonanie przekazania na podstawie umowy darowizny udziałów w spółce jawnej polegające na nieodpłatnym przekazaniu na rzecz obdarowanego ogółu praw i obowiązków wspólnika.
Czy jest Pan czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług ?
Na chwilę obecną Wnoszący o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnoszący o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej nosi zamiar uzyskania statusu podatnika VAT z chwilą rozpoczęcia działalności jako jednoosobowa działalność gospodarcza.
Na podstawie jakiej umowy zostanie Panu przekazany udział w majątku Spółki należący do Pana matki?
Udział w majątku Spółki należący do matki zostanie przekazany na podstawie umowy darowizny.
Jaki jest zakres działalności prowadzonej przez Spółkę?
Przedmiotem przeważającej działalności przedsiębiorcy według PKD jest:
47.59.Z – sprzedaż detaliczna mebli, sprzętu oświetleniowego i pozostałych artykułów użytku domowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach.
Przedmiot pozostałej działalności przedsiębiorcy dotyczy:
1)47.42.Z – sprzedaż detaliczna sprzętu telekomunikacyjnego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach,
2)47.43.Z – sprzedaż detaliczna sprzętu audiowizualnego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach,
3)47.51.Z – sprzedaż detaliczna wyrobów tekstylnych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach,
4)47.53.Z – sprzedaż detaliczna dywanów, chodników i innych pokryć podłogowych oraz pokryć ściennych prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach,
5)47.54.Z – sprzedaż detaliczna elektrycznego sprzętu gospodarstwa domowego prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach,
6)47.77.Z – sprzedaż detaliczna zegarków, zegarów i biżuterii prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach,
7)66.19.Z – pozostała działalność wspomagająca usługi finansowe, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych.
Jakie dokładnie składniki materialne i niematerialne wchodzą w skład przedsiębiorstwa prowadzonego przez Spółkę?
W załączeniu przekazano ewidencję środków trwałych.
Jakie dokładnie środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne będą przedmiotem przekazania Panu w związku z rozwiązaniem Spółki?
W wyniku rozwiązania Spółki nastąpi przekazanie zorganizowanej części przedsiębiorstwa na rzecz Pana osoby, której częścią są środki trwałe wskazane w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych prawnych, o których mowa w odpowiedzi w pkt 7. Przekazanie nastąpi w wyniku umowy darowizny z drugim wspólnikiem i sukcesji w części parytetu udziału w spółce przypadającego na Pana osobę.
Czy przeniesienie zorganizowanego i powiązanego ze sobą zespołu składników materialnych i niematerialnych przedsiębiorstwa prowadzonego przez Spółkę na Pana rzecz nastąpi przed rozwiązaniem Spółki, czy po jej rozwiązaniu, tj. przed ustaniem jej bytu prawnego, czy po ustaniu jej bytu prawnego?
Przeniesienie zorganizowanego i powiązanego ze sobą zespołu składników materialnych i niematerialnych przedsiębiorstwa prowadzonego przez Spółkę na Pana rzecz nastąpi przed rozwiązaniem Spółki.
Czy w momencie wykreślenia Spółki z rejestru przedsiębiorców będzie ona posiadała jakikolwiek majątek; jeśli tak – proszę wskazać, jaki dokładnie,
W momencie wykreślenia Spółki z rejestru przedsiębiorców nie będzie ona posiadała jakiegokolwiek majątku.
W jaki sposób i na podstawie jakich przepisów ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 18 ze zm.) nastąpi rozwiązanie Spółki?
Rozwiązanie Spółki nastąpi poprzez jej likwidację opisaną w art. 67 do art. 85. Dz.U.2024.0.18 tj. – Ustawa z dnia 15 września 2000 r. – Kodeks spółek handlowych.
Czy zakończenie działalności Spółki nastąpi bez przeprowadzenia likwidacji?
Zakończenie działalności Spółki nastąpi w ramach procesu likwidacji.
