Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.329.2024.3.MZ

Stawka ryczałtu ewidencjonowanego dla przychodów z usług montażu i dla przychodów ze sprzedaży materiałów koniecznych do wykonania usługi montażu.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest:

·prawidłowe w części dotyczącej stawki ryczałtu ewidencjonowanego dla przychodów z usług montażu,

·nieprawidłowe w części dotyczącej stawki ryczałtu ewidencjonowanego dla przychodów ze sprzedaży materiałów koniecznych do wykonania usługi montażu.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

10 kwietnia 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 10 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy określenia stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 2 lipca 2024 r. (wpływ 2 lipca 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego (przedstawiony ostatecznie w uzupełnieniu wniosku)

Prowadzi Pan jednoosobową działalność gospodarczą pod X. Działalność ta została zarejestrowana w CEiDG … 2019 r. Z tytułu działalności uzyskuje Pan przychody opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jako formę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskiwanych przychodów od początku prowadzenia działalności wybrał Pan ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Przy tej formie opodatkowania pozostał Pan także w 2023 i 2024 r. Spełnia Pan warunki przewidziane w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne dla wyboru ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (w tym warunek dotyczący limitu przychodów). Ponadto do wykonywanej przez Pana działalności nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Prowadzi Pan ewidencję przychodów, zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z 17 grudnia 2021 r. w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Świadczy Pan, jako podwykonawca, usługi polegające na montażu paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła.

Montaż pomp ciepła odbywa się na podstawie podpisanej z Zamawiającym umowy ramowej, która określa ogólne zasady wykonywania pomp ciepła zlecanych Wykonawcy (Panu) przez Zamawiającego na rzecz jego klientów, w szczególności: każdorazowy zakres prac koniecznych do wykonania w ramach zlecenia, zlecanie Wykonawcy konkretnych prac na podstawie odrębnych zleceń Zamawiającego, procedurę dokonywania konkretnych zleceń. W umowie Zamawiający zobowiązał się również do dostarczania na teren nieruchomości, na której ma zostać wykonana pompa ciepła urządzeń i materiałów wchodzących w skład tej pompy ciepła, przy czym narzędzia do wykonywania prac Wykonawca (Pan) ma zapewnić we własnym zakresie. Umowa określa też przypadek, gdy poprawne wykonanie Zlecenia wymaga od Wykonawcy poniesienia wydatków związanych z zakupem dodatkowych materiałów - wówczas Zamawiający pokrywa te koszty po wcześniejszej akceptacji.

W zakresie instalacji paneli fotowoltaicznych świadczy Pan tę usługę również jako podwykonawca na podstawie umowy ze Zlecającym. W umowie tej wskazano, że Zlecający dostarcza kluczowe komponenty, takie jak: panele fotowoltaiczne, inwerter, konstrukcję, zabezpieczenia - pozostałe elementy zapewnia Wykonawca, przy czym koszt zakupu materiałów ma być ustalany ze Zlecającym.

W oparciu o ww. umowy, świadczy Pan opisane usługi montażu, ale też, z uwagi na konkretne Zlecenia Zamawiającego, dokonuje w hurtowni zakupu komponentów stosownych do danego zamówienia, a następnie sprzedaje je Zlecającemu.

Wystawiana przez Pana Zamawiającemu faktura zawiera dwie pozycje:

1)montaż instalacji pompy ciepła oraz

2)materiały zużyte podczas montażu.

Pozycja nr 1 jest opodatkowana stawką VAT stosowną dla usług budowlanych (8%), natomiast pozycja Nr 2 stawką Vat odpowiednią dla sprzedaży materiałów budowlanych (23%).

W Pana ocenie, wymienione wyżej, oferowane usługi mieszczą się w grupowaniach:

·PKWiU 43.21.10.2 - Roboty związane z wykonywaniem pozostałych instalacji elektrycznych,

·PKWiU 43.22.12.0 - Roboty związane z wykonywaniem instalacji cieplnych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych,

·PKWiU 47.00.49.0 - Sprzedaż detaliczna materiałów budowlanych, gdzie indziej niesklasyfikowanych.

Do chwili obecnej świadczone przez Pana usługi były traktowane jako jedna usługa kompleksowa, w związku z czym stosowano stawkę ryczałtu 5,5% właściwą dla świadczonych usług budowlanych. Powziął Pan jednak wątpliwości, co do prawidłowej klasyfikacji sprzedaży materiałów budowlanych jako jednej usługi kompleksowej ze świadczonymi usługami polegającymi na montażu pomp ciepła i paneli fotowoltaicznych, skoro w przypadku wyraźnego zlecenia Zamawiającego dokonuje Pan zakupu w hurtowni stosownych komponentów pod dane zamówienie, a następnie dokonuje ich montażu, przy czym materiały zostają oddzielnie fakturowane jako ich sprzedaż.

