Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 16 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-1.4010.288.2024.2.AZ
W zakresie ustalenia: 1. czy opisana we wniosku o interpretację podatkową działalność Spółki w związku z tworzeniem nowych technologii i usług, w tym również w ramach realizowanych Projektów UE w zakresie zwiększenia możliwości produkcyjnych, jak i wdrożenia innowacyjnych rozwiązań na potrzeby badawczo-rozwojowe spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartej w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, która uprawnia Spółkę do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT; 2. czy koszty poniesione w danym miesiącu (w ciągu roku) należności z tytułów o których mowa w art. 12 ust. 1 i art. 13 pkt 8 lit. a) ustawy o PIT, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie o ZUS – na rzecz pracowników Spółki oddelegowanych do Projektów UE tj. na potrzeby prowadzonych Projektów UE i finansowanych w części ze środków UE - mogą stanowić koszt kwalifikowany w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a) ustawy o CIT w części nie finansowanej ze środków UE.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób prawnych w zakresie ustalenia:
- czy opisana we wniosku o interpretację podatkową działalność Spółki w związku z tworzeniem nowych technologii i usług, w tym również w ramach realizowanych Projektów UE w zakresie zwiększenia możliwości produkcyjnych, jak i wdrożenia innowacyjnych rozwiązań na potrzeby badawczo-rozwojowe spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartej w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, która uprawnia Spółkę do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT - jest prawidłowe;
- czy koszty poniesione w danym miesiącu (w ciągu roku) należności z tytułów o których mowa w art. 12 ust. 1 i art. 13 pkt 8 lit. a) ustawy o PIT, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie o ZUS - na rzecz pracowników Spółki oddelegowanych do Projektów UE tj. na potrzeby prowadzonych Projektów UE i finansowanych w części ze środków UE - mogą stanowić koszt kwalifikowany w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a) ustawy o CIT w części nie finansowanej ze środków UE - jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
25 maja 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z tego samego dnia o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie ulgi badawczo-rozwojowej.
Uzupełnili go Państwo w odpowiedzi wezwanie pismem z 9 lipca 2024 r. (data wpływu 9.07.2024 r.)
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca jest osobą prawną, czynnym podatnikiem VAT oraz przedsiębiorstwem funkcjonującym w branży świadczącej usługi m.in. (…) dla przemysłu. Głównym profilem działalności Spółki jest świadczenie w/w usług dla odbiorców polskich i zagranicznych w dziedzinie (…) (dalej: „Wnioskodawca” lub „Spółka”). Niniejszy wniosek dotyczy potwierdzenia toku rozumowania Spółki w zakresie: możliwości zastosowania ulgi na działalność badawczo-rozwojową w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.
Spółka świadczy usługi w zakresie (…). Metoda (…) zalicza się do najlepszych zabezpieczeń konstrukcji stalowych przed korozją - żadna inna forma zabezpieczenia nie posiada jednocześnie cech wysokiej trwałości, odporności na korozję oraz na uszkodzenia mechaniczne.
Odbiorcami produktów Spółki są firmy z branży budowlanej, konstrukcyjnej, przemysłu energetycznego, rynku transportowego, branży automotive, ale także klienci indywidualni. Potencjalnymi odbiorcami usług są wszystkie rodzaje działalności w których wykorzystywane są wyroby stalowe wymagające zabezpieczenia antykorozyjnego.
Spółka niezmiennie skupia swoją działalność produkcyjną na możliwie najlepszym połączeniu jakości w stosunku do ceny oferowanych usług, w ramach których oferuje usługi zabezpieczenia antykorozyjnego poprzez proces (…) oraz inne usługi, w tym:
- malowanie proszkowe,
- malowanie ciekłe,
- wytwarzanie systemów duplex,
- malowanie czarnej stali,
- malowanie farbami ognioochronnymi i antygraffiti, oraz
- nietypowe i niestandardowe zamówienia.
Obecnie Spółka prowadzi działalność w 5 lokalizacjach:
- (…),
- (…),
- (…),
- (…) i
- (…).
Procesy technologiczne są realizowane przez Spółkę we wszystkich w/w lokalizacjach i charakteryzują się wysokim stopniem zaawansowania technologicznego w skali kraju. Obecny stan jest wynikiem wieloletnich działań Spółki w zakresie optymalizacji procesów technologicznych w zakładach Spółki.
Sektor (...) z uwagi na wysokie wymagania odbiorców i wyrównaną konkurencję w zakresie cen i oferowanych usług wymusza na podmiotach konieczność nieustannego doskonalenia procesów produkcyjnych. W rezultacie Spółka konsekwentnie przeprowadza w swoich zakładach inicjatywy o charakterze B+R w obrębie istniejących instalacji, a także w kierunku optymalizacji procesu pod względem kosztochłonności, energochłonności i odpadowości.
Przykładem innowacyjnych rozwiązań jest wytworzenie prototypowego (…).
Wszystkie dotychczas zrealizowane autorskie projekty B+R stanowią o przewagach konkurencyjnych Spółki i są chronione tajemnicą przemysłową.
Spółka realizuje wszystkie poszczególne prace B+R z własnej inicjatywy - np. poprzez organizację pracy wybranych pracowników - wskazując cele programowe w zakresie optymalizacji procesów wewnętrznych zachodzących w Spółce - przykładowo:
- W roku 2016 Spółka realizowała prace B+R w zakresie procesów systemowych (informatycznych) zleconych zespołowi własnych programistów.
Ponadto, od 2018 r. Spółka realizuje prace B+R we wsparciu finansowym środków UE, które mają na celu opracowanie i/lub udoskonalenie określonej technologii. Spółka od 2018 r. realizowała 3 projekty UE: Projekt X., Projekt Y. oraz Projekt Z. (dalej: „Projekty UE”).
1)Projekt UE - Projekt X.:
Projekt X. był realizowany w okresie od (…) 2018 do (…) 2020 r. w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, nr umowy: (…), pod nazwą projektu: (…)
Celem Projektu było opracowanie innowacyjnych dedykowanych rozwiązań (…).
Opracowana technologia stanowiła innowację procesową m.in. w skali Polski. Wdrożenie rezultatów polegało na wprowadzeniu wyników prac B+R do działalności gospodarczej przez Spółkę.
Opracowany proces charakteryzują unikalne rozwiązania, które są kluczowe w perspektywie uzyskania zwiększonej efektywności procesów poprzez zwiększenie jego wydajności oraz ograniczenie kosztochłonności, w tym m.in. w zakresie procesu:
(…)
- (…),
- (…),
- (…).
W wyniku implementacji innowacji procesowej Spółka może oferować na rynku wyższej jakości usługę (...) (…), charakteryzującą się (…) - co będzie wprost odpowiadało na zdefiniowane potrzeby odbiorców docelowych.
W wyniku osiągnięcia zdefiniowanego rezultatu Projektu X. - Spółka przeprowadziła prace B+R podzielone na etap badań przemysłowych i etap prac rozwojowych, których efektem końcowym było (…).
Spółka zabezpieczyła zasoby kadrowe oraz techniczne do realizacji Projektu X.. W związku z realizacją Projektu X. Spółka posiada wyłączne prawa własności intelektualnej niezbędne do realizacji Projektu X. i wdrożenia rezultatów zakładając dyfuzję innowacji na zewnątrz poprzez współpracę z firmami z sektora MŚP i jednostkami naukowymi.
W ramach Projektu X. Spółka wprowadziła nowatorskie rozwiązania w technologii przygotowania powierzchni dla procesu (...) (…), stanowiącego najczęściej stosowane na rynku rozwiązanie, zapobiegające procesowi korozji atmosferycznej stali konstrukcyjnych, w tym opracowała rozwiązania w zakresie:
- (…).
- (…).
- (…)
- (…).
W/w rozwiązania wpłynęły na możliwość uzyskania efektywnej technologii (...) (…) z wykorzystaniem m.in. metody chemicznej, gdzie (…) stanowi powłokę ochronną.
2)Projekt UE - Projekt Y.:
Projekt Y. był realizowany w okresie od (…) 2018 do (…) 2021 r. w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, nr umowy (…), pod nazwą projektu: (…). Wartość projektu wynosiła: (…) zł, przy czym wkład UE (dofinansowanie) wyniósł: (…) zł
Celem Projektu Y. było opracowanie innowacyjnych technologii (…).
Wytworzona w ramach projektu technologia stanowiła innowację procesową w skali co najmniej rynku krajowego z uwagi na zastosowanie w procesie szeregu dedykowanych i autorskich rozwiązań m.in. w zakresie procesu przygotowania powierzchni (…), suszenia (…). Ponadto opracowana technologia umożliwia wprowadzanie na rynek innowacji produktowej w postaci niestosowanej dotychczas dla wyrobów jednostkowych, antykorozyjnej powłoki (…), o lepszych właściwościach użytkowych, niż obecnie stosowane (...).
Wdrożenie rezultatu projektu nastąpiło poprzez wprowadzenie wyników planowanych do przeprowadzenia prac B+R w działalności gospodarczej Spółki na terenie zakładu produkcyjnego w Obornikach.
W celu osiągnięcia zdefiniowanego rezultatu projektu Spółka przeprowadziła prace podzielone na etapy badań przemysłowych i prac rozwojowych, których końcowym efektem będzie zwalidowany w warunkach rzeczywistego wykorzystania demonstrator w postaci linii technologicznej dedykowanej drobnym i średnim elementom.
Spółka zabezpieczyła zasoby kadrowe oraz techniczne niezbędne do realizacji Projektu Y.
Spółka w toku prac opracowała i potwierdziła w warunkach zbliżonych do rzeczywistych nowatorskie rozwiązanie pozwalające na (...) różnych gabarytowo asortymentów (drobnych i średnich) w ramach jednego ciągu technologicznego i równocześnie wpływających na możliwość zaoferowania w skali rynku nowego rodzaju usługi tj. wytwarzania powłok (…). W zakresie kluczowych do opracowania rozwiązań należy wskazać:
- (…).
- (…).
- (…).
- (…).
Podsumowując rezultat Projektu Y. - poszczególne rozwiązania pozwalają na:
- Automatyzację procesu (...) drobnych i średnich elementów w sposób dotychczas niestosowany w skali rynku krajowego.
- Ograniczona została możliwość występowania przestojów w procesie poprzez fakt, iż systemy transportowe oraz synchroniczne suszenie elementów drobnych i elementów średnich zapewnia ciągłe obłożenie pieca na odpowiednim poziomie gwarantującym uzyskanie wydajności w zakresie od (…) do (…) kg na godzinę.
3) Projekt UE - Projekt Z.:
Projekt Z. był realizowany w okresie od (…) 2021 do (…) 2023 r. w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, nr umowy (…), pod nazwą projektu: (…). Wartość projektu wynosiła: (…) zł, przy czym wkład UE (dofinansowanie) wyniesie: (…) zł.
Celem Projektu Z. było opracowanie innowacyjnego procesu, który odznaczać się będzie szeregiem unikalnych rozwiązań w ramach:
- (…).
- (…).
- (…).
- (…).
- (…).
Rozwiązania te są kluczowe w perspektywie uzyskania zwiększonej wydajności ograniczenia kosztochłonności, materiałochłonności i energochłonności technologii. Spółka osiągnęła powyższy rezultat poprzez przeprowadzenie prac B+R podzielonych na 5 etapów, których efektem jest m.in. ciąg technologiczny w postali linii technologicznej do malowania proszkowego. Opracowana technologia stanowi innowację procesową co najmniej w skali rynku polskiego.
Wdrożenie rezultatów odbyło się poprzez wprowadzenie wyników prac B+R do zakładu Spółki zlokalizowanego w (…).
