Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 6 czerwca 2024 r., sygn. IV SA/Wr 634/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Anetta Makowska-Hrycyk Sędziowie: Asesor WSA Aneta Brzezińska Sędzia WSA Katarzyna Radom (sprawozdawca) po rozpoznaniu w Wydziale IV na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym w dniu 6 czerwca 2024 r. sprawy ze skargi A. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Jeleniej Górze z dnia 17 sierpnia 2023 r. nr SKO.ŚR/41/286/23 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzajacą ją decyzję Prezydenta Jeleniej Góry z dnia 25 lipca 2023 r. o nr MOPS/DŚR/002319/SP/07/2023.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia 17 sierpnia 2023 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Jeleniej Górze utrzymało w mocy orzeczenie Prezydenta Miasta Jelenia Góra z dnia 25 lipca 2023 r. orzekające o odmowie przyznania A. G. świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu opieki nad niepełnosprawnym synem R. K.

Jak wynikało z akt sprawy powołaną decyzją organ I instancji odmówił Stronie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku ze sprawowaniem opieki nad niepełnosprawnym synem. W podstawie prawej powołał się na art. 17 ust. 1 oraz ust. 5 pkt 1 lit. a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2023 r., poz. 390 ze zm., dalej: u.ś.r.), stwierdzając, że Skarżąca ma ustalone prawo do emerytury, co eliminuje możliwość ustalenia prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Organ podkreślał, że pełne zrozumienie budzi fakt sprawowania przez Stronę opieki nad niepełnosprawnym synem jednak przyznanie wnioskowanego prawa naruszałoby zasadę praworządności.

W odwołaniu od decyzji Skarżąca wskazała, że w toku postępowania deklarowała rezygnację ze świadczeń emerytalnych z dniem przyznania jej prawa do świadczenia pielęgnacyjnego.

Rozpoznając sprawę w trybie odwoławczym Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Jeleniej Górze wskazało, że Skarżąca w dniu 17 marca 2023 r. złożyła wniosek o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Z zebranego w sprawie materiału dowodowego wynika, że syn Skarżącej (l. 27) Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności w Jeleniej Górze orzeczeniem z dnia 1 marca 2023 r. został uznany za osobę niepełnosprawną w stopniu znacznym. W orzeczeniu wskazano, że niepełnosprawność istnieje od urodzenia, a znaczny jej stopnień od dnia 28 grudnia 2022 r. Orzeczenie wydano do dnia 31 marca 2025 r. Z dalszych ustaleń organu wynikało, że Skarżąca nie pracuje i nigdy nie pracowała zawodowo, gdyż wychowywała trójkę dzieci, pozostawała na utrzymaniu męża, a następnie konkubenta – do 10 urodzin syna. Obecnie pobiera emeryturę. Skarżąca nie podejmuje zatrudnienia, gdyż opiekuje się niepełnosprawnym synem, który przez 6 lat miał nauczanie indywidualne (od 2 klasy szkoły podstawowej), jego stan zdrowia uległ pogorszeniu w ciągu ostatnich pięciu lat. Skarżąca jest wdową, a syn kawalerem.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00