Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 9 listopada 2023 r., sygn. VIII SA/Wa 615/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marek Wroczyński, Sędziowie Sędzia WSA Sławomir Fularski, Sędzia WSA Justyna Mazur (sprawozdawca), , Protokolant starszy sekretarz sądowy Karolina Sikora, , po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 9 listopada 2023 r. w Radomiu sprawy ze skargi E. C. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w R. z dnia 2 sierpnia 2023 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia uchyla zaskarżoną decyzję.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego

w R. (dalej: Kolegium, organ odwoławczy lub SKO) z 2 sierpnia 2023 r. wydana na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tj. Dz. U. z 2023 r., poz. 775, dalej: k.p.a. ), którą Kolegium utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy W. (dalej: organ I instancji lub Wójt) z 28 czerwca 2023 r. w sprawie odmowy przyznania E. C. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w celu sprawowania opieki nad matką Z. S..

Do wydania zaskarżonej decyzji doszło w następującym stanie sprawy:

E. C. (dalej: strona, skarżąca) w dniu 27 marca 2023 r. wystąpiła

z wnioskiem o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku ze sprawowaną opieką nad niepełnosprawną matką Z. S., która legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniem niepełnosprawności wydanym na stałe.

Odmawiając wnioskowanego świadczenia, organ I instancji wskazał, że odmowa nastąpiła z powodu niespełnienia przesłanki wskazanej w art. 17 ust. 1b ustawy

o świadczeniach rodzinnych, albowiem niepełnosprawność Z. S. (matki wnioskodawczym) powstała po ukończeniu przez nią 18 roku życia - w wieku 86 lat. Ponadto organ podał, że strona ma ustalone prawo do emerytury, którego jedynie wypłatę zawiesiła, co nie jest tożsame z nie posiadaniem prawa do emerytury. Organ podał jednocześnie, że wnioskodawczym sprawuje faktyczną, osobistą i stałą opiekę nad niepełnosprawną matką.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00