Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 20 grudnia 2023 r., sygn. I FSK 1956/23

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Izabela Najda-Ossowska (sprawozdawca), Sędzia NSA Mariusz Golecki, Sędzia NSA Sylwester Golec, po rozpoznaniu w dniu 20 grudnia 2023 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Naczelnika Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 31 maja 2023 r., sygn. akt I SA/Go 42/23 w sprawie ze skargi P. M. na decyzję Naczelnika Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 16 grudnia 2022 r., nr [....] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od lipca do grudnia 2015 r. 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Gorzowie Wielkopolskim, 2) zasądza od P.M. na rzecz Naczelnika Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim kwotę 4947 (słownie: cztery tysiące dziewięćset czterdzieści siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 31 maja 2023 r., sygn. akt I SA/Go 42/23, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim (dalej: Sąd pierwszej instancji/WSA), po rozpoznaniu skargi P. M. (dalej: Skarżący/Strona) na decyzję Naczelnika Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim (dalej: Organ) z 16 grudnia 2022 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od lipca go grudnia 2015 r., uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Lubuskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gorzowie Wielkopolskim z 20 września 2021 r. zasądził od Organu na rzecz Skarżącego zwrot kosztów postępowania sądowego (wszystkie powołane w uzasadnieniu wyroki dostępne są w internetowej bazie orzeczeń na stronie www.orzeczenia.nsa.gov.pl).

2. Uzasadniając swoje stanowisko Sąd pierwszej instancji wskazał, że sądowa kontrola zgodności z prawem zastosowania przez organy podatkowe art. 70 § 6 pkt 1 i art. 70c ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2022 r., poz. 2651 ze zm.; dalej: O.p.) nakłada na sąd administracyjny obowiązek oceny należytego uzasadnienia przez organy podatkowe zastosowania wskazanych przepisów. W tym kontekście WSA uznał, że Organ nie sprostał wymogowi art. 210 § 4 O.p. Stwierdził nadto, że zgromadzony w aktach administracyjnych "materiał dowodowy nie daje podstaw do stwierdzenia, że organy w prawidłowy sposób zastosowały art. 70 § 6 pkt 1 w zw. z art. 70c O.p." Z uzasadnienia wyroku wynika, że oceny wymagało, czy wszczęcie 3 września 2020 r. dochodzenia w sprawie o przestępstwo skarbowe związane z niewykonaniem zobowiązania będącego przedmiotem postępowania, wywarło materialny skutek w postaci zawieszenia biegu terminu przedawnienia tego zobowiązania na podstawie art. 70 § 6 pkt 1 O.p. Sąd, odwołując się do uchwały Naczelnego Sądu Administracyjnego z 24 maja 2021 r., I FPS 1/21, uznał, że prawidłowa ocena, czy wszczęcie postępowania karnego skarbowego nie miało charakteru instrumentalnego wymaga pełnego zbadania i oceny podejmowanych przez organy podatkowe czynności.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00