Implementacja innowacji procesowej pozwoliła Spółce wyeliminować problemy technologiczne, z którymi borykają się zakłady (...) w skali kraju, a także zaoferować na rynku wysokojakościową usługę (...) (…), pozwalającą na otrzymanie wyrobów z (...) zgodnymi ze standardami międzynarodowymi, wolnymi od nieciągłości i nierówności, przy zachowaniu konkurencyjnej ceny i krótkiego czasu realizacji zamówień. Struktura Spółki: Poziom zatrudnienia pracowników w danym roku jest zmienny, jednakże Spółka zatrudniała w ostatnim roku podatkowym (2023) średnio ok. (…) pracowników / zleceniobiorców. Prace B+R są prowadzone we współpracy poszczególnych działów B+R w związku z pracami badawczymi prowadzonymi przez Spółkę.
Koszty Kwalifikowane w uldze B+R:
Pomimo konieczności poniesienia wydatków na zakup znacznej ilości usług od podmiotów zewnętrznych (m.in. usługi techniczne) w celu przeprowadzenia prac technologicznych i projektowych nad nową technologią - Kosztami Kwalifikowanymi, które Spółka zamierza kwalifikować w uldze B+R są w największej części wynagrodzenia zatrudnionych pracowników (poprzez ujęcie wynagrodzenia w kosztach uzyskania przychodu).
Ponadto, w ramach ulgi B+R Spółka zamierza ujmować odpisy amortyzacyjne od Środków Trwałych, które zostały stworzone na potrzeby działalności B+R, bowiem są to środki trwałe stworzone / nabyte na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej Spółki.
Spółka ponosi następujące rodzaje Kosztów Kwalifikowanych z katalogu art. 18d ust. 2 i ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: CIT):
- wynagrodzenia pracowników z tyt. umowy o pracę oraz sfinansowane przez Spółkę jako płatnika składki ZUS (w części, w jakiej dotyczą prac badawczo-rozwojowych), stanowiące koszt podatkowy danego roku (w szczególności wynagrodzenia oraz składki ZUS pracowników zaangażowanych w Projekty UE w przeszłości i/oraz w przyszłości),
- nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;
- ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez jednostkę naukową lub badawczą (m.in. uczelnie, instytuty naukowe, instytuty badawcze), a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;
- dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej (przede wszystkim maszyn i urządzeń);
dalej łącznie jako: „Koszty B+R”.
Inne koszty nie są obecnie (nie były) ponoszone przez Spółkę, jednakże mogą zostać ponoszone w przyszłości w związku z rozwojem działalności.
Wynagrodzenia pracowników w związku z realizacją Projektów UE:
W poszczególnych latach - (od roku 2018 do roku 2023) Spółka zaangażowała w Projekty UE łącznie kilkudziesięciu pracowników. Część z pracowników była zaangażowana w określonym wymiarze czasu pracy według zaangażowania wskazanego w projekcie UE, a część z nich była wykorzystywana dorywczo - m.in. pracownicy fizyczni zatrudnieni na podstawie umowy zlecenie.
Spółka na potrzeby realizacji danego Projektu UE była zobowiązana do oddelegowania danego pracownika do danego Projektu UE (Projektu X., Projektu Y. lub Projektu Z.) - w określonym wymiarze i na określonym stanowisku (np. Kierownik Projektu B+R).
Każdy z dotychczas realizowanych Projektów UE (co jest zgodne z praktyką realizowania Projektów UE) - jest podzielony na określone etapy i w związku z tymi etapami określone osoby prowadzą prace w ramach danego projektu UE.
Tym samym różne Projekty UE miały różne ramy czasowe ich realizacji - bowiem były realizowane w różnych zakładach (obiektach):
- Projekt X. był realizowany w okresie od (…) 2018 do (…) 2020 r.
- Projekt Y. był realizowany w okresie od (…) 2018 do (…) 2021 r.
- Projekt Z. był realizowany w okresie od (…) 2021 do (…) 2023 r.
W ramach tych 3 Projektów były realizowane różne ich etapy, które angażowały różne osoby w różnym stopniu zaangażowania.
Spółka wskazała we wniosku sposób zaangażowania poszczególnych osób w ramach danego Projektu UE i jest zobowiązana do utrzymania określonego zaangażowania w związku z zasadami trwałości projektu. Zaangażowanie jest ustalane w wysokości etatu pracy lub według czasu pracy danych osób.
Zestawienie Kosztów Kwalifikowanych:
W celu wyodrębnienia wydatków ponoszonych na działalność B+R, Wnioskodawca prowadzi i będzie prowadził stosowną ewidencję Kosztów Kwalifikowalnych poniesionych w trakcie roku podatkowego, tzw. Zestawienie kosztów B+R („Zestawienie Kosztów”) - zestawieniu rocznym, z którego wynika, jakie wydatki (Koszty Kwalifikowalne) Spółka wyodrębniła i jakie wydatki zamierza zakwalifikować do ulgi B+R jako Koszty Kwalifikowane. Koszty Kwalifikowane ujęte w Zestawieniu Kosztów stanowią koszt podatkowy w roku podatkowym.
Ponadto, w celu dokonania stosownego wyodrębnienia w/w wydatków, Spółka prowadzi stosowną Ewidencję Czasu Pracy Pracowników (dalej: „Ewidencja Czasu Pracy”) w której to ewidencji Spółka ujmuje wynagrodzenia Pracowników w związku z wykonywanymi czynnościami w zakresie (w ramach) działalności badawczo-rozwojowej w trakcie każdego miesiąca w związku z Projektami UE.
Po obliczeniu wynagrodzenia (wynagrodzenia zasadniczego oraz składek ZUS), które Spółka wypłaca w związku z działalnością badawczo-rozwojową danego pracownika - Spółka następnie ujmuje tą wartość wynagrodzenia w rocznym Zestawieniu Kosztów, w którym ujmowane są wszystkie wydatki poniesione na działalność badawczo-rozwojową.
Składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (zgodnie z obowiązującymi przepisami) Spółka nie ujmuje w uldze B+R, co potwierdza prowadzona Ewidencja Czasu Pracy.
Podsumowując, ze względu na zakres prowadzonej działalności B+R przez Spółkę, Wnioskodawca w kolejnych latach zamierza dokonywać odliczeń, o którym mowa w art. 18d ust. 1 i 2 ustawy CIT, tj. dokonać odliczenia kosztów działalności B+R zgodnie z art. 18d oraz 18e ustawy CIT, w oparciu o definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT. Wnioskodawca jednocześnie zaznacza, że:
- Dopełniany będzie obowiązek wskazany w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, tj. prowadzone będzie stosowne Zestawienie Kosztów.
- Jeden z zakładów Spółki (Zakład w (…)) prowadzi działalności gospodarczą na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych - przy czym nie wpłynie to na wysokość odliczenia w zakresie Kosztów Kwalifikowanych do ulgi B+R.
- Wnioskodawca zamierza dokonać odliczenia z tytułu ulgi B+R zgodnie z limitami wskazanymi w art. 18d ust. 7 ustawy o CIT.
- Wnioskodawca nie zamierza odliczyć w ramach ulgi B+R odpisów amortyzacyjnych od samochodów osobowych, budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.
- Wnioskodawca nie posiada statusu centrum badawczo-rozwojowego.
- Wszystkie opisane wyżej wydatki stanowiące Koszty Kwalifikowane zostaną zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.
Spółka zamierza ująć w uldze B+R wyłącznie tą część wydatków, które nie była sfinansowana lub zwrócona w jakiejkolwiek formie tzn. finansowana dotacją.
Biorąc pod uwagę powyżej opisany stan faktyczny, oraz fakt że Wnioskodawca zamierza skorzystać z ulgi również w następnych latach podatkowych - Wnioskodawca powziął wątpliwość w kwestii konsekwencji podatkowych w podatku CIT, w zakresie możliwości skorzystania z ulgi na działalność rozwojową w kolejnych okresach rozliczeniowych z uwagi na brzmienie przepisów odnoszących się do ulgi na działalność badawczo-rozwojową - dlatego też Wnioskodawca wnosi o potwierdzenie prawidłowości swojego stanowiska w następujących kwestiach.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego
Pismem z 9 lipca 2024 r. (data wpływu 9 lipca 2024 r.) doprecyzowali Państwo wniosek w odpowiedzi na pytania organu w następującym zakresie:
Pytanie 1:
Spółka nie osiąga przychodów z zysków kapitałowych i nie planuje ich osiągać. Spółka osiąga przychody z innych źródeł przychodu i tylko w stosunku do tych źródeł przychodów Spółka zamierza skorzystać z ulgi na działalność B+R.
Pytanie 2:
Spółka w przypadku korzystania ze zwolnień o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a) ustawy CIT zamierza dokonać w ramach ulgi B+R odliczenia przysługującego jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie były/nie są uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego.
Spółka prowadzi odrębne konta księgowe na których ewidencjonuje koszty zwolnienia strefowego, a na innych koszty do ulgi B+R - koszty nie są dublowane (ujmowane) zarówno w zwolnieniu strefowym i uldze B+R (są ujmowane albo w zwolnieniu strefowym, albo w uldze).
Pytanie 3:
Spółka zamierza skorzystać z ulgi B+R za okres od dnia 1 stycznia 2018 r. tj. obecnie do dnia 31.12.2023 r., jak i w latach kolejnych.
Pytanie 4:
Intencją Spółki jest uzyskanie interpretacji podatkowej wyłącznie w zakresie przepisów obowiązujących od 1 października 2018 r. Brzmienie przepisów od dnia 1 stycznia 2018 r. do dnia 30 września 2018 r. jest dla Spółki zrozumiałe i Spółka nie wnosi o wydanie interpretacji w tym zakresie.
Pytanie 5:
Sektor (...) z uwagi na wysokie wymagania odbiorców i wyrównaną konkurencję w zakresie cen i oferowanych usług wymusza na podmiotach konieczność nieustannego doskonalenia procesów produkcyjnych. Spółka konsekwentnie przeprowadza w swoich zakładach inicjatywy o charakterze B+R w obrębie istniejących instalacji, a także w kierunku optymalizacji procesu pod względem kosztochłonności, energochłonności i odpadowości.
Wszystkie dotychczas zrealizowane autorskie projekty B+R stanowią o przewagach konkurencyjnych Spółki i są chronione tajemnicą przemysłową. Spółka realizuje pomniejsze prace B+R z własnej inicjatywy - np. poprzez organizację pracy wybranych pracowników - wskazując cele programowe w zakresie optymalizacji procesów wewnętrznych zachodzących w Spółce - przykładowo na przestrzeni ostatnich lat Spółka realizowała szereg prac B+R w zakresie procesów systemowych (informatycznych) zleconych zespołowi wewnętrznych programistów - w zakresie stworzenia m.in.:
- zaprojektowanie i stworzenie oprogramowania na potrzeby:
- procesów przyjęcia, kontroli, wydania i fakturowania zleceń w sztukach, oraz
- do poprawy danych w zleceniach przez kierowników zakładu, oraz
- obiegu faktur elektronicznych zgodnie z ustawą o rachunkowości oraz zasadami bezpieczeństwa,
- jednolitego programu automatycznego zapisu danych,
- automatycznego aneksowania umów handlowych obniżających koszt usług zewnętrznych.
Na przestrzeni ostatnich lat Spółka również dokonuje prac B+R w wewnętrznym laboratorium Spółki w zakresie doboru odpowiednich właściwości chemicznych kwasów, środków chemicznych - które są wykorzystywane na potrzeby poprawy jakości usług (...) ch. Przykładem innowacyjnych rozwiązań jest wytworzenie również prototypowego modelu (…).
Powyższe działania nie są Projektami UE, ale stanowią prace B+R.
Pytanie 6:
Pod pojęciem „wdrożenia innowacyjnych rozwiązań na potrzeby badawczo-rozwojowe” Spółka wskazuje, że są to przede wszystkim 3 Projekty UE, które były realizowane systematycznie od (…) 2018 r. prawie do końca 2023 r.
