Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 15 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.414.2024.3.SR

Możliwość zastosowania zwolnienia przedmiotowego.

Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

24 kwietnia 2024 r. wpłynął Pani wniosek z 21 kwietnia 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwania – pismami złożonymi 23 czerwca 2024 r. i 12 lipca 2024 r.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Na infolinii Krajowej Informacji Skarbowej poradzono Pani, aby złożyć wniosek o indywidualne rozpatrzenie Pani okoliczności dotyczących skorzystania z prawa do mieszkaniowej ulgi podatkowej po sprzedaży nieruchomości w czasie krótszym niż pięć lat od nabycia. Z ulgi tej można skorzystać przy rozliczeniu podatkowym PIT-39 jeśli kwotę w całości przeznaczy się na cele zakupu mieszkania do zamieszkania na stałe w przeciągu 3 lat od zgłoszenia (art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PIT). Obowiązuje to również w odniesieniu do wykorzystania tej kwoty na cele mieszkaniowe w innych krajach EU lub krajach członkowskich EOG, jednak obecnie już z wyłączeniem Wielkiej Brytanii.

Pani sytuacja przedstawia się następująco:

Jest Pani obywatelką Wielkiej Brytanii, jak również Polski i posiadaczką obu paszportów. W Wielkiej Brytanii żyła Pani większą cześć swojego życia – 31 i pół roku. Tam w 1990 r. wyszła Pani za mąż za Brytyjczyka i urodziła Pani dwoje dzieci, które tam się wychowały i mieszkają na stałe. Po 29 latach małżeństwa i rozwodzie w 2020 r. przyjechała Pani do Polski w części zaopiekować się mocno schorowanymi rodzicami wymagającymi praktycznie ciągłej opieki. Zamieszkała Pani z Pani obecnym partnerem w Pani rodzinnym niegdyś mieście, blisko rodziców. Jak się z czasem okazało trochę za szybko zdecydowali się zakupić działkę i postawić mały domek w leśnej okolicy. W międzyczasie Pani rodzice zmarli – w 2021 r. i 2022 r. Relacje z partnerem przestały się układać, a Pani czując się coraz bardziej osamotniona, odizolowana i nie mogąc w żaden sposób zaadaptować się do życia w Polsce podjęła Pani decyzje o powrocie do Wielkiej Brytanii i zamieszkaniu blisko swoich dzieci – … i …. ..., gdzie mieszkała Pani tyle lat, jest dla Pani krajem, który nazywa domem. Przyjeżdżając do Polski tam zostawiła Pani dzieci, przyjaciół, całe Pani środowisko, rodzinę, byłego męża, z którą ma Pani wciąż kontakt – dosłownie wszystko czym było Pani życie, łącznie z biznesem, który prowadziła Pani w … (jako lekarz). Córka niedługo zamierza założyć własna rodzinę, a Pani syn jeszcze studiuje i wymaga wsparcia finansowego do czasu, aż znajdzie pracę po studiach i wreszcie uniezależni się finansowo. Nie ma Pani teraz żadnego powodu, aby zostawać w Polsce dłużej niż Pani musi.

Decyzja o rozstaniu i Pani decyzja o powrocie do Wielkiej Brytanii zmusza Panią i partnera do sprzedaży wspólnie zakupionej działki i domku w stanie surowym, który tam Państwo postawili, co stało się jednoczesnym problemem i priorytetem numer jeden. Sytuacja osobista zrobiła się dla Pani na tyle trudna, że chciałaby Pani dokonać sprzedaży w możliwie najszybszym czasie (co oznacza przed upływem pięciu lat od czasu zakupu działki) i wrócić. W praktyce są Państwo zdani na mieszkanie razem dopóki nie przeprowadzą Państwo tej sprzedaży, gdyż każde z Państwa potrzebuje kwoty ze sprzedaży na dalsze cele mieszkaniowe. W Pani przypadku kwota ta jest Pani potrzebna w całości do zakupu mieszkania w …, gdzie będzie Pani mieszkać na stałe. Taki „zastrzyk finansowy” pomógłby Pani w znaczny sposób szybciej zrealizować Pani plan powrotu bez bezcelowego przedłużania i tak już „bolesnej” sytuacji. Każda, nawet najmniejsza kwota, którą Pani uzyska lub zaoszczędzi i będzie mogła przeznaczyć na ten cel, się liczy.

