Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 1 lipca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.306.2024.3.AK
Na moment połączenia po stronie Zainteresowanego wystąpi przychód o którym mowa w art. 24 ust. 8 ustawy o PIT w wysokości nadwyżki wartości emisyjnej akcji/udziałów Spółki Przejmującej przydzielonych wspólnikowi Spółki Przejmowanej ponad wartość wydatków na nabycie lub objęcie udziałów/ akcji Spółki Przejmowanej obliczonych zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT.
Interpretacja indywidualna - stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
27 marca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 25 marca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych związanych z połączeniem Spółek.
Uzupełnili go Państwo w odpowiedzi na wezwanie pismem z 29 maja 2024 r. (wpływ 29 maja 2024 r.).
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1)Zainteresowany 1 będąca stroną postępowania:
A. Sp. z o.o. S.K.A
2)Zainteresowani niebędący stroną postępowania:
Zainteresowany 2- R.S.,
Zainteresowany 3 - B. Sp. z o.o.,
Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
A. sp. z o.o. S.K.A. z siedzibą w (…) (dalej określana również jako: Zainteresowany będący stroną postępowania lub Zainteresowany 1), powstała 2 lipca 2019 roku w wyniku przekształcenia C. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: C.). Wspólnikami Zainteresowanego 1 są:
- R.S. (dalej określany również jako Zainteresowany 2), pełniący rolę komplementariusza i jednocześnie będący jednym akcjonariuszem „A.” sp. z o.o. S.K.A. oraz
- B. sp. z o.o. z siedzibą w (…) (dalej określana również jako Zainteresowany 3) pełniąca rolę komplementariusza Spółki.
Przedmiotem przeważającej działalności gospodarczej „A.” sp. z o.o. S.K.A jest prowadzenie działalności firmy centralnych (Head Offices) i holdingów, z wyłączeniem holdingów finansowych (kod PKD: 70.10.Z). Zainteresowany będący stroną postępowania pełni rolę spółki holdingowej spajającej działania całej grupy podmiotów powiązanych (dalej określanych również jako: Grupa D. lub Grupa) działających przede wszystkim w szeroko pojętej branży spożywczej związanej z prowadzeniem sklepów wielkopowierzchniowych. Zainteresowany 1 posiada udziały w szeregu spółek handlowych pełniących funkcję spółek operacyjnych.
Jedną z kluczowych spółek operacyjnych Grupy jest E. sp. z o.o. sp.k. (dalej określana również łącznie z Zainteresowanym 1 jako Spółki podlegające połączeniu) z siedzibą w (...). E. sp. z o.o. sp.k. powstała w wyniku przekształcenia E. sp. z o.o. sp.j. E. sp. z o.o. spółka jawna powstałej w wyniku przekształcenia Y. sp. z o.o. spółka komandytowa, która z kolei powstała w wyniku przekształcenia F. sp. z o.o.
Głównym przedmiotem działalności E. sp. z o.o. sp.k. jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (kod PKD: 68.20.Z). E. sp. z o.o. sp.k. jest podmiotem odpowiedzialnym za nadzór nad nieruchomościami wykorzystywanymi w działalności Grupy D.
Wspólnikami E. sp. z o.o. sp.k. są:
- E. sp. z o.o. z siedzibą w (...) pełniący rolę komplementariusza,
- R.S. pełniący rolę komplementariusza,
- „A.” sp. z o.o. S.K.A., pełniąca rolę komandytariusza.
Wszyscy Zainteresowani podlegają w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania. Rokiem obrotowym każdego z Zainteresowanych jest rok kalendarzowy.
Grupa, w ramach której działają Zainteresowani, planuje przeprowadzić reorganizację swojej struktury w taki sposób, by działalność została maksymalnie skonsolidowana. Konsolidacja ma na celu integrację biznesu i uzyskanie synergii, wyeliminowanie zbędnych procesów pomiędzy spółkami, ograniczenie obowiązków administracyjnych, ustrukturyzowanie działalności Grupy i uproszczenie jej struktury.