Czy otrzymując zespół składników materialnych i niematerialnych przedsiębiorstwa prowadzonego przez Spółkę, będzie Pan mógł kontynuować prowadzoną przez Spółkę działalność wyłącznie przy pomocy składników materialnych i niematerialnych składających się na majątek likwidowanej Spółki bez konieczności angażowania innych składników majątku, bez konieczności ponoszenia dodatkowych nakładów oraz podejmowania dodatkowych działań faktycznych?
Otrzymując zespół składników materialnych i niematerialnych przedsiębiorstwa prowadzonego przez Spółkę, będzie Pan kontynuował prowadzoną przez Spółkę działalność wyłącznie przy pomocy składników materialnych i niematerialnych składających się na majątek likwidowanej Spółki bez konieczności angażowania innych składników majątku, bez konieczności ponoszenia dodatkowych nakładów oraz podejmowania dodatkowych działań faktycznych.
Czy zorganizowany i powiązany ze sobą zespół składników materialnych i niematerialnych przedsiębiorstwa prowadzonego przez Spółkę, który Pan otrzyma, będzie stanowił przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.)?
Zorganizowany i powiązany ze sobą zespół składników materialnych i niematerialnych przedsiębiorstwa prowadzonego przez Spółkę, który zostanie Panu przekazany, będzie stanowił przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.).
Czy ma Pan zamiar kontynuowania w oparciu o nabyte składniki działalność gospodarczą w takim samym zakresie, w jakim prowadzona jest działalność w obecnym przedsiębiorstwie Spółki?
Jako sukcesor spółki jawnej ma Pan zamiar kontynuowania w oparciu o nabyte składniki działalność gospodarczą w takim samym zakresie, w jakim prowadzona jest działalność w obecnym przedsiębiorstwie Spółki.
Czy w oparciu o składniki majątku składające się na przedsiębiorstwo Spółki będzie Pan mógł samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą?
W oparciu o składniki majątku składające się na przedsiębiorstwo Spółki będzie Pan w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej mógł samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą.
Czy od nabytych towarów, w związku z likwidacją Spółki, będzie przysługiwało Panu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?
W Pana ocenie przeniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie jest czynnością opodatkowana podatkiem VAT i nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Czy w ramach przedsiębiorstwa prowadzonego przez Spółkę zatrudnieni są pracownicy; jeżeli tak – to proszę wskazać, czy pracownicy zostaną przejęci do prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej zgodnie z zasadami przewidzianymi w art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r . Kodeksu pracy (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1465)?
W ramach przedsiębiorstwa prowadzonego przez Spółkę zatrudnieni są pracownicy i część zasobów osobowych zostanie przejęta do prowadzonej przez Pana osobę działalności zgodnie z zasadami przewidzianymi w art. 231 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeksu pracy (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1465).
Przedstawienie raz jeszcze sekwencji zdarzeń związanych z likwidacją opisanej we wniosku Spółki; w opisie zdarzeń przyszłych wskazał Pan, że:
W związku ze złożoną deklaracją drugiego wspólnika o zamiarze wystąpienia ze spółki, co jest równoznaczne z jej likwidacją, chciałbym kontynuować prowadzenie działalności gospodarczej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej (…).
W opisie zdarzeń przyszłych nie wspomina Pan o żadnych umowach darowizn, jakie miałby Pan zawrzeć ze swoją matką. Pana pytanie w zakresie podatku od spadków i darowizn oraz podatku dochodowego od osób fizycznych dotyczy możliwości zwolnienia z opodatkowania przejęcia całego majątku Spółki w związku z zakończeniem jej bytu. Natomiast we własnym stanowisku wskazuje Pan, że:
(…) udział procentowy drugiego wspólnika (matki) mógłbym otrzymać w formie darowizny
a w następnym akapicie:
(…) planujemy zawrzeć ze wspólnikiem umowę darowizny, na mocy której przekaże swój majątek.
Proszę więc, żeby wskazał Pan szczegółowo, jakie czynności (umowy) będą dokonywane w związku z zakończeniem bytu Spółki i kiedy, a w szczególności:
-czy i na jakim etapie zawarta zostanie umowa darowizny i co dokładnie będzie jej przedmiotem,
-czy umowa ta będzie stanowić umowę darowizny w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.)?
