Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 8 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDWP.4011.63.2024.2.AS1

Uzyskane przez Wnioskodawcę w 2024 r. i latach przyszłych, przychody z działalności usługowej, związanej ze świadczeniem usług opisanych we wniosku sklasyfikowanych jako kod PKWiU 74.90.12.0 „Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń” mogą być opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 8,5%.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

20 maja 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 20 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Uzupełnił go Pan pismem z 13 czerwca 2024 r. (data wpływu 13 czerwca 2024 r.) w odpowiedzi na wezwanie.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą (dalej: „Wnioskodawca” lub „Podatnik”).

Niniejszy wniosek dotyczy zdarzenia przyszłego oraz zaistniałego stanu faktycznego. Wniosek dotyczy roku podatkowego 2022, 2023, 2024 i kolejnych.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu art. 3 ustawy Prawo przedsiębiorców jako osoba fizyczna. Wnioskodawca rok 2022, 2023, 2024 i lata kolejne planuje rozliczać się w zakresie jakiego dotyczy wniosek w oparciu o podatek ryczałtowy w wysokości 8,5% ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych określony w art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Wysokość przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekracza i nie przekroczy kwoty 2 000 000 EURO.

Zakres wykonanych usług mieści się w grupie usług opisanych kodem PKWiU: 74.90.12.0 „Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń”.

W praktyce działalność obejmuje świadczenie usług obejmujących:

  • prowadzenie sukcesywnej analizy rynku, na którym działa spółka w celu identyfikacji podmiotów, które mogą być zainteresowane usługami spółki,
  • wyszukiwanie potencjalnych klientów dla spółki i przedstawianie ich spółce drogą elektroniczną,
  • nawiązywanie kontaktu z podmiotami zainteresowanymi usługami spółki,
  • przygotowywanie ofert składanych następnie wyszukanym klientom,
  • organizację i udział w spotkaniach z potencjalnymi kontrahentami,
  • negocjowanie treści zawieranych umów,
  • doradztwo w zakresie warunków umownych z klientami spółki,
  • doprowadzenia do zawarcia przez spółki umów z klientami,
  • utrzymywanie kontaktu z klientami spółki w celu realizacji zawartych umów jak również podtrzymywanie współpracy spółki z takimi klientami bez podpisywania umów we własnym imieniu i bez fizycznej sprzedaży produktów (z wyłączeniem pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, finansowego i ubezpieczeniowego).

Wnioskodawca nie jest i nie będzie podmiotem opłacającym podatek w formie karty podatkowej, nie korzysta i nie będzie korzystał z okresowego zwolnienia z podatku dochodowego, nie prowadzi i nie będzie prowadzić apteki, nie sprzedaje i nie będzie sprzedawać, ani kupować wartości dewizowych oraz nie będzie sprzedawać części oraz akcesoriów do pojazdów mechanicznych. Ponadto, Wnioskodawca nie wytwarza wyrobów opodatkowanych podatkiem akcyzowym. Wnioskodawca nie świadczył i nie będzie świadczył także usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy.

Nie występuje i nie wystąpiła również sytuacja, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 5 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2540 ze zm.), czyli Wnioskodawca nie będzie podejmował działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a)samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem;

b)w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków;

c)samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka,

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jest to działalność usługowa, w myśl przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Złożone zostało stosowne oświadczenie do naczelnika urzędu skarbowego o zmianie formy opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Czynności określone we wniosku nie są i nie będą wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez zlecającego. Odpowiedzialność wobec osób trzecich ponosi Wnioskodawca. Ryzyko gospodarcze ponosi Wnioskodawca.

Nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o ryczałcie.

Usługi nie są wykonywane w ramach wolnego zawodu zdefiniowanego w art. 4 ust. 2 pkt 11 ustawy o ryczałcie.

Ośrodek Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi w piśmie z (…).04.2024 r. o znaku (…) poinformował Wnioskodawcę, że opisane we wniosku o interpretację podatkową czynności związane ze świadczeniem usług obejmujących:

  • prowadzenie sukcesywnej analizy rynku, na którym działa spółka w celu identyfikacji podmiotów, które mogą być zainteresowane usługami spółki,
  • wyszukiwanie potencjalnych klientów dla spółki i przedstawianie ich spółce drogą elektroniczną,
  • nawiązywanie kontaktu z podmiotami zainteresowanymi usługami spółki,
  • przygotowywanie ofert składanych następnie wyszukanym klientom,
  • organizację i udział w spotkaniach z potencjalnymi kontrahentami,
  • negocjowanie treści zawieranych umów, doradztwo w zakresie warunków umownych z klientami spółki, doprowadzenia do zawarcia przez spółki umów z klientami,
  • utrzymywanie kontaktu z klientami spółki w celu realizacji zawartych umów jak również podtrzymywanie współpracy spółki z takimi klientami bez podpisywania umów we własnym imieniu i bez fizycznej sprzedaży produktów (z wyłączeniem pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, finansowego i ubezpieczeniowego),

mieszczą się w grupowaniu PKWiU 74.90.12.0 „Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń”.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu sprawy