Pierwszy Projekt UE (X.) trwał od (…) 2018 do (…) 2020 r. tj. przez 2,5 roku i obejmował (…) - celem Projektu było opracowanie innowacyjnych dedykowanych rozwiązań w zakresie przygotowania produktów przeznaczonych do branży (…).
Projekt miał wartość projektu ponad (…) zł.
Drugi Projekt UE (Y.) trwał od (…) 2018 do (…) 2021 r. tj. przez 2,5 roku i obejmował (…) - celem Projektu było opracowanie innowacyjnych technologii (…).
Projekt miał wartość projektu ponad (…) zł.
Trzeci Projekt UE (Z.) trwał w okresie (…) 2021 - do (…) 2023 r. tj. przez ponad 2,5 roku i obejmował (…) - celem Projektu jest opracowanie innowacyjnego procesu, który odznaczać się będzie szeregiem unikalnych rozwiązań w ramach:
- (…).
- (…).
- (…).
- (…).
- (…).
Powyższe rozwiązania są kluczowe w perspektywie uzyskania zwiększonej wydajności, ograniczenia kosztochłonności, materiałochłonności i energochłonności technologii. Spółka zamierza osiągnąć powyższy rezultat poprzez przeprowadzenie prac B+R podzielonych na 5 etapów, których efektem będzie ciąg technologiczny.
Projekt miał wartość projektu ponad (…) zł.
Innymi słowy - celem w/w Projektów UE było „wdrożenia innowacyjnych rozwiązań na potrzeby badawczo-rozwojowe”, tzn. Spółka w ramach Projektów UE tworzy określoną technologię, którą wykorzystuje na potrzeby usługowe i/lub dalej udoskonala w ramach prowadzonych dalszych prac B+R (we własnych zakresie - bez uwzględniania środków UE).
Pytanie 7:
Spółka wskazuje, że wszystkie wskazane przez Spółkę prace zarówno w ramach realizacji Projektów UE, jak i projektów, które nie należą do grupy Projektów UE były/są działalnością twórczą podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań i nie stanowią:
- rutynowych i okresowych zmian,
- czynności wdrożeniowych w zakresie opracowywanych już produktów i usług,
- bieżącej operacyjnej działalności gospodarczej,
- działalności wspomagającej/pomocniczej,
- innych prac spoza prac B+R, czyli prac dokonywanych już po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych,
- czynności serwisowych,
- promowania ulepszeń dokonywanych już w działalności.
Spółka wyjaśnia, że w szczególności Projektu UE są / były nastawione na zdobycie określonej wiedzy o technologii - tj. technologii która nie istniała w przedsiębiorstwie Spółki i które nie były rutynowe (bowiem nie istniały), ponadto nie były to prace wdrożeniowe w zakresie opracowania produktów i usług, tylko prace koncepcyjne mające na celu stworzenie określonej technologii.
Nie były to również prace bieżące z zakresu operacyjnej działalności gospodarczej, bowiem prace nad technologią, która nie istnieje w danym przedsiębiorstwie nie sposób uznać rutynowymi.
Nie były to również prace wspomagające / pomocnicze, a prace które mają na celu stworzenie nowej / lepszej kategorii usług np. (...) (…).
Nie były to też inne prace spoza prac B+R, czyli prac dokonywanych już po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych, chyba że były to nowe projekty wewnętrze w zakresie udoskonalenia technologii stworzonej w ramach prac B+R – i stanowiące nowe projekty udoskonalające tą technologię.
Nie były to czynności serwisowe, ani czynności w zakresie promowania ulepszeń dokonywanej już działalności - były to szeroko zakrojone prace B+R mające na celu stworzenie danego rozwiązania nieistniejącego w Spółce.
Pytanie 8:
Efekty pracy Spółki w zakresie realizacji projektów, w tym również projektów UE, będących przedmiotem wniosku:
- zawsze odznaczają się i będą się odznaczać, w okresie którego dotyczy wniosek, rzeczywiście oryginalnym, twórczym charakterem,
- zawsze są i będą kreacją nowego, nieistniejącego wcześniej produktu/usługi,
- nie są i nie będą efektem pracy, która wymaga do osiągnięcia rezultatu jedynie określonych umiejętności i której rezultaty da się z góry określić i przewidzieć jako mające charakter powtarzalny,
- nie są/nie będą jedynie „techniczną”, a są/będą „twórczą”, realizacją szczegółowych projektów zlecanych przez zleceniodawcę.
Spółka skrupulatnie podchodzi do kategoryzowania projektów B+R (finansowanych zewnętrznie i wewnętrznie) w tym z dbałością ewidencjonuje określone wydatki. Spółka kwalifikuje i zamierza kwalifikować do Kosztów Kwalifikowanych ulgi B+R jedynie wydatki ponoszone w ramach projektów, które spełniają powyższe wytyczne.
Pytanie 9:
Opisana we wniosku działalność związana z tworzeniem nowych technologii i usług, którą Spółka uznaje za badawczo-rozwojową, stanowi działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.
Pytanie 10:
Systematyczność prac nad Projektami UE polega przede wszystkim na realizacji tych projektów według określonego harmonogramu prac. Spółka zwraca uwagę, że każdy z Projektów UE jest realizowany w oparciu o wniosek o dofinansowanie w którym Spółka przedstawia określony harmonogram prac i prace postępują wedle określonego harmonogramu przez okres realizacji projektu. Każdy z projektów trwał ok. 2,5 roku i wynikiem jego realizacji było stworzenie określonego procesu / technologii stworzonej w ramach Projektu UE, a tym samym prac B+R.
W załączeniu Spółka przesyła wnioski o dofinansowanie projektów, które zawierają szczegółowy opis celu realizacji projektu, ryzyk i harmonogramy ich realizacji. Tytułem przykładu - Harmonogram Projektu Z. wygląda następująco:
Odnosząc się do realizacji projektów spoza grupy Projektów UE - są to projekty wewnętrzne do których Spółka angażuje własnych pracowników w zależności o potrzeb dokonania gruntownych prac rozwojowych znanych dotychczas technologii i/lub stworzenia nowego oprogramowania na potrzeby działalności gospodarczej Spółki - które to oprogramowanie ma na celu usprawnienie / udoskonalenie realizacji celów gospodarczych Spółki. Wewnętrzne projekty również są realizowane w oparciu o ustalony harmonogram prac - ustalanych wewnętrznie w zespołach odpowiedzialnych za ich realizację.
Pytanie 11:
W wyniku prowadzenia prac nad projektami, w tym także Projektami UE, o których mowa we wniosku, Spółka nabywa nową wiedzę, którą może wykorzystać w prowadzonej działalności B+R - jest wiedza z zakresu:
- produkcji przemysłowej i zabezpieczenia powierzchni,
- obróbki chemicznej,
- skutków działania czynników chemicznych oraz atmosferycznych,
- konstrukcji stalowej,
- pasywacji metali,
- programowania komputerowego,
- itd.
Pytanie 12:
Spółka nieustannie realizuje usługi (...) (…) i posiadała wiedzę o której mowa w pkt 11, a która to wiedza pozwoliła Spółce na jej rozwój w ramach prac B+R w ramach Projektów UE - bez posiadanej wiedzy Spółka nie mogłaby realizować udoskonalenia tej wiedzy. Projekty UE, jak i projekty nie stanowiące projektów UE miały na celu rozwój tej wiedzy poprzez przeprowadzanie doświadczeń na materiałach i w środkach chemicznych.
W ramach Projektu UE (X.) Spółka opracowała proces charakteryzujący się rozwiązaniami, które są kluczowe w perspektywie uzyskania zwiększonej efektywności procesów poprzez zwiększenie jego wydajności oraz ograniczenie kosztochłonności, w tym m.in. w zakresie procesu:
- (…),
- (…),
- (…),
- (…).
W wyniku implementacji innowacji procesowej Spółka może oferować na rynku wyższej jakości usługę (...) (…), charakteryzującą się zwiększoną estetyką powierzchni (…) elementów, w tym wolnej od nieciągłości, bruzd, nierówności - co będzie wprost odpowiadało na zdefiniowane potrzeby odbiorców docelowych.
W ramach Projektu (Y.) Spółka wprowadziła nowatorskie rozwiązania w technologii przygotowania powierzchni dla procesu (...) (…), stanowiącego najczęściej stosowane na rynku rozwiązanie, zapobiegające procesowi korozji atmosferycznej stali konstrukcyjnych, w tym opracowała rozwiązania w zakresie:
- (…);
- (…);
- (…);
- (…).
W/w rozwiązania wpłynęły na możliwość uzyskania efektywnej technologii (...) (…) z wykorzystaniem m.in. metody chemicznej, gdzie (…) stanowi powłokę ochronną.
W ramach Projektu UE (Y.) Spółka wytworzyła innowację procesową w skali co najmniej rynku krajowego z uwagi na zastosowanie w procesie szeregu dedykowanych i autorskich rozwiązań m.in. w zakresie procesu przygotowania powierzchni (…), suszenia (…). Ponadto opracowana technologia umożliwia wprowadzanie na rynek innowacji produktowej w postaci niestosowanej dotychczas dla wyrobów jednostkowych, antykorozyjnej powłoki (…), o lepszych właściwościach użytkowych, niż obecnie stosowane (...).
W ramach Projektu UE (Z.) Spółka opracowała innowacyjny proces, który odznaczać się będzie (odznacza się) szeregiem unikalnych rozwiązań w ramach:
- (…).
- (…).
- (…).
- (…).
- (…).
Rozwiązania te są kluczowe w perspektywie uzyskania zwiększonej wydajności, ograniczenia kosztochłonności, materiałochłonności i energochłonności technologii. Spółka zamierza osiągnąć powyższy rezultat poprzez przeprowadzenie prac B+R podzielonych na 5 etapów, których efektem będzie ciąg technologiczny.
Pytanie 13:
Wszystkie wydatki ponoszone przez Spółkę, o których mowa we wniosku, z tytułu zatrudnienia pracowników realizujących prace badawczo-rozwojowe na podstawie umowy o pracę stanowią po stronie pracowników należności ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy PIT.
Pytanie 14:
Wszystkie wydatki ponoszone przez Spółkę, o których mowa we wniosku, z tytułu zatrudnienia pracowników na podstawie umowy zlecenia/o dzieło mają bezpośredni związek z realizowanym projektami B+R i stanowią po stronie pracowników należności z tytułu wykonywania usług, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy PIT.
Pytanie 15:
Ponoszone przez Spółkę wydatki na wynagrodzenia pracowników zajmujących się opisanymi we wniosku pracami, które mogą stanowić koszty kwalifikowane w ramach ulgi badawczo-rozwojowej były/są/będą zaliczane przez Spółkę do kosztów uzyskania przychodów danego roku - nie występuje u Spółki przesunięcie wynagrodzeń na kolejny rok - wynagrodzenia i ZUS stanowią koszt podatkowy w danym roku.
Pytanie 16:
Spółka zamierza odliczyć w ramach kosztów kwalifikowanych ulgi B+R tylko te koszty realizacji prac uznawanych przez Spółkę za badawczo-rozwojowe, które zostały poniesione ze środków własnych i nie zostały/nie zostaną Spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie lub odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Pytania
1)Czy opisana we wniosku o interpretację podatkową działalność Spółki w związku z tworzeniem nowych technologii i usług, w tym również w ramach realizowanych Projektów UE w zakresie zwiększenia możliwości produkcyjnych, jak i wdrożenia innowacyjnych rozwiązań na potrzeby badawczo-rozwojowe spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartej w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, która uprawnia Spółkę do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT?