Umowa darowizny zostanie zawarta przed rozpoczęciem procedury likwidacyjnej. W kontekście prawa cywilnego oraz handlowego darowizna udziałów w spółce jawnej polega na nieodpłatnym przekazaniu na rzecz obdarowanego ogółu praw i obowiązków wspólnika.
Umowa ta będzie stanowić umowę darowizny w rozumieniu ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.).
Pytania
1.Czy przejęcie całego majątku spółki w związku z zakończeniem jej bytu, tj. aktywa trwałe (nieruchomość, na której znajdują się budynki i budowle), aktywa obrotowe (towary handlowe, należności i środki pieniężne), który jest znacznie większy niż wkład, jaki Wnioskodawca wniósł przy zawiązaniu spółki jawnej, będzie zwolnione z podatku dochodowego?
2.Czy poniesioną stratę w części, w jakiej Wnioskodawca posiada udział w spółce jawnej, będzie można odliczyć na zasadzie sukcesji zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa w jednoosobowej działalności gospodarczej, którą Wnioskodawca planuje rozpocząć po likwidacji spółki?
Pytania wynikają z pisma stanowiącego uzupełnienie wniosku.
Pana stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy – w odniesieniu do pytania nr 1 – zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn udział procentowy drugiego wspólnika (matki) przekazany zostanie w formie darowizny.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 tej ustawy podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem darowizny, z polecenia darczyńcy.
Natomiast na mocy art. 1 ust. 2 tej ustawy opodatkowaniu podlega także nabycie własności rzeczy znajdujących się za granicą lub praw majątkowych wykonywanych za granicą, jeżeli w chwili otwarcia spadku lub zawarcia umowy darowizny nabywca był obywatelem polskim lub miał miejsce stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Zgodnie z art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych. W konsekwencji darowizna udziałów na rzecz osoby fizycznej w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością jest opodatkowana podatkiem od spadków i darowizn, a obowiązek zapłaty stosownego podatku ciąży na obdarowanym.
Na mocy art. 14 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn wysokość podatku ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca. Zaliczenie do grupy podatkowej następuje według osobistego stosunku obdarowanego do darczyńcy. Wyróżniamy następujące grupy podatkowe:
I. grupa podatkowa, do której zalicza się małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów;
II. grupa podatkowa, do której zalicza się zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych;
III. grupa podatkowa, do której zaliczani są inni nabywcy.
Podatek oblicza się od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od podatku, według skal określonych w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Aktualne skale podatkowe zawarte w tym przepisie obowiązują od 30 czerwca 2023 roku i wynikają z Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 czerwca 2023 roku w sprawie ustalenia kwot wartości rzeczy i praw majątkowych zwolnionych od podatku od spadków i darowizn i niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem oraz skal podatkowych, według których oblicza się ten podatek.
Ustalając kwestię opodatkowania darowizny udziałów w spółce podatkiem od spadków i darowizn, należy wziąć pod uwagę zwolnienie od podatku dla tzw. zerowej grupy podatkowej, czyli zwolnienie z opodatkowania darowizny na rzecz małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwa, ojczyma i macochy. Zasady tego zwolnienia określone zostały w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, przy czym w przypadku darowizny udziałów w spółce z o.o. należy pamiętać, że warunkiem skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania jest zgłoszenie nabycia tych udziałów właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego.
Darowizna udziałów w spółce z o.o. na rzecz osób z najbliższej rodziny, czyli należących do zerowej grupy podatkowej, może zatem być całkowicie zwolniona z podatku od spadków i darowizn, jednak trzeba pamiętać o dopełnieniu formalności niezbędnych do skorzystania ze zwolnienia. W razie, gdy darowizna udziałów dla zerowej grupy podatkowej nie zostanie zgłoszona do urzędu skarbowego w odpowiednim terminie, będzie wówczas opodatkowana na zasadach określonych dla nabywców zaliczonych do I grupy podatkowej.
Wnioskodawca otrzyma darowiznę od Matki, w związku z powyższym podatek dochodowy nie wystąpi.
