Ocena wiarygodności ekspertyz biegłych w postępowaniu administracyjnym - Wyrok NSA z dnia 25 czerwca 2024 r., sygn. III OSK 4016/21
Opinia biegłego powołanego przez organ administracji nie może automatycznie podważać wartości dowodowej ekspertyz przedstawionych przez strony. Organy administracyjne są zobowiązane do szczegółowej analizy i oceny wszystkich zebranych dowodów, a w przypadku sprzeczności opinii specjalistycznych, mogą być zobligowane do zlecenia dodatkowych ekspertyz.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jerzy Stelmasiak (spr.) Sędziowie sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak sędzia del. WSA Arkadiusz Windak protokolant asystent sędziego Anna Krupa po rozpoznaniu w dniu 25 czerwca 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A. sp. z o.o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 9 września 2020 r. sygn. akt IV SA/Wa 731/20 w sprawie ze skargi A. sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia 24 stycznia 2020 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zezwolenia na usunięcie drzewa 1. uchyla zaskarżony wyrok oraz zaskarżoną decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia 24 stycznia 2020 r. nr [...], 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie na rzecz A. sp. z o.o. z siedzibą w W. kwotę 897 (osiemset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Wyrokiem z 9 września 2020 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A. sp. z o.o. z siedzibą w W. (dalej: spółka lub skarżąca) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z 24 stycznia 2020 r. w przedmiocie odmowy wydania zezwolenia na usunięcie drzewa.
W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że wnioskiem z 18 marca 2019 r., uzupełnionym pismem z dnia 15 kwietnia 2019 r., spółka wystąpiła o wydanie zezwolenia na usunięcie drzewa topoli białej, o obwodzie pnia 213 cm mierzonym na wysokości 130 cm, rosnącego na terenie nieruchomości położonej przy ul. [...] w Warszawie, na działce oznaczonej nr ew. [...]/1 z obrębu [...], będącej w użytkowaniu wieczystym spółki. We wniosku jako przyczynę usunięcia drzewa wskazano zagrożenie bezpieczeństwa osób i mienia, z uwagi na stan systemu korzeniowego powodujący istotne zmniejszenie wymaganej stabilności drzewa w podłożu, osłabienie wytrzymałości mechanicznej pnia i nieprawidłowe ukształtowanie korony, co powodować może istotne zachwianie statyki drzewa.