W tym celu planowane jest połączenie E. sp. z o.o. sp.k. oraz „A.” sp. z o.o. S.K.A. (dalej określane również jako: Planowane połączenie) w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 18 ze. zm., dalej: KSH) przez przeniesienie całego majątku spółki (przejmowanej) na inną spółkę (przejmującą) za udziały lub akcje, które spółka przejmująca przyznaje wspólnikom spółki przejmowanej (łączenie się przez przejęcie). Spółką przejmowaną będzie E. sp. z o.o. sp.k., a spółką przejmującą „A.” sp. z o.o. S.K.A. Zgodnie z art. 494 § 4 KSH z dniem połączenia wspólnicy spółki przejmowanej stają się wspólnikami spółki przejmującej.
Przed rozpoczęciem czynności reorganizacyjnych dojdzie do zmian osobowych w składzie wspólników łączących się spółek poprzez wystąpienie z E. sp. z o.o. sp.k. jej komplementariusza E. sp. z o.o.
W konsekwencji w wyniku połączenia wspólnikami „A.” sp. z o.o. S.K.A., jako spółki przejmującej, będą:
- R.S.,
- „B.” sp. z o.o.
W wyniku Planowanego połączenia Spółka przejmująca (Zainteresowany 1) będzie kontynuować wycenę podatkową aktywów wynikających z ksiąg przejmowanych podmiotów, a przejmowane przez nią składniki majątku zostaną przypisane do działalności prowadzonej na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Co więcej, wartość rynkowa majątku przejmowanego przez spółkę w ramach połączenia nie będzie przewyższać wartości emisyjnej udziałów przydzielonych udziałowcom spółek łączonych.
Zainteresowani zastrzegają, że jednym lub jednym z głównych celów planowanych czynności nie jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
W przeszłości E. sp. z o.o. sp.k. oraz „A.” sp. z o.o. S.K.A. dokonywały szeregu czynności reorganizacyjnych polegających na połączeniu lub podziale.
W przypadku Zainteresowanego 1 jego poprzednik prawny, tj. C., dokonywała następujących czynności reorganizacyjnych:
1)W 2010 roku na poprzednika prawnego Zainteresowanego 1, tj. C., przeniesiono część majątku spółki dzielonej M. sp. z o.o. w ramach podziału przez wydzielenie. W zamian za przeniesienie części majątku spółki dzielonej, wspólnicy spółki dzielonej otrzymali udziały w spółce przejmującej.
2)W 2012 roku C. sp. z o.o., przejęła Z. sp. z o.o. w wyniku połączenia trybie art. 492 § 1 pkt 1 KSH poprzez przeniesienie na spółkę przejmującą (C. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (...)) całego majątku spółki przejmowanej - Z. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (...).
3)W 2016 roku C. sp. z o.o. jako spółka przejmująca połączyła się w trybie art. 492 § 1 pkt 1 KSH z X. sp. z o.o. poprzez przeniesienie na nią całego majątku spółki przejmowanej.
W przypadku E. sp. z o.o. sp.k. jeden z poprzedników prawnych spółki, tj. F. sp. z o.o., również podejmowała czynności o charakterze reorganizacyjnym:
1)W 2009 roku F. sp. z o.o. przejęła część majątku spółki Z. sp. z o.o. w wyniku podziału w trybie art. 529 § 1 pkt 4 KSH.
2)W 2010 roku F. sp. z o.o., jako spółka przejmująca, połączyła się ze spółką W. sp. z o.o. poprzez przeniesienie na nią całego majątku spółki przejmowanej zgodnie z art. 492 § 1 pkt 1 KSH.