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą od (…).2023 r. Początkowo prowadzona była na zasadach ogólnych, zmiana formy opodatkowania z zasad ogólnych na ryczałt ewidencjonowany nastąpiła dnia 10.01.2024 r. (wtedy Wnioskodawca złożył przez internetowe konto wniosek do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Prowadzona działalność gospodarcza opodatkowana jest w postaci ryczałtu ewidencjonowanego. Wniosek dotyczy lat 2024 i lat przyszłych.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca prowadzi ewidencję ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu ewidencjonowanego do właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego (w tym za pośrednictwem CEiDG) Wnioskodawca złożył 10.01.2024 r.

Fakturę nr (...)/2024 Wnioskodawca wystawił 31 stycznia 2024 r. to była pierwsza faktura na ryczałcie, poprzednie Wnioskodawca wystawiał na zasadach ogólnych.

Wnioskodawca jest zatrudniony na umowę o pracę, ale nie dla tego samego podmiotu, dla którego świadczy usługi na podstawie umowy B2B.

Jeżeli zaistnieje taka sytuacja, a co za tym idzie taka konieczność to Wnioskodawca będzie prowadzić ewidencję przychodów w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. Na razie nie ma takiej potrzeby.

W ramach wykonywanych usług Wnioskodawca nie uzyskuje przychodów na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym nie uzyskuje przychodów z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez Niego pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wnioskodawca nie pełni funkcji prezesa, nie jest wspólnikiem, udziałowcem ani akcjonariuszem Klienta na rzecz którego świadczy usługi.

Wnioskodawca przedstawia swoje usługi:

a)prowadzenie sukcesywnej analizy rynku, na którym działa spółka w celu identyfikacji podmiotów, które mogą być zainteresowane usługami spółki,

Charakter czynności:

  • Analiza rynku obejmuje systematyczne badanie rynku, na którym działa spółka, w celu identyfikacji trendów, konkurencji oraz potencjalnych klientów.

Na czym polega:

  • Gromadzenie i analizowanie danych rynkowych.
  • Monitorowanie działań konkurencji.
  • Analiza preferencji i zachowań klientów.
  • Określanie luk rynkowych i nowych możliwości biznesowych.

Czego dotyczy:

  • Wszystkich aspektów związanych z rynkiem, na którym działa spółka, w tym segmentacji rynku, trendów branżowych, analizy SWOT itp.

Zakres:

  • Analiza jakościowa i ilościowa rynku.
  • Regularne raportowanie wyników analiz.

Efekt:

  • Identyfikacja podmiotów mogących być zainteresowanych usługami spółki.
  • Propozycje strategii marketingowych i sprzedażowych.

b)wyszukiwanie potencjalnych klientów dla spółki i przedstawianie ich spółce drogą elektroniczną,

Charakter czynności:

  • Proces identyfikowania i docierania do potencjalnych klientów, którzy mogą być zainteresowani ofertą spółki.

Na czym polega:

  • Korzystanie z baz danych, narzędzi CRM, social mediów i innych zasobów do identyfikacji potencjalnych klientów,
  • Analiza profilów klientów, by ocenić ich potencjał i zainteresowanie.

Czego dotyczy:

  • Nowych oraz istniejących rynków, w których spółka może oferować swoje usługi.

Zakres:

  • Poszukiwanie potencjalnych klientów zarówno lokalnie, jak i na rynku międzynarodowym.
  • Kategoryzacja klientów według potencjału biznesowego.

Efekt:

  • Lista potencjalnych klientów, którzy mogą być zainteresowani współpracą ze spółką.

c)nawiązywanie kontaktu z podmiotami zainteresowanymi usługami spółki,

Charakter czynności:

  • Aktywne nawiązywanie relacji z potencjalnymi klientami.

Na czym polega:

  • Przygotowywanie i wysyłanie wiadomości e-mail, telefoniczne kontaktowanie się, inicjowanie spotkań.

Czego dotyczy:

  • Prezentacji usług spółki, zbierania informacji zwrotnych, ustalania zainteresowania.

Zakres:

  • Pierwszy kontakt, dalsze rozmowy w celu wzbudzenia zainteresowania i zbudowania relacji.