Zdaniem Wnioskodawcy – w odniesieniu do pytania nr 2 – kontynuacja działalności gospodarczej w formie jednoosobowej działalności gospodarczej na zasobach zorganizowanej części przedsiębiorstwa na skutek sukcesji praw i obowiązków spółki osobowej, jako spółki jawnej, pozwala na rozliczenie straty z lat ubiegłych spółki jawnej w części przypadającej na Wnioskodawcę w jednoosobowej działalności gospodarczej będącej kontynuacją spółki jawnej.
Stanowiska w sprawie wynikają z pisma stanowiącego uzupełnienie wniosku.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że jest Pan wspólnikiem dwuosobowej spółki jawnej (dalej: Spółka). Pana udział w dochodach i stratach wynosi 99%. Drugim wspólnikiem jest Pana matka, która zamierza wystąpić ze Spółki. Udział w majątku Spółki należący do Pana matki zostanie Panu przekazany na podstawie umowy darowizny polegającej na nieodpłatnym przekazaniu na rzecz Pana ogółu praw i obowiązków wspólnika – Pana matki. Umowa ta będzie stanowić umowę darowizny w rozumieniu ustawy – Kodeks cywilny. Umowa darowizny zostanie zawarta przed rozpoczęciem procedury likwidacyjnej Spółki. Zakończenie działalności Spółki (rozwiązanie) nastąpi w ramach procesu likwidacji na podstawie przepisów ustawy – Kodeks spółek handlowych. Zamierza Pan kontynuować działalność Spółki w formie jednoosobowej działalności gospodarczej na podstawie nabytych składników w takim samym zakresie, w jakim prowadzona jest działalność w obecnym przedsiębiorstwie Spółki. Na koniec 2023 roku Spółka poniosła stratę z prowadzonej działalności gospodarczej.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.
Z tego przepisu wynika zatem, że podstawową zasadą podatku dochodowego od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania.
Jednak, aby zastosowanie mogły znaleźć postanowienia ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w konkretnej sytuacji, u podatnika musi powstać przychód. Następnie przychód ten musi mieścić się w katalogu źródeł przychodów zdefiniowanych w ustawie podatkowej. Dodatkowo przychód ten nie może podlegać wyłączeniu od opodatkowania – stosownie do przepisów art. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
W myśl bowiem art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 596):
Podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej „podatkiem”, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem: darowizny, polecenia darczyńcy.
Jako że przepisy tej ustawy nie definiują pojęcia „darowizna”, należy odwołać się do odpowiednich przepisów Kodeksu cywilnego.
Na podstawie art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.):
Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku.
Darowizna należy do czynności, których celem jest dokonanie aktu przysporzenia majątkowego bez ekwiwalentu w postaci świadczenia wzajemnego i polega najczęściej na przesunięciu jakiegoś dobra majątkowego z majątku darczyńcy do majątku obdarowanego. Świadczenie ma charakter nieodpłatny, gdy druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za uczynioną darowiznę.
Skoro zatem nabycie przez Pana ogółu praw i obowiązków w Spółce od Pana matki w drodze darowizny podlega przepisom ustawy od spadków i darowizn, to powyższe wyklucza – zgodnie z powołanym art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – możliwość zastosowania w Pana sprawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zatem ogół praw i obowiązków otrzymany przez Pana stanowiący darowiznę w rozumieniu art. 888 Kodeksu cywilnego nie podlega przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym nie mieści się w katalogu źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Podsumowanie: przejęcie – w wyniku darowizny na Pana rzecz ogółu praw i obowiązków w Spółce od Pana matki – całego majątku Spółki, tj. aktywów trwałych (nieruchomość, na której znajdują się budynki i budowle), aktywów obrotowych (towarów handlowych, należności i środków pieniężnych), który jest znacznie większy niż wkład, jaki wniósł Pan przy zawiązaniu Spółki, nie podlega przepisom ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniu tym podatkiem.
W odniesieniu do możliwości odliczenia od dochodu z tytułu prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, jako kontynuacji działalności po Spółce, strat z lat ubiegłych poniesionych przez Spółkę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej stwierdzam, co następuje.