W wyniku czynności reorganizacyjnych podejmowanych w ubiegłych latach w „A.” sp. z o.o. S.K.A oraz E. sp. z o.o. sp.k. wspólnicy Stron obejmowali nowe udziały w rozumieniu art. 2 ust. 1 pkt 16 ustawy o CIT.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu sprawy:
Zainteresowany w sprawie Pan R.S. - wspólnik spółki przejmującej A. sp. z o.o. S.K.A. był wspólnikiem w spółkach, które w przeszłości dokonywały szeregu czynności reorganizacyjnych (połączenia i podziału), tj. spółek które były poprzednikami prawnymi spółek biorących udział w Planowanym połączeniu. Pan R.S. objął udziały w F. sp. z o.o. (KRS: (…), poprzednik prawny spółki przejmowanej F. sp. z o.o. sp.k.) między innymi na skutek objęcia udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym na skutek podziału spółki Z. sp. z o.o. dokonanym w roku 2009. Po powyższych czynnościach reorganizacyjnych F. sp. z o.o. dokonała przekształcenia w Y. sp. z o.o. sp.k. (KRS: (…)), która w kolejnych latach przekształciła się w F. sp. z o.o. sp. j. (KRS: (…)), która to później przekształciła się w E. sp. z o.o. sp.k. (KRS: (…)). W wyniku połączenia spółek wyżej wskazanych nie zostały wypłacone na rzecz wspólnika spółki przejmowanej dopłaty w gotówce (art. 24 ust. 5 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Udziały (akcje) wspólnika Pana R.S. w spółkach przejmowanych zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów. Przyjęta przez wspólnika dla celów podatkowych wartość udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmują nie była wyższa niż wartość udziałów (akcji) w spółce przejmowanej, jaka byłaby przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do przejęcia. Procesy reorganizacyjne zostały wskazane powyżej w pkt 1 uzupełnienia w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. W wyniku Planowanego połączenia nie zostaną wypłacone na rzecz wspólnika spółki przejmowanej dopłaty w gotówce (art. 24 ust. 5 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Udziały (akcje) wspólnika Pana R.S. w spółce przejmowanej zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów. Przyjęta przez wspólnika dla celów podatkowych wartość udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą nie będzie wyższa niż wartość udziałów (akcji) w spółce przejmowanej, jaka byłaby przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do przejęcia. Spółka przejmująca nadal będzie prowadzić działalność między innymi w zakresie firm centralnych (head offices) i holdingów (PKD 70.10.Z), tak jak dotychczas. Jednocześnie działalność zostanie rozszerzona o działalność prowadzoną dotychczas przez spółkę przejmowaną, w szczególności wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (PKD 68.20.Z). W myśl art. 493 § 1 KSH spółka przejmowana zostanie rozwiązana, bez przeprowadzenia postępowania likwidacyjnego, w dniu wykreślenia z rejestru.
Pytanie (pytanie nr 3 wniosku)
Czy Planowane połącznie będzie neutralne podatkowo dla wspólnika będącego osobą fizyczną (Zainteresowany 2)?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Zainteresowanych planowane połącznie będzie neutralne podatkowo po stronie wspólników spółek przejmowanych będących osobami fizycznymi, którzy następnie zostaną wspólnikami Spółki przejmującej.
W przypadku wspólników będących osobami fizycznymi (a zatem opodatkowanymi podatkiem dochodowym od osób fizycznych) zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 7a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226, dalej: ustawa o PIT) dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także w przypadku połączenia spółek lub spółek niebędących osobami prawnymi albo podziału spółek w innych przypadkach niż określone w pkt 7 - ustalona na dzień poprzedzający dzień połączenia lub podziału nadwyżka wartości emisyjnej udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej, przydzielonych wspólnikowi spółki przejmowanej lub dzielonej, nad wydatkami na nabycie lub objęcie odpowiednio udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38 albo udziałów w spółce niebędącej osobą prawną; jeżeli podział spółki następuje przez wydzielenie majątku spółki stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa, kosztem uzyskania przychodów są wydatki poniesione przez wspólnika na objęcie lub nabycie udziałów (akcji) w spółce dzielonej, ustalone w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego wspólnika wartość wydzielonej z majątku spółki zorganizowanej części przedsiębiorstwa do wartości majątku spółki dzielonej bezpośrednio przed podziałem.