Po śmierci rodziców dostała Pani również spadek w postaci ziemi (większość to zarośnięte nieużytki – częściowo na terenie podmokłym, jedna działka leśna), które również chce Pani sprzedać. Sprzedaż części ziemi ze spadku musiałaby się odbyć również do pięciu lat od jego nabycia. Pieniądze ze sprzedaży również chce Pani w całości przeznaczyć na zakup mieszkania w ….

Widoczne jest zatem, że jest Pani pod dużą presją, aby w miarę szybko pozamykać wszystkie sprawy w Polsce, kupić dla siebie mieszkanie w … (kiedy tylko finansowo będzie Pani gotowa) i wrócić.

Wielka Brytania była w okresie przejściowym Brexitu jak przyjechała Pani do Polski, z obowiązującymi jeszcze wtedy prawami EU. Teraz niestety już nie jest w EU, ani w EOG, co według obowiązujących w Polsce przepisów (art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy PIT) automatycznie odbiera Pani możliwość skorzystania z mieszkaniowej ulgi podatkowej przy wydaniu uzyskanych funduszy ze sprzedaży nieruchomości na zakup mieszkania w ….

Taka sytuacja w odniesieniu do Pani decyzji o powrocie do kraju, w którym Pani żyła i mieszkała, jest dla Pani mocno krzywdząca i to tylko dlatego, że od stosunkowo niedawna Wielka Brytania stała się jednym z bardzo nielicznych „wykluczonych” państw w Europie. Jedyne co może to zmienić to indywidualne rozpatrzenie Pani wniosku przez Krajową Informację Skarbową i przychylna decyzja w tej sprawie umożliwiająca Pani skorzystanie z ulgi podatkowej przy wykorzystaniu całej uzyskanej ze sprzedaży kwoty na (udokumentowany) zakup mieszkania dla własnych celów mieszkaniowych bez konieczności zapłacenia od tej sprzedaży podatku dochodowego (w podobny sposób, gdyby realizowała Pani zakup mieszkania w każdym kraju EOG).

W związku z tym, uprzejmie prosi Pani o zrozumienie Pani niefortunnych okoliczności przy zajęciu stanowiska w Pani sprawie i pozytywne ustosunkowanie się do Pani prośby.

W uzupełnieniu wniosku wskazała Pani, że:

a)Działka, na której Pani wraz z partnerem rozpoczęliście budowę domu to działka nr …/…, o powierzchni 608 m2, położona w miejscowości …, gmina …, województwo …numer jednostki rejestrowej ….

b)Data nabycia ww. działki to 6 maja 2021 r.

c)Udział w działce z partnerem po 50% każdy.

d)Działka aktualnie jest wystawiona na sprzedaż.

e)Planowana sprzedaż udziału w nieruchomości nie nastąpi w wyniku działalności gospodarczej. Będzie to sprzedaż wyłącznie prywatna.

f)Daty śmierci Pani rodziców:

·… … zmarła w dniu 17 czerwca 2021 r.,

·… … zmarł w dniu 9 lipca 2022 r.

Data nabycia spadku po Pani mamie – 18 stycznia 2022 r. Data nabycia spadku po Pani ojcu – 16 kwietnia 2024 r. Nabycie w ramach spadku po rodzicach w wyniku orzeczenia sądu – daty powyżej.

Nabywcy spadku po Pani matce – w częściach:

·… … (mąż) – 1/3,

·… … … … (córka) – 1/3,

·… … … (córka) 1/3

Nabywcy spadku po Pani ojcu – w częściach:

·… … … … – 1/2,

·… … … – 1/2.

Podział spadku nie został jeszcze do końca przeprowadzony. Przedmiotem spadku jest wyłącznie nadmieniona ziemia – szczegóły poniżej.

Nadmienia Pani też, że siostra … … uzyskała dom z działką po rodzicach zapisany na nią jeszcze za życia rodziców.

Pozostałość, czyli wyżej wspomniane grunty, miały przypaść Pani. Pani matka niestety nie dokończyła formalności z tym związanych, z powodu ciężkiej postępującej choroby w czasie kiedy mieszkała Pani w Wielkiej Brytanii i kiedy fizycznie była w stanie to przeprowadzić.

