Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA we Wrocławiu z dnia 6 czerwca 2024 r., sygn. IV SA/Wr 535/23

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Anetta Makowska-Hrycyk Sędziowie: Asesor WSA Aneta Brzezińska (sprawozdawca) Sędzia WSA Katarzyna Radom Protokolant: Z-ca Kierownika Sekretariatu Wydziału IV Krzysztof Erbel po rozpoznaniu w Wydziale IV na rozprawie w dniu 6 czerwca 2024 r. sprawy ze skargi B.P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu z dnia 17 maja 2023 r. nr SKO 4532.43.2023 w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji; II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu na rzecz skarżącej kwotę 480 (słownie: czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wnioskiem złożonym 20 lutego 2023 r. B. P. (dalej: skarżąca), wystąpiła do Ośrodka Pomocy Społecznej w Sobótce o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z opieką nad mężem (T. P.).

Decyzją z 12 kwietnia 2023 r. (nr OPS.4330.05.22.23) Dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej, działający z upoważnienia Burmistrza Miasta i Gminy Sobótka (dalej: organ I instancji), odmówił skarżącej udzielenia wnioskowanego świadczenia, pomimo sprawowania przez nią opieki nad mężem. Organ wskazał, że przyczyną odmowy jest brak spełnienia określonego w art. 17 ust. 1b ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz.U. z 2022 r. poz. 615 ze zm.) dalej: u.ś.r., kryterium wieku powstania niepełnosprawności u osoby wymagającej opieki, a ponadto zaistnienie przesłanki z art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a u.ś.r., gdyż skarżąca ma ustalone prawo do emerytury i pomimo wstrzymania jej wypłaty nie może otrzymać świadczenia pielęgnacyjnego, gdyż wstrzymanie wypłaty nie jest równoznaczne z nieposiadaniem tego prawa.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze we Wrocławiu (dalej: SKO) decyzją z 17 maja 2023 r. (nr SKO 4532.43.2023), po rozpatrzeniu odwołania, utrzymało w mocy decyzję organu I instancji. W uzasadnieniu SKO przywołało treść art. 17 u.ś.r., wskazując, że jedną z okoliczności warunkujących przyznanie i posiadanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego jest sprawowanie opieki nad osobą, o której mowa w art. 17 ust. 1 u.ś.r. SKO podniosło, że mąż skarżącej wymaga stałej i intensywnej opieki, którą sprawuje skarżąca. SKO podniosło, że mąż skarżącej został zaliczony orzeczeniem Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności we Wrocławiu z 17 czerwca 2022 r. (PZON.610.75558.2022) na stałe do znacznego stopnia niepełnosprawności, przy czym w orzeczeniu tym wskazano, że daty powstania niepełnosprawności nie da się ustalić. Choruje na szereg chorób, dlatego wymaga intensywnej, całodobowej opieki i wsparcia w wielu niezbędnych czynności życia codziennego. SKO podkreśliło, że skarżąca przygotowuje posiłki, karmi, podaje leki, wykonuje czynności higieniczne i obecnie nie może podjąć żadnej pracy, ale posiada własne świadczenie emerytalne z ZUS, wypłacane od marca 2023 r. w kwocie 1.564,72 zł, którego wypłatę wstrzymano od dnia 1 kwietnia 2023 r. na jej wniosek.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00