2)Czy koszty poniesione w danym miesiącu (w ciągu roku) należności z tytułów o których mowa w art. 12 ust. 1 i art. 13 pkt 8 lit. a) ustawy o PIT, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie o ZUS - na rzecz pracowników Spółki oddelegowanych do Projektów UE tj. na potrzeby prowadzonych Projektów UE i finansowanych w części ze środków UE - mogą stanowić koszt kwalifikowany w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a) ustawy o CIT w części nie finansowanej ze środków UE?
Państwa stanowisko w sprawie
W odpowiedzi na pytanie nr 1
W ocenie Spółki, opisana w niniejszym wniosku działalność Spółki w związku z tworzeniem nowych technologii i usług, w tym również w ramach realizowanych Projektów UE w zakresie zwiększenia możliwości produkcyjnych, jak i wdrożenia innowacyjnych rozwiązań na potrzeby badawczo-rozwojowe spełnia - stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 i 28 ustawy o CIT, w związku z czym, po spełnieniu dodatkowych warunków określonych przepisami, Spółka jest uprawniona do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT.
W odpowiedzi na pytanie nr 2
Zdaniem Wnioskodawcy, koszty poniesione tytułem wynagrodzenia zasadniczego i składek ZUS na rzecz pracowników zatrudnionych w Spółce i oddelegowanych do Projektów UE, stanowią Koszty Kwalifikowane, w części w jakiej nie zostały Spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie i są odpowiednio udokumentowane za pomocą Ewidencji Czasu Pracy i Zestawienia Kosztów.
Uzasadnienie stanowiska wnioskodawcy:
W zakresie Pytania nr 1:
Zdaniem Wnioskodawcy, prowadzone przez Spółkę prace badawczo-rozwojowe, w tym zwłaszcza prace w ramach Projektów UE stanowią działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 i pkt 28 ustawy o CIT. Zgodnie z art. art. 4a pkt 26 ustawy o CIT działalność badawczo-rozwojowa to działalność twórcza obejmująca badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Definicja badań naukowych i prac rozwojowych została przedstawiona w Prawie o szkolnictwie wyższym (dalej: „PSWiN”). Przez badania naukowe zgodnie z art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 PSWiN:
- badania podstawowe - prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne,
- badania aplikacyjne - rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Natomiast, zgodnie z art. 4 ust. 3 PSWiN przez prace rozwojowe należy rozumieć: - nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. Jak wynika z powyższego, czynności podejmowane przez Spółkę, aby być uznane za działalność B+R, muszą spełniać następujące przesłanki:
- prace muszą mieć charakter twórczy,
- działalność B+R prowadzona przez Spółkę, w tym w ramach poszczególnych Zleceń, musi mieć charakter systematyczny,
- Spółka nabywa i wykorzystuje wiedzę i umiejętności do tworzenia nowych produktów, procesów lub usług,
- prace w ramach projektu spełniają definicję działalności B+R z PSWiN, która nie jest działalnością rutynową i okresową.
Twórczy charakter prac.
Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego słowo „twórczy” oznacza „mający na celu tworzenie, odkrywczy, kreatywny”. W Objaśnieniach podatkowych z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczących preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualnej - IP Box (dalej: "Objaśnienia") we fragmencie odnoszącym się do wykładni słowa „twórczy” wskazano: „W doktrynie prawa autorskiego cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. W ocenie Wnioskodawcy realizacja prac badawczo-rozwojowych, w tym zwłaszcza w ramach Projektów UE spełnia warunek "twórczości" - pracownicy Spółki dążą do zwiększenie możliwości produkcyjnych, jak i wdrożenie innowacyjnych rozwiązań na potrzeby badawczo-rozwojowe:
- Projekt X. był realizowany w okresie od (…) 2018 do (…) 2020 r. w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, nr umowy: (…), pod nazwą projektu: (…)
- Projekt Y. był realizowany w okresie od (…) 2018 do (…) 2021 r. w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020, nr umowy (…), pod nazwą projektu: (…)
- Projekt Z. był realizowany w okresie od (…) 2021 do (…0 2023 r. w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, nr umowy (…), pod nazwą projektu: (…).
Jednocześnie, rezultat działalności podejmowanej przez Spółkę:
- jest odpowiednio ustalony (uzewnętrzniony) - np. w postaci określonej technologii (...) (…), czy stworzenia określonej linii technologicznej do nakładania (...), czy technologii przygotowania powierzchni w procesie technologicznym;
- ma charakter indywidualny - nie jest wynikiem wyłącznie mechanicznych działań, lecz określonych procesów myślowych, wymagających od pracowników Spółki kreatywności;
- ma charakter oryginalny - technologie stanowią innowację procesową co najmniej w skali rynku polskiego, a implementacja poszczególnych rozwiązań pozwala Spółce wyeliminować problemy technologiczne, z którymi borykają się zakłady (...) w skali kraju, a także zaoferować na rynku wysokojakościową usługę (...) (…), pozwalającą na otrzymanie wyrobów z (...) zgodnymi ze standardami międzynarodowymi, wolnymi od nieciągłości i nierówności, przy zachowaniu konkurencyjnej ceny i krótkiego czasu realizacji zamówień - co będzie odpowiadało na zdefiniowanie potrzeb klientów.
Prace realizowane przez cały zespół projektowy mają więc charakter twórczy i są ukierunkowane na opracowywanie nowych rozwiązań oraz koncepcji w postaci nowych technologii procesu (...).
Zgodnie z Objaśnieniami, przypisanie systematyczności danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona, ani też od istnienia planu, co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczającym jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt B+R, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby (budżet).
Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Spółka stale prowadzi prace ukierunkowane na tworzenie nowych technologii. Prace przebiegają według ustalonego uporządkowanego procesu i zaplanowanego wcześniej budżetu, do każdego Projektu UE tworzona jest osobna dokumentacja techniczna.
W ocenie Wnioskodawcy prowadzone prace spełniają przesłankę systematyczności.
Realizacja celu w postaci zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Pracownicy Spółki w trakcie realizacji prac wykorzystują wiedzę z zakresu m.in. właściwości fizykochemicznych materiałów i tworzyw, procesu technologicznego oraz procesu (...). Posiadana i zdobyta wiedza wykorzystywana jest do opracowania i tworzenia nowych technologii (...) czy ochrony powłok (...) ch, co w ocenie Spółki spełnia przesłankę działalności B+R tj. zwiększania zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Prace w ramach projektu mają charakter badań naukowych / prac rozwojowych.
W ocenie Wnioskodawcy działalność Spółki spełnia przede wszystkim definicję prac rozwojowych - Spółka stale wykorzystuje dostępną wiedzę i umiejętności do projektowania i tworzenia nowych usług. W zakresie, w jakim działania Spółki nakierowane są na zdobycie nowej wiedzy koniecznej do realizacji Projektu UE, działalność Spółki wypełnia również definicję badań naukowych aplikacyjnych i badań przemysłowych.
Jednocześnie, celem prac nie jest wprowadzenie rutynowej/okresowej zmiany w wykorzystywanej technologii - każdorazowo działania Spółki mają charakter twórczy i kreatywny oraz prowadzą do tworzenia innowacyjnej technologii.
Reasumując, w ocenie Wnioskodawcy Spółka spełnia wszystkie przesłanki działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26 i 28 ustawy o CIT oraz wynikające z definicji badań naukowych i prac rozwojowych w PSWiN.
Reasumując, projekty realizowane w ramach Projektów UE wpisują się w definicje prac badawczo-rozwojowych zawartą w Ustawie o CIT, ponieważ mają charakter twórczy, nie wprowadzają zmian o charakterze rutynowym bądź okresowym, są prowadzone w sposób systematyczny według określonych harmonogramów i wytycznych, przez pracowników posiadających odpowiednie kompetencje i wykształcenie.
Należy zatem stwierdzić, że prace badawczo-rozwojowe realizowane przez Spółkę, w tym zwłaszcza prace finansowane w ramach Projektów UE realizowane przez Spółkę stanowią twórcze prace rozwojowe, których charakter jest systematyczny.
W rezultacie, uznanie, że działalność Spółki opisana w niniejszym wniosku stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o CIT skutkuje tym, iż Spółka, po spełnieniu pozostałych warunków określonych przepisami ustawy o CIT uprawniona jest do skorzystania z ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o CIT.
W zakresie pytania nr 2:
Spółka każdego roku ponosi wydatki na wynagrodzenia pracowników, w tym osób zatrudnionych na umowy o pracę, umowy zlecenie i umowy o dzieło na potrzeby prowadzonych prac B+R, które to wydatki Spółka zamierza zakwalifikować do Kosztów Kwalifikowanych, w zakresie w jakim osoby te wykonują czynności w zakresie działalności badawczo-rozwojowej.
Spółka prowadzi w ciągu roku podatkowego stosowną Ewidencję Czasu Pracy Pracowników, w której to ewidencji Spółka ujmuje czas spędzony przez pracowników w związku z wykonywanymi czynnościami w zakresie (w ramach) działalności badawczo-rozwojowej.
Spółka prowadzi stosowną ewidencję czasu pracy Pracowników w związku z ich udziałem w pracach B+R - zwłaszcza w Projektach UE.
Zaangażowanie tych pracowników wynika z ich oddelegowania do danego Projektu UE, który był realizowany w przeszłości i prawdopodobnie będzie realizowany w przyszłości. W poszczególnych latach - (od roku 2018 do roku 2023) Spółka zaangażowała w Projekty UE łącznie kilkudziesięciu pracowników. Część z pracowników była zaangażowana w określonym wymiarze czasu pracy według zaangażowania wskazanego w Projekcie UE, a część z nich była wykorzystywana dorywczo - m.in. pracownicy fizyczny zatrudnieni na podstawie umowy zlecenie.
Spółka na potrzeby realizacji danego Projektu UE była zobowiązana do oddelegowania danego pracownika do danego Projektu UE (Projektu X., Projektu Y. lub Projektu Z.) - w określonym wymiarze i na określonym stanowisku (np. Kierownik Projektu B+R).
Każdy z dotychczas realizowanych Projektów UE (co jest zgodne z praktyką realizowania Projektów UE) - jest podzielony na określone etapy i w związku z tymi etapami określone osoby prowadzą prace w ramach danego projektu UE.
Tym samym różne Projekty UE miały różne ramy czasowe ich realizacji - bowiem były realizowane w różnych zakładach (obiektach):
- Projekt X. był realizowany w okresie od (…) 2018 do (…) 2020 r.
- Projekt Y. był realizowany w okresie od (…) 2018 do (…) 2021 r.
- Projekt Z. był realizowany w okresie od (…) 2021 do (…) 2023 r.
W ramach tych 3 Projektów były realizowane różne ich etapy, które angażowały różne osoby w różnym stopniu zaangażowania.
Spółka wskazała we wniosku o dofinansowanie danego Projektu UE sposób zaangażowania poszczególnych osób w ramach danego Projektu UE i jest zobowiązana do utrzymania określonego zaangażowania w związku z zasadami trwałości projektu. Zaangażowanie jest ustalanie w wysokości etatu pracy lub według czasu pracy danych osób. Sposób określenia zaangażowania danych osób jest różny i zależy od charakteru ich pracy w ramach danego Projektu UE:
- Są to pracownicy odpowiedzialni za koordynację całego projektu w określonym wymiarze czasu pracy w danym miesiącu - w okresie realizacji danego projektu np. 1 etat, 0,5 etatu, 0,25 etatu itd.
- Są to pracownicy odpowiedzialni za prace technologiczne dorywczo - według ich czasu pracy rzeczywistego - tj. przepracowanych godzin pracy nad danym Projektem UE.
Jeżeli określeni pracownicy (oddelegowani do pracy w ramach danego Projektu UE w wysokości określonego wymiaru czasu pracy tj. 1 etat, 0,5 etatu, 0,25 etatu itd.) - zajmują się jedynie (wyłącznie) pracą w ramach i na rzecz B+R (100% czasu pracy tych pracowników obejmuje czas poświęconych na realizację prac B+R - w wysokości oddelegowania tj. etatu czasu pracy), to Ci pracownicy nie wykonują innych czynności w wyniku oddelegowania, aniżeli prace w zakresie prac B+R.