Przed śmiercią Pani matki własność powyższych gruntów była w udziałach:

·… … (Pani matka) – 1/2,

·… … (siostrzenica Pani matki) – 1/2.

Postępowanie spadkowe dotyczyło tylko 1/2 części powyższych gruntów, których Pani matka była współwłaścicielką. Druga połowa prawnie jest w posiadaniu Pani kuzynki … ….

g)Miejsce położenia i oznaczenia geodezyjne wskazanych we wniosku nieruchomości gruntowych – województwo …, powiat …, jednostka ewidencyjna …, obręb … …, jednostka rejestrowa …- ….

Wykaz działek:

·działka nr … (…) – lasy, pow. 0,53 ha,

·działka nr … (…) – grunty zadrzewione i zakrzewione na użytkach rolnych, pow. 0,58 ha,

·działka nr … (…) – grunty pod wodami powierzchniowymi płynącymi, lasy, łąki, pow. 2,25 ha,

·działka nr … (…) – łąki, pastwiska trwałe, pow. 0,77 ha.

h)Nabycie gruntów przez Pani matkę było przeprowadzone w procesie odzyskania gruntów po uwłaszczonym bez odszkodowania przez państwo gospodarstwie rolnym w …, należącym niegdyś do Pani dziadka (akt własności ziemi z dnia 30 września 1972 r. orzekający ze właścicielem gruntów był Pani dziadek … … jest w Pani posiadaniu). Pani matka … … z domu … była jedynym żyjącym dzieckiem i jedyną spadkobierczynią po śmierci dziadka. Odzyskanie gruntów własnościowych odebranych przez państwo, przeprowadzone przez Pani matkę odbyło się w ramach procesu scalenie gruntów w lipcu 1991 r. Grunty te nie były przedmiotem wspólności majątkowej małżeńskiej Pani rodziców.Stanowiły one wyłączną własność majątkową Pani matki, jako spadek po jej rodzicach.

i)Podział spadku nie został jeszcze do końca przeprowadzony. Przedmiotem spadku jest wyłącznie nadmieniona ziemia – szczegóły poniżej.

Nadmienia Pani też, że siostra … … uzyskała dom z działką po rodzicach zapisany na nią jeszcze za życia rodziców.

Pozostałość nieruchomości po rodzicach, czyli wyżej wspomniane grunty, miała przypaść Pani. Pani matka niestety nie dokończyła formalności z tym związanych, z powodu ciężkiej postępującej choroby w czasie kiedy mieszkała Pani w Wielkiej Brytanii i kiedy jeszcze fizycznie była w stanie to przeprowadzić.

Przed śmiercią mamy własność powyższych gruntów była w udziałach :

·… … (Pani matka) – 1/2.

·… … (siostrzenica Pani matki) – 1/2.

Postępowanie spadkowe dotyczyło tylko 1/2 części powyższych gruntów, których Pani matka była współwłaścicielką. Druga połowa prawnie jest w posiadaniu Pani kuzynki … ….

Po śmierci obojga rodziców i według orzeczenia sądu na podstawie istniejących przepisów w przypadku spadku bez testamentu, własność gruntowa należąca niegdyś do Pani matki została podzielona równo między Panią i Pani siostrę … ….

Tak więc, obecnie własność szczegółowo wymienionych powyżej działek kształtuje się następująco:

·1/2 udział: … … (siostrzenica Pani matki),

·1/2 udział:

-… … … … – 1/4,

-… … … – 1/4.

Jak wskazała Pani wcześniej, podział spadku po rodzicach po otrzymaniu orzeczenia sądowego nie został jeszcze do końca przeprowadzony i będzie on zmieniony. Za zgodą Pani siostry i według woli Pani zmarłej matki udział siostry (1/4) zostanie przepisany na Panią w ramach darowizny od siostry przez sporządzenie aktu notarialnego, który zamierzają Panie przeprowadzić na dniach. W dotychczasowym procesie przyznania spadku nie było spłat. Nie będzie też spłat w procesie przeprowadzenia aktu notarialnego darowizny od siostry dla Pani.

