Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 7 maja 2024 r., sygn. III SA/Kr 156/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jakub Makuch (spr.) Sędzia WSA Tadeusz Kiełkowski Asesor WSA Marta Kisielowska po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 7 maja 2024 r. sprawy ze skargi D. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu z dnia 22 listopada 2023 r., znak SKO-NP-4115-200/23 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem skargi D. K. (dalej: "skarżąca") jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Nowym Sączu z 22.11.2023 r. (znak SKO-NP-4115-200/23) utrzymująca w mocy decyzję Burmistrza B. z 19.04.2023 r. (znak 5211.6.03.2023) o odmowie przyznania świadczenia pielęgnacyjnego.

Stan faktyczny i prawny tej sprawy przedstawiał się następująco:

1. Skarżąca pismem z 24.03.2023 r. złożyła wniosek o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia w związku z opieką nad niepełnosprawną w stopniu znacznym matką, K. W. Do wniosku skarżąca dołączyła odpis orzeczenia z 6.04.1993 r., którym zaliczono matkę skarżącej do pierwszej grupy inwalidów ogólnego stanu zdrowia. Z dokumentu tego wynika, że inwalidztwo tej osoby istnieje od 26.02.1993 r. Nadto, skarżąca załączyła oświadczenie z 13.03.2023 r. o zaprzestaniu 24.03.2023 r. pracy w gospodarstwie rolnym oraz wykaz czynności opiekuńczych realizowanych względem matki.

2. W toku wywiadu środowiskowego przeprowadzonego 12.04.2023 r. pracownik socjalny zapisał m.in., że matka skarżącej, z uwagi na wypadek, ma ograniczone zdolności przemieszczania się. Podał, że osoba ta "przesuwa nogami, ponieważ lewa noga jest zupełnie wyłączona z funkcjonowania". Długoletnie funkcjonowanie praktycznie o jednej kończynie spowodowało pogorszenie stanu obu stawów biodrowych. Z tych względów, porusza się przy pomocy kul łokciowych i asekuracji innej osoby. Choruje przy tym na nadciśnienie i serce. W związku z powyższym, pomocy udziela, mieszkająca z nią córka. Pomoc obejmuje wsparcie we wszystkich czynnościach dnia codziennego i jest sprawowana całodobowo. Pracownik socjalny zapisał następujący zakres czynności opiekuńczych: wstanie z łóżka i kładzenie do niego, przewracanie na bok, kąpiel, obcinanie paznokci, czesanie, moczenie nóg, oklepywanie pleców, zmiana pieluchomajtek, smarowanie kremami, ćwiczenia fizyczne (2 razy dziennie), przygotowanie ubrań i pomoc w ubraniu, podanie leków i pomiar ciśnienia (2 razy dziennie), przygotowanie posiłków, pranie odzieży i pościeli, sprzątanie, robienie zakupów, ustalenia wizyt lekarskich (raz w miesiącu, a czasem częściej), podanie leków, czuwanie podczas snu, wyprowadzanie na zewnątrz, załatwienie spraw urzędowych. Pracownik socjalny zapisał, że matka skarżącej ma jeszcze inne dzieci, jednak wybrała skarżącą jako opiekunkę, bo ma do niej zaufanie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00