W odpowiedzi na wezwanie wskazał Pan, że posiada Pan nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w myśl art. 3 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226).

Prowadzi Pan działalność gospodarczą w zakresie wskazanym we wniosku (usługa sprzedaży części oraz usługa montażu) od początku prowadzenia działalności gospodarczej, tj. od …. 2019 r. Prowadzona przez Pana działalność gospodarcza jest działalnością usługową w myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, jak również działalnością usługową w zakresie handlu, zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy.

Świadczone przez Pana usługi sklasyfikowane wg PKWiU 43.22.12.0 i 43.21.10.2 stanowią roboty budowlane w rozumieniu art. 3 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane, toteż dotychczas stosowana była stawka 5,5% jak dla robót budowlanych, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6 pkt a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Pana działalność usługowa w zakresie handlu dotyczy akcesoriów hydraulicznych i elektrycznych typu: zawory, kolanka, rury plastikowe, metalowe, miedziane, przewody elektryczne, zabezpieczenia elektryczne, nyple, mufa, uchwyty do pompy, stojaki trójniki. Komponenty są dobierane do konkretnego zamówienia i następnie sprzedawane klientowi obok usługi montażu.

Pana działalność dotyczy PKWiU 47.00.49.0 jest działalnością usługową w zakresie handlu - sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Dostarcza Pan klientom komponenty hydrauliczne, kolanka, zawory rury przewody kablowe. Elementy te nie są w żaden sposób przez Pana przetwarzane. Nabyte w stanie nieprzetworzonym są następnie instalowane.

Prowadzona przez Pana działalność, w żadnym stopniu nie będzie obejmować działalności, w wyniku której powstają nowe wyroby, w tym również sprzedaż wyrobów własnej produkcji. Przedmiotem sprzedaży są towary w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, tj. towary (wyroby) zakupione w celu dalszej odprzedaży, w stanie nieprzetworzonym.

Na fakturach wystawionych przez Pana kontrahentów (podwykonawców) brak jest kodów PKWiU, natomiast faktury wystawiane są albo jako dwie odrębne usługi (sprzedaż + montaż), albo w jednej pozycji zawarta jest sprzedaż wraz z materiałem.

Za swoje usługi wystawia faktury z dwiema pozycjami:

1)usługa fotowoltaiczna/montaż,

2)materiały potrzebne do montażu.

Sposób ewidencjonowania tych przychodów pozwala na określenie przychodu z każdego rodzaju działalności - dotychczas, z uwagi na brak pewności co do możliwości opodatkowania według dwóch różnych stawek (3% i 5,5%) całość przychodów była opodatkowana stawką 5,5%, natomiast przychody te są wyraźnie rozdzielone i z łatwością można ustalić, który przychód dotyczy jakiego rodzaju usługi (usługa montażu i usługa sprzedaży).

Pytanie

Czy w związku z przedstawionym stanem faktycznym może Pan stosować dwie stawki ryczałtu w wysokości 5,5% dla przychodów z robót budowlanych i 3% dla przychodów z działalności usługowej w zakresie handlu, czy powinien Pan zastosować jednolitą stawkę 5,5% dla kompleksowej usługi montażu połączonej z dostawą materiałów koniecznych do montażu?

Pana stanowisko w sprawie

Pana zdaniem, przychody z tytułu usług świadczonych przez niego w postaci wykonywanych montaży paneli fotowoltaicznych/pomp ciepła podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 5,5%, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy, natomiast przychody z tytułu sprzedaży materiałów budowlanych, podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 3%, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b) ustawy.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody.

Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 5,5% w przypadku przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b) ustawy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 3% w przypadku przychodów z działalności usługowej w zakresie handlu, z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Przeważająca działalność gospodarcza, którą Pan prowadzi sklasyfikowana jest pod pozycją:

·PKWiU 43.21.10.2 - Roboty związane z wykonywaniem pozostałych instalacji elektrycznych oraz

·PKWiU 43.22.12.0 - Roboty związane z wykonywaniem instalacji cieplnych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.

Natomiast obok głównego przedmiotu działalności świadczy Pan również usługę sprzedaży Zamawiającemu zakupionych na poczet wykonania zlecenia komponentów, co zostało sklasyfikowane pod pozycją PKWiU 47.00.49.0 - Sprzedaż detaliczna materiałów budowlanych, gdzie indziej niesklasyfikowanych.