Wartość rynkowa powyższych działek praktycznie nie zmieniła się od decyzji spadku po Pani matce w 2022 r. i Pani ojcu w 2024 r. Wartość rynkowa składników majątkowych – ziemi (udział siostry) nie przekroczy w żaden sposób wartości Pani udziału ziemi nabytego przez Panią w spadku po zmarłych rodzicach.

Po przeprowadzeniu tego procesu Pani udział w częściach powyżej wymienionych działek wyniesie:

·… … – 1/2,

·… … … … – 1/2.

j)Nieruchomości gruntowe nie były użytkowane ani wykorzystywane do żadnej działalności w czasie ich posiadania przez rodziców, a obecnie Panią i Pani siostrę. Są to tereny zarośnięte od lat, cześć gruntów podmokła, rozlewisko i przez część płynąca przez nie rzeczka, cześć lasu. Nie były udostępniane odpłatnie ani nieodpłatnie osobom trzecim. Nie ma też żadnych możliwości przekształcenia ich na działki budowlane według uzyskanych przez Panią informacji w Urzędzie Gminy ….

k)Nieruchomości te nie są jeszcze sprzedane. Daty sprzedaży nie da się obecnie określić.

Pozyskane przez Panią grunty drogą spadku i podziału spadku, będzie Pani chciała sprzedać jak najszybciej z uwagi na Pani powrót do Wielkiej Brytanii na stałe i fakt, że nie ma kto w Polsce po Pani ich odziedziczyć, gdyż Pani dzieci urodzone w Wielkiej Brytanii nie zamierzają mieszkać ani inwestować w Polsce.

l)Planowana sprzedaż wszystkich nieruchomości gruntowych w Pani posiadaniu nie nastąpi w wyniku działalności gospodarczej. Będzie to sprzedaż prywatna.

m)Posiada Pani też inną nieruchomość – mieszkanie własnościowe w bloku w …, którego jest Pani jedyną właścicielką i w którym mieszka Pani obecnie od czasu przyjazdu do Polski. Nieruchomość tą nabyła Pani w 2014 r. Nie była i nie jest ona udostępniana innym osobom.

n)Nie dokonywała Pani nigdy sprzedaży żadnych nieruchomości w Polsce.

o)Zamierza Pani nabyć nieruchomość w Wielkiej Brytanii (…) mieszkanie do zamieszkania na stałe, jako swoją własność prywatną. Po nabyciu uzyska Pani tytuł prawny właścicielki mieszkania.

Pytanie

Czy w Pani indywidualnej sprawie i okolicznościach mogą mieć zastosowanie przepisy art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dające możliwość zwolnienia z podatku dochodowego, w sytuacji sprzedaży nieruchomości przed upływem pięciu lat od jej pozyskania i przeznaczeniu całości środków z jej sprzedaży na zakup mieszkania w Wielkiej Brytanii?

Pani stanowisko w sprawie

Pani stanowisko jest takie, że w sytuacji opisanej powyżej uważa Pani, iż słuszna wydaje się być decyzja zwolnienia Pani z obowiązku opłaty podatkowej ze sprzedaży nieruchomości przed upływem pięciu lat przy przeznaczeniu całości środków ze sprzedaży na zakup mieszkania do zamieszkania przez Panią na stałe w Wielkiej Brytanii.

Nie miałaby Pani takiego problemu, gdyby zamierzała kupić nieruchomość za uzyskane ze sprzedaży fundusze w kraju Unii Europejskiej. Kupno mieszkania w Wielkiej Brytanii, gdzie Pani mieszkała i żyła 31 lat jest dla Pani absolutną koniecznością do powrotu.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):

Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 9 ust. 1a ww. ustawy:

Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art. 25e, art. 29-30cb, art. 30da-30dh, art. 30e-30g, art. 30j-30p oraz art. 44 ust. 7e i 7f, suma dochodów z wszystkich źródeł przychodów.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy:

Źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:

a)nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b)spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c)prawa wieczystego użytkowania gruntów,

‒ jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przytoczony przepis formułuje generalną zasadę, zgodnie z którą sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz praw określonych w tym przepisie przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, skutkuje powstaniem przychodu. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw nastąpi po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie – nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym kwota uzyskana ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości oraz ww. praw w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Aby zatem ustalić, czy w przedmiotowej sprawie planowana sprzedaż przez Panią

·udziału 1/2 w zakupionej przez Panią działce nr …/…, na której wraz z partnerem rozpoczęliście Państwo budowę domu;

·udziałów 1/4 w działkach nr …, nr …, nr … i nr … – nabytych przez Panią w drodze spadku po Pani matce oraz Pani ojcu,

·udziałów 1/4 w działkach nr …, nr …, nr … i nr … – nabytych przez Panią od Pani siostry na podstawie aktu notarialnego darowizny,

podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, istotne jest ustalenie, czy ich odpłatne zbycie nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie.