Pracownicy Ci nie mają innych obowiązków, aniżeli prace tylko i wyłącznie związane z prowadzeniem prac B+R w zakresie tworzenia określonych technologii na rzecz Projektu UE - co jest wymogiem instytucji finansującej Projekt UE, jak i wymogiem realizacji Projektu UE. Od 2018 roku do 2023 była to grupa kilkudziesięciu osób oddelegowanych:
- w określonym wymiarze etatu lub czasu pracy,
- w określonych miesiącach oraz
- w poszczególnych etapach danego Projektu UE.
Ponadto, Spółka nie angażuje innych pracowników (jedynie sporadycznie - jednakże tych osób Spółka nie uwzględnia w uldze B+R) - dlatego też Spółka zamierza ująć w Kosztach Kwalifikowanych ulgi B+R wynagrodzenia pracowników zajmujących się pracami B+R w ramach Projektów UE w wymiarze czasu pracy (etatu) wynikającym z ich oddelegowania na potrzeby Projektu UE.
Po obliczeniu wynagrodzenia (wynagrodzenia zasadniczego oraz składek ZUS w oparciu o przepracowany czas pracy - np. 1 etat, 0,5 etatu, 0,25 etatu pracy), które Spółka wypłaca w związku z działalnością badawczo-rozwojową danego pracownika w ramach Projektu UE - Spółka ujmuje tą wartość wynagrodzenie w rocznym Zestawieniu Kosztów (minus FP/FGŚP), w których ujmowane są wszystkie wydatki poniesione na działalność badawczo-rozwojową.
Zestawienie Kosztów m.in. obrazuje, że w skład wydatków na wynagrodzenia wchodzą następujące grupy wydatków:
- Wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę / umowy cywilnoprawnej / umowy o dzieło
- Składki ZUS (składki społeczne i zdrowotne) związane z w/w wynagrodzeniem.
- Wysokość dofinansowania z UE.
Spółka zamierza ująć wyłącznie tą część wynagrodzenia plus ZUS, która odpowiada tej części wynagrodzenia, która nie była finansowana z dotacji w ramach Projektu UE.
Składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (zgodnie z obowiązującymi przepisami) Spółka również nie ujmuje w uldze B+R, co potwierdza prowadzona Ewidencja Czasu Pracy Pracowników.
Spółka nie ujmuje wynagrodzenia osób zatrudnionych na podstawie umowy o współpracę, tj. osób fizycznych prowadzących samodzielną działalność gospodarczą, ponieważ w ocenie Spółki – takie wynagrodzenia są wyłączone z możliwości ujęcia ich w Kosztach Kwalifikowanych zgodnie z przepisami ustawy o CIT.
W rezultacie, Spółka ma podpisane umowy o pracę (lub cywilnoprawne) z osobami zatrudnionymi w Spółce, z tytułu których to umów Spółka wypłaca wynagrodzenie i ponosi koszty tytułem składek na ubezpieczenie społeczne (ZUS). W ramach obowiązków pracowniczych, poszczególne osoby prowadzą czynności z zakresu B+R w ramach Projektów UE. Czynności wykonywane przez w/w pracowników Spółki Spółka zamierza zakwalifikować do działalności badawczo-rozwojowej prowadzonej przez Spółkę w rozumieniu art. 4a pkt 26 Ustawy CIT.
Przepisy podatkowe dają możliwość uznania za Koszty Kwalifikowane należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a) Ustawy PIT, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w Ustawie ZUS, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.
Zatem, w przypadku, gdy ww. pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje usługi nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową (np. czynności określone w umowie jako „inne czynności zlecone przez przełożonego”, które mogą nie być związane z działalnością badawczo - rozwojową), zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części ww. należności, jak i składek, określonych w Ustawie ZUS, która nie jest związana z realizacją działalności B+R.
Jednakże, w stosunku do pracowników prowadzących prace w ramach Projektów UE - Pracownicy Ci nie wykonują innych czynności - jest to grupa kilkudziesięciu osób w okresie 2018-2023, którzy wykonują wyłącznie prace B+R w ramach Projektów UE. W rezultacie, w ocenie Spółki rzeczywisty czas pracy tych osób wynosi tyle w jakim wymiarze zostali oni oddelegowani do danego Projektu UE.
W rezultacie, Spółka prowadzi w roku podatkowym stosowną Ewidencję Czasu Pracy Pracowników, która odzwierciedla rzeczywisty czas pracy pracownika nad działalnością badawczo-rozwojową w danym roku podatkowym w ramach prac B+R (100% czasu pracy) – co wynika z art. 9 ust. 1b Ustawy CIT, zgodnie z którym przepisem podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.
Ustawodawca w treści art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a) Ustawy CIT, odnosi się do czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej, a zatem do czasu faktycznie poświęconego na ten cel.
W rezultacie, na podstawie Ewidencji Czasu Pracy Pracowników, Spółka wpisuje wynagrodzenie pracowników (wynagrodzenie zasadnicze oraz składki ZUS) do Zestawienia Kosztów tj. zestawienia Kosztów Kwalifikowanych, które Spółka poniosła w danym roku podatkowym. Zestawienia Kosztów wynika zatem, że Spółka wyodrębnia tego rodzaju wydatki i wskazuje wyłącznie czas pracy pracowników, którzy był przeznaczony wyłącznie na działalność B+R w ramach Projektów UE (rzeczywisty czas pracy), który w stosunku do Pracowników B+R wynosi 100% czasu pracy, bowiem osoby te nie wykonują innych czynności pracowniczych, aniżeli praca na rzecz prac B+R.
Podsumowując, w ocenie Spółki - w/w wydatki poniesione przez Spółkę tytułem wynagrodzenia zasadniczego i składek ZUS na rzecz pracowników zatrudnionych w Spółce, stanowią Koszty Kwalifikowane, w części w jakiej nie zostały Spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie i są odpowiednio udokumentowane za pomocą Ewidencji Czasu Pracy i Zestawienia Kosztów - tj. w części niesfinansowanej dotacją w ramach Projektów UE.
Jak już wskazano w opisie stanu faktycznego, koszty zatrudnienia pracowników stanowią koszty uzyskania przychodów, a prowadzone ewidencje umożliwiają wyodrębnienie kosztów przedmiotowej działalności B+R z innych kosztów. Poprawność stanowiska Spółki zawartego w niniejszym wniosku potwierdzają wyroki w podobnych sprawach np.:
- Wyrok WSA w Poznaniu z 13 maja 2021 r., I SA/Po 163/21, LEX nr 3182820: „Jeżeli pracownik przeznacza cały swój czas pracy na działalność badawczo-rozwojową, to wówczas wydatki związane z czasem jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy winny być uwzględnione w pełnej wysokości, albo w określonej proporcji, gdy pracownik poświęca na badania jedynie część swojego czasu, w odniesieniu do całego czasu pracy.”
- Wyrok WSA w Poznaniu z 12 maja 2021 r., I SA/Po 826/20, LEX nr 3183395: „Koszty pracownicze ponoszone na wynagrodzenia programistów, przypadające za okresy usprawiedliwionej nieobecności w pracy (urlop, chorobowe), w proporcji, w jakiej stosunek czasu pracy faktycznie poświęconego na działalność badawczo-rozwojową pozostawał do ogólnego wymiaru czasu pracy, stanowią koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p.”
- Wyrok NSA z 5 lutego 2021 r., II FSK 1038/19, LEX nr 3173040: „W przypadku, gdy pracownik wykonuje w całości prace związane z działalnością badawczo-rozwojową, to wszystkie przychody podatnika związane z taką pracą oraz sfinansowane przez płatnika składek z tytułu stosunku pracy, w tym należności z tytułu urlopu lub choroby, stanowią koszt kwalifikowany na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p.”
- Wyrok WSA w Krakowie z 3 września 2020 r., I SA/Kr 299/20, LEX nr 3083983: „Decydujące jest wykonywanie przez pracownika działalności B+R, a skoro jest ona wykonywana, to wszystkie przychody podatnika związane z jego stosunkiem pracy oraz sfinansowane przez płatnika składek z tytułu tych należności, określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, stanowią koszt kwalifikowany na podstawie 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p.”
- Wyrok WSA w Gliwicach z 20 lutego 2020 r., I SA/GI 1323/19, LEX nr 2829995: „Decydujące jest wykonywanie przez pracownika działalności badawczo-rozwojowej, a skoro jest ona wykonywana na podstawie umowy o pracę, to wszystkie przychody podatnika związane z jego stosunkiem pracy oraz sfinansowane przez płatnika składek z tytułu tych należności, określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych, stanowią koszt kwalifikowany na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 u.p.d.o.p.”
Ocena stanowiska
Stanowisko, które Państwo przedstawili we wniosku w zakresie ustalenia:
- czy opisana we wniosku o interpretację podatkową działalność Spółki w związku z tworzeniem nowych technologii i usług, w tym również w ramach realizowanych Projektów UE w zakresie zwiększenia możliwości produkcyjnych, jak i wdrożenia innowacyjnych rozwiązań na potrzeby badawczo-rozwojowe spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej zawartej w art. 4a pkt 26-28 ustawy o CIT, która uprawnia Spółkę do skorzystania z ulgi, o której mowa w art. 18d ustawy o CIT - jest prawidłowe;
- czy koszty poniesione w danym miesiącu (w ciągu roku) należności z tytułów o których mowa w art. 12 ust. 1 i art. 13 pkt 8 lit. a) ustawy o PIT, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie o ZUS - na rzecz pracowników Spółki oddelegowanych do Projektów UE tj. na potrzeby prowadzonych Projektów UE i finansowanych w części ze środków UE - mogą stanowić koszt kwalifikowany w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a) ustawy o CIT w części nie finansowanej ze środków UE - jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Ad 1.
Zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2805 ze zm., dalej: „updop”, „ustawa o CIT”):
Ilekroć w ustawie jest mowa o: działalności badawczo-rozwojowej - oznacza to działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
W myśl art. 4a pkt 27 updop:
ilekroć w ustawie jest mowa o badaniach naukowych - oznacza to:
a.badania podstawowe w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
b.badania aplikacyjne w rozumieniu art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2023 r. poz. 742 ze zm.), badania naukowe są działalnością obejmującą:
1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Stosownie do treści art. 4a pkt 28 updop:
ilekroć w ustawie jest mowa o pracach rozwojowych - oznacza to prace rozwojowe w rozumieniu art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce.
W myśl art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce:
prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Przy odniesieniu zacytowanych przepisów na grunt analizowanej sprawy należy wskazać, że aby uznać, czy działalność Spółki spełniała będzie przesłanki działalności badawczo-rozwojowej, konieczne jest przeprowadzenie analizy nakierowanej na zidentyfikowanie przejawów działalności gospodarczej, które mogą zostać uznane za działalność badawczo-rozwojową (tj. tych aktywności podatnika, które spełniają definicje wskazane w art. 4a pkt 26-28 updop).
Ustawodawca wprowadził definicję działalności badawczo-rozwojowej w art. 4a pkt 26 updop, zgodnie z którą (jak już wskazano) przez działalność badawczo-rozwojową, należy rozumieć działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.
Na wstępie trzeba podkreślić, że z pracami badawczo-rozwojowymi mamy do czynienia wówczas, gdy wykorzystuje się dostępną wiedzę z dziedziny nauki, technologii oraz innej wiedzy i umiejętności do tworzenia nowych lub ulepszenia istniejących produktów/usług.
Wobec tego ocena czy prace, które Państwo prowadzą i zamierzają prowadzić, stanowią działalność badawczo-rozwojową, dokonana zostanie w kontekście wskazanych przez Państwa we wniosku i uzupełnieniu wniosku efektów tych prac.