W myśl art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 23o, art. 23u, art. 24-24b, art. 24c, art. 24e, art. 30ca, art. 30da oraz art. 30f nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.
Natomiast stosownie do art. 9 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
O wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, podatnik może:
1)obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty, albo
2)obniżyć jednorazowo dochód uzyskany z tego źródła w jednym z najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu lat podatkowych o kwotę nieprzekraczającą 5 000 000 zł, nieodliczona kwota podlega rozliczeniu w pozostałych latach tego pięcioletniego okresu, z tym że kwota obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% wysokości tej straty.
Zatem podatnicy mają możliwość rozliczenia straty m.in. ze źródła przychodów, jakim jest działalność gospodarcza. Przy rozliczaniu straty należy jednak przestrzegać zasady, że strata z danego źródła przychodu może być pokryta jedynie z dochodów z tego samego źródła.
Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł.
Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.
Stosownie do art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Jeżeli pozarolniczą działalność gospodarczą prowadzispółka niebędąca osobą prawną, przychody wspólnika z udziału w takiej spółce, określone na podstawie art. 8 ust. 1, uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3.
W myśl art. 5a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną – oznacza to spółkę inną niż określona w pkt 28.
Zgodnie z art. 5a pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Ilekroć w ustawie jest mowa o spółce – oznacza to:
a) spółkę posiadającą osobowość prawną, w tym także spółkę zawiązaną na podstawie rozporządzenia Rady (WE) nr 2157/2001 z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz.Urz. WE L 294 z 10.11.2001, str. 1, z późn. zm.; Dz.Urz. UE Polskie wydanie specjalne, rozdz. 6, t. 4, str. 251),
b) spółkę kapitałową w organizacji,
c) spółkę komandytową i spółkę komandytowo-akcyjną mające siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
d) spółkę niemającą osobowości prawnej mającą siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli zgodnie z przepisami prawa podatkowego tego innego państwa jest traktowana jak osoba prawna i podlega w tym państwie opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania,
e) spółkę jawną będącą podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych.
Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:
Przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.
Z kolei przepis art. 8 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że:
Zasady wyrażone w ust. 1 stosuje się odpowiednio do:
1)rozliczania kosztów uzyskania przychodów, wydatków niestanowiących kosztów uzyskania przychodów i strat;
2)ulg podatkowych związanych z prowadzoną działalnością w formie spółki niebędącej osobą prawną.
Spółka jawna, w której wspólnikami są wyłącznie osoby fizyczne, będąca spółką osobową nieposiadającą osobowości prawnej, nie jest podatnikiem podatków dochodowych. Opodatkowaniu podlegają dochody poszczególnych wspólników spółki jawnej. Jeżeli wspólnikiem jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w tej spółce podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Z opisu sprawy wynika, że po wystąpieniu ze Spółki Pana matki, darowiźnie na Pana rzecz udziałów w Spółce oraz likwidacji Spółki, planuje Pan kontynuować działalność w formie jednoosobowej działalności gospodarczej na podstawie nabytych składników majątku Spółki w takim samym zakresie, w jakim prowadzona jest działalność w obecnym przedsiębiorstwie Spółki – w ramach źródła przychodów, jakim jest działalność gospodarcza.
Ponieważ strata za rok 2023 została wypracowana w ramach źródła przychodów działalność gospodarcza, to ma Pan możliwość odliczenia tej straty proporcjonalnie do posiadanych przez Pana udziałów w Spółce od dochodu uzyskanego w następnych latach w ramach indywidualnej działalności gospodarczej, zgodnie z zasadami wskazanymi w art. 9 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Podsumowanie: poniesioną stratę w części, w jakiej posiadał Pan udział w Spółce, będzie mógł Pan odliczyć w jednoosobowej działalności gospodarczej, którą planuje Pan rozpocząć po likwidacji Spółki, ponieważ powstała ona w ramach tego samego źródła przychodów.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzeń przyszłych, które Pan przedstawił, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Wniosek w zakresie podatku od towarów i usług oraz podatku od spadków i darowizn podlega odrębnemu rozstrzygnięciu.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzeń przyszłych i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).