Z treści wniosku wynika, że w dniu 6 maja 2021 r. zakupiła Pani udział 1/2 w działce nr …/…, na której wraz z partnerem rozpoczęliście Państwo budowę domu.

Wskazać należy, że moment przeniesienia prawa własności w prawie podatkowym określany jest zgodnie z normami prawa cywilnego. Zgodnie z art. 155 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm.):

Umowa sprzedaży, zamiany, darowizny, przekazania nieruchomości lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej albo że strony inaczej postanowiły.

Z treści wniosku wynika, że w dniu 9 lipca 2022 r. zmarła Pani matka, która była właścicielką udziału 1/2 w działkach nr …, nr …, nr … i nr …. Nabycie gruntów przez Pani matkę było przeprowadzone w procesie odzyskania gruntów po uwłaszczonym bez odszkodowania przez państwo gospodarstwie rolnym, należącym niegdyś do Pani dziadka (akt własności ziemi z dnia 30 września 1972 r. orzekający że właścicielem gruntów był Pani dziadek). Pani matka była jedynym żyjącym dzieckiem i jedyną spadkobierczynią po śmierci dziadka. Odzyskanie gruntów własnościowych odebranych przez państwo, przeprowadzone przez Pani matkę odbyło się w ramach procesu scalenie gruntów w lipcu 1991 r. Grunty te nie były przedmiotem wspólności majątkowej małżeńskiej Pani rodziców. Stanowiły one wyłączną własność majątkową Pani matki jako spadek po jej rodzicach.

Nabywcy spadku po Pani matce – w częściach:

·… … (mąż) – 1/3,

·… … … … (córka) – 1/3,

·… … … (córka) 1/3

Nabywcy spadku po Pani ojcu – w częściach:

·… … … … – 1/2,

·… … … – 1/2.

Przepis art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowi, że:

W przypadku odpłatnego zbycia, nabytych w drodze spadku, nieruchomości lub praw majątkowych, określonych w ust. 1 pkt 8 lit. a-c, okres, o którym mowa w tym przepisie, liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości lub nabycie prawa majątkowego przez spadkodawcę.

Stosownie do art. 922 Kodeksu cywilnego:

Spadek to prawa i obowiązki zmarłego wynikające ze stosunków cywilnoprawnych, które z chwilą jego śmierci przechodzą na następców prawnych.

W myśl art. 924 Kodeksu cywilnego:

Spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy.

Zgodnie z art. 925 Kodeksu cywilnego

Spadkobierca nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku.

Powyższe oznacza, że z chwilą śmierci należące do spadkodawcy prawa i obowiązki stają się spadkiem, który podlega przepisom prawa spadkowego, a data śmierci (chwila śmierci) spadkodawcy ustala, kto staje się spadkobiercą oraz co wchodzi w skład masy spadkowej. Z kolei, postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku lub akt poświadczenia dziedziczenia potwierdzają jedynie prawo spadkobiercy do tego spadku od momentu jego otwarcia.

W świetle powyższego oraz stosownie do art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za datę nabycia przez Panią udziałów 1/4 w działkach nr …, nr …, nr … i nr … należy przyjąć:

·dzień nabycia udziału 1/2 w ww. działkach przez Pani matkę – w odniesieniu do udziałów w ww. działkach nabytych przez Panią w spadku po Pani matce zmarłej w dniu 17 czerwca 2021 r.,

·17 czerwca 2021 r. – w odniesieniu do udziałów w ww. działkach nabytych przez Panią w spadku po Pani ojcu, które nabył on w spadku po żonie.