Efekt:

  • Ustanowienie wstępnych relacji biznesowych z potencjalnymi klientami.

d)przygotowywanie ofert składanych następnie wyszukanym klientom,

Charakter czynności:

  • Tworzenie dopasowanych ofert sprzedażowych.

Na czym polega:

  • Analiza potrzeb klientów, tworzenie spersonalizowanych ofert, wycen usług.

Czego dotyczy:

  • Usług oferowanych przez spółkę, dostosowanych do specyficznych potrzeb klienta.

Zakres:

  • Przygotowanie dokumentacji ofertowej, przedstawienie warunków współpracy.

Efekt:

·Gotowe oferty sprzedażowe przesłane do potencjalnych klientów.

e)organizacja i udział w spotkaniach z potencjalnymi kontrahentami.

Charakter czynności:

  • Koordynacja i uczestnictwo w spotkaniach biznesowych.

Na czym polega:

  • Organizowanie spotkań, przygotowanie agendy, prowadzenie prezentacji.

Czego dotyczy:

  • Omawianie ofert, prezentacja usług, negocjacje wstępnych warunków współpracy.

Zakres:

  • Spotkania online i osobiste, zarówno z nowymi, jak i z istniejącymi klientami.

Efekt:

  • Lepsze zrozumienie potrzeb klienta, zbudowanie relacji biznesowych.

f)negocjowanie treści zawieranych umów,

Charakter czynności:

  • Prowadzenie rozmów mających na celu uzgodnienie warunków współpracy.

Na czym polega:

  • Dyskusje dotyczące warunków umownych, negocjowanie cen, terminów, zakresu usług.

Czego dotyczy:

  • Szczegółów umów zawieranych z klientami.

Zakres:

  • Pełny proces negocjacji od pierwszych rozmów po uzgodnienie finalnych warunków.

Efekt:

  • Wypracowane i uzgodnione warunki umowy.

g)doradztwo w zakresie warunków umownych z klientami spółki

Charakter czynności:

  • Doradzanie klientom i spółce w kwestiach związanych z warunkami umowy.

Na czym polega:

  • Analiza warunków umowy, sugerowanie optymalnych rozwiązań, minimalizacja ryzyka.

Czego dotyczy:

  • Wszystkich aspektów umowy, w tym prawnych, finansowych, operacyjnych.

Zakres:

  • Konsultacje, analizy, rekomendacje.

Efekt:

  • Bezpieczne i korzystne warunki umowy dla obu stron.

h)doprowadzenia do zawarcia przez spółki umów z klientami,

Charakter czynności:

  • Koordynacja procesu finalizacji umów.

Na czym polega:

  • Zbieranie podpisów, finalne negocjacje, formalne zamknięcie procesu.

Czego dotyczy:

  • Formalności związane z zawieraniem umów.

Zakres:

  • Koordynacja działań wszystkich zaangażowanych stron.

Efekt:

  • Zawarte umowy z klientami.

i)utrzymywanie kontaktu z klientami spółki w celu realizacji zawartych umów jak również podtrzymywanie współpracy spółki z takimi klientami bez podpisywania umów we własnym imieniu i bez fizycznej sprzedaży produktów (z wyłączeniem pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, finansowego i ubezpieczeniowego),

Charakter czynności:

  • Regularne komunikowanie się z klientami w celu realizacji umów i podtrzymywania współpracy.

Na czym polega:

  • Follow-up, rozwiązywanie problemów, oferowanie dodatkowych usług.

Czego dotyczy:

  • Bieżącej obsługi klientów, realizacji umów, wsparcia posprzedażowego.

Zakres:

  • Kontakty telefoniczne, e-mailowe, osobiste spotkania.

Efekt:

  • Zadowolenie klientów, długotrwała współpraca, dodatkowe zamówienia.

Pytanie

Czy przychód z działalności usługowej, związanej z świadczeniem usług opisanych we wniosku sklasyfikowanych jako kod PKWiU 74.90.12.0 „Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń” może być opodatkowany w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 8,5%?

Pana stanowisko w sprawie

Wnioskodawca uważa, że do przychodów osiąganych przez Niego z tytułu opisanych usług w zakresie pośrednictwa komercyjnego, które są sklasyfikowane wg PKWiU 74.90.12.0 może zastosować stawkę 8,5% w myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a) ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Zasady opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne uregulowane zostały w przepisach ustawy o ryczałcie.

