Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 14 lutego 2024 r., sygn. II SA/Bd 1320/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Jarosław Wichrowski (spr.) Sędziowie sędzia WSA Joanna Brzezińska asesor WSA Mariusz Pawełczak po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 14 lutego 2024 r. sprawy ze skargi D. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] września 2023 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Prezydent I. po rozpatrzeniu wniosku D. G. (dalej określana jako Skarżąca) decyzją z dnia [...] czerwca 2023 r. znak: [...] odmówił przyznania ww. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawną matką.

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że z orzeczenia o niepełnosprawności matki Skarżącej, wydanego przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności w I. [...].03.2023 r. wynika, że ustalony znaczny stopień niepełnosprawności datuje się od [...].03.2023 r., tj. od 86 roku życia. Z treści orzeczenia nie wynika, od kiedy istnieje niepełnosprawność, o czym stanowi zapis w pkt IV orzeczenia - "nie da się ustalić". Na tej podstawie organ uznał, że nie został spełniony warunek z art. 17 ust. 1b ustawy o świadczeniach rodzinnych, ponieważ strona nie wykazała, aby niepełnosprawność osoby wymagającej opieki powstała nie później niż do ukończenia 18. roku życia lub w trakcie nauki w szkole wyższej, jednak nie później niż do ukończenia 25 roku życia. Nadto organ, nie negując sprawowanej przez córkę opieki nad niepełnosprawna matką, wskazał, że opiekę tę Skarżąca sprawuje jedynie w godzinach od 14 do 15 oraz od 19 do 20, co nie jest przeszkodą do podjęcia zatrudnienia, albowiem świadczenie pielęgnacyjne jest rekompensatą za faktyczny brak możliwości podjęcia zatrudnienia z powodu konieczności sprawowania tej opieki lub za rezygnację z zatrudnienia w celu jej sprawowania. Organ wskazał, że Skarżąca pobiera świadczenie rentowe z tytułu częściowej niezdolności do pracy. W związku z tym organ uznał, że nie zostały spełnione przesłanki do przyznania wnioskowanego świadczenia pielęgnacyjnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00