Z treści wniosku wynika, że Pani za zgodą Pani siostry i według woli Pani zmarłej matki, udział siostry (1/4) zostanie przepisany na Panią w drodze darowizny od siostry przez sporządzenie aktu notarialnego, który zamierzają Panie przeprowadzić na dniach. W dotychczasowym procesie przyznania spadku nie było spłat. Nie będzie też spłat w procesie przeprowadzenia aktu notarialnego darowizny od siostry dla Pani.

Zgodnie z art. 888 § 1 ww. Kodeksu:

 Przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku.

Zgodnie z prawem cywilnym darowizna dochodzi do skutku w drodze umowy jednostronnie zobowiązującej, której treścią jest zarówno zobowiązanie darczyńcy do spełnienia świadczenia pod tytułem darmym na rzecz obdarowanego, czyli do dokonania rozporządzenia i wydania przedmiotu darowizny, jak i oświadczenie obdarowanego o przyjęciu darowizny. Jeżeli przedmiotem darowizny jest nieruchomość, to umowa darowizny pod rygorem nieważności, powinna mieć formę aktu notarialnego. Tym samym zawarcie umowy darowizny nieruchomości powoduje przejście jej własności na obdarowanego z chwilą zawarcia aktu notarialnego, w którym darczyńca daruje tę nieruchomość obdarowanemu, a obdarowany darowiznę przyjmuje.

Wobec powyższego wskazać należy, że planowane przez Panią odpłatne zbycie:

  • do końca 2026 r. udziału 1/2 w zakupionej w 2021 r. przez Panią działce nr …/1, na której wraz z partnerem rozpoczęliście Państwo budowę domu,
  • do końca 2026 r. udziałów 1/12 w działkach nr …, nr …, nr … i nr … – nabytych przez Panią w drodze spadku po Pani ojcu, który nabył je w spadku po żonie (Pani matce) zmarłej w dniu 17 czerwca 2021 r.,
  • do końca 2029 r. udziałów 1/4 w działkach nr …, nr …, nr … i nr … – nabytych w 2024 r. przez Panią od Pani siostry na podstawie aktu notarialnego darowizny,

będzie stanowić źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ zostanie dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie.

Natomiast planowane przez Panią odpłatne zbycie:

·udziałów 1/6 w działkach nr …, nr …, nr … i nr … – nabytych przez Panią w drodze spadku po Pani matce nie będzie stanowić źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ zostanie dokonane po upływie pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie udziałów w ww. działkach przez Pani matkę, stosownie do art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Stosownie do art. 30e ust. 2 ww. ustawy:

Podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Zgodnie z uregulowaniami zawartymi w art. 19 ust. 1 ww. ustawy:

Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy w wysokości wartości rynkowej. Przepis art. 14 ust. 1 zdanie drugie stosuje się odpowiednio.

Pojęcie kosztów odpłatnego zbycia nie zostało przez ustawodawcę zdefiniowane w ustawie, należy zatem stosować językowe rozumienie tego wyrażenia, zgodnie z którym za koszty odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych uważa się wszystkie wydatki poniesione przez zbywającego, które są konieczne, aby transakcja mogła dojść do skutku (wszystkie niezbędne wydatki bezpośrednio związane z tą czynnością). Można do takich kosztów zaliczyć np.: koszty wyceny sprzedawanej nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego, koszty pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości, wydatki związane ze sporządzeniem przez notariusza umowy cywilnoprawnej, koszty i opłaty sądowe, o ile były ponoszone przez zbywcę. Pomiędzy tymi wydatkami a dokonanym zbyciem musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy.

Ustalenie kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia odbywa się natomiast zgodnie z art. 22 ust. 6c lub 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w zależności od tego, czy zbywaną nieruchomość lub prawo nabyto odpłatnie, czy nieodpłatnie.

W myśl art. 22 ust. 6c ww. ustawy:

Koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

Według art. 22 ust. 6d ww. ustawy:

Za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn. Do kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości i praw, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, nabytych w drodze spadku zalicza się również udokumentowane koszty nabycia lub wytworzenia poniesione przez spadkodawcę oraz przypadające na podatnika ciężary spadkowe, w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub zbywanego prawa odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych nabytych przez podatnika. Przez ciężary spadkowe, o których mowa w zdaniu drugim, rozumie się spłacone przez podatnika długi spadkowe, zaspokojone roszczenia o zachowek oraz wykonane zapisy zwykłe i polecenia, również w przypadku, gdy podatnik spłacił długi spadkowe, zaspokoił roszczenia o zachowek lub wykonał zapisy zwykłe i polecenia po dokonaniu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c.