Co prawda w ramach świadczonych usług wykonuje Pan usługę kompleksową montażu paneli fotowoltaicznych/pomp ciepła, zatem przypisanie usługi powinno być dokonane na podstawie kluczowego celu, jaki ma być spełniony - również przy pomocy zakupionych w tym celu materiałów, jednak zdarzają się sytuacje, w których Zamawiający sam dostarcza konieczne materiały (co wynika z samej umowy) i wówczas ich zakup przez Pana nie stanowi komplementarnego świadczenia z usługą montażu.

Należy również wskazać, że czynności podejmowane w ramach wymienionych usług są możliwe do wyodrębnienia, prowadzenie ich ewidencji może odbywać się na wysokim poziomie dokładności, przy precyzyjnym opisie czynności i czasu spędzonego nad ich wykonaniem.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest :

  • prawidłowe w części dotyczącej stawki ryczałtu ewidencjonowanego dla przychodów z usług montażu,
  • nieprawidłowe w części dotyczącej stawki ryczałtu ewidencjonowanego dla przychodów ze sprzedaży materiałów koniecznych do wykonania usługi montażu.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z postanowieniami art. 1 pkt 1 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776):

Ustawa ta reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie do art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Użyte w ustawie określenie „działalność usługowa” oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676 z 2017 r., poz. 2453 z 2018 r., poz. 2440 z 2019 r., poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

a) wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b) polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c) polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

– prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Stosownie do art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

W myśl art. 6 ust. 4 pkt 1 tej ustawy:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a) uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b) uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 tej ustawy:

Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

b) (uchylona)

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d) (uchylona)

e) (uchylona)

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

– jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Ponadto w art. 8 ust. 2 ww. ustawy wskazano:

Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W tym miejscu wyjaśnić należy, że ilekroć w ustawie używa się oznaczenia „ex” przy symbolu danego grupowania PKWiU oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu – o czym stanowi art. 4 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Oznaczenie „ex” dotyczy zatem tylko określonej usługi z danego grupowania. Umieszczenie tego dopisku przy konkretnym symbolu statystycznym ma na celu zawężenie stosowania przepisu tylko do tej nazwy grupowania.

Ponadto zauważyć należy, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym klasyfikacji tej do określonego symbolu PKWiU dokonuje sam podatnik.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) oraz art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi:

·5,5% przychodów z działalności wytwórczej, robót budowlanych lub w zakresie przewozów ładunków taborem samochodowym o ładowności powyżej 2 ton;

·3,0% przychodów z działalności usługowej w zakresie handlu, z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Z przedstawionego przez Pana opisu sprawy wynika, że w ramach prowadzonej działalności gospodarczej świadczy Pan, jako podwykonawca, usługi polegające na montażu paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła. Montaż pomp ciepła odbywa się na podstawie podpisanej z Zamawiającym umowy ramowej, która określa ogólne zasady wykonywania pomp ciepła zlecanych Wykonawcy (Panu) przez Zamawiającego na rzecz jego klientów, W umowie Zamawiający zobowiązał się również do dostarczania na teren nieruchomości, na której będzie ma zostać wykonana pompa ciepła urządzeń i materiałów wchodzących w skład tej pompy ciepła, przy czym narzędzia do wykonywania prac Wykonawca (Pan) ma zapewnić we własnym zakresie. Umowa określa też przypadek, gdy poprawne wykonanie Zlecenia wymaga od Wykonawcy poniesienia wydatków związanych z zakupem dodatkowych materiałów - wówczas Zamawiający pokrywa te koszty po wcześniejszej akceptacji. W zakresie instalacji paneli fotowoltaicznych świadczy Pan tę usługę również jako podwykonawca na podstawie umowy ze Zlecającym. W umowie tej wskazano, że Zlecający dostarcza kluczowe komponenty, takie jak: panele fotowoltaiczne, inwerter, konstrukcję, zabezpieczenia - pozostałe elementy zapewnia Wykonawca, przy czym koszt zakupu materiałów ma być ustalany ze Zlecającym. W oparciu o ww. umowy świadczy Pan opisane usługi montażu, ale też, z uwagi na konkretne Zlecenia Zamawiającego, dokonuje w hurtowni zakupu komponentów stosownych do danego zamówienia, a następnie sprzedaje je Zlecającemu.

