Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Rzeszowie z dnia 11 kwietnia 2024 r., sygn. I SA/Rz 6/24

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący S. WSA Piotr Popek /spr./, Sędzia WSA Grzegorz Panek, Sędzia WSA Jarosław Szaro, Protokolant Specjalista Eliza Kaplita-Wójcik po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 kwietnia 2024 r. sprawy ze skargi A. S.A. z siedzibą w R. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 10 listopada 2023 r., nr 0112-KDIL1-3.4012.442.2023.1.KK w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

A. S.A. z siedzibą w Rzeszowie (dalej: skarżąca/Spółka/wnioskodawca) poddała kontroli Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego, wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej dnia 10 listopada 2023 roku nr 0112-KDIL1-3.4012.442.2023.1.KK dotyczącą wykładni przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931; dalej: ustawa o VAT) na tle opisanego we wniosku odpłatnego zbycia udziałów/akcji spółki zależnej.

Z treści wniosku wynikało, że Spółka jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: "podatek VAT"). Wnioskodawca nie prowadzi działalności maklerskiej lub brokerskiej. Działalność operacyjna (tj. podstawowa działalność gospodarcza) Spółki koncentruje się na tworzeniu i wdrażaniu oprogramowania, w tym kompleksowych systemów informatycznych oraz na realizowaniu różnych projektów informatycznych. Tak określony przedmiot działalności operacyjnej stanowi podstawowe źródło dochodów Wnioskodawcy.

W zakresie swojej działalności operacyjnej Wnioskodawca dokonuje dostaw towarów i usług podlegających opodatkowaniu VAT, w tym również - sporadycznie i w niewielkim zakresie - dostaw usług zwolnionych od VAT.

Zdecydowaną większość czynności dokonywanych przez Wnioskodawcę w ramach działalności operacyjnej stanowią czynności podlegające efektywnemu opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki podstawowej, dające prawo do odliczenia VAT naliczonego. Jedynie nieliczne czynności, np. usługi szkoleniowe, refakturowanie kosztów ubezpieczeń i usług medycznych oraz udzielanie pożyczek, są uznawane przez Wnioskodawcę za zwolnione od VAT (co do zasady stanowią one jednak ok. 1% obrotu Wnioskodawcy).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00