Zgodnie z art. 22 ust. 6e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Wysokość nakładów, o których mowa w ust. 6c i 6d, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.

Jak wynika z powyższych przepisów, podstawą obliczenia podatku jest dochód, stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości określonym zgodnie z art. 19 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych a kosztami uzyskania przychodu ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i ust. 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tak obliczony dochód podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do treści art. 30e ust. 4 ww. ustawy:

Po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:

1)dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub

2)dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.

Z kolei, jak stanowi art. 30e ust. 5 ww. ustawy:

Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł.

W myśl natomiast art. 30e ust. 7 ww. ustawy:

W przypadku niewypełnienia warunków określonych w art. 21 ust. 1 pkt 131 podatnik jest obowiązany do złożenia korekty zeznania, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, i do zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę; odsetki nalicza się od następnego dnia po upływie terminu płatności, o którym mowa w art. 45 ust. 4 pkt 4, do dnia zapłaty podatku włącznie.

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy stanowi, że:

Wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie trzech lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Dochód zwolniony należy obliczyć według następującego wzoru:

dochód zwolniony = D × W/P

gdzie:

D – dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa,

W – wydatki poniesione na cele mieszkaniowe wymienione w art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

P – przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa.

Należy wyjaśnić, że powyższe zwolnienie obejmuje taką część dochodu uzyskanego z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości, jaka proporcjonalnie odpowiada udziałowi poniesionych wydatków na własne cele mieszkaniowe w osiągniętych przychodach z odpłatnego zbycia. W sytuacji, gdy przychód z odpłatnego zbycia zostanie w całości przeznaczony na cele mieszkaniowe, to wówczas uzyskany z tego tytułu dochód będzie w całości korzystał ze zwolnienia od podatku dochodowego.

Cele mieszkaniowe, których sfinansowanie przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych uprawnia do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania, wymienione zostały w art. 21 ust. 25 w zw. z ust. 30a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do treści art. 21 ust. 25 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych:

Za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się wydatki poniesione na:

a)nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

b)nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

c)nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,

d)budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,

e)rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego

‒ położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.

Zgodnie z art. 21 ust. 25a ww. ustawy:

Wydatki, o których mowa w ust. 25 pkt 1 lit. a-c, uznaje się za wydatki poniesione na cele mieszkaniowe, jeżeli przed upływem okresu, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, nastąpiło nabycie własności rzeczy lub praw wymienionych w ust. 25 pkt 1 lit. a-c, w związku z którymi podatnik ponosił wydatki na nabycie.

W myśl art. 21 ust. 26 ww. ustawy:

Przez własny budynek, lokal lub pomieszczenie, o których mowa w ust. 25 pkt 1 lit. d i e, rozumie się budynek, lokal lub pomieszczenie stanowiące własność lub współwłasność podatnika lub do którego podatnikowi przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takich prawach. Przez własne budynek, lokal lub pomieszczenie, o których mowa w ust. 25 pkt 1 lit. d i e, rozumie się również niestanowiące własności lub współwłasności podatnika budynek, lokal lub pomieszczenie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, podatnik nabędzie ich własność lub współwłasność albo spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udział w takich prawach, jeżeli uprzednio prawo takie mu nie przysługiwało.

Przy czym, stosownie do art. 21 ust. 28 ww. ustawy:

Za wydatki, o których mowa w ust. 25, nie uważa się wydatków poniesionych na:

1)nabycie gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, budynku, jego części lub udziału w budynku, lub

2)budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę, adaptację lub remont budynku albo jego części

- przeznaczonych na cele rekreacyjne.

