Postanowienie NSA z dnia 18 lipca 2024 r., sygn. I OZ 376/24
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Iwona Bogucka po rozpoznaniu w dniu 18 lipca 2024 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Ogólnoadministracyjnej zażalenia E.S. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 22 stycznia 2024 r., sygn. akt III SA/Kr 1669/23 w sprawie ze skargi E.S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia 31 sierpnia 2023 r., znak: SKO.ŚR/4111/873/2023 w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia postanawia: oddalić zażalenie.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie postanowieniem z 22 stycznia 2024 r., sygn. akt III SA/Kr 1669/23 odrzucił skargę E.S. (dalej: skarżąca) na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z 31 sierpnia 2023 r., znak: SKO.ŚR/4111/873/2023 w przedmiocie odmowy przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia.
W zażaleniu pełnomocnik skarżącej zarzucił naruszenie:
- art. 58 § 1 pkt 3 w zw. z art. 49 § 1 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi przez ich zastosowanie w stanie faktycznym, w którym nie powinny znaleźć zastosowania, bowiem nie wystąpiły przesłanki do odrzucenia skargi;
- art. 57 § 1 w zw. z art. 46 § 3 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi polegające na niewłaściwym ich zastosowaniu przez przyjęcie, że w przedmiotowej sprawie powstał obowiązek przedłożenia wraz ze skargą pełnomocnictwa, pomimo faktu wcześniejszego złożenia pełnomocnictwa do akt sprawy administracyjnej;
- art. 133 § 1 w związku z art. 166 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi przez wydanie postanowienia w oparciu o akta sprawy, w których znajduje się prawidłowe pełnomocnictwo do występowania przed sądami administracyjnymi.
Uzasadniając powyższe stanowisko, pełnomocnik podniósł, że nie zostało mu doręczone wezwanie do uzupełnienia braków formalnych skargi. W kopercie doręczonej w dniu 28 listopada 2023 r. znajdowała się wyłącznie odpowiedź organu na skargę. Ponadto pełnomocnik złożył pełnomocnictwo do akt administracyjnych sprawy, które upoważniało go występowania przed sądami administracyjnymi. Obowiązek kolejnego przedłożenia skargi (winno być pełnomocnictwa – przyp. NSA) stanowi przejaw dodatkowego formalizmu, który może w konsekwencji doprowadzić do ograniczenia prawa do sądu. W ocenie pełnomocnika, celem złożenia pełnomocnictwa jest udokumentowanie, że pełnomocnik rzeczywiście reprezentuje stronę, dla osiągnięcia tego celu jest wystarczające powołanie się na pełnomocnictwo złożone wcześniej w postępowaniu administracyjnym. Co więcej, uznanie, że brak formalny nie został uzupełniony, obligowało Sąd do bezpośredniego skierowania do strony wezwania do uzupełnienia braków formalnych skargi przez jej podpisanie.