Postanowienia art. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, regulują opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Przy czym, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 tej ustawy, przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosowne do art. 6 ust. 1 ustawy o ryczałcie, opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Zgodnie z art. 6 ust. 4 pkt 1 ustawy o ryczałcie, podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli w roku poprzedzającym rok podatkowy;

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłączne z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

Przy czym, w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o ryczałcie, użyte w ustawie określone pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Stosownie natomiast do art. 5a pkt 6 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.: dalej „ustawa o PIT”), ilekroć w ustawie jest mowa o działalność gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej, oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych - prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

W myśl art. 14 ust. 1 ustawy o PIT, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Ustawa o ryczałcie przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania, o czym stanowi art. 8 ust. 1, jednak działalność Wnioskodawcy nie wykazuje żadnego z nich.

Pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego (art. 9 ust. 1 ustawy o ryczałcie).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Stosownie do art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 776 ze zm.):

Ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą.

Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Pozarolnicza działalność gospodarcza oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

W tym miejscu należy odnieść się również do art. 4 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy, w myśl którego:

Wolny zawód oznacza pozarolniczą działalność gospodarczą wykonywaną osobiście przez tłumaczy, adwokatów, notariuszy, radców prawnych, biegłych rewidentów, księgowych, agentów ubezpieczeniowych, agentów oferujących ubezpieczenia uzupełniające, brokerów reasekuracyjnych, brokerów ubezpieczeniowych, doradców podatkowych, doradców restrukturyzacyjnych, maklerów papierów wartościowych, doradców inwestycyjnych, agentów firm inwestycyjnych oraz rzeczników patentowych, z tym że za osobiste wykonywanie wolnego zawodu uważa się wykonywanie działalności bez zatrudniania na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze osób, które wykonują czynności związane z istotą danego zawodu.

Stosownie do treści art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r., poz. 226 ze zm.):

Ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a)wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b)polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c)polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei, zgodnie z treścią art. 5b ust. 1 tej ustawy:

Za pozarolniczą działalność gospodarczą nie uznaje się czynności, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

1)odpowiedzialność wobec osób trzecich za rezultat tych czynności oraz ich wykonywanie, z wyłączeniem odpowiedzialności za popełnienie czynów niedozwolonych, ponosi zlecający wykonanie tych czynności;

2)są one wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonych przez zlecającego te czynności;

3)wykonujący te czynności nie ponosi ryzyka gospodarczego związanego z prowadzoną działalnością.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarczą, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. poz. 1676, z 2017 r. poz. 2453, z 2018 r. poz. 2440, z 2019 r. poz. 2554 oraz z 2020 r. poz. 556), z zastrzeżeniem pkt 2 i 3.

Stosownie do treści art. 6 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają przychody osób fizycznych lub przedsiębiorstw w spadku z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 7a ust. 4 lub art. 14 ustawy o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 1e i 1f, w tym również gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki cywilnej osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”. Do przychodów przedsiębiorstwa w spadku nie stosuje się przepisu art. 12 ust. 10a.

Z art. 6 ust. 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, wynika, że:

Podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:

1) w roku poprzedzającym rok podatkowy:

a)uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 2 000 000 euro, lub

b)uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 2 000 000 euro.

2) rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.

Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przewiduje również wyłączenia z tej formy opodatkowania.

Zgodnie z ww. art. 8 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

1. Opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1) opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3;

2) korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego;

3) osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

a) prowadzenia aptek,

b) uchylona 

c) działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,

d) - e) uchylona

f) działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych;

4) wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii;

5) podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

a) samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,

b) w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,

c) samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

6) (uchylony)

2. Jeżeli podatnik prowadzący działalność samodzielnie lub w formie spółki, który wybrał opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, uzyska z tej działalności przychody ze sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1) wykonywał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub

2) wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

- w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i, poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego, opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

3. Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy nie uzyskał przychodu z działalności, o której mowa w ust. 1 pkt 3 i 4, traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z dniem uzyskania przychodów z tych rodzajów działalności i od tego dnia opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

4. - 7. (uchylony).

Jednocześnie należy wskazać, że warunkiem skorzystania ze zryczałtowanej formy opodatkowania jest złożenie oświadczenia o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Sporządzone na piśmie oświadczenie o wyborze opodatkowania przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych na dany rok podatkowy podatnik składa naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika, a w przypadku przedsiębiorstwa w spadku - według ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego przedsiębiorcy, do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.  

Stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych zależą od tego, z jakiego rodzaju działalności podatnik uzyskuje przychody. Zostały one określone w art. 12 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

W myśl art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów z działalności usługowej, w tym przychodów z działalności gastronomicznej w zakresie sprzedaży napojów o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, z zastrzeżeniem pkt 1-4 oraz 6-8.

