Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 19 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.463.2024.2.MC

Możliwość wyboru ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jako formy opodatkowania w jednoosobowej działalności gospodarczej - emerytowany lekarz.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Dnia 21 czerwca 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 19 czerwca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Do dnia (...)2024 r. była Pani zatrudniona jako lekarz na umowę o pracę w Szpitalu na stanowisku kierownika Oddziału. Umowę tę rozwiązała Pani z w/w dniem w związku z przejściem na emeryturę.

Obecnie zaproponowano Pani ponowne podjęcie pracy na emeryturze w tym samym Szpitalu, ale już nie na stanowisku kierownika Oddziału, lecz jako lekarz w ramach tzw. „kontraktu”, tj. lekarza prowadzącego działalność gospodarczą na podstawie wpisu do CEIDG i wpisanym do rejestru indywidualnych specjalistycznych praktyk lekarskich w (…) Izbie Lekarskiej. Przedmiotem umowy w ramach takiego „kontraktu” miałoby być udzielanie świadczeń zdrowotnych w zakresie (…) dla pacjentów Szpitala (tj. byłego Pani pracodawcy do (...)2024 r.), a w szczególności na Oddziale (…).

Zaznacza Pani, że zakres obowiązków kierownika Oddziału (wcześniejsze Pani stanowisko do (...)2024 r.) różni się w sposób zasadniczy od zakresu obowiązków lekarza w ramach proponowanej Pani umowy „kontraktowej” na udzielanie świadczeń zdrowotnych w zakresie (…).

W celu zobrazowania tych różnić przedstawiła Pani zakresy obowiązków osobno dla obydwu opisanych przez Panią stanowisk pracy.

Zakres Pani poprzednich obowiązków na stanowisku kierownika oddziału szpitalnego w ramach umowy o pracę, którą rozwiązała Pani z dniem (...)2024 r.:

1)Właściwy dobór kadry ilościowy, jak i jakościowy;

2)Planowanie i organizowanie pracy podległych pracowników;

3)Monitorowanie i ocenianie jakości świadczeń zdrowotnych udzielanych przez podległy personel medyczny;

4)Umiejętność działania w sytuacjach trudnych;

5)Dbałość o prawidłową realizację kontraktu z NFZ;

6)Śledzenie wykonania umów kontraktowych w kolejnych miesiącach;

7)Znajomość stanu zdrowia wszystkich chorych w oddziale i przebiegu leczenia;

8)Organizowanie właściwego przepływu informacji o pacjencie między wszystkimi członkami zespołu terapeutycznego;

9)Nadzór nad prawidłowym wykorzystaniem środków do wykonywania zadań;

10)Kontrola i nadzór nad ordynacją leków, podpisywanie receptariusza szpitalnego;

11)Nadzorowanie przechowywania dokumentacji medycznej oraz sprawozdawczości do NFZ, wydawanie orzeczeń lekarskich i opisów choroby;

12)Zapoznanie i przeszkolenie podległego personelu w zakresie warunków umów z instytucjami ubezpieczenia zdrowotnego;

13)Przestrzeganie obowiązujących przepisów prawnych;

14)Działalność szkoleniowa i naukowa;

15)Kierowanie pracą lekarzy specjalizujących się w oddziałach i zapewnienie im właściwych warunków;

16)Odpowiedzialność za etyczną postawę w kontaktach z przełożonymi, współpracownikami i pacjentami oraz ich rodzinami;

17)W realizacji zadań współpraca z bezpośrednimi przełożonymi, kierownikiem Szpitala, kierownikami działów i służbami pomocniczymi;

18)Promocja zdrowia;

19)Czuwanie nad adaptacją zawodową nowych pracowników.

Zakres obowiązków/czynności lekarza w ramach umowy cywilno-prawnej (tzw. „kontraktu”) z lekarzem posiadającym praktykę lekarską – w ramach umowy ze Szpitalem o udzielenie świadczeń zdrowotnych w zakresie (…) dla pacjentów Szpitala:

1)Udzielanie świadczeń diagnostyczno-terapeutycznych;

2)Udzielanie świadczeń diagnostyczno-terapeutycznych w ramach dyspozycyjności dyżurowej.

Do szczególnych zakresów udzielanych świadczeń zdrowotnych należą:

-badanie pacjenta;

-prowadzenie procesu diagnostyczno-leczniczego hospitalizowanych pacjentów;

-zlecanie badań diagnostycznych niezbędnych do prawidłowego leczenia;

-ordynacja leczenia farmakologicznego w oparciu o receptariusz Szpitala;

-sprawowanie opieki nad pacjentami w trakcie dyżuru;

-prowadzenie dokumentacji medycznej wg zasad Szpitala;

-prowadzenie konsultacji (…) na innych oddziałach Szpitala i Izbie Przyjęć;

-uczestniczenie w zebraniach szkoleniowych i czynny udział w szkoleniu fachowym;

-innych czynności wynikających z zasad udzielania świadczeń zdrowotnych.

W piśmie stanowiącym uzupełnienie do sprawy, wskazała Pani, że w sprawie nie występują negatywne przesłanki wynikające z art. 8 ust. 1 i ust. 3 ustawy zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych dochodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Pytanie

Czy w razie podjęcia przez Panią na emeryturze ponownie pracy u byłego pracodawcy (Szpital), jeszcze w tym samym roku (2024 r.), ale na zasadzie umowy cywilno-prawnej (tzw. „kontraktu”) dla lekarza, będzie Pani mogła rozliczać się za 2024 r. podatkiem ryczałtowym – jeśli nowy zakres czynności (przy umowie cywilno-prawnej) różnić się będzie od wcześniejszego zakresu czynności, które obowiązywały Panią w trakcie pracy na umowę o pracę na stanowisku kierownika oddziału, które Pani wykonywała do (...)2024 r.?