Z ustawowej definicji zawartej w regulacjach ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika, że działalność badawczo-rozwojowa musi mieć charakter twórczy. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN, działalność twórcza to zespół działań podejmowanych w kierunku tworzenia (działalność - zespół działań podejmowanych w jakimś celu), powstania czegoś (twórczy - mający na celu tworzenie, tworzyć - powodować powstanie czegoś). W doktrynie prawa autorskiego podkreśla się natomiast, że cecha twórczości związana jest przede wszystkim z rezultatem działalności człowieka o charakterze kreacyjnym i jest spełniona wówczas, gdy istnieje nowy wytwór intelektu. Działalność twórcza oznacza, że „ustawodawca za przedmiot prawa autorskiego uznaje tylko rezultat (przejaw) takiego działania, który choćby w minimalnym stopniu odróżnia się od innych rezultatów takiego samego działania, a zatem, że posiada cechę nowości, której stopień nie ma znaczenia”. Zatem twórczość działalności badawczo-rozwojowej może przejawiać się opracowywaniem nowych koncepcji, narzędzi, rozwiązań niewystępujących dotychczas w praktyce gospodarczej podatnika lub na tyle innowacyjnych, że w znacznym stopniu odróżniają się od rozwiązań już funkcjonujących u podatnika.
Z opisu sprawy wynika, że Państwa Spółka realizuje wszystkie poszczególne prace B+R z własnej inicjatywy - np. poprzez organizację pracy wybranych pracowników - wskazując cele programowe w zakresie optymalizacji procesów wewnętrznych zachodzących w Spółce - przykładowo w roku 2016 Spółka realizowała prace B+R w zakresie procesów systemowych (informatycznych) zleconych zespołowi własnych programistów. Na przestrzeni ostatnich lat Spółka realizowała szereg prac B+R w zakresie procesów systemowych (informatycznych) zleconych zespołowi wewnętrznych programistów - w zakresie stworzenia m.in.: zaprojektowanie i stworzenie oprogramowania. Nadto Spółka dokonuje prac B+R w wewnętrznym laboratorium Spółki w zakresie doboru odpowiednich właściwości chemicznych kwasów, środków chemicznych - które są wykorzystywane na potrzeby poprawy jakości usług (...) ch. Przykładem innowacyjnych rozwiązań jest wytworzenie również prototypowego modelu (…). Te działania nie są Projektami UE, ale stanowią prace B+R. Natomiast od 2018 r. Spółka realizuje też prace B+R we wsparciu finansowym środków UE, które mają na celu opracowanie i/lub udoskonalenie określonej technologii. Spółka od 2018 r. realizowała 3 projekty UE: Projekt X., Projekt Y. oraz Projekt Rawa Z. (dalej: „Projekty UE”).
W opisie sprawy wskazują Państwo, że celem Projektu X. było opracowanie innowacyjnych dedykowanych rozwiązań w zakresie przygotowania powierzchni w przebiegu procesu (...) (…) stali, w tym produktów przeznaczonych do branży (…). Opracowana technologia stanowiła innowację procesową m.in. w skali Polski. Opracowany proces charakteryzują unikalne rozwiązania, które są kluczowe w perspektywie uzyskania zwiększonej efektywności procesów poprzez zwiększenie jego wydajności oraz ograniczenie kosztochłonności. W ramach Projektu X. Spółka wprowadziła nowatorskie rozwiązania w technologii przygotowania powierzchni dla procesu (...) (…), stanowiącego najczęściej stosowane na rynku rozwiązanie, zapobiegające procesowi korozji atmosferycznej stali konstrukcyjnych, w tym opracowała rozwiązania w zakresie: (…). W/w rozwiązania wpłynęły na możliwość uzyskania efektywnej technologii (...) (…)z wykorzystaniem m.in. metody chemicznej, gdzie (…) stanowi powłokę ochronną.
Celem Projektu Y. było opracowanie innowacyjnych technologii (…). Wytworzona w ramach projektu technologia stanowiła innowację procesową w skali co najmniej rynku krajowego z uwagi na zastosowanie w procesie szeregu dedykowanych i autorskich rozwiązań m.in. w zakresie procesu przygotowania powierzchni (…), suszenia (…). Ponadto opracowana technologia umożliwia wprowadzanie na rynek innowacji produktowej w postaci niestosowanej dotychczas dla wyrobów jednostkowych, antykorozyjnej powłoki (…), o lepszych właściwościach użytkowych, niż obecnie stosowane (...). Spółka w toku prac opracowała i potwierdziła w warunkach zbliżonych do rzeczywistych nowatorskie rozwiązanie pozwalające na (...) różnych gabarytowo asortymentów (drobnych i średnich) w ramach jednego ciągu technologicznego i równocześnie wpływających na możliwość zaoferowania w skali rynku nowego rodzaju usługi tj. wytwarzania powłok (…).
Celem Projektu Z. było opracowanie innowacyjnego procesu, który odznaczać się będzie szeregiem unikalnych rozwiązań w ramach (…). Rozwiązania te są kluczowe w perspektywie uzyskania zwiększonej wydajności ograniczenia kosztochłonności, materiałochłonności i energochłonności technologii. Spółka osiągnęła powyższy rezultat poprzez przeprowadzenie prac B+R podzielonych na 5 etapów, których efektem jest m.in. ciąg technologiczny w postali linii technologicznej do malowania proszkowego. Opracowana technologia stanowi innowację procesową co najmniej w skali rynku polskiego.
W uzupełnieniu wniosku doprecyzowali Państwo ponadto, że celem w/w Projektów UE było „wdrożenie innowacyjnych rozwiązań na potrzeby badawczo-rozwojowe”, tzn. Spółka w ramach Projektów UE tworzy określoną technologię, którą wykorzystuje na potrzeby usługowe i/lub dalej udoskonala w ramach prowadzonych dalszych prac B+R (we własnych zakresie - bez uwzględniania środków UE).
Zatem działalność, którą Państwa Spółka prowadzi w zakresie realizacji opisanych we wniosku Projektów UE oraz innych projektów, nieobjętych dofinansowanie z UE, ma twórczy charakter.
Kolejnym kryterium działalności badawczo-rozwojowej jest prowadzenie tej działalności w sposób systematyczny. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN słowo systematyczny oznacza :
(i) robiący coś regularnie i starannie,
(ii) o procesach: zachodzący stale od dłuższego czasu,
(iii) o działaniach: prowadzony w sposób uporządkowany, według pewnego systemu; też: o efektach takich działań; planowy, metodyczny.
W definicji działalności badawczo-rozwojowej słowo „systematyczny” występuje w sformułowaniu „podejmowaną (działalność) w sposób systematyczny”, a więc odnosi się do „działalności”, czyli zespołu działań podejmowanych w jakimś celu. Wobec tego najbardziej właściwą definicją systematyczności w omawianym zakresie jest definicja obejmująca prowadzenie działalności w sposób uporządkowany, według pewnego systemu. Zatem słowo systematycznie odnosi się również do działalności prowadzonej w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany. To oznacza, że działalność badawczo-rozwojowa jest prowadzona systematycznie niezależnie od tego, czy podatnik stale prowadzi prace badawczo-rozwojowe, czy tylko od czasu do czasu, a nawet incydentalnie, co wynika z charakteru prowadzonej przez niego działalności oraz potrzeb rynku, klientów, sytuacji mikro i makroekonomicznej. Spełnienie kryterium „systematyczności” danej działalności nie jest uzależnione od ciągłości tej działalności, w tym od określonego czasu przez jaki działalność taka ma być prowadzona ani też od istnienia planu co do prowadzenia przez podatnika podobnej działalności w przyszłości. Wystarczające jest, aby podatnik zaplanował i przeprowadził chociażby jeden projekt badawczo-rozwojowy, przyjmując dla niego określone cele do osiągnięcia, harmonogram i zasoby. Taka działalność może być uznana za działalność systematyczną, tj. prowadzoną w sposób metodyczny, zaplanowany i uporządkowany.
Z opisu sprawy wynika, że systematyczność prac nad Projektami UE polega przede wszystkim na realizacji tych projektów według określonego harmonogramu prac. Spółka zwraca uwagę, że każdy z Projektów UE jest realizowany w oparciu o wniosek o dofinansowanie w którym Spółka przedstawia określony harmonogram prac i prace postępują wedle określonego harmonogramu przez okres realizacji projektu. Każdy z projektów trwał ok. 2,5 roku i wynikiem jego realizacji było stworzenie określonego procesu / technologii stworzonej w ramach Projektu UE, a tym samym prac B+R. Natomiast w odniesieniu do realizacji projektów spoza grupy Projektów UE - są to projekty wewnętrzne do których Spółka angażuje własnych pracowników w zależności od potrzeb dokonania gruntownych prac rozwojowych znanych dotychczas technologii i/lub stworzenia nowego oprogramowania na potrzeby działalności gospodarczej Spółki - które to oprogramowanie ma na celu usprawnienie / udoskonalenie realizacji celów gospodarczych Spółki. Wewnętrzne projekty również są realizowane w oparciu o ustalony harmonogram prac - ustalanych wewnętrznie w zespołach odpowiedzialnych za ich realizację.
To potwierdza zatem, że spełnione jest i będzie przez Spółkę kolejne kryterium definicji działalności badawczo-rozwojowej - systematyczność - w odniesieniu do wskazanych we wniosku prac.
Omówione dwa kryteria działalności badawczo-rozwojowej dotyczą charakteru i organizacji prowadzenia tej działalności. Ostatnie, trzecie kryterium, dotyczy rezultatu prowadzenia tej działalności, tj. zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań. Głównym zadaniem dla zarządzającego projektem badawczo-rozwojowym jest zlokalizowanie i zidentyfikowanie zasobów wiedzy przed rozpoczęciem działań projektowych; zasobów w ujęciu funkcjonalnym i celowościowym, czyli podlegającym zwiększeniu oraz możliwym i właściwym do wykorzystania zwiększonej wiedzy do nowych zastosowań. Lokalizacja i identyfikacja wiedzy obejmuje szereg działań, w tym określenie stanu wiedzy, miejsca, sposobu jej wykorzystania oraz selekcji pod względem przydatności do realizacji celu projektu. Prowadząc działalność badawczo-rozwojową, przedsiębiorca rozwija specjalistyczną wiedzę oraz umiejętności, które może wykorzystać w ramach bieżących albo przyszłych projektów.
W opisie sprawy wskazali Państwo, że w wyniku prowadzenia prac nad projektami, w tym także Projektami UE, o których mowa we wniosku, Spółka nabywa nową wiedzę, którą może wykorzystać w prowadzonej działalności B+R – jest to wiedza z zakresu: produkcji przemysłowej i zabezpieczenia powierzchni, obróbki chemicznej, skutków działania czynników chemicznych oraz atmosferycznych, konstrukcji stalowej, pasywacji metali, programowania komputerowego itd. Spółka nieustannie realizuje usługi (...) (…) i posiadała wiedzę o której mowa, a która to wiedza pozwoliła Spółce na jej rozwój w ramach prac B+R w ramach Projektów UE – bez posiadanej wiedzy Spółka nie mogłaby realizować udoskonalenia tej wiedzy. Projekty UE, jak i projekty nie stanowiące projektów UE miały na celu rozwój tej wiedzy poprzez przeprowadzanie doświadczeń na materiałach i w środkach chemicznych.
Zatem to pozwala uznać, że Spółka będzie wykorzystywać istniejące zasoby wiedzy w celu tworzenia nowych zastosowań.
Kluczowe jest zawarte w definicji działalności badawczo-rozwojowej rozróżnienie, które wskazuje, że taka działalność obejmuje dwa rodzaje aktywności, tj.: badania podstawowe i badania aplikacyjne zdefiniowane w art. 4 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz prace rozwojowe, o których mowa w art. 4 ust. 3 tej ustawy.