Natomiast przychód ten może podlegać wyłączeniu z przychodów zgodnie z art. 24 ust. 8 ustawy o PIT w przypadku połączenia spółek lub podziału spółek, z zastrzeżeniem ust. 8da i 8db, dochód (przychód) wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej nie podlega opodatkowaniu w momencie połączenia lub podziału spółek; przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej wspólnik ustala koszt uzyskania przychodów na podstawie:
1)art. 22 ust. 1f - jeżeli udziały (akcje) w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny;
2)art. 23 ust. 1 pkt 38 - jeżeli udziały (akcje) w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały nabyte albo objęte za wkład pieniężny;
3)wysokości wydatków na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) spółki dzielonej, ustalonych zgodnie z pkt 1 lub 2, w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego wspólnika wartość wydzielanej części majątku spółki dzielonej do wartości majątku spółki dzielonej bezpośrednio przed podziałem; pozostała część kwoty tych wydatków stanowi koszt uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółek podzielonych przez wydzielenie.
Zgodnie z art. 24 ust. 8db ustawy o PIT powyższego przepisu nie stosuje się, jeśli:
1)udziały (akcje) wspólnika w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów lub,
2)przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych wartość udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną jest wyższa niż wartość udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia lub podziału.
Dodatkowo, zgodnie z art. 24 ust. 19 ustawy o PIT przepisów ust. 8 i 8a oraz art. 21 ust. 1 pkt 109 nie stosuje się w przypadkach, gdy głównym lub jednym z głównych celów połączenia spółek, podziału spółek, wymiany udziałów lub wniesienia wkładu niepieniężnego jest uniknięcie lub uchylenie się od opodatkowania.
Oznacza to, że dla wspólników łączących się spółek będących osobami fizycznymi, połączenie zachowa neutralność podatkową, jeśli dla potrzeb podatkowych wydane udziałowcowi udziały spółki przejmującej będą przez niego wycenione dla celów podatkowych po tej samej wartości, co udziały spółek łączonych oraz udziały w łączonych (przejmowanych) podmiotach nie zostały przez niego nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów.
W ocenie Zainteresowanych, biorąc pod uwagę tożsame brzmienie art. 12 ust. 4 pkt 12 lit. a ustawy o CIT, wobec art. 24 ust. 8db pkt 1 ustawy o PIT zachowują aktualność wszelkie poglądy oraz argumenty dotyczące retroaktywnego stosowania regulacji i niezgodności z przepisami unijnymi przedstawione w stanowisku Zainteresowanych w zakresie pytania nr 2.
W związku z powyższym, w ocenie Zainteresowanych Planowane połączenie nie będzie skutkowało opodatkowaniem wspólników łączących się spółek na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 24 ust. 5 pkt 7a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.):
Dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału, w tym także:
7a) w przypadku połączenia spółek lub spółek niebędących osobami prawnymi albo podziału spółek w innych przypadkach niż określone w pkt 7 – ustalona na dzień poprzedzający dzień połączenia lub podziału nadwyżka wartości emisyjnej udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej, przydzielonych wspólnikowi spółki przejmowanej lub dzielonej, nad wydatkami na nabycie lub objęcie odpowiednio udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38 albo udziałów w spółce niebędącej osobą prawną.
Jak wynika z powołanego przepisu, połączenie spółek co do zasady skutkuje powstaniem dochodów z udziału w zyskach osób prawnych. Dochód ten powstaje na moment realizacji połączenia.
W odniesieniu do wskazanej kategorii dochodów ustawodawca przewidział jednocześnie przesunięcie momentu ich opodatkowania, o ile spełnione są szczególne warunki określone w art. 24 ust. 8da w zw. z art. 24 ust. 8 ustawy.
Ponadto, ustawodawca - w art. 24 ust. 8db ww. ustawy - wskazał okoliczności, które wyłączają stosowanie art. 24 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ich zaistnienie powoduje, że dochód z art. 24 ust. 5 pkt 7a podlega opodatkowaniu na moment połączenia.