Pani stanowisko w sprawie

Pani zdaniem – ze względu na różniący się zasadniczo zakres czynności pomiędzy wykonywana przez Panią do dnia (...)2024 r. pracą na umowę o pracę na stanowisku Kierownika Oddziału (…), a proponowaną Pani obecnie pracą w tym samym Szpitalu na innym stanowisku w ramach tzw. „kontraktu”, w zakresie czynności jako lekarza udzielającego świadczeń zdrowotnych w zakresie (…) (który to zakres czynności nie odpowiada czynnościom, które wykonywała Pani na rzecz byłego pracodawcy do dnia (...)2024 r.) uważa Pani, że sytuacja taka skutkuje możliwością wyłączenia Pani z podlegania art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych dochodów osiąganych przez osoby fizyczne i wobec tego może Pani się rozliczać przy nowej umowie cywilno-prawnej jako lekarz podatkiem ryczałtowym.

Według Pani stanowiska zakres czynności, które wykonywała Pani jako lekarz zatrudniony na etacie do dnia (...)2024 r. na stanowisku Kierownika Oddziału (…) w Szpitalu: „(…)”, w sposób zasadniczy różni się od zakresu czynności, jakie będzie Pani wykonywać, jeśli podpisze Pani z byłym w/w pracodawcą od dnia (...)2024 r. umowę cywilnoprawną jako lekarz prowadzący działalność gospodarczą w ramach indywidulnej specjalistycznej praktyki lekarskiej – tj. umowę o udzielanie przez Panią świadczeń zdrowotnych w zakresie (…) dla pacjentów „(…)", w tym w szczególności w Oddziale (…) – przy czym wiadomym jest, że w razie podpisania takiej umowy cywilnoprawnej nie będzie pełniła Pani stanowiska Kierownika Oddziału (…) (na stanowisku tym został już zatrudniony inny lekarz, który nadal będzie pełnić tę funkcję).

Ewidentny różny zakres wykonywanych czynności pomiędzy tymi, które wykonywała Pani na stanowisku Kierownika Oddziału (…) a zakresem czynności planowanych do wykonywania w razie podpisania przez Panią umowy cywilnoprawnej w tym samym Szpitalu – opisała Pani w załącznikach ORD-IN/A.

Uważa Pani w związku z tym, że nie dotyczy Pani w takiej sytuacji art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, a więc według Pani nie zaszłyby w takiej sytuacji przesłanki dla wyłączenia Pani z opodatkowania ryczałtem, jeśli podjęłaby Pani u byłego pracodawcy (ten sam Szpital) jeszcze w 2024 roku ponownie pracę, ale w ramach „kontraktu” dla lekarza udzielającego świadczeń zdrowotnych w zakresie (…) dla pacjentów Szpitala, a w szczególności w Oddziale (…). Różnice szczegółowe w zakresie czynności na tych różnych stanowiskach pracy wynikają z zamieszczonych przez Panią zakresów czynności.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku, jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.):

Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Natomiast w myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Osoby fizyczne oraz przedsiębiorstwa w spadku osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie działalność usługowa oznacza – pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r., poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r., poz. 2554 oraz z 2020 r., poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Zwracam uwagę, że u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest uzależniona od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ww. ustawy podatkowej.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

b) uchylona,

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d) uchylona,

e) uchylona,

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

a)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach;

6) (uchylony).

W myśl art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

W myśl art. 8 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Ponadto, warunkiem koniecznym dla skorzystania z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w ustawowym terminie.

Jak stanowi art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Możliwość opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego lub byłego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik lub przynajmniej jeden z jego wspólników (w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki niebędącej osobą prawną) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy. Zawarty w art. 8 ust. 2 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne zwrot normatywny „odpowiadających czynnościom” odnosi się do przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, tożsamych z czynnościami, które podatnik wykonywał (wykonuje) w ramach stosunku pracy.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że do (...)2024 r. była Pani zatrudniona jako lekarz na umowę o pracę w Szpitalu na stanowisku kierownika oddziału. Rozważa Pani podjęcie pracy na emeryturze w tym samym Szpitalu, w którym pracowała Pani do (...)2024 r., ale już jako lekarz w ramach tzw. „kontraktu”, tj. w ramach prowadzonej przez Panią indywidualnej działalności gospodarczej. Wskazała Pani, że zakres czynności kierownika oddziału różni się w sposób zasadniczy od zakresu obowiązków lekarza zatrudnionego w ramach umowy „kontraktowej”. Na potwierdzenie tego faktu opisała Pani swoje zakresy obowiązków i wykonywane czynności zarówno w ramach umowy o pracę, jak i umowy „kontraktowej”. Planuje Pani wybór formy opodatkowania jako ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Zatem, skoro wykonywane przez Panią czynności w ramach umowy o pracę na rzecz Szpitala, jako kierownik oddziału, będą się różnić od usług świadczonych w ramach działalności gospodarczej, jako lekarz na „kontrakcie”, to przychody z działalności gospodarczej mogą zostać opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Podsumowanie: w razie podjęcia przez Panią na emeryturze ponownie pracy u byłego pracodawcy (Szpital), jeszcze w tym samym roku (2024 r.), ale na zasadzie umowy cywilno-prawnej (tzw. „kontraktu”) dla lekarza, będzie Pani mogła rozliczać przychody z działalności gospodarczej za 2024 r. ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła, i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00