Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 12 czerwca 2024 r., sygn. III SA/Kr 326/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Zawadzka Sędziowie Sędzia WSA Renata Czeluśniak Asesor WSA Ewelina Dziuban (spr.) po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 12 czerwca 2024 r. sprawy ze skargi A. Ż. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnowie z dnia 22 stycznia 2024 r., nr SKO.NP/4115/412/2023 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu I instancji

Uzasadnienie

Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Tarnowie decyzją z dnia 22 stycznia 2024 r., sygn. akt SKO.NP/4115/412/2023 utrzymało w mocy decyzję organu I instancji z dnia 4 grudnia 2023 r. o odmowie przyznania A. Ż. prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad niepełnosprawnym ojcem.

Decyzja ta została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym:

A. Ż. zwróciła się w dniu 6 listopada 2023 r. do organu l instancji z wnioskiem o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad ojcem K. G. ur. [...] r.

Organ I instancji w uzasadnieniu ww. decyzji z dnia 4 grudnia 2023 r. wskazał, że ojciec wnioskodawczyni jest osobą niepełnosprawną w stopniu znacznym, co potwierdza orzeczenie Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Tarnowie z dnia 25 września 2023r. znak [...]. Orzeczenie wydane zostało na stałe. Ustalono też, że K. G. nie pozostaje w związku małżeńskim - jest wdowcem.

W dalszej części uzasadnienia organ administracyjny podniósł, że A. Ż. była zatrudniona do dnia 31 lipca 2023 r., a obecnie ze względu na konieczność opieki nad ojcem nie podejmuje zatrudnienia, Wskazano, że ojciec wnioskodawczyni nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować ze względu na liczne choroby (w tym [...]). K. G. pozostaje w systematycznym leczeniu u kardiologa, urologa, psychiatry. Organ I instancji stwierdził, że wnioskodawczyni sprawuje opiekę całodobowo i nie może podjąć pracy nawet w niepełnym wymiarze czasu pracy. Nie ma innych osób, które mogłyby sprawować opiekę nad K. G. Organ podał też, że oprócz córki A., niepełnosprawny ma jeszcze syna, który mieszka oddzielnie i nie utrzymuje kontaktów z ojcem. Organ ustalił, że A. Ż. przygotowuje i podaje posiłki, leki, dba o utrzymanie czystości osobistej ojca oraz odzieży i pościeli, dokonuje zakupów żywności, leków, zawozi ojca do lekarzy i na badania (na wózku inwalidzkim). W domu pomaga ojcu przy pokonywaniu schodów, ubieraniu się, kontroluje ciśnienie krwi, poziom cukru, ogólny stan zdrowia ojca i jego samopoczucie. U K. G. pojawiły się również problemy psychiczne związane z depresją, ma lęki i boi się sam zostać w domu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00