Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Postanowienie WSA w Lublinie z dnia 3 lipca 2024 r., sygn. II SA/Lu 485/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Asesor sądowy Brygida Myszyńska – Guziur po rozpoznaniu w dniu 3 lipca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi M. K. na pismo Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie z dnia 7 maja 2024 r., znak: SKO.41/2127/PO/2024 w przedmiocie odmowy wglądu do akt sprawy postanawia: odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 14 kwietnia 2024 r. M. K. (dalej również jako "skarżący", wnioskodawca") zwrócił się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie o dostarczenie przez MOPR w Lublinie pełnych akt, na podstawie których Kolegium rozpatruje jego odwołania, bo gdzieś giną i nie może mieć do nich wglądu, pomimo jego starań.

Pismem z dnia 7 maja 2024 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Lublinie poinformowało wnioskodawcę, że strona osobiście lub poprzez pełnomocnika w każdym stadium postępowania, zgodnie z art. 73 § 1 k.p.a., ma prawo wglądu w akta sprawy, sporządzania z nich notatek, kopii lub odpisów. Prawo to przysługuje również po zakończeniu postępowania. Według art. 73 § 1a k.p.a., czynności określone w § 1 są dokonywane w lokalu organu administracji publicznej w obecności pracownika tego organu. Ponadto Kolegium wyjaśniło, że akta spraw znajdują się w zależności od etapu na jakim prowadzone są postępowania administracyjne albo w organie pierwszej instancji albo w Kolegium, lub w przypadku zaskarżenia ostatecznego rozstrzygnięcia do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie - w tym Sądzie. Zarówno w organach administracji jak i w WSA w Lublinie strona może na każdym etapie zapoznać się z nimi. Stwierdziło też, że nie są znane Kolegium przypadki odmowy możliwości zapoznania się z konkretnymi aktami sprawy w siedzibie Kolegium, jak również nie dotarły do Kolegium sygnały uniemożliwiania zapoznania się M. K. z aktami spraw w organie pierwszej instancji, ani sugerowane w piśmie fakty zaginięcia akt. Kolegium wobec braku konkretnych wskazań przez wnioskodawcę traktuje te ogólnikowe informacje dotyczące fałszowania akt, zaginięcia akt, czy odmowy prawa zapoznania się z aktami jako nieudokumentowane pomówienia. Kolegium podkreśliło, że nie ogranicza skarżącemu możliwości przeglądania akt spraw będących w dyspozycji Kolegium w jego siedzibie oraz sporządzania z nich notatek, kopii i odpisów, co może uczynić osobiście lub przez pełnomocnika.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00