I tak, zgodnie z art. 24 ust. 8 cytowanej ustawy:
W przypadku połączenia spółek lub podziału spółek, o którym mowa w ust. 5 pkt 7a, z zastrzeżeniem ust. 8da i 8db, dochód (przychód) wspólnika spółki przejmowanej lub dzielonej nie podlega opodatkowaniu w momencie połączenia lub podziału spółek; przy ustalaniu dochodu z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółki przejmującej lub nowo zawiązanej wspólnik ustala koszt uzyskania przychodów na podstawie:
1)art. 22 ust. 1f - jeżeli udziały (akcje) w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny;
2)art. 23 ust. 1 pkt 38 - jeżeli udziały (akcje) w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały nabyte albo objęte za wkład pieniężny;
3)wysokości wydatków na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) spółki dzielonej, ustalonych zgodnie z pkt 1 lub 2, w takiej proporcji, w jakiej pozostaje u tego wspólnika wartość wydzielanej części majątku spółki dzielonej do wartości majątku spółki dzielonej bezpośrednio przed podziałem; pozostała część kwoty tych wydatków stanowi koszt uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) spółek podzielonych przez wydzielenie.
Przepisu ust. 8 stosuje się - stosownie do art. 24 ust. 8da ww. ustawy - jeżeli:
1)spółka przejmująca majątek i spółka, której majątek jest przejmowany, są podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych;
2)spółka przejmująca majątek jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a spółka, której majątek jest przejmowany, podlega opodatkowaniu w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania;
3)spółka przejmująca majątek jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podlegającym opodatkowaniu w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, a spółka, której majątek jest przejmowany, jest podatnikiem, o którym mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
W myśl art. 24 ust. 8db analizowanej ustawy przepisu ust. 8 nie stosuje się, jeżeli:
1)udziały (akcje) wspólnika w spółce przejmowanej lub dzielonej zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów lub
2)przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych wartość udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną jest wyższa niż wartość udziałów (akcji) w spółce przejmowanej lub dzielonej, jaka byłaby przyjęta przez tego wspólnika dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia lub podziału.
W analizowanej sprawie Państwa wątpliwości dotyczą momentu powstania po stronie wspólnika będącego osobą fizyczną obowiązku opodatkowania dochodu (przychodu) w związku z planowanym połączeniem spółek: A. sp. z o.o. S.K.A oraz E. sp. z o.o. sp. k. W opisanej sytuacji Pan R.S. był/jest wspólnikiem Spółki Przejmującej i Przejmowanej.
Jak wskazano w opisie sprawy:
- Spółka Przejmująca i Spółka Przejmowana są podatnikami, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - spełniony będzie tym samym warunek z art. 24 ust. 8da ww. ustawy
- wartość akcji przydzielonych przez Spółkę Przejmującą, jaką przyjmą dla celów podatkowych wspólnicy Spółki Przejmowanej, nie będzie wyższa niż wartość akcji w Spółce Przejmowanej, jaka byłaby przyjęta przez tych wspólników dla celów podatkowych, gdyby nie doszło do łączenia spółek - nie będzie zatem spełniony warunek negatywny z art. 24 ust. 8db pkt 2 ustawy;
- udziały (akcje) wspólnika Pana R.S. w spółkach przejmowanych zostały nabyte lub objęte w wyniku wymiany udziałów albo przydzielone w wyniku innego łączenia lub podziału podmiotów - a zatem będzie spełniony warunek negatywny określony z art. 24 ust. 8db pkt 1 ustawy.
W rezultacie, w sytuacji opisanego połączenia Spółki Przejmującej i Spółki Przejmowanej, nie dojdzie do przesunięcia momentu opodatkowania przychodu z tytułu tego połączenia, które przewiduje art. 24 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Powyższe oznacza, że na moment połączenia po stronie Zainteresowanego 2 wystąpi przychód o którym mowa w art. 24 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w wysokości nadwyżki wartości emisyjnej akcji/udziałów Spółki Przejmującej przydzielonych wspólnikowi Spółki Przejmowanej ponad wartość wydatków na nabycie lub objęcie udziałów/ akcji Spółki Przejmowanej obliczonych zgodnie z art. 22 ust. 1f albo art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o PIT.
Tym samym, stanowisko Państwa jest nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywiste zdarzenie przyszłe sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Wskazujemy, że niniejsza interpretacja rozstrzyga w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, w odniesieniu do podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
A. Sp. z o.o. S.K.A. (Zainteresowany będący stroną postępowania - art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 1634 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 2383 ze zm.).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right