Ponadto należy zauważyć, że możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług. Zatem konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU. Przy czym kwalifikacji tej dokonuje sam podatnik. Kwestii tej nie regulują przepisy prawa podatkowego, a tylko te przepisy, zgodnie z  art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, mogą być przedmiotem interpretacji indywidualnej.

Podkreślić również należy, że w myśl art. 12 ust. 3 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne:

Jeżeli podatnik obowiązany do prowadzenia ewidencji przychodów prowadzi działalność, z której przychody są opodatkowane różnymi stawkami określonymi w ust. 1, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem, że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności. W przypadku gdy podatnik, o którym mowa w zdaniu poprzednim, nie prowadzi ewidencji w sposób zapewniający ustalenie przychodów dla każdego rodzaju działalności, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wynosi 8,5% przychodów, z tym że w przypadku osiągania również przychodów, o których mowa w:

1) ust. 1 pkt 1, ryczałt wynosi 17%;

2) ust. 1 pkt 2, ryczałt wynosi 15%;

2a) ust. 1 pkt 2a, ryczałt wynosi 14%;

2b) ust. 1 pkt 2b, ryczałt wynosi 12%;

3) ust. 1 pkt 3, ryczałt wynosi 10%;

4) ust. 1 pkt 4, ryczałt wynosi 12,5%.

Zatem, w sytuacji prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej zryczałtowanym podatkiem dochodowym wg różnych stawek, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych na podstawie prowadzonej ewidencji przychodów ustala się według stawki właściwej dla przychodów z każdego rodzaju działalności, pod warunkiem że ewidencja przychodów jest prowadzona w sposób umożliwiający określenie przychodów z każdego rodzaju działalności.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że:

  • prowadzi Pan działalność gospodarczą od (...).2023 r.,
  • prowadzona przez Pana działalność opodatkowana jest w postaci ryczałtu ewidencjonowanego,
  • początkowo działalność prowadzona była na zasadach ogólnych, zmiana formy opodatkowania z zasad ogólnych na ryczałt ewidencjonowany nastąpiła dnia 10.01.2024 r. (wtedy złożył Pan przez internetowe konto wniosek do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Opodatkowana jest w postaci ryczałtu ewidencjonowanego,
  • w ramach prowadzonej działalności gospodarczej prowadzi Pan ewidencję ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
  • wysokość przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej nie przekracza i nie przekroczy kwoty 2 000 000 EURO,
  • zakres wykonanych usług mieści się w grupie usług opisanych kodem PKWiU: 74.90.12.0 „Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń”,
  • jest to działalność usługowa, w myśl przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne,
  • nie mają zastosowania wyłączenia zawarte w art. 8 ustawy o ryczałcie,
  • usługi nie są wykonywane w ramach wolnego zawodu zdefiniowanego w art. 4 ust. 2 pkt 11 ustawy o ryczałcie,
  • w ramach wykonywanych usług nie uzyskuje Pan przychodów na podstawie umów o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontraktów menedżerskich lub umów o podobnym charakterze, w tym nie uzyskuje przychodów z tego rodzaju umów zawieranych w ramach prowadzonej przez Niego pozarolniczej działalności gospodarczej,
  • nie pełni Pan funkcji prezesa, nie jest wspólnikiem, udziałowcem ani akcjonariuszem Klienta na rzecz którego świadczy usługi.

Mając na uwadze powołane przepisy oraz opis sprawy stwierdzam, że uzyskane przez Pana w 2024 r. i latach przyszłych, przychody z działalności usługowej, związanej ze świadczeniem usług opisanych we wniosku sklasyfikowanych jako kod PKWiU 74.90.12.0 „Usługi pośrednictwa komercyjnego i wyceny, z wyłączeniem wyceny nieruchomości i ubezpieczeń” mogą być opodatkowane w formie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 8,5%

Zaznaczyć jednak należy, że zastosowanie stawki 8,5% dla przychodów ze świadczonych przez Pana usług będzie prawidłowe, jeżeli faktycznie nie uzyska Pan przychodów ze świadczenia innych usług, do których przypisana jest wyższa stawka ryczałtu oraz spełnia Pan inne ustawowe przesłanki do opodatkowania przychodów w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, przedstawionego przez Pana i stanu prawnego, obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego, przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna jest wydana przy założeniu, że poprawnie zakwalifikował Pan świadczone usługi do odpowiedniego grupowania PKWiU. Interpretacja nie rozstrzyga o prawidłowości tej klasyfikacji (zasady formalnego przyporządkowania towaru lub usługi do grupowania statystycznego nie są przepisami prawa podatkowego).

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

  • Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 935; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Warszawska 5, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP:/KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00