Należy zwrócić uwagę na wyłączenie zawarte w art. 4 ust. 3 tej ustawy, mogące odnosić się do wielu przejawów aktywności podatnika. Zastrzeżenie zostało wprowadzone w celu wyeliminowania z zakresu działalności badawczo-rozwojowej tych przejawów aktywności podatnika, które mimo ulepszenia istniejących procesów lub usług, z uwagi na swoją cykliczność (okresowość) oraz brak innowacyjnego charakteru (rutynowość), nie mogą stanowić prac rozwojowych.
Pojęcie działalności badawczo-rozwojowej obejmuje również prace rozwojowe w rozumieniu Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.
Prace rozwojowe polegają na nabywaniu, łączeniu, kształtowaniu i wykorzystywaniu dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności - przy czym użyty przez ustawodawcę spójnik „i” wskazuje, że aby uznać działania za prace rozwojowe konieczne jest zaistnienie wszystkich tych czynności, tj.:
- nabycia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
- łączenia dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
- kształtowania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności;
- wykorzystania dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności.
Prace rozwojowe bazują zatem na dostępnej wiedzy – w zależności od celów, jakie przyjęto dla prowadzenia prac, będzie to wiedza z określonej dziedziny lub dziedzin. Prace te obejmują kolejno:
- nabycie wiedzy i umiejętności, czyli pozyskanie wiedzy/umiejętności, zapoznanie się z wiedzą, zrozumienie jej;
- łączenie wiedzy i umiejętności, czyli znalezienie takich zależności pomiędzy wiedzą z różnych zakresów, dziedzin lub wiedzy wynikającej z różnych badań naukowych oraz pomiędzy umiejętnościami, które są istotne z punktu widzenia postawionych celów badan rozwojowych;
- kształtowanie wiedzy i umiejętności, czyli takie „ułożenie” efektów nabywania i łączenia wiedzy i umiejętności lub takie sformułowanie wniosków płynących z tych procesów, aby można je było wykorzystać dla realizacji postawionych celów prac rozwojowych;
- wykorzystanie wiedzy i umiejętności, czyli ich użycie, posłużenie się nimi dla osiągnięcia celów prac rozwojowych.
Co istotne, całość tych czynności służy:
- planowaniu produkcji oraz
- projektowaniu i tworzeniu zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług.
Chodzi przy tym o konkretne produkty, konkretne procesy lub konkretne usługi albo konkretne rodzaje produktów, procesów lub usług. Podmiot prowadzący prace rozwojowe organizuje je z uwzględnieniem specyfiki konkretnych produktów, procesów lub usług - od niej zależą potrzeby prowadzenia prac rozwojowych i ich zakres.
Jednocześnie ustawodawca wyłączył z definicji prac rozwojowych działalność obejmującą rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do produktów, procesów lub usług, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń. O tym, jakie zmiany do produktów, procesów lub usług mają charakter rutynowy (wykonywany często i niemal automatycznie) i okresowy (powtarzający się, występujący co pewien czas) będzie każdorazowo decydował charakter konkretnych produktów, procesów bądź usług.
Jak sami Państwo wskazali, opisana we wniosku działalność związana z tworzeniem nowych technologii i usług, którą Spółka uznaje za badawczo-rozwojową, stanowi działalność obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług. Co więcej, w szczególności Projektu UE są / były nastawione na zdobycie określonej wiedzy o technologii - tj. technologii która nie istniała w przedsiębiorstwie Spółki i które nie były rutynowe (bowiem nie istniały), ponadto nie były to prace wdrożeniowe w zakresie opracowania produktów i usług, tylko prace koncepcyjne mające na celu stworzenie określonej technologii. Nie były to również prace bieżące z zakresu operacyjnej działalności gospodarczej, bowiem prace nad technologią, która nie istnieje w danym przedsiębiorstwie nie sposób uznać rutynowymi. Nie były to również prace wspomagające / pomocnicze, a prace które mają na celu stworzenie nowej / lepszej kategorii usług np. (...) (…). Nie były to też inne prace spoza prac B+R, czyli prac dokonywanych już po zakończeniu prac badawczo-rozwojowych, chyba że były to nowe projekty wewnętrze w zakresie udoskonalenia technologii stworzonej w ramach prac B+R - i stanowiące nowe projekty udoskonalające tą technologię. Wreszcie, nie były to czynności serwisowe, ani czynności w zakresie promowania ulepszeń dokonywanej już działalności - były to szeroko zakrojone prace B+R mające na celu stworzenie danego rozwiązania nieistniejącego w Spółce.
Zatem pozwala to uznać, że opisana przez Państwa we wniosku i jego uzupełnieniu działalność w zakresie realizacj projektów UE oraz innych, niedofinansowanych środkami UE, prowadzonych wewnątrz Państwa Spółki, spełnia warunki do uznania jej za prace rozwojowe.
Tym samym, realizowane przez Państwa prace, opisane we wniosku i jego uzupełnieniu, spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 należy uznać za prawidłowe.
Ad 2
Zgodnie z art. 18d ust. 1 updop:
podatnik uzyskujący przychody inne niż przychody z zysków kapitałowych odlicza od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, koszty uzyskania przychodów poniesione na działalność badawczo-rozwojową, zwane dalej „kosztami kwalifikowanymi”. Kwota odliczenia nie może w roku podatkowym przekraczać kwoty dochodu uzyskanego przez podatnika z przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych.
Rodzaje kosztów kwalifikowanych podlegających odliczeniu w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową zostały wymienione w art. 18d ust. 2-3 updop.
Na podstawie art. 18d ust. 2 updop, za koszty kwalifikowane uznaje się:
1.poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu;
1a. poniesione w danym miesiącu należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.
2)nabycie materiałów i surowców bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością badawczo-rozwojową;
2a) nabycie niebędącego środkami trwałymi sprzętu specjalistycznego wykorzystywanego bezpośrednio w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, w szczególności naczyń i przyborów laboratoryjnych oraz urządzeń pomiarowych;
3) ekspertyzy, opinie, usługi doradcze i usługi równorzędne, świadczone lub wykonywane na podstawie umowy przez podmiot, o którym mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-8 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, a także nabycie od takiego podmiotu wyników prowadzonych przez niego badań naukowych, na potrzeby działalności badawczo-rozwojowej;
4) odpłatne korzystanie z aparatury naukowo-badawczej wykorzystywanej wyłącznie w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli to korzystanie nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;
4a) nabycie usługi wykorzystania aparatury naukowo-badawczej wyłącznie na potrzeby prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, jeżeli zakup usługi nie wynika z umowy zawartej z podmiotem powiązanym z podatnikiem w rozumieniu art. 11a ust. 1 pkt 4;
5) koszty uzyskania i utrzymania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy, prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, poniesione na:
a)przygotowanie dokumentacji zgłoszeniowej i dokonanie zgłoszenia do Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedniego zagranicznego organu, łącznie z kosztami wymaganych tłumaczeń na język obcy,
b)prowadzenie postępowania przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej lub odpowiedni zagraniczny organ, poniesione od momentu zgłoszenia do tych organów, w szczególności opłaty urzędowe i koszty zastępstwa prawnego i procesowego,
c)odparcie zarzutów niespełnienia warunków wymaganych do uzyskania patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy lub prawa z rejestracji wzoru przemysłowego zarówno w postępowaniu zgłoszeniowym, jak i po jego zakończeniu, w szczególności koszty zastępstwa prawnego i procesowego, zarówno w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej, jak i w odpowiednim zagranicznym organie,
d)opłaty okresowe, opłaty za odnowienie, tłumaczenia oraz dokonywanie innych czynności koniecznych dla nadania lub utrzymania ważności patentu, prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz prawa z rejestracji wzoru przemysłowego, w szczególności koszty walidacji patentu europejskiego.
Na podstawie art. 18d ust. 3 updop:
Za koszty kwalifikowane uznaje się także dokonywane w danym roku podatkowym, zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, odpisy amortyzacyjne od środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych wykorzystywanych w prowadzonej działalności badawczo-rozwojowej, z wyłączeniem samochodów osobowych oraz budowli, budynków i lokali będących odrębną własnością.
Z kolei w świetle art. 18d ust. 3k updop:
Do kosztów kwalifikowanych stanowiących odpisy amortyzacyjne od środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych przepisu art. 16 ust. 1 pkt 48 nie stosuje się.
Zgodnie z art. 18d. ust. 5 updop:
koszty kwalifikowane podlegają odliczeniu, jeżeli nie zostały podatnikowi zwrócone w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Stosownie do treści art. 18d ust. 6 updop (w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2018 r.):
podatnikowi, który w roku podatkowym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględnia w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia.
Natomiast zgodnie z art. 18d ust. 6 updop (w brzmieniu obowiązującym od 1 września 2019 r.):
podatnikowi, który w roku podatkowym korzysta ze zwolnień podatkowych, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 lub 34a, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie tych przepisów.
W myśl art. 18d ust. 7 updop (w brzmieniu obowiązującym od 30 kwietnia 2018 r. do 31 grudnia 2021 r.):
kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:
1.w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
2.w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 150% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
3.w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2-3.
Z art. 18d ust. 7 updop (w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.) wynika natomiast, że:
kwota kosztów kwalifikowanych nie może przekroczyć:
1.w przypadku gdy podatnik, o którym mowa w ust. 3a, jest mikroprzedsiębiorcą, małym lub średnim przedsiębiorcą, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2-3a;
2.w przypadku pozostałych podatników, o których mowa w ust. 3a - 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4a i ust. 2a-3a, oraz 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 5;
3.w przypadku pozostałych podatników - 100% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 2-5, ust. 2a i 3, oraz 200% kosztów, o których mowa w ust. 2 pkt 1 i 1a.
Według art. 18d ust. 8 updop (w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2017 r. do 31 grudnia 2021 r.):
Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia.
Zaś według art. 18d ust. 8 updop (w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2022 r.):
odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono koszty kwalifikowane. W przypadku gdy podatnik poniósł za rok podatkowy stratę albo wielkość dochodu podatnika jest niższa od kwoty przysługujących mu odliczeń, odliczenia - odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części - dokonuje się w zeznaniach za kolejno następujące po sobie sześć lat podatkowych następujących bezpośrednio po roku, w którym podatnik skorzystał lub miał prawo skorzystać z odliczenia. Dokonując odliczenia, o którym mowa w zdaniu drugim, uwzględnia się kwoty pomniejszeń, o których mowa w art. 18db ust. 1.
Należy także zwrócić uwagę na brzmienie przepisu art. 9 ust. 1b updop, zgodnie z którym
podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, którzy zamierzają skorzystać z odliczenia, o którym mowa w art. 18d, są obowiązani w ewidencji, o której mowa w ust. 1, wyodrębnić koszty działalności badawczo-rozwojowej.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 updop:
kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów ze źródła przychodów lub w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Mając na uwadze powołane powyżej przepisy należy stwierdzić, że aby podatnikowi podatku dochodowego od osób prawnych przysługiwało prawo odliczenia w zeznaniu podatkowym kosztów kwalifikowanych poniesionych w danym roku podatkowym powinny być łącznie spełnione następujące warunki:
1)podatnik poniósł koszty na działalność badawczo-rozwojową,
2)koszty na działalność badawczo-rozwojową stanowiły dla podatnika koszty uzyskania przychodów w rozumieniu ustawy o CIT,
3)koszty na działalność badawczo-rozwojową mieszczą się w zamkniętym katalogu kosztów kwalifikowanych określonym przepisami art. 18d ust. 2 - 3 ustawy o CIT,
4)ww. koszty uzyskania przychodów stanowiły koszty kwalifikowane w rozumieniu ustawy o CIT, przy czym, jeżeli koszty kwalifikowane zostały poniesione w ramach badań podstawowych, badania te były prowadzone na podstawie umowy lub porozumienia z jednostką naukową w rozumieniu odrębnych przepisów,
5)jeżeli w roku podatkowym podatnik prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu, prawo do odliczenia przysługuje jedynie w odniesieniu do kosztów kwalifikowanych, które nie są przez podatnika uwzględniane w kalkulacji dochodu zwolnionego z podatku na podstawie zezwolenia/decyzji o wsparciu,
6)w ewidencji, o której mowa w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, podatnik wyodrębnił koszty działalności badawczo-rozwojowej,
7)podatnik wykazał w zeznaniu podatkowym koszty kwalifikowane podlegające odliczeniu,
8)kwota odliczonych kosztów kwalifikowanych nie przekroczyła limitów określonych w ustawy o CIT,
9)koszty kwalifikowane nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie lub nie zostały odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.
