Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 22 kwietnia 2024 r., sygn. I SA/Kr 230/24

|Sygn. akt I SA/Kr 230/24 | [pic] W Y R O K W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 22 kwietnia 2024 r., Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w składzie następującym:, Przewodniczący Sędzia: Sędzia WSA Bogusław Wolas, Sędziowie: Sędzia WSA Piotr Głowacki, Sędzia WSA Urszula Zięba (spr.), , Protokolant: Referent Marcin Mastej, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 kwietnia 2024 r., sprawy ze skargi A. Spółka komandytowa w K. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 5 stycznia 2024 r. nr 0115-KDIT1.4011.700.2023.2.MK w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych I. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 697 (słownie: sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

K. Spółka komandytowa w K. zwróciła się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Przedstawiając we wniosku (wspólnym) stan faktyczny, Spółka (Wnioskodawca) wskazała, że jedyny przedmiot jej działalności stanowią usługi prawne. Spółka posiada miejsce siedziby oraz zarząd na terytorium Polski oraz nieograniczony obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). Komplementariuszami (Zainteresowani niebędący stronami postępowania, dalej: "Zainteresowani") są wyłącznie osoby fizyczne mające miejsce zamieszkania na terytorium Polski i posiadające nieograniczony obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z umową spółki: "Zainteresowani mają prawo do pobierania miesięcznych zaliczek (z dołu) na poczet wypłaty zysku, przy czym wspólnik może pobrać zaliczkę mniejszą niż jego aktualny udział w zysku wynikający z postanowień poprzedzających, a także nie pobrać zaliczki na poczet udziału w zysku w ogóle, co nie wpływa na jego prawa do udziału w zysku po zakończeniu roku obrotowego". W przypadku wypłaty komplementariuszowi zaliczki na poczet zysku Wnioskodawca realizuje funkcje płatnika – tj. oblicza, pobiera i wpłaca zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2022 r., poz. 2647 ze zm.), dalej "u.p.d.o.f.". Po zakończeniu roku, w którym zaliczki zostały wypłacone (202X), kwota zaliczek zostanie rozliczona z wypracowanym zyskiem Wnioskodawcy, ustalonym na podstawie ksiąg rachunkowych w kolejnym roku obrotowym (202X+1). W efekcie wystąpić mogą trzy sytuacje:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00