Spełnia Pan warunki przewidziane w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne dla wyboru ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (w tym warunek dotyczący limitu przychodów). Do wykonywanej przez Pana działalności nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Prowadzi Pan ewidencję przychodów, zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Finansów z 17 grudnia 2021 r. w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

W Pana ocenie, wymienione wyżej, oferowane usługi mieszczą się w grupowaniach:

·PKWiU 43.21.10.2 - Roboty związane z wykonywaniem pozostałych instalacji elektrycznych,

·PKWiU 43.22.12.0 - Roboty związane z wykonywaniem instalacji cieplnych, wentylacyjnych i klimatyzacyjnych,

·PKWiU 47.00.49.0 - Sprzedaż detaliczna materiałów budowlanych, gdzie indziej niesklasyfikowanych.

Do chwili obecnej świadczone przez Pana usługi były traktowane jako jedna usługa kompleksowa, w związku z czym stosowano stawkę ryczałtu 5,5% właściwą dla świadczonych usług budowlanych. Powziął Pan jednak wątpliwości, co do prawidłowej klasyfikacji sprzedaży materiałów budowlanych jako jednej usługi kompleksowej ze świadczonymi usługami polegającymi na montażu pomp ciepła i paneli fotowoltaicznych, skoro w przypadku wyraźnego zlecenia Zamawiającego dokonuje Pan zakupu w hurtowni stosownych komponentów pod dane zamówienie, a następnie dokonuje ich montażu, przy czym materiały zostają oddzielnie fakturowane jako ich sprzedaż. Pana działalność usługowa w zakresie handlu dotyczy akcesoriów hydraulicznych i elektrycznych typu: zawory, kolanka, rury plastikowe, metalowe, miedziane, przewody elektryczne, zabezpieczenia elektryczne, nyple, mufa, uchwyty do pompy, stojaki trójniki. Komponenty są dobierane do konkretnego zamówienia i następnie sprzedawane klientowi obok usługi montażu. Dostarcza Pan klientom komponenty hydrauliczne, kolanka, zawory rury przewody kablowe. Elementy te nie są w żaden sposób przez Pana przetwarzane. Nabyte w stanie nieprzetworzonym są następnie instalowane.

Przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne nie definiują pojęcia roboty budowlane. Dlatego należy w tym zakresie odnieść się do art. 3 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 682 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem:

Przez roboty budowlane należy rozumieć budowę, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego (art. 3 pkt 7).

Roboty budowlane, zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług, ujęte zostały w sekcji F tej Klasyfikacji, obejmują:

·budynki i pozostałe obiekty inżynierii lądowej oraz wodnej,

·roboty ogólnobudowlane i specjalistyczne w zakresie budownictwa i prac inżynierii lądowej i wodnej, takie jak: prace związane z budową nowych budynków, przebudową lub remontem istniejących budynków, włączając montaż budowli z elementów prefabrykowanych oraz konstrukcji o charakterze stałym lub tymczasowym.

Sekcja ta obejmuje następujące działy wg PKWiU:

·Dział 41 - Budynki i roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków,

·Dział 42 - Budowle i roboty ogólnobudowlane związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej,

·Dział 43 - Roboty budowlane specjalistyczne.

Przenosząc powyższe uregulowania na grunt przedmiotowej sprawy stwierdzić należy, że ma Pan prawo do opodatkowania przychodów ze świadczonych usług zaliczanych do robót budowlanych sklasyfikowanych według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w Sekcji F, w grupowaniach: PKWiU 43.21.10.2 i PKWiU 43.22.12.0, zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne według 5,5% stawki ryczałtu, określonej w art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Ponadto Pana wątpliwość budzi również kwestia prawidłowej stawki ryczałtu dla przychodów uzyskiwanych ze sprzedaży towarów (wykorzystywanych do świadczonych usług), sklasyfikowanej przez Pana wg PKWiU 47.00.49.0 - Sprzedaż detaliczna materiałów budowlanych, gdzie indziej niesklasyfikowanych.

Stosownie do treści art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Działalność usługowa w zakresie handlu oznacza sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.

Jeżeli chodzi o działalność usługową w zakresie handlu (art. 4 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy) opodatkowaną według stawki 3% od przychodu, ustawodawca nie odwołuje się do żadnej klasyfikacji statystycznej, celem precyzyjnego określenia zakresu przedmiotowego tej działalności. Oznacza to, że każda działalność, która nie spełnia przesłanek zawartych w definicji działalności usługowej w zakresie handlu, niezależnie czy do takiej działalności została zakwalifikowana w PKWiU, dla celów zryczałtowanego podatku dochodowego nie może być uznana za działalność handlową podlegającą opodatkowaniu według stawki 3%.

