Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 15 grudnia 2023 r., sygn. I SA/Lu 635/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Niezgoda Sędzia WSA Grzegorz Wałejko (sprawozdawca) Asesor sądowy Marcin Małek Protokolant: starszy asystent sędziego Tomasz Woźny po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 15 grudnia 2023 r. sprawy ze skargi FHU F. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w B. P. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22 sierpnia 2023 r. nr 0114-KDIP2-1.4010.136.2022.8.OK w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz FHU F. spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w B. P. kwotę 680 zł (sześćset osiemdziesiąt złotych) z tytułu zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżoną interpretacją indywidualną przepisów prawa podatkowego z dnia 22 sierpnia 2023 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej także "organ interpretacyjny"), uznał przedstawione we wniosku stanowisko "A" sp. z o.o. z siedzibą w. (dalej: "spółka", "wnioskodawca", "skarżąca"), dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych za w części prawidłowe i w części nieprawidłowe.

Z uzasadnienia zaskarżonej interpretacji oraz akt sprawy wynika, że jak podała spółka we wniosku z dnia 6 października 2022 r. o wydanie interpretacji, prowadzi ona działalność gospodarczą, jest polskim rezydentem, jest także zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Działalność polegającą w szczególności na sprzedaży hurtowej elektrycznych artykułów użytku domowego spółka prowadzi na terytorium Polski i poza jej granicami. Spółka podała także, że prowadzi księgi rachunkowe zgodnie z przepisami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości i jest opodatkowana podatkiem dochodowym na zasadach przewidzianych w rozdziale 6b ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1800 ze zm.), czyli ryczałtem od dochodów spółek. W związku ze zmianą formy opodatkowania na ryczałt wnioskodawca zamknął księgi rachunkowe. Następnie, na pierwszy dzień opodatkowania ryczałtem, zgodnie z art. 28e ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, spółka otworzyła księgi rachunkowe. W ten sposób rozpoczęła ona pierwszy rok podatkowy w ryczałcie, który zakończy się z dniem 31 lipca 2024 r. Spółka podała także, że w okresie poprzedzającym pierwszy rok podatkowy w ryczałcie jej przychody ze sprzedaży, wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług, nie przekroczyły wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 2.000.000 euro. W pierwszym roku podatkowym w ryczałcie wartość przychodu spółki ze sprzedaży, wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług, przekroczy wyrażoną w złotych kwotę odpowiadającą równowartości 2.000.000 euro. W kolejnych latach podatkowych, tj. w drugim oraz w trzecim spółka również osiągnie przychody ze sprzedaży, wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług, o wartości przekraczającej równowartość 2.000.000 euro.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00