Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Odmowa przyznania zasiłku celowego zgodna z prawem: wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego - Wyrok NSA z dnia 28 maja 2024 r., sygn. I OSK 1816/22

Przyznanie zasiłku celowego w ramach ustawy o pomocy społecznej jest uznaniem administracyjnym i nie podlega automatyczności, a odmowa przyznania tego świadczenia, jeżeli jest oparta na prawidłowej ocenie sytuacji materialnej i okoliczności sprawy, nie stanowi naruszenia prawa.

Teza od Redakcji

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Piotr Niczyporuk (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Piotr Przybysz sędzia del. WSA Arkadiusz Blewązka Protokolant: starszy sekretarz sądowy Aleksandra Białek po rozpoznaniu w dniu 28 maja 2024 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej W. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 8 marca 2022 r., sygn. akt I SA/Wa 3061/21 w sprawie ze skargi W. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia 22 października 2021 r. nr KOC/5948/Op/21 w przedmiocie odmowy przyznania zasiłku celowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 8 marca 2022 r., sygn. akt I SA/Wa 3061/21, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (dalej: Sąd I instancji) oddalił skargę W. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z 22 października 2021 r. nr KOC/5948/Op/21 w przedmiocie odmowy przyznania zasiłku celowego.

Skargę kasacyjną od powyższego wyroku wniósł W. S. (dalej: Skarżący), reprezentowany przez pełnomocnika z urzędu, zaskarżając go w całości. Wniósł stosownie do treści art. 183 § 2 pkt 5 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r. poz. 329, dalej: "p.p.s.a") o stwierdzenie nieważności postępowania wobec faktu, że Skarżący został pozbawiony możności obrony swych praw.

Zaskarżonemu wyrokowi zarzucił naruszenie prawa procesowego mogącego mieć istotny wpływ na wynik sprawy, tj.:

1. art. 119 pkt 2 p.p.s.a. poprzez skierowanie sprawy do rozpoznania w trybie uproszczonym z pominięciem zawiadomienia Skarżącego o złożeniu przez stronę takiego wniosku i uniemożliwiając mu tym samym zajęcia stanowiska w zakresie żądania przeprowadzenia rozprawy;

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00