Wobec tego stwierdzić należy, że przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane m.in. należności z tytułu wynagrodzeń pracownika, który realizuje wskazany cel, tj. wykonuje prace badawczo-rozwojowe. Istotne jest, aby pracownik wykonywał zadania będące realizacją prac badawczo-rozwojowych, wówczas wynagrodzenie takiego pracownika oraz koszty świadczeń poniesionych na jego rzecz będą mogły stanowić dla Wnioskodawcy koszt kwalifikowany w całości.
Zatem, w przypadku, gdy pracownik w ramach świadczonej pracy wykonuje obowiązki nie tylko związane z działalnością badawczo-rozwojową, zasadnym jest wyodrębnienie (wyłączenie z ulgi badawczo-rozwojowej) tej części wynagrodzenia oraz świadczeń wypłaconych pracownikom zajmującym się działalnością badawczo-rozwojową, a także składek od tych przychodów, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, która nie jest związana z realizacją działalności badawczo-rozwojowej.
Należy w tym miejscu zauważyć, że ustawodawca w treści art. 18d ust. 2 pkt 1 updop, odnosi się do czasu pracy przeznaczonego na realizację działalności badawczo-rozwojowej.
Stosownie do art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 2647, dalej: „updof”),
za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
Przedmiotem Państwa wątpliwości w zakresie pytania nr 2 jest możliwość odliczenia w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową kosztów kwalifikowanych w postaci należności pracowników oddelegowanych do realizacji Projektów UE, zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę i umowy zlecenia.
Z opisu sprawy wynika, że w poszczególnych latach (od roku 2018 do roku 2023) Spółka zaangażowała w Projekty UE łącznie kilkudziesięciu pracowników. Część z pracowników była zaangażowana w określonym wymiarze czasu pracy według zaangażowania wskazanego w projekcie UE, a część z nich była wykorzystywana dorywczo - m.in. pracownicy fizyczni zatrudnieni na podstawie umowy zlecenie. Spółka na potrzeby realizacji danego Projektu UE była zobowiązana do oddelegowania danego pracownika do danego Projektu UE (Projektu X., Projektu Y. lub Projektu Z.) - w określonym wymiarze i na określonym stanowisku (np. Kierownik Projektu B+R). Kosztami Kwalifikowanymi, które Spółka zamierza kwalifikować w uldze B+R są w największej części wynagrodzenia zatrudnionych pracowników (poprzez ujęcie wynagrodzenia w kosztach uzyskania przychodu). W celu dokonania stosownego wyodrębnienia wydatków, Spółka prowadzi stosowną Ewidencję Czasu Pracy Pracowników, w której to ewidencji Spółka ujmuje wynagrodzenia Pracowników w związku z wykonywanymi czynnościami w zakresie (w ramach) działalności badawczo-rozwojowej w trakcie każdego miesiąca w związku z Projektami UE. Po obliczeniu wynagrodzenia (wynagrodzenia zasadniczego oraz składek ZUS), które Spółka wypłaca w związku z działalnością badawczo-rozwojową danego pracownika - Spółka następnie ujmuje tą wartość wynagrodzenia w rocznym Zestawieniu Kosztów, w którym ujmowane są wszystkie wydatki poniesione na działalność badawczo-rozwojową. Składek na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (zgodnie z obowiązującymi przepisami) Spółka nie ujmuje w uldze B+R, co potwierdza prowadzona Ewidencja Czasu Pracy.
Jak wynika z uzupełnienia wniosku, wszystkie wydatki ponoszone przez Spółkę, o których mowa we wniosku, z tytułu zatrudnienia pracowników realizujących prace badawczo-rozwojowe na podstawie umowy o pracę stanowią po stronie pracowników należności ze stosunku pracy, o których mowa w art. 12 ust. 1 ustawy PIT. Również wszystkie wydatki ponoszone przez Spółkę, o których mowa we wniosku, z tytułu zatrudnienia pracowników na podstawie umowy zlecenia/o dzieło mają bezpośredni związek z realizowanym projektami B+R i stanowią po stronie pracowników należności z tytułu wykonywania usług, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a ustawy PIT.
Wskazali Państwo również, że Spółka zamierza ująć w uldze B+R wyłącznie tą część wydatków, które nie była sfinansowana lub zwrócona w jakiejkolwiek formie tzn. finansowana dotacją. Co więcej, Spółka zamierza odliczyć w ramach kosztów kwalifikowanych ulgi B+R tylko te koszty realizacji prac uznawanych przez Spółkę za badawczo-rozwojowe, które zostały poniesione ze środków własnych i nie zostały/nie zostaną Spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie lub odliczone od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym. Nadto, koszty te stanowią koszt podatkowy danego roku.
W tym miejscu zauważyć należy, że wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, i nagrody, zostały wymienione wprost w art. 12 ust. 1 updof, jako przychody ze stosunku pracy, a zatem mieszczą się w katalogu kosztów kwalifikowanych, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop.
Natomiast, użyty w art. 12 ust. 1 updof, zwrot „w szczególności” oznacza, że poszczególne kategorie przychodów zostały wymienione jedynie przykładowo. Zatem, ww. katalog jest katalogiem otwartym. Przychodem ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych są więc wszelkiego rodzaju wypłaty i świadczenia skutkujące u podatnika powstaniem przysporzenia majątkowego, mające swoje źródło w łączącym pracownika z pracodawcą stosunku pracy lub stosunku pokrewnym.
Od 1 stycznia 2018 r. przepisy podatkowe dają możliwość uznania za koszty kwalifikowane, poza należnościami z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 updof, oraz sfinansowanymi przez płatnika składkami z tytułu tych należności określonymi w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1 updop), również należności z tytułów, o których mowa w art. 13 pkt 8 lit. a updof, oraz sfinansowanymi przez płatnika składkami z tytułu tych należności określonymi w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (w myśl art. 18d ust. 2 pkt 1a updop).
Stosownie do art. 13 pkt 8 lit. a updof:
za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.
Zatem, koszty kwalifikowane prowadzonej przez Państwa działalności badawczo-rozwojowej stanowią wydatki na wynagrodzenia osób, z którymi zawarta została umowa zlecenia i/lub umowa o dzieło, a którzy wykonują określone prace w ramach prowadzonej przez Państwa działalności badawczo-rozwojowej, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia i o dzieło w danym miesiącu.
Oznacza to, że poniesione koszty pracownicze mogą stanowić koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1a updop, w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.
Należy podnieść, że ustawodawca nie narzucił przedsiębiorcom formy podziału/ wyodrębnienia. Wybór sposobu udokumentowania tych wydatków pozostawiony został podatnikom, którzy prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Dlatego, wskazane jest, aby dla celów dowodowych, ewidencja czasu pracy, poświęconego przez pracowników na działalność badawczo-rozwojową, była prowadzona przez podatnika korzystającego z ulgi.
Dodatkowo wskazać należy, że w komunikacie Ministerstwa Finansów z dnia 18 maja 2017 r. o Uldze B+R zostało wyraźnie wskazane, że (...) prowadzenie tego rodzaju ewidencji przewidziane jest wprost w propozycji legislacyjnej przedstawionej w „projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego działalności innowacyjnej”. Ustawodawca proponuje tam, aby wynagrodzenia i składki stanowiły koszty kwalifikowane (stanowiące bazę do wyliczenia ulgi B+R) - w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracownika (...).
Jak wynika z opisu sprawy, w zakresie określania kosztów kwalifikowanych ulgi na działalność badawczo-rozwojową dopełniany będzie obowiązek wskazany w art. 9 ust. 1b ustawy o CIT, tj. prowadzone będzie stosowne Zestawienie Kosztów.
Wskazać także należy, że składkami na ubezpieczenia społeczne, określonymi w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1230 ze zm.), o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 updop, należnymi z tytułów wymienionych w art. 12 ust. 1 updop i finansowanymi (w całości lub w części) przez płatnika, są składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe oraz wypadkowe.
Natomiast obowiązek i zasady odprowadzania składek na Fundusz Pracy nakłada na pracodawców ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 735), zaś składki na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych uregulowane są w ustawie z 13 lipca 2006 r. o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (t. j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1087). Zatem, składki te nie zostały uregulowane w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych z dnia 13 października 1998 r., a tylko takie mogą stanowić koszty kwalifikowane, w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1 updop. W ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych w niektórych artykułach są tylko wskazane sytuacje, w których do składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych stosuje się tę ustawę, ale składki te nie są przepisami tej ustawy określone.
Wobec tego mogą Państwo zaliczyć do kosztów kwalifikowanych na podstawie art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a updop, a tym samym odliczyć w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową, o której mowa w art. 18d ust. 1 updop wskazane we wniosku koszty pracowników oddelegowanych do projektów z UE, zatrudnionych w oparciu o umowy o pracę, umowy zlecenia i umowy o dzieło ponoszone przez Państwa oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych:
- w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na realizację działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w ogólnym czasie pracy pracownika w danym miesiącu oraz
- w takiej części, w jakiej czas przeznaczony na wykonanie usługi w zakresie działalności badawczo-rozwojowej pozostaje w całości czasu przeznaczonego na wykonanie usługi na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło w danym miesiącu.
Zasadnie również nie zamierzają Państwo zaliczać do kosztów kwalifikowanych ulgi na działalność badawczo-rozwojową kosztów składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Tym samym, Państwa stanowisko dotyczące pytania nr 2 w zakresie ustalenia, czy koszty poniesione w danym miesiącu (w ciągu roku) należności z tytułów o których mowa w art. 12 ust. 1 i art. 13 pkt 8 lit. a) ustawy o PIT oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie o ZUS - na rzecz pracowników Spółki oddelegowanych do Projektów UE tj. na potrzeby prowadzonych Projektów UE i finansowanych w części ze środków UE - mogą stanowić koszt kwalifikowany w rozumieniu art. 18d ust. 2 pkt 1 i 1a) ustawy o CIT w części nie finansowanej ze środków UE - należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy:
- stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia;
- zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Jednocześnie wskazać należy, że wydana interpretacja odnosi się ściśle do przedmiotu pytań. Inne kwestie wynikające z opisu sprawy i własnego stanowiska, które nie zostały objęte pytaniami nie mogą być, zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji Podatkowej, rozpatrzone.
W odniesieniu do powołanych we wniosku wyroków sądów wskazać należy, że rozstrzygnięcia te nie są wiążące dla organu i dotyczą tylko konkretnych, indywidualnych spraw podatników, osadzonych w określonym stanie faktycznym lub zdarzeniu przyszłym i tylko w tych sprawach rozstrzygnięcia w każdej z nich zawarte są wiążące. Organ jest zobowiązany rozpatrywać każdą sprawę indywidualnie.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy Ordynacja podatkowa. Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i/lub zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
z zastosowaniem art. 119a;
w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…), ul. (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm., dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP:/KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right