Użyte w treści art. 4 ust. 1 pkt 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne sformułowanie „sprzedaż uprzednio nabytych towarów w stanie nieprzetworzonym” oznacza sprzedaż produktów (towarów) bez zmiany ich substancji, czy wyglądu, tj. bez ingerencji sprzedającego we właściwości fabryczne produktu, ponieważ zgodnie z definicją słownikową „przetwarzać” to „przerabiać, zmieniać coś nadając inny kształt, wygląd, inną postać, formę; przekształcać, przeobrażać” (Słownik języka polskiego PWN, Warszawa 2002 r.).

Art. 4 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne precyzuje termin „towary handlowe”, zgodnie z którym:

Towary handlowe to towary (wyroby) zakupione w celu dalszej odsprzedaży, w stanie nieprzetworzonym.

Przenosząc powyższe na grunt przedmiotowej sprawy, wskazać należy, że z wniosku jednoznacznie wynika, że w oparciu o umowy z klientami świadczy Pan opisane usługi montażu paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła, ale też, z uwagi na konkretne Zlecenia Zamawiającego, dokonuje w hurtowni zakupu komponentów stosownych do danego zamówienia, a następnie sprzedaje je zlecającemu. W przypadku wyraźnego zlecenia Zamawiającego dokonuje Pan zakupu w hurtowni stosownych komponentów pod dane zamówienie, a następnie dokonuje ich montażu, przy czym materiały zostają oddzielnie fakturowane jako ich sprzedaż. Pana działalność poza główną usługą montażu (instalacji) dotyczy także sprzedaży akcesoriów hydraulicznych i elektrycznych typu: zawory, kolanka, rury plastikowe, metalowe, miedziane, przewody elektryczne, zabezpieczenia elektryczne, nyple, mufa, uchwyty do pompy, stojaki trójniki. Komponenty są dobierane do konkretnego zamówienia i następnie sprzedawane klientowi obok usługi montażu. Dostarcza Pan klientom komponenty hydrauliczne, kolanka, zawory rury przewody kablowe. Elementy te nie są w żaden sposób przez Pana przetwarzane. Nabyte w stanie nieprzetworzonym są następnie instalowane.

Zatem nie świadczy Pan samej usługi sprzedaży towarów, gdyż zakupione przez Pana pod dane zamówienie komponenty są następnie instalowane w ramach świadczonych jako podwykonawca usług, polegających na montażu paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła. Nie nabywa Pan zatem towarów w celu ich dalszej odsprzedaży w stanie nieprzetworzonym, co jest warunkiem uznania świadczonych usług za usługi w zakresie handlu, zgodnie z art. art. 4 ust 1 pkt 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, lecz nabywa Pan te towary w celu kompleksowego wykonania usługi montażu. Pomimo tego, że wystawiana przez Pana dla zamawiającego faktura zawiera dwie odrębne pozycje, tj. montaż instalacji oraz materiały zużyte podczas montażu, to niewątpliwie jest to faktura za wykonanie kompleksowej usługi montażu paneli fotowoltaicznych lub pomp ciepła.

Z uwagi na powyższe, uzyskane przychody ze sprzedaży komponentów opisanych we wniosku potrzebnych do wykonania usługi montażu instalacji winny zostać opodatkowane łącznie z przychodami z usługi głównej.

Mając na względzie przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego i powołane wyżej przepisy prawa stwierdzić należy, że montaż, jak i sprzedaż komponentów opisanych we wniosku potrzebnych do wykonania usługi montażu, powinny być traktowane jako jedna kompleksowa usługa, z której przychody winny podlegać opodatkowaniu wg jednej stawki ryczałtu właściwej dla usługi głównej - w Pana przypadku - będzie to stawka w wysokości 5,5%, o której mowa w art. 12 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Wobec powyższego, za nieprawidłowe należało uznać Pana stanowisko w części, w której wskazał Pan, że przychody z tytułu sprzedaży materiałów budowlanych, podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych według stawki 3%, na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 7 lit. b) ustawy o zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nie jestem uprawniony do przyporządkowywania formalnego usług do określonego grupowania klasyfikacyjnego. Kwestie dotyczące zaklasyfikowania usługi do właściwego grupowania statystycznego nie mieszczą się w ramach określonych w art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Tak więc interpretację wydałem na podstawie wskazanych przez Pana grupowań PKWiU i kwestia ta nie podlegała ocenie.

Przy wydawaniu niniejszej interpretacji dokonałem wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. W ramach postępowania o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego nie przeprowadzam postępowania dowodowego, lecz opieram się jedynie na stanie faktycznym przedstawionym we wniosku. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Interpretacja dotyczy sprawy będącej przedmiotem zapytania. Inne kwestie nie podlegały ocenie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako: „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00