Należy wyjaśnić, że wszelkiego rodzaju ulgi czy zwolnienia są odstępstwem od konstytucyjnej zasady równości i powszechności opodatkowania, w sposób szczegółowy uregulowanymi w przepisach materialnego prawa podatkowego. Są one przywilejami, z których podatnik ma prawo, a nie obowiązek skorzystania. Zatem oceniając ciążące na nim obowiązki wynikające z zastosowania danej ulgi czy zwolnienia podatkowego należy dokonać ścisłej, literalnej wykładni przepisu regulującego daną ulgę czy zwolnienie. W związku z tym, tylko wydatkowanie środków uzyskanych z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych – w terminie i na cele wskazane w art. 21 ust. 1 pkt 131, a szczegółowo określone w art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pozwala na zastosowanie przedmiotowego zwolnienia.

Wątpliwość Pani budzi kwestia, czy przeznaczając środki pieniężne uzyskane ze sprzedaży nieruchomości w Polsce na nabycie nieruchomości w Wielkiej Brytanii, w której będzie realizowała Pani własne cele mieszkaniowe uprawnia Panią do skorzystania ze zwolnienia w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Katalog wydatków stanowiących własne cele mieszkaniowe podatnika wymieniony w art. 21 ust. 25 w zw. z ust. 30a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ma charakter zamknięty – jest to wyliczenie enumeratywne. Ustawodawca formułując zwolnienie przedmiotowe, w sposób jednoznaczny wskazał realizację celów mieszkaniowych, które pozwalają na skorzystanie ze zwolnienia z opodatkowania dochodu ze sprzedaży. Jednym z takich celów – zgodnie z art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. a) ww. ustawy – jest nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.

Wobec powyższego stwierdzić należy, że nie przysługuje Pani prawo do skorzystania ze zwolnienia na podstawie przepisu art. 21 ust. 1 pkt 131 w zw. z art. 21 ust. 25 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z planowanym nabyciem nieruchomości (mieszkania) położonej w Wielkiej Brytanii celem realizacji własnych celów mieszkaniowych, w odniesieniu do dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia nieruchomości, gdyż nabyta nieruchomość nie będzie położona w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.

Zatem odpłatne zbycie:

  • do końca 2026 r. udziału 1/2 w zakupionej w 2021 r. przez Panią działce nr …/…, na której wraz z partnerem rozpoczęliście Państwo budowę domu,
  • do końca 2026 r. udziałów 1/12 w działkach nr …, nr …, nr … i nr … – nabytych przez Panią w drodze spadku po Pani ojcu, który nabył je w spadku po żonie (Pani matce) zmarłej w dniu 17 czerwca 2021 r.,
  • do końca 2029 r. udziałów 1/4 w działkach nr …, nr …, nr … i nr … – nabytych w 2024 r. przez Panią od Pani siostry na podstawie aktu notarialnego darowizny,

będzie stanowić źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art. 30e ww. ustawy.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Wskazać należy, że interpretacja indywidualna nie ma charakteru decyzji uznaniowej, Organ dokonuje wykładni przepisów jakie mają zastosowanie w przedstawionym stanie faktycznym i wykładnia ta nie jest uzależniona od życiowej sytuacji podatnika. Te okoliczności może brać pod uwagę naczelnik właściwego urzędu skarbowego, który na podstawie art. 67a § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.), na wniosek podatnika, w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym, może m.in. odroczyć termin płatności podatku lub rozłożyć zapłatę podatku na raty; odroczyć lub rozłożyć na raty zapłatę zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę lub odsetki od nieuregulowanych w terminie zaliczek na podatek, a nawet umorzyć w całości lub w części zaległości podatkowe, odsetki za zwłokę. Wobec tego, w przypadku pozostawania w trudnej sytuacji materialnej czy życiowej podatnik może zwrócić się z takim wnioskiem do właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

Organ podkreśla, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego. Postępowanie w sprawie wydania interpretacji indywidualnej ma na celu wyjaśnienie wątpliwości co do sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego materialnego do określonego stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Przedmiotem interpretacji wydanej na podstawie art. 14b ustawy Ordynacja podatkowa jest sam przepis prawa. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest ustalanie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, stanowi to bowiem domenę ewentualnego postępowania podatkowego.

Wskazać należy, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, w związku z czym, niniejsza interpretacja dotyczy Pani jako osoby występującej z wnioskiem, nie wywiera natomiast skutku prawnego dla innych osób (np. współwłaścicieli nieruchomości).

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w …. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00